Atrakcje w Łebie - wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

Legenda o powstaniu Pomorza

Legenda o powstaniu Pomorza to opowieść o tym, jak powstała ta piękna kraina i dlaczego jest tak różnorodna. Wyjaśnia też, co spowodowało, że Pomorzanie to silni i bez wątpienia mądrzy ludzie. 

Jak powstało pomorze

Legenda o powstaniu Pomorza - zielone pole

Posłuchajcie zatem, jak brzmi  legenda o powstaniu Pomorza.

Dawno, dawno temu, kiedy Bóg stwarzał świat, każdą krainę obdarował jakimś bogactwem. Jednym dał morza lub rzeki bogate w ryby. Inne otrzymały rozległe równiny z żyznymi polami. Jeszcze inne dostały gęste lasy,  bogate w zwierzynę. Każdej krainie dał też anioła, który istotnie miał się nią opiekować.

Kiedy skończył i podziwiał swoje dzieło, dostrzegł anioła, który siedział zasmucony. Okazało się, że martwi się o krainę którą dostał pod opiekę. Była to biedna, nieurodzajna ziemia, smagana wiatrem od morza. Zastanawiał się z pewnością jak będą tu żyć ludzie.

Bóg, przyznawszy mu rację, postanowił dać krainie wszystko, co zastało w jego worku. Gdy do niego sięgnął, okazało się istotnie, że worek jest pusty. Tylko na dnie zostały okruchy bogactw – lasów, jezior, gór, rzek a nawet resztki urodzajnej gleby.

Były tam też kamienie i głazy, z którymi Bóg nie wiedział co zrobić. Przechylił zatem worek i wysypał jego zawartość na nadmorską ziemię. Głazy spadły do morza, a niektóre wbiły się głęboko w glebę. Być może dlatego do dziś rolnicy trafiają na nie podczas orki mówiąc, że pomorska ziemia rodzi kamienie.

Legenda o powstaniu Pomorza - Aleja drzew

Legenda o powstaniu Pomorza - Pomorzanie

Anioł był zachwycony tym, że z resztek i okruchów powstało coś tak pięknego. Zauważył jednak, że ludziom tu żyjącym bez wątpienia nie będzie łatwo żyć na tej pięknej ziemi.

Jednak i na tę troskę anioła Bóg znalazł radę. Stworzył bez wątpienia wyjątkowego człowieka – Pomorzanina. Dał mu silne ręce, aby radził sobie podczas połowu na kapryśnym morzu czy wytrwale orał piaszczystą, kamienistą ziemię. Poza tym dał mu też siłę woli, aby mógł mierzyć się z przeciwnościami losu. Na koniec obdarzył go bystrym rozumem, by zawsze odróżniał dobro od zła. Do dziś odwiedzając pomorskie wsie i miasta niewątpliwie spotkasz tych wyjątkowych ludzi.

Po skończonej pracy Stwórca wzniósł się do nieba i stamtąd oglądał swoje dzieło, szczególnie często spoglądając na Pomorze.

Atrakcje w Darłówku - plaża latem w słoneczny dzień

Tyle mówi legenda o stworzeniu Pomorza. Ile w niej prawdy nie wiadomo, bezsprzecznie jest to bardzo zróżnicowana kraina. Znajdziesz tu zabytkowe miasta takie jak Kołobrzeg czy Szczecin. Urokliwe nadmorskie miejscowości tj. Jarosławiec, Darłowo czy Trzęsacz o których przeczytacie na naszym blogu. Do tego rzeki, jeziora, lasy, klify, wzniesienia, doliny…… a przede wszystkim największy skarb –  morze.

O historii Pomorza i jego walorach geograficznych i krajobrazowych przeczytasz na stronie internetowej i nie tylko.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz