Atrakcje w Słupsku Zamek Książąt Pomorskich

Słupsk – Historia i zabytki

W tym poście przedstawię Ci najciekawsze, moim zdaniem, atrakcje w Słupsku. Jest to niemal stutysięczne miasto położone w województwie pomorskim nad rzeką Słupią, między Koszalinem a Trójmiastem. Omijane często przez turystów, zaskakuje bogactwem zabytków, ciekawą historią i nietuzinkowymi atrakcjami. Zapraszam Cię zatem do poznania tego niedocenianego miasta. 

Słupsk jest także świetną  bazą wypadową do nadmorskich miejscowości. Leży bowiem 18 kilometrów od Bałtyku. Może być zatem ciekawą alternatywą dla osób lubiących zwiedzanie, szczególnie gdy pogoda nad morzem nie zachęca do błogiego plażowania.

Historia miasta

Początki Słupska sięgają VIII wieku, kiedy to w miejscu współczesnego kościoła świętego Ottona, powstał gród obronny. Lokalizacja okazała się przy tym doskonała do rozwoju grodu a później miasta. Bogata w ryby rzeka, mokradła stanowiące zaporę przed najeźdźcami i bliskość szlaku handlowego łączącego Gdańsk z Wolinem i Szczecinem. Do tego bliskość morza i dostęp do portu w Ustce, dzięki żeglownej rzece, sprawiły, że Słupsk stał się jednym z szybciej rozwijających się miast na Pomorzu. Lokalizacja zdeterminowała przyszłość miasta, będącego areną walk między Piastami, Brandenburgią czy Krzyżakami.

Słupsk otrzymał prawa miejskie z rąk księcia Pomorza Gdańskiego – Świetopełka II w 1265 roku. W 1392 roku z powodu problemów finansowych miasto zostało wydzierżawione przed na 12 lat Krzyżakom. Dzięki wsparciu rycerstwa i mieszczan wykupione zostało przez Bogusława V. 

Największy rozkwit miasta przypadł na przełom XV i XVI wieku, kiedy Słupsk znajdował się pod rządami Gryfitów. W 1368 roku Bogusław V nadał miastu przywilej menniczy, co doprowadziło do powstania samodzielnego Księstwa Słupskiego. Wtedy to na Wyspie Młyńskiej wzniesiono książęcą rezydencję -Zamek Książąt Pomorskich. Kompleks Zamkowy to dziś jedna z najciekawszych atrakcji w Słupsku.

Dalsze losy Słupska

Wiek XVII przyniósł kryzys związany z wybuchem wojny trzydziestoletniej. Stacjonujące w Słupsku wojska szwedzkie rabowały miasto a kontrybucja znacznie obciążała budżet. Ta sytuacja miała wpływ  początek upadku, prężnie rozwijającego się miasta. Kryzys pogłębił się podczas wojny siedmioletniej i wojen napoleońskich, Słupsk stał się bowiem głównym punktem oporu pruskiego przeciw Francuzom. 

Sytuacja miasta poprawiła się pod koniec XIX wieku, kiedy to rozwinął się przemysł drzewny czy metalowo-maszynowy. Wtedy wybudowano okazały ratusz i pocztę a Słupsk stał się najbogatszym i najprężniej rozwijającym się miastem w regionie. 

Podczas II wojny światowej na terenie miasta powstał obóz pracy przymusowej. A kiedy w marcu 1945 roku na teren miasta wkroczyła armia czerwona mieszkańcy nie stawiali oporu. Mimo to sowieccy żołnierze splądrowali i spalili Stare Miasto.   Po wojnie zniszczony Słupsk znalazł się w granicach państwa polskiego. Przystąpiono oczywiście do odbudowy, ale wznoszono głównie budynki mieszkalne. Dawne średniowieczne miasto, a w zasadzie to co z niego pozostało, zabudowano blokami. Prace renowacyjne prowadzone obecnie, mają na celu przywrócenie świetności tej części miasta. Czy się udało? Przekonajcie się sami odwiedzając Słupsk.

Co warto zobaczyć w Słupsku i okolicach

Odwiedzając Słupsk nie jesteśmy w stanie skorzystać z jego wszystkich atrakcji jednego dnia. Poza zabytkami, miasto oferuje też wiele atrakcji dla dzieci, takie jak Aquapark Redzikowo czy Trzy Fale. Symbolem miasta jest Słupski Niedźwiadek Szczęścia  a na terenie miasta znajduje się 20 figurek, które znajdziesz podążając specjalnie wyznaczonym szlakiem. Dodatkowo będąc w Słupsku koniecznie odwiedź najstarszą pizzerie w Polsce czy zabytkowy tramwaj na ulicy Nowobramskiej. Ciekawostką może być także najstarsza winda w Europie czy słupski street-art, obejmujący 40 murali związanych przede wszystkim z historią miasta. 

W dalszej części wpisu,  znajdziecie to co ,moim zdaniem, warto zobaczyć w mieście. Podzieliłam go na dwie części:

  • Zabytki i atrakcje w Słupsku – centrum miasta,
  • Pozostałe atrakcje w Słupsku.

1.Zabytki i atrakcje w Słupsku - centrum miasta

Aby zobaczyć tę część miasta, zapraszam Cię na spacer, który warto rozpocząć i zakończyć przy Ratuszu. Jednym z powodów jest znajdujący się przed budynkiem duży, płatny parking, gdzie bez problemu zostawisz auto. Wycieczka proponowaną przeze mnie, około 2 kilometrową trasą, pozwala zwiedzić znajdujące się w centrum zabytki i atrakcje w Słupsku. W pierwszej części wpisu, przygotuj się na dużą dawkę historii i sztuki. Oczywiście znajdziesz również czas na odpoczynek wśród zieleni czy pyszną kawę. Gotowi? Zatem ruszamy…..

Noegotycki Ratusz

Ratusz

Obecny ratusz został wybudowany w latach 1889-1901, gdyż poprzedni okazał się zbyt mały. Elewację budynku zdobią ciekawe detale architektoniczne i dwuspadowy dach. Nad całością góruje 56-metrowa wieża. Mimo, iż bryła budynku jest piękna i harmonijna, największe skarby kryją się w środku. 

Wewnątrz zachowało się wiele elementów dawnego wystroju, które bez wątpienia nadają miejscu niepowtarzalny klimat. Gości urzędu i zwiedzających wita przepiękny hol wejściowy. Tam podziwiać możemy dwa monumentalne malowidła, przedstawiające Targ Rybny w Słupsku i wyładunek w porcie w Ustce . Reprezentacyjny hol parteru ratusza posiada sklepienie gwiaździste, wsparte na sześciu kamiennych kolumnach.

Na pierwszym piętrze na szczególną uwagę zasługuje gabinet prezydenta miasta. Zdobią go zabytkowe, unikatowe tapety i biurko należące do pierwszego burmistrza Słupska – Hansa Matthesa. Tam też zachowały się przepiękne witraże i gazowy żyrandol. Na korytarzu stoją gabloty w których zobaczysz między innymi, ozdobiony 12 bursztynami klucz do Zjednoczonej Europy, kopię figurki Słupskiego Bursztynowego  Niedźwiadka Szczęścia czy jednodolarówkę z wizerunkiem Słupska.

Powyżej , na drugim piętrze znajduje się najbardziej okazała i reprezentacyjna sala posiedzeń (nr 211). Wystrój sali został zachowany w całości a niepowtarzalny klimat tworzą ogromne obrazy, witraże, kompozycje dywanowe i żyrandol na planie koła.

Ratusz informacje praktyczne

Dużą atrakcją jest 56 metrowa wieża ratuszowa, która udostępniona jest dla zwiedzających. Po pokonaniu 180 schodów z tarasu widokowego możesz podziwiać panoramę miasta i dolinę rzeki Słupi. Ale to nie jedyne, choć moim zdaniem najbardziej spektakularne, atrakcje na wieży. Wewnątrz zobaczysz wystawę ceramiki „Mały Paryż”, kolekcję herbów polskich i przede wszystkim. portrety prawie wszystkich burmistrzów i prezydentów miasta.

Jeżeli będziesz zwiedzać ratusz w samo południe usłyszysz rozbrzmiewający z wieży hejnał. Wieżę słupskiego ratusza można zwiedzać codziennie (poniedziałek – piątek 10 – 15, sobota 10.00 – 14.00 a w sezonie letnim również w niedziele), o pełnej godzinie, razem z pracownikiem CIT. Bilety na wieżę kupisz w Centrum Informacji Turystycznej przy ulicy Starzyńskiego 8, tuż obok ratusza. Informacje dotyczące zwiedzania ratuszowych pomieszczeń uzyskasz również dzwoniąc pod numer 59 7285041.

Godziny otwarcia informacji turystycznej: – w sezonie (15.06-15.09): poniedziałek–piątek od  9.00 do 18.00, sobota i niedziela od10.00 do 15.00. –  poza sezonem: poniedziałek-piątek od 9.00 do 16.00, sobota 10:00-15:00.

Jeżeli zastanawiasz się czy zwiedzać ratusz z dziećmi, odpowiadam zdecydowanie –  tak. 

Atrakcje w Słupsku - park im. Jerzego Waldorffa

Następnym przystankiem na trasie naszego spaceru po atrakcjach w Słupsku, jest park. Tam, w estetycznie zagospodarowanej przestrzeni odpoczniesz wśród zieleni. Jedna z ławeczek poświęcona jest Jerzemu Waldorffowi , który często spacerował po tym właśnie parku. Odsłonięta w 2018 przedstawia pisarza i publicystę z jamnikiem Puzonem. Waldorff był ponadto miłośnikiem i orędownikiem Festiwalu Pianistyki Polskiej, a także honorowym obywatelem miasta.

Spacerując po parku, bez wątpienia znajdziesz, pomnik Karola Szymanowskiego i klawiaturę gwiazd festiwalu pianistyki polskiej.

Kolejną atrakcją słupskich plantów jest jeden z 20 misiów będących symbolem miasta,  Niedźwiadek Tolerancji autorstwa Marty Frey. O słupskich niedźwiadkach przeczytasz więcej w drugiej części wpisu.

Kompleks Zamkowy

Po odpoczynku w parku Waldorffa czas na zwiedzanie jednej z największych atrakcji w Słupsku, jaką jest kompleks zamkowy, siedziba Muzeum Pomorza Środkowego. Składa się on z Zamku Książąt Pomorskich, Młyna Zamkowego, Spichlerzy- Białego i Richtera  a także Bramy Młyńskiej. Wszystkie obiekty są zlokalizowane naprawdę blisko siebie. W ramach jednego biletu zwiedzisz zamek i młyn, wejście do Białego Spichlerza płatne jest dodatkowo.

Zwiedzanie, w sezonie letnim, możliwe jest w poniedziałek od 10-13 a w pozostałe dni włącznie z niedzielą, od 11 do 18. Bilety można kupić godzinę przed zamknięciem. Po wcześniejszym ustaleniu kompleks można zwiedzać z przewodnikiem, również w języku niemieckim i angielskim. Posiadacze Karty Dużej Rodziny kupią bilety ze zniżką. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ

Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku

Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku 2

Zamek wzniesiony został na początku XVI wieku za panowanie Bogusława X na wyspie młyńskiej. Usytuowany w pobliżu rzeki Słupi, w obrębie dawnego średniowiecznego grodu słupskiego. Początkowo, jednopiętrowy budynek w stylu gotyckim, pełnił funkcję rezydencji obronnej.  Z inicjatywy Jana Fryderyka przebudowany został w renesansowym stylu , w latach 1580-1587 . W związku z tym zyskał duże okna i ozdobną wieżę.  Następnie w XVI i XVII wieku stał się rezydencją wdowią. Zamieszkiwały go, mianowicie, Ertmuda Brandenburska, żona Jana Fryderyka czy ostatnia przedstawicielka dynastii Gryfitów, Anna de Croy. Dalsze losy zamku związane były z wojnami toczącymi się na Pomorzu. Na zamku mieściły się na przykład koszary wojskowe, a po pożarze w 1821 roku, spichlerz. Wyremontowany po II wojnie światowej, stał się siedzibą Muzeum Pomorza Środkowego. Mimo, że wielkością daleko mu do innych rezydencji książąt pomorskich, tej w Szczecinie czy Darłowie, zachwyca niezwykle harmonijną architekturą a także bogactwem eksponatów 

Atrakcje w Słupsku - zwiedzanie Zamku

Na zamku prezentowane są 4 wystawy stałe jak również wystawy czasowe.  Zwiedzanie obiektu zajmie  godzinę lub dwie, gdyż ekspozycji jest wiele a eksponaty ciekawe. 

Zaczynamy od parteru gdzie zobaczymy dwie wystawy. Pierwsza – „Skarby książąt pomorskich„, prezentuje pamiątki dotyczące ostatnich Gryfitów. Tu uwagę zwraca srebrny ołtarz darłowski, ufundowany przez Filipa II oraz ciekawie zdobiony piec kaflowy. Obejrzysz tez cynowe sarkofagi czy chorągwie pogrzebowe wspominanej wcześniej księżnej Anny. Druga wystawa – „Z przeszłości Słupska” , związana jest z przeszłością miasta i jego mieszkańców. Wystawa wzbogacona jest o kolekcję fotografii i pocztówek. Ciekawym eksponatem jest tarcza zegarowa z dawnego ratusza.

Idąc dalej, na pierwszym piętrze, zwiedzisz wystawę „Sztuka dawna Pomorza, od XIV do XVIII wieku”, i prezentowane na niej eksponaty z Pomorza Środkowego oraz europejskich rezydencji książęcych. To duża atrakcja dla miłośników sztuki. Chociaż prezentowana tu kolekcja pomorskiej rzeźby gotyckiej, numizmaty, meble czy uzbrojenie, zaciekawi też najmłodszych. 

Na  drugim piętrze w ramach ekspozycji „Przy wspólnym stole”, prezentowane są sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku. 

Słupsk - rzeźba przed zamkiem

Na zakończenie zwiedzania zamku, możesz wspiąć się po 147 schodach na szczyt wieży zamkowej.  Wejście na wieżę znajdziesz w Sali Rycerskiej. Warty uwagi jest również przyzamkowy ogród, a w nim rzeźba z 1965 roku „Pędzące odyńce„. Przed zamkiem uwagę zwraca pomnik Bogusława X, władcy który zjednoczył Księstwo Pomorskie. 

młyn zamkowy

Słupsk Młyn Zamkowy

W sąsiedztwie zamku stoi Młyn Zamkowy, wzniesiony w XIV wieku. Jest to bezsprzecznie jeden z najstarszych obiektów przemysłowych w Polsce. Obecnie, na najwyższej kondygnacji, prezentowane są wystawy czasowe. Stała wystawa „Rzeczywistość kulturowa Pomorza dawniej i dziś”, przedstawia eksponaty związane z dawną ludnością autochtoniczną, zestawione z pamiątkami po osadnikach przybyłych na Pomorze po II wojnie światowej. Młyn i zamek zwiedzisz w ramach jednego biletu. A obejrzenie wystaw w młynie zajmie Ci około 30 minut. 

W pobliżu zamku i młyna znajduje się  kolejny obiekt kompleksu zamkowego – Brama Młyńska. 

Atrakcje w Słupsku - Brama Młyńska

Brama Młyńska jest częścią dawnych obwarowań miejskich, które zostały wzniesione w okresie od początku XIV w. do połowy XV w. Wszystkie bramy wiodące do miasta były zbudowane z cegły. Trzy bramy na rzucie prostokąta pozwalały na kontakty miasta ze światem zewnętrznym. Tym bardziej, że dostępu do miasta broniły dodatkowo rozlewiska, bagna i rzeka Słupia, ciągnące się za murami. Brama, prowadząca do miasta od wschodu, nazwę swą wzięła od młyna znajdującego się obok. Największego zniszczenia bramy dokonały wojska sowieckie, palące całe słupskie stare miasto. Ruiny zabezpieczone w 1950 roku, odbudowano i zaadoptowano na potrzeby Muzeum Pomorza Środkowego. Brama jest niedostępna dla zwiedzających, gdyż znajdują się tam pracownie konserwatorskie.

Obok bramy leży głaz z malowidłami, nazwami ulic oraz datą 1933. 

Spichlerz Richtera

Atrakcje w Słupsku - spichlerz Richtera

Częścią kompleksu zamkowego jest Spichlerz Richtera, usytuowany na wyspie młyńskiej. Pierwotnie budynek znajdował się przy ulicy Kopernika, skąd w latach 20 XX wieku został przeniesiony w obecne miejsce i stał się częścią kompleksu. W tym szachulcowym budynku, nie tylko napijesz się wyśmienitej kawy i herbaty, ale również obejrzysz organizowane przez muzeum, wystawy czasowe. To świetna okazja do odpoczynku przed dalszymi atrakcjami w Słupsku. 

W sezonie letnim, w każdą niedzielę lipca i sierpnia, na Rynku Rybackim przed spichlerzem a także na dziedzińcu zamkowym, organizowany jest Jarmark Gryfitów. To cykliczna impreza plenerowa podczas której posłuchasz muzyki dawnej i folkowej, obejrzysz przedstawienia, widowiska  i turnieje rycerskie. Jak przystało na jarmark pełno tu kramów z bursztynem, twórczością ludową czy książkami. Dla dzieci organizatorzy przygotowali liczne atrakcje i konkursy. Jest to jedna z atrakcji w Słupsku bez wątpienia lubiana przez turystów i mieszkańców.

atrakcje w Słupsku - Biały spichlerz

Biały Spichlerz w Słupsku

To co znajdziesz w Białym Spichlerzu to bez wątpienia jedna z najmniej oczywistych atrakcji w Słupsku. Aby do niego dotrzeć musisz opuścić wyspę młyńską i udać się Mostem Zamkowym na wschodni brzeg Słupi. 

Biały spichlerz, wybudowany  w I poł. XIX wieku,  jest jednym z najcenniejszych zabytków budownictwa przemysłowego w Słupsku . Był pierwszym spichlerzem w którym zastosowano tak nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne. Na tle innych, szachulcowych budynków  w mieście wyróżniał się murowanymi, otynkowanymi ścianami. Budynek wydaje się surowy, ale to ze względu na klasycystyczny, pozbawiony ozdobnych detali styl w którym został wybudowany. 

Swoją funkcję magazynową budynek pełnił do 1945 roku, kiedy to przekształcony został w więzienie a potem w spichlerz zbożowy i znów magazyn. Z rąk prywatnych przeszedł, w 2012 roku, pod zarząd władz samorządowych, które odrestaurowały budynek. Od 2019 roku zabytkowe wnętrza pełnią funkcję sal wystawowych.  To właśnie tu zobaczysz największą na świecie kolekcje prac Stanisława Ignacego Witkiewicza, zwanego Witkacym a także zbiory sztuki współczesnej. 

Witkacy w Białym Spichlerzu

Wystawa Witkacego w Słupsku

Co zatem zobaczysz w Białym spichlerzu? Na pierwszym piętrze– wystawy czasowe. Wyżej, na drugim piętrze – dzieła Witkacego w ramach wystawy „Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia”. Na wystawie prezentowane są prace ze wszystkich okresów twórczości artysty a mianowicie 135  obrazów, rysunków i grafik. A dodatkowo rękopisy, maszynopisy, korespondencję i książki, niektóre posiadają dedykacje Witkacego.  Ekspozycji towarzyszą filmy, między innymi o historii słupskiej kolekcji, oraz specjalna gazeta zatytułowana „Witkacy”, wydana w wersji polskiej i angielskiej, w której omówione są poszczególne części wystawy. 

Na dwóch kolejnych piętrach, pozostając w duchu twórczości Witkacego, zobaczysz wystawę „W nawiązaniu do Witkacego”. Jest to , bez wątpienia, bardzo interesująca ekspozycja, gdyż obrazy Witkacego zestawiono z dziełami innych artystów. Zobaczysz tu dzieła chociażby Magdaleny Abakanowicz, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa czy rysunek Stanisława Mrożka. Ta część wystawy podobała mi się najbardziej. Chociaż ciekawa jest również prezentowana kolekcja plakatów. 

5 piętro to wystawa poświęcona historii miasta i jego mieszkańcom. 

Trudno powiedzieć ile czasu potrzeba na zwiedzanie Białego spichlerza…. Jedno jest pewne to niezwykle ciekawa atrakcja w Słupsku 🙂 

Baszta Czarownic

Atrakcje w Słupsku - Baszta Czarownic

Po takiej dawce kultury wracamy na lewy brzeg Słupi i podążając bulwarem przy ulicy Francesco Nullo, dochodzimy do Baszty Czarownic. Tu też znajdują się fragmenty dawnych murów obronnych.  Baszta, będąca pozostałością dawnych obwarowań miasta, od XVII wieku pełniła funkcję więzienia. Tu przetrzymywane były przede wszystkim kobiety oskarżone o czary. Po okrutnych przesłuchaniach, w latach 1651 – 1741, stracono co najmniej 18 kobiet. Pierwsze to Scholastyka i Runga, dwórki Anny de Croy, a jako ostatnia zginęła Anna Kosbad. Najsłynniejszą słupską czarownicą była niewątpliwie, Trina Papisten, o której przeczytasz w dalszej części wpisu. 

Poza więzieniem dla czarownic, baszta pełniła też funkcję stajni a od 1871 roku znowu została przekształcona w więzienie. Uszkodzona w czasie II wojny światowej, została odbudowana w latach 70 XX wieku. Niestety baszta nie zachowała swojego historycznego charakteru, a jedynym nawiązaniem do więzionych kobiet, jest wiatromierz w kształcie czarownicy na dachu. 

Baszta Czarownic obecnie

Od 1975 roku w zabytkowych wnętrzach mieści się galeria sztuki. Ma ona trzy poziomy na których organizowane są wystawy malarskie, fotograficzne, grafik czy instalacji przestrzennych. 

Baszta otwarta jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli, od 10-18. Ceny biletów nie są wygórowane i zależą od ilości wystaw jakie chcesz obejrzeć. Bilet normalny na jedną galerie kosztuje 9 a ulgowy 15 złotych. Jeżeli chcesz obejrzeć wszystkie trzy wystawy zapłacisz 5 złotych lub 11 ze zniżką.  Na koniec muszę dodać, że Baszta Czarownic na tle innych atrakcji w Słupsku, jest mało atrakcyjna dla dzieci, a zbiory w niej prezentowane są raczej skromne. 

Kim była Trina Papisten?

Najsłynniejsza słupska czarownica naprawdę nazywała się Kathrina Zimmermann, a papisten to jedynie obraźliwy przydomek używany w stosunku do katolików. Kathrina to prawdopodobnie Kaszubka, która ponownie wyszła za mąż i zajęła się handlem. Szybko się okazało, że świetnie sobie radzi ale jest także zagrożeniem dla innych sklepikarzy. Aby wyeliminować zdolną kobietę jej konkurenci wybrali popularny w owych czasach sposób. Oskarżyli ją mianowicie o czary. Mieli doskonały pretekst gdyż Kathrina zajmowała się ludową medycyną. Choć oskarżenia były absurdalne, po ciężkich torturach kobieta, podobnie jaki wiele innych, kobieta przyznała się do winy. W 1701 roku została spalona na stosie.

Atrakcje w Słupsku w drodze do ratusza

Po opuszczeniu Baszty Czarownic, idąc ulicą Kowalską znajdziesz się na Starym Rynku. W XVIII wieku zrujnowane średniowieczne budynki zastąpiono zwartą zabudową. Kamienice miały 2 lub 3 kondygnacje i ozdobne fasady. Podczas II wojny światowej zostały one zniszczone a do naszych czasów przetrwały trzy sąsiadujące ze sobą budynki. Odbudowane po wojnie dają wyobrażenie jak dawniej wyglądała ta część miasta. 

Podążając dalej ulicą Nowobramską miniesz Kościół Farny Najświętszej Marii Panny i dojdziesz do Słupskiego Tramwaju. Jest to bez wątpienia jedna z atrakcji w Słupsku, nawiązująca do istniejącej w latach 1910-1959, infrastruktury dla ruchu tramwajowego w Słupsku. Obecnie w wagonie  mieści się „Przystanek Ceramika”, gdzie w sezonie letnim możesz kupić pamiątki związane z miastem. 

 

Atrakcje w Słupsku tramwaj

Skwer im. Pierwszych Słupszczan

Idąc w stronę ratusza, miniesz Skwer imienia Pierwszych Słupszczan. Tu znajdziesz piękny zegar kwiatowy i pomnik „Upokorzony”, autorstwa Fritza Klimscha, wykonany w 1918 roku. Pomnik przedstawia klęczącego, nagiego mężczyznę. Pogrążony jest zadumie nad losem swej ojczyzny – Niemiec, które zostały upokorzone traktatem wersalskim. Pomnik, wykonany w stylu neoklasycystycznym, został przewieziony do Słupska z Damnicy. 

Przy ulicy Starzyńskiego zwróć uwagę na mural przedstawiający sceny rodzajowe z życia miasta. Artystyczna wizja ulicy nawiązuje do tutejszej historii. Znajdziemy na nim również artystów i twórców związanych ze Słupskiem. Mural jest niewątpliwie ogromny i kolorowy, przez co przyciąga wzrok nie tylko najmłodszych. Najlepiej widziany jest ze skweru. 

Ulicą starzyńskiego docieramy do placu Zwycięstwa, gdzie kończy się nasz spacer po atrakcjach w centrum Słupska, ale to nie znaczy, że poznaliście już wszystko co oferuje miasto.

2.Pozostałe atrakcje w Słupsku

Przedstawione powyżej atrakcje w Słupsku, z pewnością zadowolą nie tylko wielbicieli historii i sztuki, ale również rodziny z dziećmi.  W dalszej części wpisu, przedstawię Ci miejsca, które bez wątpienia warto odwiedzić podczas pobytu w Słupsku. 

Jeżeli zwiedzając miasto, zgłodniejesz, udaj się do najstarszej pizzerii w Polsce. Znajdziesz ją przy ulicy Wojska Polskiego 46a, przy barze „Poranek”. Tam nieprzerwanie od 1974 roku podawana jest pizza według autorskiego przepisu pana Tadeusza Szodło. Weź przykład z pokoleń słupszczan i skuś na placek z pieczarkami, boczkiem lub kiełbasą. Dodatkowo wystrój pizzerii jest taki jak w dniu otwarcia.

Kolejna ciekawostką w Słupsku jest winda… Zaskoczeni? W Domu Towarowym przy placu Zwycięstwa, znajduje się prawdopodobnie najstarsza w Europie winda. Ciekawy jest fakt, że ta drewniana winda nadal działa. 

Miasto ma też wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi. Poszukajcie wszystkich niedźwiadków szczęścia, odwieźcie park wodny w Redzikowie czy oddaloną 19 kilometrów od Słupska – Megalandię, a Wasze pociechy będą zachwycone. Ale o tym w dalszej części wpisu 🙂 

Szlak Słupskich Niedźwiadków Szczęścia

Niedźwiadek Szczęścia w Słupsku

Te kolorowe niedźwiadki można spotkać w różnych częściach miasta. Skąd wzięły się w Słupsku i dlaczego przynoszą szczęście? A mianowicie w 1887 roku podczas kopania torfu w pobliżu Słupska, znaleziono niewielką figurkę bursztynowego niedźwiadka. Naukowcy oszacowali wiek znaleziska na 3700 lat. Należała ona prawdopodobnie do łowcy niedźwiedzi i była jego amuletem. Przynoszący szczęście niedźwiadek stał się symbolem miasta a kopię figurki możesz obejrzeć w słupskim ratuszu.

Od 2017 roku odlewy figurki, pomalowane przez artystów, zaczęły pojawiać się w mieście i stale ich przybywa. Kolorowe misie stworzyły szlak a miasto stworzyło Quest „Szlakiem słupskiego street-art’u”  . W centrum Informacji Turystycznej można ten Quest pobrać i wyruszyć w poszukiwanie niedźwiadków, znajdujących się w centrum miasta. Dodatkowo dzieci otrzymają książeczkę „Zdobywca Słupskiego Niedźwiadka” a na koniec dyplom. Na szlaku spotkasz między innymi: niedźwiadka, który lubi pizzę, w stylu Witkacego, kolczastego i w kwiatki. Może uda się Wam znaleźć wszystkie?

Park Wodny w niedalekim Redzikowie to jedna z atrakcji w Słupsku, którą polecam rodzinom z dziećmi, niezależnie od wieku. Znajdziesz tu przede wszystkim kompleks basenów z rwącą rzeką, wodnym placem zabaw i strefę relaksu. Ale to nie wszystko, jest tu też kręgielnia z bilardem, strefa odnowy biologicznej czy profesjonalna kabina do krioterapii.  Dodatkową atrakcja dostępną w sezonie letnim jest tor gokartowy i pole biwakowe. Nocleg w namiocie i możliwość skorzystania z atrakcji Aquaparku to duża frajda nie tylko dla dzieci.

Wszelkie informacje praktyczne oraz cennik atrakcji znajdziesz TUTAJ. Aby dojechać do Redzikowa należy kierować się na Gdańsk.

Od listopada do lutego w sąsiedztwie Parku Wodnego działa lodowisko.  Na tafli o powierzchni 1000 metrów kwadratowych może jeździć jednorazowo nawet 120 osób. Dużym plusem są udogodnienia dla najmłodszych i nie tylko….. Na lodowisku znajdziesz pingwiny i czerwone samochodziki, ułatwiające poruszanie się na łyżwach 🙂 Dzięki temu naukę jazdy możesz rozpocząć samodzielnie a także pod okiem instruktora. Ponadto wypożyczenie łyżew nie jest dodatkowo płatne a przed wejściem na lodowisko, możesz wziąć kask dla siebie lub dziecka. Atutem są zamykane na „zegarek” szafki gdzie zostawisz potrzebne rzeczy. Lodowisko to atrakcja w Słupsku z której chętnie korzystamy i polecamy wszystkim, którzy lubią aktywny wypoczynek. 

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

lodowisko Redzikowo
lodowisko

Aquapark Trzy Fale

W Słupsku przy ulicy Grunwaldzkiej 8, znajduje się kolejny Aquapark, dający możliwość relaksu całym rodzinom. Trzy fale to nie tylko basen ze zjeżdżalniami i strefą dla najmłodszych. Znajdziesz tu strefę saun, gdzie możesz skorzystać z sauny rzymskiej, fińskiej, kwiatowej czy infrared.  Wyjątkową atrakcją w saunarium jest prysznic wrażeń.  Miejsce wręcz skłania do relaksu i odpoczynku na który zarezerwuj sobie co najmniej godzinę. 

W obiekcie działa ponadto klub fitness z siłownią i klinika zdrowia. Po intensywnych ćwiczeniach lub wodnym szaleństwie zjesz w przyjemnym Blue Bistro lub barze na terenie strefy basenowej.

Dla najmłodszych, poza kompleksem basenów, przygotowano też liczne dmuchańce na zewnątrz, dostępne w sezonie letnim i Akademię Zabawy, w której dzieciaki mogą szaleć do woli. 

Więcej informacji o obiekcie a także cennik znajdziesz TUTAJ

 

Atrakcje w Słupsku - Leśny Kot.

Leśny Kot to niezwykłe miejsce w Lasku Północnym w Słupsku. Nazwa obiektu wywodzi się od zajazdu działającego na terenie Lasku od 1913 roku. Dziś jest to Centrum Edukacji, Rekreacji i Promocji Miasta Słupska położone w otoczeniu drzew, krzewów na estetycznie zagospodarowanym terenie. Poza bogatą ofertą dla szkół i grup zorganizowanych, czeka tam na Was największy w Polsce park linowy.

Park linowy to miejsce gdzie w wśród drzew rozmieszczone są trasy z przeszkodami o różnym stopniu trudności. Tam, pod okiem certyfikowanych instruktorów, przeżyjesz bez wątpienia, ekscytującą przygodę. Dodatkowe atrakcje to zjazd tyrolski i ścianka wspinaczkowa. Z atrakcji parku linowego mogą korzystać dorośli i dzieci o wzroście powyżej 130 centymetrów. Każdy chętny do przejścia trasy musi obowiązkowo odbyć szkolenie. Dzieci ponad to muszą mieć pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.

Godziny otwarcia:
– kwiecień, maj, październik-w weekendy (dla grup także w tygodniu)
– w okresie od czerwca do września: wt-pt godz, 11-19; sob-nd godz.10-20.

Trampoliny - doskonała atrakcja dla dzieci

Podczas chłodniejszych dni wielu rodziców szuka atrakcji odpowiednich atrakcji dla dzieci pod dachem. Świetnym rozwiązaniem, gwarantującym dobrą zabawę dla całej rodziny, są bez wątpienia parki trampolin.  

W Bolesławicach, Centrum Handlowym Park Wiatraki, mieści się Jump2Sky, park trampolin i sala zabaw dla najmłodszych. Na sporym terenie Wasze pociechy powyżej piątego roku życia, wyszaleją się na trampolinach pod okiem instruktorów. Poza tradycyjnymi trampolinami w parku czekają na Was trampoliny ze ścianką, baseny z gąbkami czy tory gimnastyczne. Na najmłodszych czeka także sala zabaw, gdzie maluchy mogą się bawić pod opieką opiekunów lub animatorów. Dorośli mogą korzystać z atrakcji wraz z dziećmi. Jeśli jednak macie ochotę na odrobinę wytchnienia, możecie odpocząć w kawiarni. Każdy kto zdecyduje się na zabawę musi mieć skarpetki antypoślizgowe, które bez problemu kupicie w kasie. Aktualny cennik i godziny otwarcia znajdziesz TUTAJ. Przed parkiem trampolin znajduje się duży, bezpłatny parking

Atrakcje w pobliżu Słupska

Słupsk to bez wątpienia piękne i ciekawe miasto, które ma wiele do zaoferowania. Jeżeli mimo to zatęsknisz za plażowaniem, nic straconego…. Ze Słupska naprawdę blisko nad morze. Do Ustki to tylko 18 kilometrów. Jeżeli zostajesz w Słupsku na dłużej, koniecznie wybierz się do Darłowa, Jarosławca czy Łeby.  Tam poza licznymi atrakcjami, bez wątpienia czeka na Ciebie morze i kilometrowe plaże. Ze Słupska blisko też do Swołowa i Doliny Charlotty. 

Na zakończenie, mam nadzieję, że mój wpis przybliżył Ci atrakcje w Słupsku i okolicach. Jest to miasto gdzie bez wątpienia znajdziesz zabytki, wystawy,  zielone parki, atrakcje dla dzieci i nie tylko. To miasto gdzie przez cały rok czekają na Ciebie otwarte kawiarnie i restauracje. Dzięki temu, Słupsk to miejsce gdzie z pewnością nie będziesz się nudzić.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz