Kutry stojące na piasku na plaży w Dąbkach

Dąbki

Opis miejscowości Dąbki

Dąbki to spokojna wieś uzdrowiskowa, malowniczo położona między Morzem Bałtyckim a jeziorem Bukowo. Na stałe zamieszkuje tu niecałe  300 osób, dlatego aż  trudno uwierzyć, że latem to miejsce wręcz tętni życiem. Miejscowość oddalona jest prawie o 10 km od Darłowa, przy drodze do Koszalina. Szerokie plaże, okolica pozbawiona przemysłu i dostępność dwóch akwenów to bezsprzecznie atut Dąbek. Być może dlatego jest to ulubione miejsce wypoczynku dla rodzin z dziećmi, osób szukających spokoju czy miłośników sportów wodnych.

Ponieważ miejscowość ma status uzdrowiska, osobom zmagającym się z problemami zdrowotnymi, poza czystym, pełnym jodu powietrzem, oferuje lecznicze zabiegi borowinowe, dostępne w sanatoriach.

Przy drodze 203 ciągnie się ścieżka rowerowa, którą bezpiecznie dojedziesz przede wszystkim do Darłowa   lub do Koszalina. Alternatywą dla rowerów są regularnie kursujące busy.

Punkty gastronomiczne, sklepiki z pamiątkami i szereg atrakcji dla dzieci, zlokalizowane są przede wszystkim przy ruchliwej ulicy Darłowskiej.  Spokojniejsze miejsca znajdziesz na pewno przy rondzie na ulicy Piaskowej czy Morskiej.

Dąbki - Plaża

Dąbki- zachód słońca na plaży
Dąbki - morze wieczorem

Siedem kilometrów czystych, piaszczystych plaż to niewątpliwie główna atrakcja Dąbek. Dzięki korzystnym prądom woda w morzu jest niezwykle czysta. Dlatego Dąbki szczycą się błękitną flagą, corocznie przyznawaną najczystszym kąpieliskom.  Ze względu na fakt, iż woda przy brzegu jest płytka a bezpieczeństwa wypoczywających strzegą wykwalifikowani ratownicy, plażowanie jest tu niezwykle komfortowe.

Aby wejść na plażę przy jeziorze, od ulicy Piaskowej i Morskiej, trzeba pokonać schody. Dalsze zejścia są jeszcze bardziej komfortowe, posiadają wygodne podjazdy, co jest dużym udogodnieniem dla rodzin z dziećmi. Przy zejściach zlokalizowane są ławeczki i w większości płatne toalety. 

Dąbki - zejście na plażę

Od centrum z atrakcjami plażę oddziela zalesiony pas niskich wydm. Wzdłuż brzegu ciągnie się sześciokilometrowa sosnowa promenada, gdzie utworzono Nadmorski Park Zdrojowy. Jest to bez wątpienia wymarzone miejsce na spacer czy przejażdżkę rowerową. Ze względu na dobroczynne, bakteriobójcze działanie sosen, połączone z przepełnionym jodem powietrzem to bezsprzecznie ulubione miejsce mieszkańców i kuracjuszy.

Dąbki - łodzie rybackie na plaży

Dąbki, podobnie jak Jarosławiec, nie posiadają tradycyjnego portu, dlatego łodzie rybackie zacumowane są bezpośrednio na plaży (między drugim, a trzecim wejściem). Przy odrobinie szczęścia zobaczysz, jak wracające z połowów kutry wyciągane są na plażę. Zdjęcie z kolorowymi statkami w tle to doskonała pamiątka z pobytu w Dąbkach. Kolorowe statki na plaży to ciekawa atrakcja przede wszystkim dla dzieci. 

Jezioro Bukowo

Dąbki- ptaki na jeziorze Bukowo

Jezioro to dawna zatoka morska w Dąbkach, obecnie oddzielona od Bałtyku Mierzeją Bukową. Powstało ono w wyniku akumulacyjnej działalności prądów morskich. Ten czysty, urokliwy akwen o powierzchni 18 kilometrów kwadratowych połączony jest z morzem Kanałem Szczyckim.

Estetycznie zagospodarowana przestrzeń stanowi ciekawą alternatywę dla atrakcji morskich. Na terenie Centrum Sportów Wodnych zlokalizowano przystań żeglarską z pomostami i wypożyczalnie sprzętów wodnych.

W sezonie letnim z przystani odpływa wycieczkowy statek Milka, zabierając turystów w rejs po jeziorze. Rejs jest z pewnością niezapomnianą atrakcją dla każdego kto lubi ciszę, relaks i kontakt z przyrodą.

Dąbki - Pomost na jeziorze Bukowo
Dąbki -Jezioro Bukowo - pomost

Nad jeziorem odpoczniesz na niewielkiej, piaszczystej plaży, bądź ogólnodostępnych leżakach i hamakach.

Dzięki promenadzie z ławeczkami i pomostami miejsce wręcz zachęca do spacerów. Jest też idealne dla miłośników wędkowania ze względu na fakt, iż w jeziorze występuje ponad 20 gatunków ryb.

Dąbki - kaczki nad jeziorem Bukowo - kaczki

Centrum Sportów Wodnych to niewątpliwie idealne miejsce dla dzieci. Najmłodsi z pewnością zechcą też poszaleć na placu zabaw bądź nakarmić kaczki zamieszkujące brzeg jeziora. Za niewielką opłatą w Ptasim Bufecie kupisz karmę dla ptaków. Dla starszych pociech dużą atrakcją będzie przejażdżka rowerem wodnym czy kajakiem w towarzystwie rodziców.

 

Dąbki - Strefa wypoczynkowa nad jeziorem Bukowo
Ptasi bufet - jezioro Bukowo

Windsurfing i żeglarstwo na jeziorze Bukowo

Windsurfing na jeziorze

Urlop w Dąbkach to doskonała okazja do aktywnego wypoczynku, co doceniają pasjonaci windsurfingu. Na Jeziorze Bukowym panują idealne warunki do nauki i uprawiania tego sportu. Ze względu na ten fakt znajdziesz w Dąbkach wiele szkół windsurfingu a w pobliskim Gleźnowie bazę WIND 4 YOU. Widok pływających na jeziorze żagli, dodaje temu miejscu bez wątpienia wakacyjnego charakteru.

 Więcej informacji znajdziesz na:

https://www.wind4you.pl/, http://www.windsurfing.pl/place/264, jot-2-dabki-k-darlowa, http://balticsurf.pl/

 

Żaglówka na wodzie

Dodatkowym atutem tej niewielkiej miejscowości są oferowane przez CSW, szkolenia dla żeglarzy. W ciągu kilku dni uzyskasz w Dąbkach patent motorowodny czy żeglarski. Info znajdziesz na:  https://csw.gminadarlowo.pl/ .

Nieopodal jeziora w sezonie letnim odbywają się koncerty, festyny i imprezy biegowe. Występ ulubionego zespołu czy rozśmieszający do łez kabaret spowoduje, że być może zechcesz wrócić do Dąbek za rok.

Kalendarz imprez znajdziesz na  https://gminadarlowo.pl/  w zakładce turystyka i sport.

Podsumowując, jezioro Bukowo to idealne dopełnienie morskich atrakcji Dąbek, dodatkowo przy ulicy Dąbkowickiej zlokalizowano płatne parkingi, jeden vis-a-vis jeziora, w niewielkiej odległości wejścia na plażę, oraz punkty gastronomiczne.

Uzdrowisko Dąbki

W 2007 roku na terenie gminy Darłowo powstało, bez wątpienia, jedno z najmłodszych uzdrowisk w Polsce. W skład Uzdrowiska Dąbki weszły sołectwa: Bobolin, Żukowo Morskie, Dąbki, Bukowo Morskie i Porzecze. Było to możliwe dzięki odkryciu na tym terenie złóż borowinowych i wód chlorkowo-sodowych.

Dodatkowo nadmorski mikroklimat i chłodne powietrze z dużą zawartością jodu maja dobroczynny wpływ na ludzki organizm.

Dąbki słyną bez wątpienia z najwyższej jakości borowiny, wykorzystywanej do leczniczych kąpieli, okładów czy inhalacji. Na terenie miejscowości działają uzdrowiska, które z powodzeniem leczą alergie, choroby układu oddechowego, krążenia, nerwice czy reumatyzm. Bogatą ofertę pobytów znajdziesz na https://uzdrowisko-dabki.info/ .

Dąbki - Nadmorski Bieg Uzdrowiskowy

Miłośnikom biegania Dąbki oferują nie lada atrakcję – niewątpliwie największą imprezę biegową w regionie. Bieg tworzą ludzie z pasją, dbający o atrakcyjność trasy i bezpieczeństwo podczas biegu. Towarzyszące imprezie pikniki i koncerty są atrakcją nie tylko dla biegaczy.

30 lipca 2023 roku, znad Jeziora Bukowo, ruszy jubileuszowy 10 bieg oraz towarzyszące, bezpłatne biegi dla dzieci. Każdy, kto pokona dziesięciokilometrową trasę, otrzyma piękny, nietuzinkowy medal. W latach poprzednich były to: kuter, ster czy żaglówka.

Więcej informacji o biegu na http://bieguzdrowiskowy.pl/

 

Bieg

Dąbki - Atrakcje w okolicy

Gdy beztroskie plażowanie i leniwe spacery to dla Ciebie za mało, skorzystaj z atrakcji zlokalizowanych w niewielkiej odległości od Dąbek. Moim zdaniem najciekawsze to:

Rodzinne Centrum Rozrywki Bobolin

Rodzinne Centrum Rozrywki Bobolin. Miejsce to wręcz zachęca do aktywnego wypoczynku. Na zadbanym terenie znajdziesz park dmuchańców ze strefa chillautu dla rodziców, Dino Show Time, tor samochodowy Minicar oraz strefę gastronomiczną. Więcej informacji znajdziesz na: www.centrumbobolin.pl

Bunkry w Bobolinie

Bunkry to bez wątpienia ciekawa  propozycja dla miłośników militariów i nie tylko. Pozostałości z II wojny światowej znajdziesz między Bobolinem a Darłówkiem. Przy drodze pieszej na plażę w Bobolinie poszukaj betonowych fundamentów po stanowiskach artyleryjskich ze śrubami po mocowaniu dział. Na plaży znajdziemy natomiast betonowe bunkry, służące niegdyś jako tarcze strzelnicze, bezsprzecznie nadające miejscu niepowtarzalny charakter.

Dąbkowice

To miejsce oddalone ok. 5 kilometrów na zachód od Dąbek. Idąc przy Jeziorze Bukowym leśną aleją, dotrzesz do cichej, praktycznie niezamieszkałej poza sezonem osady. Niewątpliwą atrakcją jest kanał Szczycki, łączący jezioro z morzem. Dąbkowice oferują 5 kilometrów szerokich, niezatłoczonych plaż, możliwość wędkowania na jeziorze i na morzu. Z pewnością jest to idealne miejsce na spokojny odpoczynek z dala od zatłoczonych plaż czy deptaków. Główną atrakcją jest tu morze, las i kojąca cisza.

Darłowo ze średniowiecznymi zabytkami i nadmorską dzielnica Darłówko.

Będąc w Dąbkach z pewnością warto odwiedzić pobliskie Darłowo. Więcej na  temat Darłowa i Darłówka przeczytasz na naszym blogu.

Reasumując, w Dąbkach nie sposób się nudzić. Liczne atrakcje i imprezy plenerowe uatrakcyjnią pobyt w tym spokojnym uzdrowisku.

Parkingi w Dąbkach: płatny przy ul. Dąbkowickiej i przy jeziorze, bezpłatny, duży parking przy wyjeździe z Dąbek do Koszalina, możliwość parkowania przy ulicy Darłowskiej i bocznych uliczkach.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz