Dziwnów - most

Dziwnów

Jest to niewielkie miasteczko położone bezpośrednio nad Morzem Bałtyckim, w połowie drogi między Rewalem a Międzyzdrojami. Poza sezonem letnim ma ono ok. 3000 stałych mieszkańców. Jednak w sezonie letnim przebywa tu o wiele więcej osób, ponieważ piękna plaża i inne  atrakcje w Dziwnowie przyciągają w okolice tłumy turystów.

Bezpośrednie sąsiedztwo morza, szeroka,  piaszczysta plaża, port rybacki i przystań pasażerska przy jednoczesnej bliskość rzeki Dziwny, Zalewu Kamieńskiego i jeziora Martwa Dziwna stwarzają tu doskonałe warunki do wypoczynku. Dziwnów jest atrakcyjny zarówno dla rodzin z dziećmi, osób poszukujących miejsca do uprawiania sportów wodnych, jaki dla wędkarzy. Poniżej przedstawię Ci najważniejsze atrakcje w Dziwnowie. W tej niewielkiej, ale ciekawej, nadmorskiej  miejscowości możemy oddać się relaksowi lub robić wiele innych ciekawych rzeczy.

1. Plaża

Plaża w Dziwnowie

Plaża w Dziwnowie jest strzeżona, szeroka i czysta, podzielona przez rzekę Dziwną na część wschodnią i zachodnią. Możemy się tu delektować  delikatnym piaskiem i błękitem morza z widokiem drewnianych falochronów, na których chętnie przysiadają mewy. Od kilku lat plaża ta otrzymuje Błękitną flagę, czyli wyróżnieniem dla najczystszych plaż. Latem dzieci mogą korzystać tu z typowych nadmorskich atrakcji w Dziwnowie, jak zjeżdżalnie czy dmuchane zabawki do skakania. Dodatkowym atutem są kąpieliska strzeżone, nadzorowane przez wykwalifikowane grupy ratowników, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo.

Wejścia na plażę w Dziwnowie są płaskie, bez schodów, doskonałe dla rodzin z dziećmi, które bardzo chętnie wybierają tę spokojną miejscowość jako cel swego urlopu.

Na części plaży możemy podziwiać i zbierać różnokolorowe kamienie, które będą wspaniałą pamiątką z urlopu.

Plaża w Dziwnowie

2. Atrakcje w Dziwnowie - Promenada

Atrakcje w Dziwnowie - promenada

Nowoczesna promenada oddziela plażę od reszty miejscowości. Biegnie ona po prawej stronie rzeki Dziwny, częściowo lasem, a częściowo czołem wydm i stanowi prawdziwie urokliwą część miasteczka. Po rewitalizacji w latach 2014-2018 część zachodnia na wydmach została stworzona jako dogodny, drewniany trakt, z ozdobnymi, estetycznymi barierkami i wieczornym oświetleniem.

Można tutaj zarówno jeździć rowerem, jak i spacerować, również z wózkiem. Ponieważ ta część nie jest otoczona drzewami, możemy z niej podziwiać  piękne morskie widoki. Na promenadzie znajdują się ławki, z których możemy podziwiać zachody słońca, a częste zejścia na plażę zapewniają nam niezakłócony wypoczynek na piasku, gdy tylko przyjdzie nam na niego ochota. Przy promenadzie znajdziemy też toalety.

Promenada

3. Most zwodzony- Most Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Most zwodzony w Dziwnowie

Niewątpliwie jedną z ciekawszych atrakcji w Dziwnowie jest charakterystyczny, czerwony  most, który o pełnych, parzystych godzinach otwiera się zgodnie z zapotrzebowaniem. Latem, gdy ruch statków jest większy, otwiera się też o godz. 13.00, 17.00, 19.00 i 21.00. Jeśli chcemy przepłynąć pod otwartym mostem, możemy skorzystać z wycieczki jednym ze statków pasażerskich, które oferują rejsy turystyczne po Bałtyku. Aby utrwalić widok podniesionego przęsła, najlepiej wykonać zdjęcie z zachodniego brzegu Dziwny.

Pierwszy, drewniany most zwodzony powstał w tym samym miejscu w 1957. Obecna stalowa konstrukcja mostu pochodzi z roku 2014 i jest unikalna w skali kraju.

4. Atrakcje w Dziwnowie - Przystań pasażerska i port rybacki

Rejsy turystyczne w Dziwnowie

Każdy, kto ma ochotę na prawdziwy rejs statkiem, powinien udać się na Wybrzeże Kościuszkowskie 5. Odpływają stąd dwa statki oferujące typowo morskie atrakcje w Dziwnowie, czyli wycieczki turystyczne. Jeden z nich, Korsarz, zabiera pasażerów w rejs po Morzu Bałtyckim, drugim (Viktorią) dotrzemy do Kamienia Pomorskiego.

Więcej na temat rejsów przeczytasz tu: http://norddziwnow.pl/

Idąc ok. 8 minut ul. Juliusza Słowackiego w stronę zachodnią dotrzemy do targu rybackiego i znajdującego się tuż obok portu rybackiego. Można tu zaobserwować przede wszystkim oryginalne kutry i pracujących ciężko rybaków. W najbliższym otoczeniu portu znajdziemy też kilka smażalni oferujących świeże ryby.

Port rybacki

5. Marina - port jachtowy w Dziwnowie

Atrakcje w Dziwnowie - port jachtowy

Powstały w 2013, półkolisty port jachtowy również może stanowić ciekawy punkt wycieczki, szczególnie dla miłośników żeglarstwa. Obiekt pomieści do 60 jachtów o maksymalnej długości 12 m. Można tu dopłynąć zarówno od strony morza, jak i od strony Zalewu Kamieńskiego. Żeglarze znajdą tu całą niezbędną infrastrukturę (m.in. łazienki, toalety, postumenty do poboru wody i prądu, restaurację, parking, jest także hala do zimowania jachtów).

Więcej informacji na temat tutejszej mariny znajdziesz tutaj: https://dziwnow4sailing.org/port-jachtowy/

6. Falochron wschodni i zachodni

Atrakcje w Dziwnowie - falochron

Po obu stronach wejścia do portu znajdują się solidne, betonowe falochrony wchodzące 350 metrów w morze. Ich główną funkcją jest ochrona jednostek wpływających do dziwnowskiego portu, dlatego też na końcu każdego z nich znajduje się lampa nawigacyjna. Na falochronie wschodnim ma ona kolor czerwony, a spacerując w jej okolicy mamy możliwość podziwiania tutejszej plaży.

Z falochronu zachodniego, zakończonego zieloną lampą, roztacza się niezwykły widok na okoliczne wybrzeże klifowe.

Falochrony stanowią ulubiony cel spacerów dla turystów i mieszkańców przez cały rok, chyba że uniemożliwiają to trudne warunki pogodowe. Możemy też wspiąć się na jedną z drabinek, by podziwiać plażę lub panoramę miasta od strony morza.

Atrakcje w Dziwnowie - trasa spacerowa po Falochronie Zachodnim

7. Atrakcje w Dziwnowie - Aleja Gwiazd Sportu

Dziwnów - Aleja Gwiazd Sportu

Każdego roku latem,  od ponad 20 lat, w Dziwnowie odbywa się niezwykłe święto sportu- Festiwal Gwiazd Sportu. W ciągu kilku dni można spotkać tu najwybitniejszych polskich sportowców i wziąć udział w ciekawych aktywnościach sportowych.

Aby podkreślić związek miasta ze sportem i uczcić najwybitniejsze sportowe osiągnięcia, stworzono przy ul. Reymonta tzw. Aleję Gwiazd Sportu. Na ustawionych wzdłuż ulicy postumentach umieszczono repliki medali zdobytych przez najwybitniejszych polskich sportowców podczas Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich wraz autografami sportowych mistrzów. Spacer Aleją Gwiazd to jednocześnie historyczny spacer przez meandry polskiego sportu.

Atrakcje w Dziwnowie - medale w Alei Sportu

8. Park Miniatur i Kolejek

Park Miniatur i Kolejek - atrakcje w Dziwnowie

Atrakcja w Dziwnowie, która niewątpliwie najbardziej przypadnie do gustu najmłodszym. Na niewielkim, ale zadbanym, zielonym terenie, znajdziemy repliki latarni morskich z polskiego wybrzeża i bardzo ładnie zaplanowane trasy miniaturowych kolejek. Miniaturowe pojazdy przemierzają różnego rodzaju teren, zatrzymują się na dworcach, jadą przez tunele i mosty. Sporo czasu można spędzić na ich podziwianiu.

Po terenie parku oprowadza nas ciekawie opowiadający przewodnik.

Poza tym dzieci mają możliwość przejażdżki małą kolejką po terenie parku. Mogą też pobawić się na znajdującym się tu palcu zabaw.

Na terenie parku jest również mały kiosk i sklep z pamiątkami. Przed parkiem znajduje się bezpłatny parking.

Więcej informacji o parku znajdziesz tutaj: https://park-miniatur.pl/

 

Park Miniatur i Kolejek

Przebywając w Dziwnowie, warto wybrać się na wycieczkę do sąsiedniego Dziwnówka lub do położonych trochę dalej nadmorskich miejscowości  jak Pobierowo, Trzęsacz czy Rewal

Podobne wpisy

Dodaj komentarz