Pogorzelica - plaża

Pogorzelica

Pogorzelica jest maleńką, ale niezwykle uroczą miejscowością nadmorską tuż obok Niechorza. Podkreślić należy, że od słynnej latarni morskiej dzieli ją jedynie 3,7 km. Podczas gdy odległość do latarni pokonamy podczas 45 minutowego spaceru, do centrum Niechorza dotrzemy już w pół godziny.

Obecnie wieś na stałe zamieszkuje niecałe 200 osób, ale latem ulice letniska znacznie zapełniają się wczasowiczami.

Jeszcze na początku XX w. miejscowość ta z pewnością była odciętą od świata maleńką wioska o charakterze rybacko – rolniczym. Dopiero gdy profesor  Spruth z Berlina zbadał tutejszy mikroklimat i zakupił sporą działkę, by sprzedać ja pod domki letniskowe, miejscowość zaczęła się rozwijać turystycznie.

Poza tym na rozwój wpłynęła budowa kolei wąskotorowej. W rezultacie przed wybuchem II wojny światowej odpoczywało tu rocznie już ok. 6 tysięcy letników.

Pogorzelica dziś

Godnym uwagi jest fakt, że miejscowość ta ma niezwykły charakter. Przede wszystkim większość hoteli, pensjonatów i atrakcji znajduje się w przepięknym, stuletnim, sosnowym lesie. Teren ten uwielbiają grzybiarze i miłośnicy leśnych spacerów, ale kojący zapach sosnowego lasu przyniesie głęboki relaks każdemu, kto tu odpoczywa.

Poza tym do niewątpliwych zalet Pogorzelicy należy bogata baza noclegowa. Znajdziemy tu bowiem zarówno dobrze wyposażone hotele o wysokim standardzie,  sanatoria z fachową opieką lekarską, różnorodne pensjonaty i apartamenty, jak i pole namiotowe. 

Pogorzelica - atrakcje:

1. Plaża

Pogorzelica - kamienie na plaży

Pogorzelica może pochwalić się bez wątpienia bardzo dynamicznie zmieniającą się plażą,  z różnorodnymi  zejściami z  porośniętych trawą i sosnami wydm. Ponieważ kolejne akweny nie są rozdzielone drewnianymi falochronami, morze wydaje się być bezkresne.

Ze względu na silną aktywność wody w tej miejscowości, plaża w centrum istotnie bywa bardzo wąska. Czasem staje się nawet niedostępna, gdyż morze potrafi sięgać tu do samego zejścia. W rezultacie w centralnej części obłożono ją niedawno wielkimi kamieniami, które powinny zabezpieczyć wydmy przed zniszczeniami.

Plaża centralna

Zejście na plażę nr 5 (ul. Plażowa) prowadzi, w przeciwieństwie do innych zejść, po prostym betonowym chodniku. Przy kolejnych zejściach natomiast należy się liczyć z utrudnianiem w postaci schodów.

Warto jednak podkreślić, że przy tej plaży znajdziemy też prawie wszystkie niezbędne rozrywki dla dorosłych i atrakcje dla dzieci. Obok zejścia nr 5 rozciąga się ciekawy deptak, a przy większości wejść ulokowano również toalety.

Dlatego Pogorzelica nie ustępuje miejsca w swej ofercie innym miejscowościom nadmorskim.

Plaża wschodnia

Pogorzelica - plaża wschodnia

W przeciwieństwie do plaży głównej, oddalając się wzdłuż wybrzeża w stronę wschodnią, napotkamy już szerokie połacie piasku. Ze względu na fakt, że ta część plaży przylega do terenów wojskowych, jest tu bardzo mało ludzi. Dlatego obszar ten wydaje się być wybitnie czysty i dziewiczy przyrodniczo. Jednym mankamentem stają się liczne kamienie na wejściu do wody, które utrudniają kąpiel.

2. Pogorzelica - Aquapark Sandra SPA (ul. Wojska Polskiego 3)

Pogorzelica - Basen w hotelu Sandra SPA

W hotelu Sandra SPA znajduje się jeden z ciekawszych parków wodnych w okolicy, dostępny również dla osób z zewnątrz. Ze względu na fakt, że w kompleksie jest 10 basenów, miejsce to cieszy się dużym zainteresowaniem wczasowiczów. Poza tym w ofercie znajdziemy wodny plac zabaw dla dzieci, zjeżdżalnie, statek piracki, wodną dżungla i wiele innych atrakcji.

Jeszcze bardziej cieszy fakt, że możemy również wybrać wizytę w strefie SPA. Tu skorzystamy m.in. z saun i jacuzzi oraz tężni solankowej.

Podsumowując,  jest to doskonałe miejsce do odprężenia i relaksu o każdej porze roku w gronie rodziny lub przyjaciół.

Po wypoczynku w strefie wodnej możemy również delektować się pysznościami w hotelowej  restauracji lub kawiarni.

Więcej informacji znajdziesz na: https://www.sandraspa.pl/aquapark-sandra-spa

3. Pogorzelica - Kręgielnia i bilard w hotelu Sandra SPA

Kręgielnia

Gdy potrzebujemy wieczornej rozrywki, niewątpliwie warto skorzystać z wizyty w PUB-ie w hotelu Sandra SPA. Prócz niezwykłej atmosfery przy kuflu piwa lub drinku, znajduje się tu kręgielnia z trzema torami i stół do bilardu. Wydaje się, że wieczory w tym miejscu mogą być doskonałym dopełnieniem urlopowego wypoczynku.

Więcej informacji znajdziesz na: www.sandraspa.pl

4. Pogorzelica - Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Kolej wąskotorowa pierwszy raz połączyła Gryfice z Niechorzem w 1896 roku. Na pewno przyczyniła się tym samym do rozwoju przylegających do trasy miejscowości nadmorskich.

W początkowym okresie XX wieku była to bowiem bardzo popularna forma podróżowania. Po I i II wojnie światowej niestety transport kolejowy w dużym stopniu zastąpiono transportem drogowym. W wyniku tego kolej stopniowo podupadała. Jeszcze bardziej szkodliwy był fakt, że w kolejnych latach częściowo zniszczono lub rozkradziono niezbędną infrastrukturę.

Na szczęście w roku 2002 władze gminy Rewal podjęły próbę rekonstrukcji historycznej trasy. W wyniku tego obecnie w sezonie letnim (od maja do końca września) możemy udać się na przejażdżkę historycznym składem kilka razy dziennie. Podkreślić też należy, że w pozostałych miesiącach można skorzystać z kursów specjalnych.

Trasy pociągu

Pociąg jeździ na dwóch trasach:

Gryfice – Pogorzelica i z powrotem– trasa ma ok. 40 km w jedną stronę, obejmuje 14 stacji, a podróż trwa ok. 2 godzin.

Trzęsacz- Pogorzelica i z powrotem– trasa ma ok. 10 km i przebiega przez 6 stacji. Podróż trwa ok. 34 minuty.

W Pogorzelicy stacja kolejki znajduje się przy ulicy Leśnej 5.

Na trasie przejazdu pociągu podziwiamy przede wszystkim przyrodę oraz kilka zabytków i atrakcji turystycznych.

Bilet obejmuje przejazd w jedną lub w obie strony i możliwe jest wysiadanie w trakcie podróży w celu zwiedzania  i kontynuowanie jej w kolejnym składzie. Bilety zakupimy w pociągu u konduktora. Możliwa jest płatność kartą lub gotówką.

Podróż koleją wąskotorową możemy połączyć z wycieczką rowerową, a gdy rower wypożyczymy w Rewal Bike System, to przewieziemy go kolejką za darmo.

Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj: http://www.kolej.rewal.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=101

5. Pobierowo- Park linowy Revolta (ul. Wojska Polskiego 17c)

Pogorzelica - park linowy Revolta

Niewielki park linowy umieszczony jest we wschodniej części miejscowości. Możemy tu skorzystać z trzech tras różnej trudności, a teren wydaje się być bardzo wygodnie zaaranżowany, również z myślą o oczekujących rodzicach. Na terenie znajdziemy nawet niewielką, ale komfortową kawiarnię z wygodnymi fotelami.

Profesjonalna obsługa dba natomiast w każdym momencie o bezpieczeństwo i o komfort podczas wspinaczki.

Park otwarty jest w sezonie letnim od 10.00 do 18.00.

Więcej informacji o parku znajdziesz na: https://www.facebook.com/ParkLinowyRevolta/

6. Jezioro Konarzewo

W obrębie Pogorzelicy znajduje się jezioro Konarzewo, czyli płytki zbiornik wodny zaliczany do obszaru Natura 2000. Jako teren bagnisty o głębokości do 2,5 m nazywane jest też Bagnem Pogorzelickim.

Stanowi siedlisko ptactwa wodno-błotnego. Ponieważ jest to obecnie teren prywatny, do przebywania na nim w celu spaceru lub przejażdżki rowerowej potrzebne jest pozwolenie właściciela.

 

Przebywając w Pogorzelicy warto odwiedzić również sąsiednie Niechorze oraz oddalone o kilka kilometrów Rewal i Trzęsacz.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz