Rewal - Park Wieloryba
|

Rewal

Rewal to nie tylko spora wieś, będąca siedzibą gminy, ale również  bardzo popularna miejscowość turystyczna.  Przede wszystkim jest ona lubiana przez rzesze osób spragnionych kontaktu z Morzem Bałtyckim w spokojniejszym wydaniu. Jednocześnie stanowi ona niewątpliwie centrum malowniczego Wybrzeża Rewalskiego.

Krótka historia Rewala

Historia Rewala sięga II poł. XIV w., gdy w okolicy obecnej wsi postawiono zbójecką karczmę o nazwie „Riuale”. Z czasem wokół karczmy powstała rybacka osada, która żyła swoim spokojnym tempem prawie do końca XIX wieku. Przez wieki wieś należała przez wiele lat do znanego rodu Flemmingów.

W 1827 roku miejscowość Rewal, wtedy zwana Rewahl, otrzymała status kąpieliska.  Ważnym aspektem było w tamtym czasie otwarcie kolei wąskotorowej w okolicy. Niewątpliwie właśnie ten fakt przyczynił się znacznie do rozwoju miejscowości. Jeszcze przed I wojną światową każdego lata urlop spędzało tu prawdopodobnie ponad 2000 wczasowiczów.

Rewal dziś

Rewal to obecnie miejscowość licząca na stałe około tysiąc mieszkańców. Choć jest siedzibą gminy, po sezonie letnim życie toczy się tu prawie zawsze leniwie i spokojnie. Sytuacja zmienia się diametralnie z początkiem wakacji, ponieważ wspaniały mikroklimat i liczne atrakcje przyciągają tu wielu wczasowiczów.

Obecnie jest tu zadbane, atrakcyjne kąpielisko i baza rybacka. Wspomnieć należy również o plaży w Rewalu, która zachwyca swą niezwykłą malowniczością, ponieważ położona jest u podnóża sporego klifu. Choć latem bywa zatłoczona,  w innych porach roku stanowi prawdziwą oazę spokoju i relaksu.

Czysta woda, drobny piasek i szum morza to dla wielu osób synonim udanego urlopu. I to wszystko możemy znaleźć właśnie tutaj. Jednak Rewal oferuje swym gościom o wiele więcej, o czym przeczytać można poniżej.

Atrakcje w Rewalu

1. Rewalskie Wieloryby

Plac Wielorybów w Rewalu

Rewal, tak jak i inne wczasowe miejscowości, posiada swą legendę. Ponieważ, według podań, wiele lat temu morze wyrzuciło tu olbrzymiego wieloryba, lokalne władze postanowiły nawiązać do tej historii.  Tak powstał w 2012 roku w samym centrum miejscowości  Plac Wielorybów. Chociaż mieści się on w samym centrum,  blisko stąd do głównego zejścia na plażę.

Na sporym terenie ustawiono dwie rzeźby, a właściwie stalowe szkielety, wielorybów. Ich imiona, Fluctus i Ventus, czyli Fala i Wiatr, istotnie nawiązują do morskiego klimatu miejscowości.

Plac Wielorybów szybko stał się ulubionym miejscem mieszkańców i turystów w Rewalu, a dzieci uwielbiają się wspinać na wieloryby. Do placu prowadzi  deptak i właśnie tu latem odbywa się większość imprez. Plac otaczają kawiarnie, restauracje i sklepiki z pamiątkami, co nadaje mu szczególnego uroku nadmorskiej miejscowości. Tuż obok wielorybów znajduje się też fontanna, która wieczorem zachwyca widokiem kolorowych świateł.

Rewal -Plac Wielorybów

2. Rewal - Platforma widokowa

Rewal - platforma widokowa

Godnym uwagi jest fakt, że tuż obok  znajdziemy kolejną atrakcję w Rewalu. Kierujemy się od Placu Wielorybów parę kroków w stronę morza i po kilku minutach znajdujemy się na powstałej w 2009 roku platformie widokowej.

Warto wspomnieć, że konstrukcja umieszczona jest na wysokości 12,5 m nad plażą główną. Sporych rozmiarów podest stanowi na pewno doskonałe miejsce do oglądania panoramy Bałtyku oraz wschodów i zachodów słońca. Na platformie znajdują się też liczne kłódki zawieszone przez zakochanych jako symbol ich uczuć.

3. Aleja Róż i Zakochanych

Romeo i Julia w Rewalu

Spacerując po klifie wzdłuż morza w kierunku wschodnim po pewnym czasie zauważymy zadbany, otoczony zielonymi tujami deptak. Przy nim  stoi okrągła ławka z  pomnikiem Małego Księcia i Róży.  Natomiast kilka kroków dalej, na kolejnej ławce w oczy patrzą sobie  Romeo i Julia. W rezultacie możemy przysiąść na ławce i zrobić sobie zdjęcie z najsłynniejszą parą zakochanych. Niewątpliwie urocze alejki na wysokim klifie, otoczone egzotycznymi roślinami, stanowią ulubione miejsce spacerów i relaksu dla miejscowych i turystów.

Rewal- Aleja Róż

 

Na zakończenie, kierując się dalej w prawo, dojdziemy do Alei Róż. Jest ona niezwykle urocza i latem tonie w  zapachu kwiatów. Zasadzono tu 148 gatunków róż, a dodatkowo na umieszczonych w tym miejscu tabliczkach znajdziemy wyznania miłosne spisane w kilkudziesięciu językach. Panujący tu klimat jest istotnie bardzo romantyczny.

 

Rewal - Aleja Róż
Rewal - Kwiaty w Alei Róż

4. rewal - Park Wieloryba

Rewal - Park Wieloryba

Park Wieloryba to niezwykle miejsce, które wydaje się, że przypadnie do gustu szczególnie dzieciom, ale i dorośli znajdą tu na pewno coś ciekawego.

Na sporym terenie zgromadzono tu bowiem ponad 100 makiet morskich zwierząt. Podziwiać tu możemy m. in. największy w Europie model płetwala błękitnego.

Park Wieloryba w Rewalu

Park podzielono na 4 krainy: Bałtyk, Piraci i papugi, Potwory z głębin, Giganci z oceanów. Przede wszystkim w  każdej z nich czeka nas sporo wiedzy i ciekawostek. Nie tylko dowiemy się dużo  o mieszkańcach mórz i oceanów, lecz także spojrzymy z bliska w oczy rekinom i wielorybom.

Poza tym możemy odwiedzić piracki statek, poszukać wytchnienia w pirackim hamaku lub ochłody w tawernie.  Dzieci natomiast mogą udać się na wyspę skarbów pod opieka animatorów  lub bawić doskonale na placu zabaw.

 

Rewal Park Wieloryba - piracki statek

Informacje praktyczne

Podsumowując, park stanowi również doskonały plener do ciekawych zdjęć w niezwykłym otoczeniu. Na terenie parku możemy spędzić kilka godzin. 

Znajdziemy tu kawiarnię, toalety, leżaki, dmuchany zamek dla dzieci i wiele innych atrakcji.

Cennik biletów 2023:

Normalny 33 zł (osoby powyżej lat 18, studenci, emeryci)

Ulgowy 38 zł (osoby poniżej 18 lat),

Dla dziecka do lat 3- za darmo

Rodzinny (2+1)100 zł,

Rodzinny (2+2)136 zł,

Bilet grupowy 29 zł,

Płatność można dokonać też kartą.

Dodatkowe informacje o parku znajdziesz na: https://parkwieloryba.pl/

5. Rewal - Park linowy Gibon (ul. W. Łokietka)

Rewal posiada ciekawy, profesjonalnie prowadzony  park linowy z ofertą 12 różnych tras ( w tym dwie szkoleniowe). Krótko mówiąc znajdziemy tu ponad 150 różnorodnych przeszkód dla małych i dużych wspinaczy.

Godnym uwagi jest fakt, że jedna z tras jest unikatowa w skali kraju, gdyż nie posiada podestów. W parku znajdziemy również ławki i automaty z napojami.

Ceny: zależnie od trudności trasy. Od 5 zł za trasę dla dzieci do 35 zł za najtrudniejsze trasy.

Więcej informacji znajdziesz na: http://www.gibonpark.pl/

6. Rewal - Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Ponieważ kolej wąskotorowa  połączyła Gryfice z Niechorzem w 1896 roku, przyczyniła się do rozwoju przylegających do trasy miejscowości nadmorskich. Zaznaczyć należy też, że w początkowym okresie XX wieku była to bardzo popularna forma podróżowania. Po I i II wojnie światowej  transport kolejowy niewątpliwie ustąpił pola transportowi drogowemu i kolej stopniowo podupadła.

Kolej wąskotorowa dziś

W kolejnych latach infrastruktura została częściowo zniszczona lub rozkradziona. Ze względu na fakt, że w roku 2002 władze gminy Rewal podjęły próbę rekonstrukcji historycznej trasy, kolej udało się uratować.

Obecnie w sezonie letnim (od maja do końca września) możemy udać się na przejażdżkę historycznym składem kilka razy dziennie. Podkreślić też należy, że w pozostałym czasie można skorzystać z kursów specjalnych. 

Trasy i informacje praktyczne

Pociąg jeździ na dwóch trasach:

Gryfice – Pogorzelica i z powrotem – trasa ma ok. 40 km w jedną stronę, obejmuje 14 stacji, a podróż trwa ok. 2 godz.

Trzęsacz- Pogorzelica i z powrotem – trasa ma ok. 10 km i przebiega przez 6 stacji. Podróż trwa ok. 34 minuty.

Podkreślić należy też, że  Rewalu stacja kolejki znajduje się przy ulicy Dworcowej 21.

Na trasie przejazdu pociągu podziwiać możemy przede wszystkim okoliczną przyrodę i kilka atrakcji turystycznych. Bilet obejmuje przejazd w jedną lub w obie strony i możliwe jest wysiadanie w trakcie podróży w celu zwiedzania  i kontynuowanie jej w kolejnym składzie. Bilety zakupimy w pociągu u konduktora. Możliwa jest płatność kartą lub gotówką.

Podróż koleją wąskotorową możemy połączyć z wycieczką rowerową, a gdy rower wypożyczymy w Rewal Bike System, to przewieziemy go kolejką za darmo.

Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym wpisie o Niechorzu (TUTAJ)

7. Rzeźba Rybaka z siecią

Rewal - Pomnik Rybaka

Ponieważ sytuacja z rzeźbą rybka nie jest do końca jasna, postaram się ją dokładniej nakreślić. Właściwie obecnie są już dwie rzeźby rybaka w Rewalu.

Po pierwsze figurę rybaka z brązu znajdziemy przy ulicy Saperskiej 5. Jest to niewielkie popiersie  rybaka ukazanego podczas wyciągania sieci.

Po drugie  Pomnik Rybaka, niewątpliwie większy i bardziej reprezentacyjny,  stanął przy ul. Saperskiej 18.

Figura przedstawia poważnego, zadumanego  mężczyznę z fajką w ustach i założonymi rękami. Na nogach ma on kalosze, a głowę zdobi mu typowy, rybacki kapelusz. Niewątpliwie mężczyzna ten będzie świetnym towarzyszem wspólnej fotografii.

Warto tu wspomnieć, że pomnik ten powstał w roku 2017 według autorstwa B. Walknowskiego.

Reasumując, oba pomniki stanowią hołd oddany rybakom za ich ciężką pracę przez mieszkańców Rewala.

8. Podświelany napis „Rewal” i łódź rybacka

Łódź rybacka na placu w Rewalu

Na koniec warto wspomnieć jeszcze lubiane przez turystów miejsce na rogu ulic Kamieńskiej i Szczecińskiej.

Z jednej strony plac zdobi typowa, rybacka łódź w starym stylu, z drugiej nowoczesny napis „Rewal” dodaje miejscu uroku. W nocy neon świeci się  na kolorowo i przyciąga swym urokiem wczasowiczów.

W rezultacie możemy tu wykonać typową, pamiątkową fotografię z Rewala zarówno w dzień, jak i w nocy.

Rewal - podświetlany napis

Choć Rewal jest  ciekawym miejscem do spokojnego wypoczynku, warto wybrać się również do oddalonych o zaledwie kilka kilometrów, sąsiednich miejscowości wypoczynkowych.

Przede wszystkim polecamy Trzęsacz z kościołem na klifie,  Niechorze ze wspaniała latarnią morską oraz zatopioną w sosonowym lesie Pogorzelicę

Podobne wpisy

Dodaj komentarz