Atrakcje w Kołobrzegu - ratusz

Kołobrzeg – Atrakcje w centrum

Kołobrzeg  jako jeden z większych kurortów nad polskim morzem, ma sporo do zaoferowania nie tylko w okolicach plaży. Atrakcje w Kołobrzegu czekają na turystów również w centrum. 

Miasto zamieszkuje na co dzień prawie 50 tysięcy mieszkańców, więc znajdziemy tu całą niezbędną infrastrukturę  jak sklepy, urzędy, restauracje czy kawiarnie. Poza tym, choć miasto w wyniku zawirowań historycznych, niewątpliwie bardzo ucierpiało, znajdziemy tu kilka ciekawych zabytków. Są one wprawdzie otoczone częściowo wysokimi blokami z wielkiej płyty, które do dziś są wątpliwą ozdobą centrum, ale spacerując uliczkami „Nowej starówki” szybko o nich zapomnimy.

Zapraszam więc na spacer po Kołobrzegu! 🙂

Co warto zwiedzić?

Atrakcje w Kołobrzegu - Stare Miasto

Pisanie o starówce w Kołobrzegu jest trochę przewrotne. Bo właściwie jak można pisać o zabytkowych kamienicach, jeśli miasto było w czasie działań wojennych prawie doszczętnie zniszczone? I o co właściwie chodzi z tą „Nową Starówką”?

Ulica Dubois

Ulica Dubois w Kołobrzegu, kamienieczki przy ulicy Dubois

Przede wszystkim podkreślić należy, że faktycznie centrum Kołobrzegu bardzo ucierpiało w czasie działań wojennych w 1945. Z pięknego, przedwojennego, uzdrowiskowego miasta, z niesłychanym urokiem, dobrze zachował się jedynie ratusz i kilka kamieniczek przy obecnej ul. Dubois.

Właśnie ta ulica, o ciekawym, łukowym kształcie, została najszybciej odbudowana w formie ozdobnych kamieniczek. Do dziś często nazywa się ją „starą starówką”, choć wiadomo, że kamienice na niej nie są w większości zbyt wiekowe.

Jak powstała "Nowa Starówka"?

Nowa Starówka w Kołobrzegu

Na przełomie lat 80. i 90. XX w. podjęto decyzję, że uliczki w pobliżu  ul. Dubois oraz wokół ratusza i katedry zostaną zabudowane w formie kamieniczek. Częściowo na obrysie starych fundamentów z przedwojennego centrum miasta stworzono projekt tzw. Nowej Starówki, tworząc tym samym kolejne atrakcje w Kołobrzegu. Realizacja pomysłu się powiodła i od wielu lat kołobrzeżanie i turyści mogą cieszyć się urokiem starego miasta, choć w nowym wydaniu. Ozdobne kamieniczki, wąskie deptaki, niewielkie sklepiki, restauracje i kawiarnie przed ratuszem tworzą, szczególnie latem, przyjemny klimat wypoczynku.

Nowa Starówka przed ratuszem
Kamienice na starówce

Warto tu przysiąść na filiżankę kawy lub coś zimnego i delektować się z bliska widokiem kołobrzeskich zabytków.

Atrakcje w Kołobrzegu - kamienice w centrum

Atrakcje w Kołobrzegu - Neogotycki Ratusz

Neogotycki ratusz

Spacerując po starówce w Kołobrzegu, szybko natkniemy się na budynek z czerwonej cegły, przypominający nieco zamek. Ratusz wybudowany w latach 1829-1832 w stylu neogotyckim to jedna z najważniejszych atrakcji w Kołobrzegu i prawdziwa ozdoba tego nadmorskiego miasta . Posiada on kilka blankowanych wieżyczek, z których najważniejsza jest środkowa wieża zegarowa. Pod zegarem umieszczono herby Kołobrzegu i Polski.

Fontanna Kula prze ratuszem w Kołobrzegu

Do ratusza wiodą reprezentacyjne schody, na których często pozują do zdjęć turyści i młode pary. Na placu przed budynkiem umieszczono przed kilkunastoma laty obrotową,  czarną kulę z zarysem kontynentów. Fontanna  imitująca kulę ziemską należy do ulubionych atrakcji w Kołobrzegu.

Stylowa lampa i schody przed ratuszem w Kołobrzegu

Budynek ratusza w kształcie litery C, z otwartym dziedzińcem od strony południowej, wzniesiono na podstawie projektu znanego, pruskiego architekta Karla Friedricha Schinkla. Umieszczony w centrum miasta, dwukondygnacyjny obiekt miał stanowić wizytówkę miasta i siedzibę rady miejskiej. Częściowo taką funkcję pełni do dzisiaj. Mieści się tu również  Biuro Informacji Turystycznej, Galeria Sztuki Współczesnej oraz Urząd Stanu Cywilnego. W piwnicach ratusza ma swą siedzibę Muzeum Patria Colbergiensis.

Krótka historia ratusza

Obecny ratusz w Kołobrzegu to właściwie już jego piąte wcielenie. 

Pierwszy ratusz w średniowiecznym, kupieckim mieście powstał w 1380 r. Miał początkowo formę mieszczańskiej kamienicy i znajdował się przy obecnej ulicy Wąskiej. Został wcześnie zniszczony, a rozebrany  dopiero w roku 1663 i właściwie niewiele o nim wiadomo.

Drugą siedzibę rady miasta wzniesiono w 1390 r. po środku rynku , w miejscu obecnego ratusza. Kształt tej budowli znany jest z kilku zachowanych widoków panoramy miasta z czasów średniowiecza. Była ona wzorowana na ratuszu w Stralsundzie i wyraźnie widać po bogatej formie, że miała być symbolem bogactwa hanzeatyckiego, kupieckiego miasta. Dziś ze starego ratusza pozostały piwnice z łukowatymi sklepieniami, część narożnika od strony północno-zachodniej i kilkoma ozdobnymi kolumnami. Na jednej z nich znajdziemy maszkaron z podobizną Jakuba Adabara, przywódcy zbuntowanych mieszczan. Kolejne wcielenia i przebudowy ratusza miały miejsce w 1614 i 1652.

Wcześniejszy, średniowieczny ratusz przetrwał wojnę trzydziestoletnią, ale nie wytrzymał oblężenia napoleońskiego. Komendant kołobrzeskiej twierdzy, August von Gneisenau, nie chciał w 1807 r. poddać twierdzy, która dzielnie broniła się przez cztery miesiące. W wyniku walk ratusz spłonął.

W kolejnych latach rozebrano pozostałe resztki budynku i na gotyckich fundamentach wzniesiono budynek, który podziwiamy do dzisiaj, choć był on kilkakrotnie przebudowywany. 

Makiety wszystkich wersji ratusza znajdziemy w Informacji Turystycznej w lewym skrzydle budynku.

Co było w dawnym ratuszu?

Z różnych źródeł wiadomo, że kołobrzeski ratusz był nowoczesnym budynkiem, z wieloma ciekawymi rozwiązaniami. W piwnicach znajdowało się specjalne pomieszczenie na torf, którym ogrzewano siedzibę rady miejskiej. Podobno palono tu aż w 30 piecach. Poza tym piwnice skrywały też więzienie i specjalne pomieszczenie z grubszymi murami, odporne na bombardowanie. Był tu sejf, gdzie przechowywano ważne dokumenty i kosztowności.

Parter był siedzibą rady miejskiej, skarbnika oraz sądu. Już na początku XX w. była tu kanalizacja i oświetlenie elektryczne, a piwnice mieściły też stylową restaurację.

Od 1865 do końca II wojny światowej przed ratuszem znajdował się pomnik pruskiego króla Fryderyka Wilhelma III, fundatora ratusza. W okresie przedwojennym na ratuszowym balkonie odbywały się koncerty muzyczne. Dziś możemy tu kilka razy dziennie usłyszeć hejnał

Zegar na ratuszu w Kołobrzegu

Ratuszowy zegar pojawił się na wieży w 1848 roku i został przeniesiony na nią z poprzedniego ratusza. Gdy uległ częściowemu zniszczeniu, kolejną wersję mechanizmu stworzono w Berlinie w 1906 r. Po wojnie ten sam mechanizm uruchomiony został dopiero w 1992 r. i służy do dziś, natomiast zabytkowa tarcza zegara musiała być wymieniona w 2014 r. Tę wcześniejszą możemy podziwiać w Muzeum Patria Colbergiensis.

Dzwon na ratuszu

Wiszący w starym, gotyckim ratuszu dzwon podczas bombardowania w 1807 r. znacznie ucierpiał. Przetopiono go więc i odlano na nowo. W tej wersji wisi w kołobrzeskim ratuszu po dziś dzień.

Atrakcje w Kołobrzegu - Muzeum Patria Colbergiensis w podziemiach ratusza

Wejście do muzeum Patria Colbergiensis

W  podziemiach neogotyckiego ratusza znajdziemy kolejną z atrakcji w Kołobrzegu – Muzeum Patria Colbergiensis. Celem tego miejsca jest upowszechnianie kultury i historii lokalnej. By trafić do muzeum, musimy udać się do piwnicy mieszczącej się z lewej strony na rogu (stojąc przodem do dziedzińca).

Obiekt założony w 2014 roku przez lokalnego pasjonata historii, pana Roberta Maziarza, na swej niewielkiej przestrzeni ma sporo do zaoferowania. Znajdziemy tu ryciny, grafiki, zbiory kartograficzne, monety, medale i militaria (m.in. broń czarnoprochową).

W jednej z sal zgromadzono wiele widokówek przedstawiających historię kurortu od końca XIX w. do II wojny światowej.

W kolejnym pomieszczeniu zapoznamy się z historią kołobrzeskiej twierdzy i poznamy dzieje miasta w czasie wojny trzydziestoletniej i wojny siedmioletniej.

Jeżeli interesuje nas codzienne życie w dawnym Kołobrzegu, możemy obejrzeć tu zbiory sztuki użytkowej np. szkło, porcelanę, rzeźby, obrazy itp. z XIX wieku. Poza tym wiele eksponatów dotyczy pracy różnych, kołobrzeskich rzemieślników. Tu dowiemy się jak dawniej wyglądała praca lokalnych piekarzy, szewców czy tkaczy.

Muzeum czynne jest codziennie w godzinach 10.00-17.00.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: http://www.colbergiensis.eu/

Atrakcje w Kołobrzegu- Baszta Lontowa

Baszta Lontowa w Kołobrzegu

Baszta Lontowa (błędnie nazywana Basztą Prochową) powstała w XIV w. i stanowiła część średniowiecznych, gotyckich murów miejskich, których długość szacuje się na 1570 m. Budowla należy do najstarszych atrakcji w Kołobrzegu i składa się z czterech pięter ze strychem i podpiwniczeniem. Wybudowana na planie prostokąta, do dziś przetrwała w pierwotnej wersji architektonicznej z pięcioma wysmukłymi, pionowymi lizenami, w których umieszczono okna.

Gdy w XVII rozbierano fortyfikacje, baszta przetrwała. Również podczas przekształcania miasta z twierdzy w XIX w. budowla nie ucierpiała i do dziś funkcjonuje jako jedyny element systemu obronnego z czasów średniowiecza. W 1945 została tylko nieznacznie uszkodzona. Wyremontowana stała się siedzibą kawiarni, PTTK, a obecnie jest nieczynna i wymaga pilnego remontu, który właśnie się rozpoczął.

Rzeźby rycerzy przy Baszcie Lontowej w Kołobrzegu
Historyczni wojowie przy Baszcie Lontowej

Po bokach , na trawniku, postawiono w 2021 r. siedem trzymetrowych rzeźb przedstawiających wojów i żołnierzy walczących o miasto. Figury te powstały w 1980 r. i wcześniej znajdowały się przy sanatorium „Kombatant”, ale po remoncie obiektu nie pasowały już do nowej wizji. Po niezbędnej rewitalizacji stanęły w centrum obok baszty i stanowią nową atrakcję miasta.

Atrakcje w Kołobrzegu - Kamienica Kupiecka (ul. E. Gierczak 5)

Atrakcje w Kołobrzegu - Kamienica Kupiecka
Kamienica Kupiecka w Kołobrzegu

Kamienica Kupiecka w Kołobrzegu, należąca niegdyś do bogatej rodziny Schllieffenów, stoi na starówce, tuż przy Muzeum Oręża Polskiego. Możemy ją podziwiać jako jeden z nielicznych zabytków w Kołobrzegu z czasów średniowiecznych. Charakterystyczne dla tego okresu w architekturze są m.in. gotycka cegła i portal ostrołukowy. Późnogotycka budowla powstała w I. poł. XV w. i służyła jako mieszkanie oraz magazyn rodziny kupieckiej. Na parterze znajdowały się pomieszczenia handlowe oraz dźwig, za pomocą którego towary transportowano na strych. Na pierwszym piętrze mieściły się izby mieszkalne kupca, jego rodziny  i służących.

W czasie wojny kamienica została dość mocno zniszczona, ale jej przednia ściana zachowała się w dobrym stanie. Na szczęście budynek odbudowano w latach 1957-1963 w celu przeznaczenia go na muzeum. Obecnie mieszczą się tu wystawy czasowe Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Kamienica Kupiecka od strony muzeum

Atrakcje w Kołobrzegu - Katedra

Atrakcje w Kołobrzegu - widok na katedrę od strony ratusza

Będąc w Kołobrzegu, nie sposób przeoczyć najbardziej monumentalną i reprezentacyjną budowlę w tym znanym kurorcie. Trudno sobie dziś wyobrazić miasto bez katedry w typowym stylu gotyku ceglanego. Stanowi ona niewątpliwie ozdobę i jednocześnie punkt orientacyjny, bo widać ją nawet z odległych części miejscowości.

Kołobrzeska katedra, a właściwie obecnie Bazylika Wniebowzięcia NMP, stoi w tym samym miejscu, tuż obok ratusza, już od XIV w.

O historii katedry słów kilka…

Kołobrzeg już w roku 1000 był ważnym miejscem na mapie kościoła katolickiego na Pomorzu. To tu już wtedy, w wyniku starań Bolesława Chrobrego, króla Polski, założone zostało  biskupstwo. Kościół znajdował się wówczas jednak w innym miejscu, w obecnym Budzistowie. Tam bowiem rozpoczęła się historia kołobrzeskiego grodu.

W 1255 założone zostało na prawie lubeckim miasto Kołobrzeg w obecnym miejscu. W związku z tym w roku 1300 rozpoczęto budowę trzynawowej świątyni, do której następnie dobudowano prezbiterium i dwie nawy boczne. Już w połowie XV w. katedra uzyskała obecny, pięcionawowy kształt. Pod koniec XV w. połączono również dwie wieże, tworząc obecny do dziś blok wieżowy.

Kościół ten stanowił bardzo ważny element w średniowiecznej miejscowości, bo z jednej strony był świątynią wszystkich mieszkańców, a z drugiej świadczył o prestiżu bogatego, hanzeatyckiego miasta. Mieszkańcy nie szczędzili więc swych pieniędzy, by go bogato wyposażyć.

W kolejnych wiekach kościół doznawał większych lub mniejszych uszkodzeń w wyniku różnych wojen, ale był systematycznie remontowany.

Wojenne zniszczenia

Dopiero w czasie II wojny światowej ucierpiał w wyniku naprawdę poważnych zniszczeń. Na szczęście zdążono choć częściowo ukryć wyposażenie katedry i tym samym uratować kilka zabytków.

W wyniku bombardowania wnętrze zostało wypalone, sklepienie runęło i niewiele zostało z poprzedniej świetności świątyni. Pojawiły się nawet pomysły, by dokonać rozbiórki pozostałej ruiny. Na szczęście zwyciężyło przekonanie o konieczności odbudowy. Tym samym w roku 1974 przekazano odbudowany obiekt kościołowi katolickiemu jako konkatedrę dla nowopowstałej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Katedra dziś

Kołobrzeska katedra od strony północnej

Obecnie odbudowana katedra jest niewątpliwie jednym z najznamienitszych zabytków sakralnych na Pomorzu i jedną z z najciekawszych atrakcji w Kołobrzegu. W latach 1531 -1945 była kościołem ewangelickim, dziś jest świątynią katolicką.

Do katedry wejdziemy od strony północno-zachodniej. Witają nas tu ciężkie, stylizowane drzwi, a nad nimi siedmiożebrowy portal, typowy dla stylu gotyckiego.

Wejście główne do katedry w Kołobrzegu

Gdy w środku staniemy przed nawą główną, od razu warto zauważyć, że niektóre filary są pochylone. Ponieważ kościół prawdopodobnie od razu został wybudowany na niestabilnym gruncie, filary szybko się odchyliły. Na szczęście ich  położenie od lat się nie zmienia.

Krzywe filary w katedrze

Z przodu widzimy prezbiterium i ołtarz otoczony zabytkowymi stallami, a nad wejściem podziwiać możemy nowe, ale bardzo dostojnie wyglądające organy.

Ołtarz główny w kołobrzeskiej katedrze
Katedra w Kołobrzegu - nawa główna

Najcenniejsze zabytki w katedrze

Przed II wojną światową kołobrzeska katedra była jednym z najlepiej wyposażonych kościołów na Pomorzu. Niestety do dziś, z kilkuset zabytków ruchomych, podziwiać możemy tylko kilka. Reszta została schowana, zrabowana lub przeniesiona w inne miejsce np. do Muzeum Narodowego w Szczecinie. 

Najcenniejsze, zachowane do dziś zabytki to:

  • 4-metrowy świecznik siedmioramienny z 1327 r.
Siedmioramienny świecznik w kołobrzeskiej katedrze
  • stalle kanoniczne z 1340 r.
  • chrzcielnica z 1355 r.
  • świecznik Korona Schlieffenów z 1523 r.
Świecznik Korona Schlieffenów w katedrze w Kołobrzegu

Poza tym w świątyni znajdziemy kilka ciekawych obrazów, trzy zabytkowe ołtarze i wiele starych tablic nagrobnych, zwykle należących do przedstawicieli dawnych, bogatych i zasłużonych kołobrzeskich rodów.

Więcej informacji na temat katedry i sąsiednich atrakcji w Kołobrzegu znajdziesz tutaj: https://bazylika.kolobrzeg.pl/ i https://www.kolobrzeg.eu/27

Taras widokowy

Gdy po wejściu do katedry skierujemy się z lewo, zobaczymy małe stoisko z pamiątkami i wejście na wieżę, a raczej taras widokowy. Polecamy skorzystać z tej atrakcji w Kołobrzegu.

Atrakcje w Kołobrzegu - Pomnik Tysiąclecia

Pomnik Tysiąclecia w Kołobrzegu

Atrakcje w Kołobrzegu - Akademia Rycerska

Akademia Rycerska w Kołobrzegu

Akademia Rycerska została powołana w Kołobrzegu w 1655 r. w budynku niedaleko pierwszego, miejskiego ratusza.

Pierwsza połowa XVII była bardzo trudna dla Pomorza, ponieważ po wojnie 30-letniej w zniszczonym mocno Kołobrzegu ludność  zmniejszyła się prawie o połowę. Gdy Szwecja oddała zrujnowane miasto we władanie  Brandenburgii, stało się ono stolicą Prowincji Pomorskiej.

Wtedy miasto zaczęło się intensywnie rozwijać, odbudowano wiele budynków i ożywił się handel. Powstało w tym czasie wiele atrakcji Kołobrzegu.  Miasto otrzymało status twierdzy i jego pozycja zdecydowanie wzrosła. Aby podkreślić militarny charakter, założono tu Akademię Rycerską.

Czego uczono w Akademi Rycerskiej?

Początkowo kształcono w nowej szkole 24 kadetów, ucząc ich m.in. szermierki, musztry, jazdy konnej, ale również matematyki, języka francuskiego i tańca. W tym okresie było bardzo wielu chętnych kandydatów z bogatych rodów. W kolejnych latach zmieniono jednak profil szkoły na bardziej wojskowy i akademię trzeba było rozwiązać z powodu braku kandydatów. Reaktywowano ją w 1703 r. jako Szkołę Kadetów, by ostatecznie w 1716 rozwiązać ją, a uczniów i nauczycieli przenieść do Berlina.

W 1945 budynek znacznie ucierpiał w czasie działań wojennych, ale szybko został odbudowany z przeznaczeniem na kino. Następnie, po kolejnej renowacji stał się halą sportową i tę funkcję pełni do dzisiaj.

W piwnicy hali długo była dyskoteka, a teraz mieści się tu klub muzyczny „Centrala”.

Klub Muzyczny Centrala w podziemiach Akademii Rycerskiej
Szyld Akademii Rycerskiej

Atrakcje w Kołobrzegu - Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego - wejście

Muzeum Oręża Polskiego mieszczące się bezpośrednio przy kołobrzeskiej starówce stanowi obszerną wystawę militariów od czasów średniowiecza do XX wieku.

W sporym pawilonie, na wystawie stałej, podziwiać możemy wiele ciekawie wyposażonych i podzielonych chronologicznie sal, a w nich m.in. umundurowanie, uzbrojenie obronne, różnego rodzaju broń, odznaczenia, zabytki techniki wojskowej (np. maszynę szyfrującą „Enigma”).

Znajdziemy tu również najbogatszą w Polsce wystawę mundurów z czasów I i II wojny światowej i olbrzymi zbiór różnorodnej broni z tego okresu.

Wystawę wzbogaca makieta przedstawiająca bój o Kołobrzeg w 1945 oraz obraz „Kołobrzeg 1945. Ostatni bój”.

Przy pawilonie obejrzymy wystawę plenerową, która zawiera sporo pojazdów bojowych, kilka samolotów, czołgi, wyrzutnie rakietowe i o wiele więcej militarnych zabytków.

Muzeum stanowi szczególnie ciekawe miejsce wśród atrakcji w Kołobrzegu ze względu na swój unikatowy charakter i bogate zbiory.

Muzeum Oręża Polskiego - Wystawa Plenerowa
Czołg w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Wizytę w Muzeum Oręża Polskiego warto połączyć z Muzeum Miasta Kołobrzeg opisanym poniżej.

Aktualny cennik znajdziesz tutaj: http://www.muzeum.kolobrzeg.pl/pl/cennik-2022/

Atrakcje w Kołobrzegu - Muzeum Miasta Kołobrzeg

Muzeum Miasta Kołobrzeg w Pałacu Braunschweigów

Muzeum mieści się w centrum miasta i ma swą siedzibę w historycznym Pałacu Braunschweigów (Brunszwickich). Ten okazały budynek zbudował na początku XIX w. jeden z bogatych kołobrzeskich kupców, Plüdemann, jako posag dla swej córki Anny. Od momentu, gdy Anna poślubiła Henryka Braunschweiga, pałac nosi podaną wyżej nazwę.

Tuż przed wojną miasto wykupiło pałac z przeznaczeniem na muzeum, które miało wzbogacić listę przedwojennych atrakcji w Kołobrzegu.

Niestety do stworzenia muzeum nie doszło. Jednak działania wojenne na szczęście zbyt mocno nie uszkodziły budynku.

Obecnie, od roku 1977, mieści się tu muzeum.

Wystawa „Zbiory metrologiczne”

Na wystawie tej podziwiać możemy bardzo bogatą kolekcję różnego typu urządzeń do mierzenia, ważenia, sprawdzania objętości i pojemności. Znajdziemy tu wszelakie wagi i inne stare urządzenia pomiarowe o zróżnicowanych mechanizmach. Pochodzą one z wielu krajów i przystosowane są do różnych systemów metrycznych.

Przedmioty te na przestrzeni wieków umożliwiały pracę rzemieślnikom nie tylko w Kołobrzegu.

Wystawa „Dzieje Kołobrzegu”

Mieszczące się w podziemiach budynku wystawa zawiera eksponaty z wielu wieków historii miasta. Znajdziemy tu w gablotach przedmioty codziennego użytku, służące niegdyś kołobrzeżanom np. ceramikę, ozdoby, buty, igły, beczki, elementy wyposażenia mieszkań i wiele innych.

Bardzo ciekawe są również makiety prezentujące rozwój Kołobrzegu od skromnego grodu do bogatego, hanzeatyckiego miasta.

Choć muzeum nie jest duże, na pewno warto je  zwiedzić.

Ponieważ muzeum jest oddziałem Muzeum Oręża Polskiego,  istnieje możliwość zakupu biletu na dwa muzea łącznie, co jest tańszą opcją.

Aktualny cennik znajdziesz tutaj: http://www.muzeum.kolobrzeg.pl/pl/cennik-2022/

Atrakcje w Kołobrzegu - Wieża Ciśnień

Znajdująca się przy ulicy Budowlanej Wieża ciśnień to jedna z najważniejszych atrakcji w Kołobrzegu. Neogotycki budynek z 1885przetrwał w stanie nienaruszonym nawet działania wojenne w 1945. Przez długie lata służył za główny zbiornik wodny dla całego miasta.

Początkowo wodę pobierano z rzeki Parsęty, przekazywano ją do zbiornika w wieży, a potem rozdzielano do budynków mieszkalnych. Gdy jakość wody w Parsęcie stała się zbyt zanieczyszczona, poszukiwano innych źródeł. Ponieważ te w Kołobrzegu były zbyt zasolone, pobierano wodę z oddalonej o 9 km wsi.

Wieża współcześnie

Po wojnie wieża wiele lat stała nieużywana, potem w latach 70. XX w. przejęły ją miejskie wodociągi. Na parterze przez długi czas była kwiaciarnia.

Obecnie od kilku lat funkcjonuje tu restauracja i Kołobrzeska Fabryka Piwa Colberg.

Wnętrza zostały przepięknie zaaranżowane na klimatyczny lokal z niesłychaną atmosferą. Malownicze zdjęcia z dawnego Kołobrzegu i nastrojowe oświetlenie powodują, że szczególnie przyjemnie możemy delektować się tu lokalnym  piwem, które jest naprawdę pyszne. Bez wątpienia warto tu zajrzeć i spędzić mile czas w dobrym towarzystwie.

Piwo Colberg znajdziemy również w innych lokalach w mieście i zawsze warto się na nie zdecydować. Szczególnie polecam piwo ciemne – Colberg Black.

Podsumowanie

Spacerując po Kołobrzegu warto zajrzeć jeszcze do miejskich parków. Na Skwerze Pionierów możemy odpocząć na jednej z  wielu ławek i przyglądac się jednej z najbardziej znanych atrakcji w Kołobrzegu, czyli fontannie „Szczęki Prezydenta”. Według autora przedstawia ona pływający kwiat nanufar, otoczony prawdopodobnie przez koniki morskie. Fontanna wieczorem jest podświetlana, co dodaje jej uroku. 

Natomiast w oddalonym kawałek dalej parku, na Placu 18 Marca, czekają na nas kwietne dywany i kolejna ciekawa fontanna. Ta ozdoba wodna ma kształt dmuchawca i również otoczona jest ławkami. 

 

Fontanna Dmuchawiec w Kołobrzegu

Na placu znajdziemy również kilka starych drzew – pomników przyrody. Natomiast od strony zabytkowego budynku poczty stoi najstarszy monument w mieście – Pomnik Walk o Kołobrzeg (1948r.).

Jeżeli interesują Cię atrakcje w Kołobrzegu nad morzem, zajrzyj TUTAJ.

Informacje na temat parkowania w Kołobrzegu znajdziesz TUTAJ.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz