Atrakcje w Jastrzębiej Górze -obelisk Gwiazda Północy

Jastrzębia Góra

Choć Jastrzębia Góra  jest administracyjnie częścią Władysławowa, warto poświęcić jej osobny wpis. Miejscowość ta  leży bowiem w pewnym oddaleniu, ok. 7 km na wschód i ma zupełnie inny charakter niż, położone przy samej Mierzei Helskiej, Władysławowo. Poza tym atrakcje w Jastrzębiej Górze są unikatowe, bo miejscowość ta leży na najbardziej wysuniętym na północ fragmencie naszego kraju. 

Nazwa tego miejsca nawiązuje najprawdopodobniej do znajdującej się w pobliżu Góry Jastrzębskiej (67m). Natomiast pierwsze wzmianki o Jastrzębiej Górze pojawiły się dopiero w okresie międzywojennym. Wcześniej teren ten był podobno dziki i niedostępny.

Obecnie Jastrzębią Górę znamy przede wszystkim  jako letnisko z największymi klifami nad polskim Bałtykiem i najbardziej wysuniętą na północ miejscowość w Polsce. Jest to spokojny kurort, z długą, malowniczą plażą. Na stałe mieszka tu ok. tysiąc osób, jednak w okresie letnim przybywają do letniska tłumy turystów, którzy szukają ochłody nad polskim morzem.

Atrakcje w Jastrzębiej Górze

Choć miejscowość jest stosunkowo młoda i nie posiada raczej obiektów zabytkowych, na pewno nie będziemy się tu nudzić. W sezonie na turystów czeka cała masa kawiarni, pubów, restauracji i innych lokali gastronomicznych. Dlatego wielbiciele nocnego życia czują się tu bardzo dobrze. Jednak równie atrakcyjny będzie urlop w tym miejscu dla miłośników fauny i flory. Plaże, wysokie klify oraz bliskość parku krajobrazowego sprawi, że możemy tu wypoczywać aktywnie na łonie przyrody. Najciekawsze miejsca przedstawiamy w opisie poniżej.

1. Atrakcje w Jastrzębiej Górze - plaża i kąpiele w morzu

Atrakcje w Jastrzębiej Górze - plaża piaszczysta

Tak jak w innych miejscowościach nadmorskich, plaża w Jastrzębiej Górze stanowi zwykle główny powód, dla którego przyjeżdżają tu turyści. Jednak wyprawa nad morze wiąże się tu z pewnym wysiłkiem i trzeba mieć tego świadomość. Atrakcje w Jastrzębiej Górze wymagają czasem dobrej kondycji.

Plaża jest bardzo ładna, szeroka, z drobnym piaskiem, ale pozbawiona przebieralni, prysznica czy toalet. Od miejscowości oddzielona jest zielonym laskiem na klifie, co czyni krajobraz jeszcze piękniejszym. Warto również wspomnieć, że część zachodnia jest bardziej piaszczysta, natomiast kierując się na wschód, znajdziemy coraz więcej kamieni. Warto to uwzględnić szczególnie, jeśli planujemy kąpiele w Bałtyku. Pamiętajmy, że wejścia kamieniste z reguły nie są komfortowe, a dodatkowo bywają bardzo śliskie.

Plaża kamienista w Jastrzębiej Górze

Klify w Jastrzębiej Górze

Atrakcje w Jastrzębiej Górze - klify

Przede wszystkim podkreślić jednak należy, że w Jastrzębiej Górze plażę otacza najwyższy klif na polskim wybrzeżu, o wysokości do 33 m. Tworzy to bardzo malowniczą scenerię, a spacerując po klifie możemy zachwycać się widokiem morza z góry o każdej porze dnia. Bez wątpienia szczególnie uroczo wyglądają tu zachody słońca.

 

Widok na plażę z klifu w Jastrzębiej Górze
Jastrzębia Góra - widok z klifu na morze

                                    Widok na plażę z klifu w Jastrzębiej Górze

Z drugiej strony jest tu naprawdę wysoko i nie każdy sprosta temu wyzwaniu. Na pewno nie polecam tego miejsca osobom z niepełnosprawnością ruchową lub rodzinom z małymi dziećmi. Jednak nawet przy większych dzieciach poruszanie się tu bywa trudne.

Większość zejść na plażę stanowią bardzo strome, często niewygodne schody. W wielu miejscach naliczymy ich dobrze ponad 150. W związku z tym dla wielu młodych i sprawnych osób schody należą też do atrakcji w Jastrzębiej Górze.

Jednak wycieczki w górę i w dół z dzieckiem  w celu skorzystania z toalety (widziałam przy zejściach tylko toitoi) albo w celu zakupienia czegoś do jedzenia lub picia bywają bardzo uciążliwe. Natomiast o plażowaniu z wózkiem właściwie w ogóle nie ma mowy.

Schody na plażę w Jastrzębiej Górze
Jastrzębia Góra zejście na plażę

Jedyne, względnie łagodne zejście znajdziemy w pobliżu okolicy ulicy Bałtyckiej. Jeśli więc ktoś ma problem z chodzeniem po schodach, należy udać się do wschodniej części Jastrzębiej Góry. 

Historyczna winda

W związku z nietypowym położeniem Jastrzębiej Góry na wysokim klifie, w 1938 roku zainstalowano w letnisku specjalną windę „Światowid”. Zwoziła ona wczasowiczów ze skarpy na plażę i z powrotem. Niestety morze bardzo szybko ją zniszczyło podczas jednego ze sztormów i władze miejscowości nie zdecydowały się na jej odbudowę.

2. Atrakcje w Jastrzębiej Górze - Promenada Światowida

Atrakcje w Jastrzębiej Górze - Promenada Światowida

Od głównej ulicy Rozewskiej w stronę morza biegnie promenada stanowiąca najbardziej rozrywkową część kurortu i jedną z atrakcji w Jastrzębiej Górze.

Możemy tu znaleźć wiele restauracji, smażalni ryb, kawiarni czy sklepików z pamiątkami. Niezależnie od tego, czy chcemy dobrze zjeść, czy znaleźć wieczorem lokal z muzyką, na pewno warto tu zajrzeć.

Przy deptaku po prawo, kierując się w stronę morza, zauważymy również dmuchany plac zabaw dla dzieci, a kawałek dalej Muzeum Figur Woskowych. Przy skrzyżowaniu promenady z Bulwarem Nadmorskim znajdują się toalety.

3. Atrakcje w Jastrzębiej Górze - Muzeum Figur Woskowych

Muzeum Figur Woskowych w Jastrzębiej Górze

Umieszczone przy Promenadzie Światowida muzeum skrywa wykonane z różną starannością woskowe odwzorowania ok. 30 osób ze świata filmu, sportu i polityki. Znajdziemy tu m.in. figury Christiano Ronaldo, Roberta Lewandowskiego, Baracka Obamy, Michaela Jacksona, Sylwestra Stallone czy Arnolda Schwarzeneggera. Dzieci z pewnością ucieszą się mogąc spotkać swoich ulubionych bajkowych bohaterów, których jest tu ok. 20. Widok postaci z Epoki Lodowcowej lub Smerfów powinien wywołać uśmiech na twarzy każdego, małego turysty.

Godziny otwarcia muzeum:

Poniedziałek – czwartek 10.00 – 21.00

Piątek – niedziela 10.00 – 22.00

Dodatkowe informacje o muzeum znajdziesz tutaj: https://www.facebook.com/muzeumfigurwoskowych

4. Atrakcje w Jastrzębiej Górze - Pomnik Gwiazda Północy (koniec ul. Norwida)

Obelisk Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze

Jastrzębia Góra cieszy się popularnością również ze względu na swoje szczególne, a nawet lekko „ekstremalne” położenie. Jest ona bowiem najbardziej wysuniętą na północ miejscowością w Polsce, co stanowi jedną z najoryginalniejszych atrakcji w Jastrzębiej Górze. Aby podkreślić szczególne znaczenie tego miejsca na geograficznej mapie naszego kraju, Towarzystwo Miłośników Jastrzębiej Góry postawiło tu specjalny obelisk.

„Gwiazda Północy”, bo tak został on nazwany, umieszczona jest na wysokim klifie, z pięknym widokiem na morze. Obok obelisku znajdują się drogowskazy opisujące odległość z tego miejsca do wielu europejskich miast, m.in. Warszawy, Berlina, Kopenhagi, Kijowa czy Sztokholmu.

5. Atrakcje w Jastrzębiej Górze – wąwóz Lisi Jar

Atrakcje w Jastrzębiej Górze - Lisi Jar

Kolejna z atrakcji w Jastrzębiej Górze to niewątpliwie ewenement przyrodniczy na polskim wybrzeżu. Wąski jar, zbliżony swym wyglądem do wąwozów w okolicy Sandomierza, biegnie malowniczo, wśród starych buków na odcinku 350 m, aż do morza. Jest to idealne miejsce na spacer wśród drzew, szczególnie cenne, gdy marzymy o chwili wytchnienia w czasie letnich upałów.

 

Jastrzębia Góra - Lisi Jar

Na początku trasy, przy ulicy Rozewskiej, szybko dostrzeżemy charakterystyczny, wysmukły pomnik. Został on wzniesiony w okresie międzywojennym na cześć króla Zygmunta II Wazy przez jednego z właścicieli ziemskich. To właśnie tutaj król Polski miał wyjść na ląd po rozbiciu się jego okrętu w roku 1598, gdy wracał z wyprawy po szwedzką koronę.

Atrakcje w Jastrzębiej Górze - pomnik w Lisim Jarze

6. Atrakcje w Jastrzębiej Górze - Dom Whisky i Coctail Bar Max (Droga Rybacka 60)

Atrakcje w Jastrzębiej Górze - Coctail Bar Max 2
Jastrzębia Góra - Coctail Bar Max

Te dwa ciekawe miejsca na mapie Jastrzębiej Góry nie tylko znajdują się tuż obok siebie, ale maja również tych samych właścicieli. Są to zdecydowanie lokale dla koneserów dobrych alkoholi. W Coctail Barze Max możemy delektować się również koktajlami bezalkoholowymi i przeróżnymi rodzajami smoothie, które niewątpliwie zachwycą swym smakiem i wyglądem także dzieci.

Coctail Bar Max otwiera listę najpopularniejszych kulinarnych atrakcji w Jastrzębiej Górze. Znany jest on przede wszystkim z doskonałych barmanów, którzy wyczarują nam wymarzony koktajl z każdego rodzaju alkoholu. Mistrzowie sztuki barmańskiej znają się nie tylko na komponowaniu wyśmienitych napoi, ale także na historii i etapach powstawania alkoholi. Przyrządzone przez nich drinki, również te bezalkoholowe, zawsze wybornie smakują i doskonale wyglądają. Dodatkowym atutem tego miejsca jest sprawna i sympatyczna obsługa, nastawiona na zadowolenie każdego klienta.

 

Dom Whisky w Jastrzębiej Górze

Natomiast Dom Whisky to miejsce, w którym odnajdzie się każdy koneser tego wykwintnego trunku. Mnogość gatunków, świetny klimat oraz codzienna muzyka na żywo przyciągają tłumy, szczególnie latem. Profesjonalni barmani zrobią tu każdego drinka, którego sobie zażyczymy. Możemy więc puścić wodze fantazji. A dodatkową atrakcją są gry planszowe, w które można zagrać na miejscu, spędzając tu czas w gronie przyjaciół.

Więcej na temat oferty Domu Whisky znajdziesz tutaj: https://domwhisky.pl/

7. Atrakcje w Jastrzębiej Górze - Rzeźby z plenerów rzeźbiarskich Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego

Bulwar nadmorski w Jastrzębiej Górze - rzeźby na klifie

Spacerując wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego, prócz delektowania się widokiem plaży i Bałtyku z wysokiego klifu, możemy też podziwiać stojące tu drewniane rzeźby. Są one wynikiem pracy lokalnych artystów, którzy zgromadzili się tu podczas pleneru w 2017 roku. Motywem przewodnim miało być morze i rejon Kaszub. Artyści, choć było ich niewielu, wykazali się prawdziwym talentem i szczegółowym podejściem. Tym samym stworzyli na wiele lat ciekawe atrakcje turystyczne w Jastrzębiej Górze, które prawdopodobnie  jeszcze długo będą zdobiły tutejszy klif i okolicę.

Rzeźby na klifie
Rzeźby na klifie w Jastrzębiej Górze

8. Atrakcje w Jastrzębiej Górze - Park wodny w hotelu „Primavera” (ul. Rozewska 40-42)

Basen wewnętrzny w hotelu Primavera

Wszystkich miłośników wodnego szaleństwa warto zaprosić na kompleks basenowy do hotelu „Primavera”. Skorzystać tu można z basenu rekreacyjnego, basenu do Aqua Fitness, brodzika dla dzieci, basenu zewnętrznego. Poza tym znajdziemy tu zjeżdżalnię, jacuzzi, rwącą rzekę oraz kompleks saun. Miejsce to dostarczy każdemu odpowiedniej dozy relaksu w deszczowy lub chłodniejszy dzień. Woda w basenach jest ogrzewana do przyjemnej temperatury, a nad bezpieczeństwem czuwa wykwalifikowany ratownik.

Cennik znajdziesz tutaj: https://primaveraspa.pl/primapark/park-wodny/cennik/

9. Latarnia Morska Rozewie

Latarnia czy latarnie? Oto jest pytanie.

No właśnie. Wiele osób wydaje się zaskoczonych faktem, że tuż obok Jastrzębiej Góry zwiedzić możemy dwie, stojące obok siebie latarnie morskie. I faktycznie, od roku 2022 mamy taką możliwość, bo jedna z nich dopiero wtedy została udostępniona zwiedzającym.

Rozewie I

Stara Latarnia Morska Rozewie

Latarnia Rozewie I (ta czerwona ) jest nie tylko szersza i wyższa, ale przede wszystkim starsza. Została ona wzniesiona jako budowla murowana już w roku 1822. W 1910 i 1978 przeszła dwie istotne modernizacje. W roku 1910 podwyższono ją o część stożkową i zamontowano w niej światło elektryczne o unikalnej formie świecenia. Następna modernizacja w 1978 przyniosła podwyższenie o część walcową. Było to konieczne, gdyż otaczające latarnię drzewa stały się na tyle wysokie, że zasłaniały światło.

Obecnie latarnia ta wciąż pełni swoją funkcję nawigacyjną, ale jest udostępniona do zwiedzania. Wizyta w niej nie jest dużym wyzwaniem, bo schody są dość szerokie i w miarę łagodne. Na kolejnych kondygnacjach mieszczą się wystawy poświęcone historii latarnictwa. Jednak lekkim rozczarowaniem jest ostatnia kondygnacja, gdyż pomieszczenie to przytłacza swą niewielką powierzchnią. Często bywa tam tłoczno i duszno, bo całość znajduje się za szybami. Okoliczną panoramę oglądamy też wyłącznie przez okna.

Latarnia Morska Rozewie wewnątrz
Latarnia Morska Rozewie - wystawa

Rozewie II

Latarnia Morska Rozewie

Latarnia Rozewie II to pochodząca z 1875 roku tzw. Nowa Latarnia. Po uruchomieniu w roku 1875 działała ona równocześnie ze „Starą Latarnią”. Obie świeciły jednocześnie światłem białym i miały taki sam zasięg. Po modernizacji „Starej Latarni” w roku 1910 jej światło nie było już potrzebne i od tego momentu używano jej jako wieży obserwacyjnej, a potem miejsca ulokowania anteny radarów WOP.

Dlaczego na Rozewiu były dwie latarnie?

Postaram się krótko wyjaśnić, skąd się tu wzięły akurat dwie latarnie obok siebie.

Przylądek Rozewie od dawna był ważnym punktem nawigacyjnym na Bałtyku.  Jednak w XIX wieku żegluga na tym obszarze bardzo się rozwinęła i pływało tędy coraz więcej statków. Niestety marynarze, pozbawieni wówczas  dzisiejszych systemów nawigacyjnych, często mylili światło latarni z Rozewia ze światłem latarni na Helu. Tym samym zamiast kierować się na Hel i dalej na wody Zatoki Gdańskiej, często kierowali swe statki w stronę Rozewia. Wielokrotnie wiele okrętów utkwiło na mieliźnie między Chałupami a Jastarnią, co przysparzało dużych kłopotów i strat finansowych. Aby uniknąć tej sytuacji, postanowiono, że na Rozewiu będą świeciły dwie latarnie jednocześnie. Tym samym marynarze od roku 1875 przestali mylić drogę. Gdy po modernizacji w1910 roku „Stara Latarnia” uzyskała nowe, charakterystyczne tylko dla niej, światło, druga latarnia nie była już potrzebna.

Więcej na temat latarni przeczytasz tutaj: http://www.tpnmm.pl/latarnie/rozewie

10. Motylarnia Rozewie

Motylarnia Rozewie

Motylarnia Rozewie znajduje się bezpośrednio przy parkingu w okolicy latarni morskiej. Biała, półokrągła kopuła z daleka przyciąga wzrok. W środku czeka na nas przepiękne, zadbane, czyste miejsce, pełne egzotycznych motyli z najdalszych części naszego globu. Na początku wizyty profesjonalny przewodnik zapoznaje nas z ciekawostkami z życia tych kolorowych istot. Przez kilkanaście minut prezentuje nam motylarnię i ciekawie opowiada o motylach, ich zwyczajach, jadłospisie i etapach rozwoju. Następnie mamy dowolnie długi czas na relaks w tym niezwykłym miejscu. Możemy obserwować barwne motyle właściwie wszędzie wokół nas, jednak trzeba uważać, by nie zgnieść żadnego z nich. Czasem zdarza się, że któryś z egzotycznych przyjaciół  usiądzie nam na ramieniu.

 

Jastrzębia Góra - Motylarnia Rozewie
Atrakcje w Jastrzębiej Górze - Motylarnia Rozewie

Prócz motyli w hali zaobserwować możemy też mieszkające tu żółwie.

Jeżeli chcemy wykonać kolorowe fotografie, atrakcja ta zawarta jest już w cenie. Dowolna ilość zdjęć będzie nam przypominać o wizycie w tym  interesującymi i bardzo odprężającym miejscu.

Więcej informacji na temat motylarni znajdziesz tutaj: https://motylarnia-rozewie.pl/

Nordic Walking w Jastrzębiej Górze

Nordic Walking nad morzem

Pisząc o atrakcjach w Jastrzębiej Górze, warto wspomnieć, że miejscowość od wielu lat jest stolicą Nordic Walkingu nad polskim Bałtykiem. Szczególnie ciekawe ukształtowanie terenu sprzyja tej formie rekreacji. W ramach projektu Nordic Walking Park Jastrzębia Góra już w 2013 utworzono trzy trasy (zieloną, czerwoną i czarną) o różnym stopniu trudności. Są one bardzo chętnie wykorzystywane zarówno przez turystów spędzających tu urlop, jak i przez mieszkańców miejscowości.

Na koniec zapraszam do zapoznania się z naszymi wpisami dotyczącymi leżącej tuż obok Jastrzębiej Góry niebywałej atrakcje przyrodniczej, jaką stanowi Mierzeja Helska. Wpis o mierzei znajdziesz TUTAJ.

A jeżeli chcesz wybrać się do Trójmiasta, zapraszam do przeczytania wpisów o Gdańsku i Sopocie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz