Jastarnia

Jastarnia to dziś duże, popularne letnisko na Mierzei Helskiej. W sezonie letnim bez wątpienia miasto tętni życiem przez całą dobę a deptak przy ulicy Sychty jest oblegany przez rzesze turystów. Nic dziwnego,  znajdują się tam liczne sklepiki z pamiątkami, kawiarenki, restauracje i atrakcje charakterystyczne dla nadmorskiego kurortu. 

Początki miasta sięgają XIV wieku, kiedy to spokojna, kaszubska osada rybacka otrzymała prawa miejskie. Połączono wtedy dwie osady: Jastarnię Pucką i Bor. Do lat dwudziestych XX wieku docierało tu niewielu letników. Sytuacja zmieniła się bez wątpienia wraz z utworzeniem kolei na mierzei. Wtedy to spragnieni morskich atrakcji turyści zaczęli tłumnie przyjeżdżać do Jastarni.

Co kurort oferuje turystom? Z pewnością szerokie plaże, wyjątkowy mikroklimat, przestrzeń do aktywnego wypoczynku, zróżnicowana bazę noclegową i niebanalne atrakcje. Prawdopodobnie w Jastarni znajdziesz ciekawe zabytki związane z Kaszubami i rybołówstwem.

Plaże w Jastarni

Jastarnia, podobnie jak wszystkie miejscowości na mierzei może pochwalić się dostępem do morza i zatoki. Choć te dwa akweny bardzo się różnią, jedno je łączy. To idealne miejsce na odpoczynek dla każdego, nie ważne czy lubisz błogie plażowanie czy aktywne spędzanie czasu .  

Jastarnia - plaża nadmorska

Od strony Dużego Morza, jak Kaszubi nazywają Bałtyk, do pięknej plaży prowadzą zejścia malowniczo położone w sosnowym lesie.

Na sporym odcinku plaży wytyczono strzeżone kąpieliska, polecane szczególnie dla rodzin z dziećmi. Aby na nich wypocząć wybieraj zejścia przy ulicach: Leśnej, Ogrodowej, Nadmorskiej czy Zdrojowej. Wejście do wody  jest tam bez wątpienia łagodne a piasek drobny i miękki. Przy plaży nie brakuje sklepików, gastronomi, licznych atrakcji dla dzieci i toalet.

Jeżeli wypoczywasz w Jastarni z pieskiem udaj się na plażę zejściem 55 w stronę Juraty. Tam czworonogi są mile widziane.

Wieczorem do pełnym atrakcji dniu, nie ma nic przyjemniejszego niż podziwianie spektakularnych zachodów słońca na jednym z wygodnych tarasów. Plaże Juraty nie zasypiają po zmroku. Każdy, kto lubi dobrą zabawę, zna Wejście 49. Tu znajduje się najpopularniejsza dyskoteka w plażowym barze, gdzie bawią się miejscowi i turyści.

Ponadto w mieście, w ramach projektu Happy Events organizowane są nocne dyskoteki, aerobik, mecze siatkówki czy rejsy katamaranem.

Jastarnia -atrakcje Zatoki Puckiej

Plaża od strony zatoki jest mniejsza a woda płytsza, co jest charakterystyczne dla całej Zatoki Puckiej. To bez wątpienia ulubione miejsce dla fanów sportów wodnych i szaleństwa na skuterach czy motorówkach.

Znajdziesz tu też port jachtowy i rybacki chroniony przez dwa falochrony. Tu swoją bazę mają płetwonurkowie i ośrodek żeglarstwa sportowego. W porcie cumuje niezwykły żaglowiec – Generał Zaruski. To bezsprzecznie na nim odbywają się rejsy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych.

Dodatkową atrakcją w Jastarni jest molo, z licznymi ławeczkami i schodkami, które szczególnie wieczorami tętni życiem. W porcie niewątpliwie poczujesz klimat rybackiej osady, zrobisz pamiątkowe zdjęcia z kutrami w tle i zjesz pyszną rybkę. Z portu możesz wybrać się w rejs do Rewy, informacje znajdziesz na www.rejsywodne.pl czy do Helu. Atrakcją w Jastarni są również rejsy tradycyjnymi kutrami po zatoce, podczas których bez wątpienia poznasz kulisy pracy rybaków podziwiając piękne widoki.

Windsurfing w Jastarni

Plaże zatoki pełne są windsurferów, którzy poza idealnymi warunkami do uprawiania sportu, znajdą tu też sklepy z odzieżą czy sprzętem. Pobyt w Jastarni, to bez wątpienia świetna okazja aby rozpocząć przygodę z windsurfingiem. Prawdopodobnie dlatego znajdziesz tu wiele renomowanych szkół, prowadzonych przez instruktorów z pasją. Więcej info na www.surfszkola.pl czy www.easy-surf.com

O co właściwie chodzi z tymi żaglami?

Windsurfing to nic innego jak rodzaj żeglarstwa wodnego, uprawiany przy użyciu deski z żaglem. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi gdzie się narodził. Z pewnością jednak windsurfing miał swój początek w Kalifornii. Tam istotnie dwaj przyjaciele, w 1965 roku  stworzyli pierwszą konstrukcje deski z żaglem. Windsurfing stawał się coraz popularniejszym sportem i w związku z tym, w 1984 dołączył do dyscyplin olimpijskich.  Windsurfing to nie tylko sport to przede wszystkim styl życia. 

Jastarnia - Latarnia morska

Atracje w Jastarni to nie tylko plaże i sporty wodne. Tu możesz zobaczyć bez wątpienia najniższą latarnię na polskim wybrzeżu. Ta mierząca 17 metrów latarnia powstała w 1950 roku i zastąpiła zniszczoną podczas II wojny światowej. Latarnia to metalowy walec osadzony na betonowej podstawie. Nie sposób jej przeoczyć, jest pomalowana w biało-czerwone pasy. Nie jest udostępniona dla zwiedzających, zlokalizowana ok. 50 metrów od morza między zejściem na plażę 49 i 50, przy ulicy Kościuszki 2a.

Jastarnia latarnia morska

Stare centrum Jastarni

Jastarnia Kościół Nawiedzenia NMP

Jastarnia to stosunkowe młode miasto bez wiekowych zabytków. Są tu istotnie miejsca które warto zobaczyć.

Jednym z nich jest ceglany kościół p.w. Nawiedzenia NMP z białą wieżyczką. Świątynia zbudowana została w 1931 roku przy ulicy Księdza Stefańskiego 32. Znajdziesz w niej wiele nawiązań do rybołówstwa. Godna uwagi jest przede wszystkim ambona w kształcie łodzi rybackiej oraz pięknie zdobione drzwi wejściowe z wizerunkami ryb. Ciekawy jest również żyrandol w kształcie kotwicy. Przed kościołem znajduje się kaplica Matki Boskiej Swarzewskiej, opiekunki rybaków.

Stare centrum Jastarni pełne jest XIX rybackich chat. W jednej z nich przy ulicy Rynkowej 10, nieopodal kościoła, powstało ciekawe muzeum. Wewnątrz zrekonstruowano wygląd tradycyjnej chaty z przedmiotami codziennego użytku. Muzeum można zwiedzać w sezonie letnim oprócz poniedziałków, między 14:00 a 18:00.

Chata rybacka
Chata rybacka - wnętrze

Jastarnia - Ośrodek Oporu

Schron

Ze względu na strategiczne pod względem militarnym położenie mierzei i Helu, w 1936 roku rozpoczęto budowę ośrodka oporu w Jastarni.

Ośrodek to zespół fortyfikacji mający na celu ochronę Rejonu Umocnionego Helu od strony lądu. Ośrodek składa się z czterech ciężkich bunkrów i schronów lekkich. Żelbetonowe ciężkie schrony bojowe, Sokół, Sabała, Sarogossa i Sęp, wyposażone były w armaty przeciwpancerne w obrotowych kapsułach.

Między morzem a zatoką utworzono Skansen Fortyfikacji II RP a do zwiedzania udostępniono Schron Sabała mieszczący się przy ulicy Chłapowskiej. Na terenie skansenu znajdziesz też ścieżkę dydaktyczną, przeszkody przeciwpancerne czy okopy. Informacje o bunkrach znajdziesz na, rozmieszczonych na terenie skansenu, tablicach informacyjnych. To nie lada atrakcja nie tylko dla dzieci czy miłośników militariów.

Schron Sęp położony jest na morskiej plaży przy zejściu 39 i nadaje jej niewątpliwie niepowtarzalnego charakteru. Skansen dostępny jest przez cały rok, natomiast schron Sabała można zwiedzać w sezonie letnim od 10:00 do 19:00 a w czerwcu od 11:00 do 16:00. Obiekty lączy oznakowana ścieżka pieszo-rowerowa.

Jastarnia - Schron Saragossa

Powietrzne atrakcje w Jastarni

Niewątpliwie najbardziej ekstremalną atrakcją w Jastarni są loty widokowe i skoki ze spadochronem. Loty widokowe odbywają się helikopterem Bell 407 na wysokości 300-400 metrów. Lot trwa 15 minut i jest bez wątpienia dokonała okazją do spojrzenia na mierzeję z lotu ptaka. Helikopter zabiera maksymalnie sześć osób a zarezerwować można go pod numerem 604 528 528.

Jeżeli lubisz naprawdę spektakularne wyzwania zdecyduj się na skok ze spadochronem. Skok tandemowy rozpoczyna się na wysokości 4000 metrów. Miejscem lądowania może być lotnisko lub jak wolisz plaża. Lotnisko znajduje się na ulicy Mickiewicza 137 a więcej informacji o powietrznych atrakcjach znajdziesz na www.skyvidehel.pl

Kino "Żeglarz"

Kino Żeglarz to podobno ostatnie prawdziwe kino na Półwyspie Helskim. Co jest w nim szczególnego? To miejsce z klimatem prowadzone przez trzy przesympatyczne panie z rodziny Bindow. 

W prawdopodobnie najstarszym budynku w Jastarni niegdyś mieściła się restauracja, którą w czasach II wojny światowej przekształcona w kino.  Do dziś odwiedzając to miejsce ma się wrażenie że czas się zatrzymał. Tym bardziej, że repertuar kina daleki jest od tego wyświetlanego w multipleksach. Tu zobaczysz filmy ważne, ambitne, które bez wątpienia skłaniają do refleksji. 

Kino pełni w zasadzie role domu kultury. Odbywają się tu koncerty, spotkania i prywatne imprezy. Odwiedzając kino Żeglarz przysiądź w holu i odpocznij od zgiełku nadmorskiego kurortu. 

To wyjątkowe, moim zdaniem, miejsce znajduje się przy ulicy Portowej 10 a aktualny repertuar znajdziesz TUTAJ

 

 

Spędzając urlop w Jastarni, warto również odwiedzić Władysławowo lub inne miejscowości na Mierzei Helskiej: Juratę, Hel, Kuźnicę lub Chałupy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz