Wydma w Dźwirzynie
|

Dźwirzyno

Dźwirzyno to niewielka miejscowość, położona tylko 15 km na zachód od centrum Kołobrzegu. Niewątpliwie traktowana jest często jako ulubione miejsce nadbałtyckiego wypoczynku. Osobiście znam kilka osób, które istotnie nie wyobrażają sobie wczasów w innym miejscu. Twierdzą one bowiem, że to tutaj woda jest najczystsza, plaża najładniejsza, a wszystko czego potrzeba na urlopie mają na wyciągnięcie ręki. Znajdziemy tu bez wątpienia doskonałą bazę noclegową i gastronomiczną oraz mnóstwo typowych, wakacyjnych atrakcji.

Dźwirzyno - Centrum handlowe
Dźwirzyno - lodziarnia

Przede wszystkim spacerując wzdłuż głównej ulicy letniska, na odcinku ok. 2 km, mamy wiele różnych atrakcji. Dźwirzyno oferuje nam kawiarnie, restauracje, bary, sklepiki z pamiątkami, salony gier i dmuchane place zabaw dla dzieci. Poza tym mniejsze lub większe sklepy, hotele, lokale gastronomiczne i place zabaw, niewątpliwie zachęcają do spaceru wzdłuż miejscowości.

Dźwirzyno - Hotel Cristal
Dźwirzyno - Family Games Park

Dźwirzyno -wydmy

W Dźwirzynie jest jednak coś jeszcze, co trudno znaleźć w okolicy. Jest to mianowicie „Rezerwat przyrody Wydmy między Dźwirzynem, a Grzybowem”. Stanowi on niewątpliwie bardzo unikatowe przyrodniczo miejsce  . Właśnie ten obszar zachwyca mnie nieustannie od lat. Jest to mój ulubiony cel spacerów i poddaje się jego urokowi o każdej porze roku.

Podsumowując, najpiękniejszy teren rekreacyjny rozciąga się tuż za hotelem Senator i prowadzi zalesionymi wydmami do terenu blisko hotelu Havet.

Dźwirzyno - Sosny na wydmach

Krótka historia Dźwirzyna

Historia Dźwirzyna sięga XIII wieku. Długo była to mała, spokojna wioska rybacka położona między Morzem Bałtyckim a jeziorem Resko Przymorskie. Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od słowiańskiego słowa „dźwirze”, czyli drzwi, wrota. Niejednokrotnie na tutejszym terenie silne sztormy dokonywały zniszczeń we wsi i okolicy.

Pod koniec XIX wieku do Dźwirzyna zaczęli przyjeżdżać pierwsi letnicy i wtedy mieszkańcy zaczęli wynajmować im swe pokoje. W XX w. rozwój miejscowości skierował się w stronę turystyki.

Najciekawsze Atrakcje w Dźwirzynie

1. Dźwirzyno - Plaża

Dźwirzyno - Plaża

Piękna, szeroka, czysta plaża z przyjemnym, łagodnym zejściem do wody zachęca do długich spacerów i morskich kąpieli. Latem 4 odcinki plaży są strzeżone przez kompetentnych ratowników, by zapewnić spokojną, bezpieczną kąpiel.

Na plaży lub tuż przy niej znajdziemy toalety, przebieralnie i wypożyczalnie leżaków czy sprzętu wodnego. Plaża ta corocznie wyróżniana jest błękitną flagą.

Na dużym terenie przed zejściem na piasek możemy delektować się przepięknym rzadkim lasem sosnowym, co tworzy swoisty, niepowtarzalny mikroklimat. Pamiętać tylko należy, że w Dźwirzynie wejścia na plażę są wyznaczone dość rzadko i  niektóre z nich dzieli nawet 1 km. Należy to uwzględnić przy planowaniu spacerów.

Wejścia na plażę znajdziemy m.in. przy hotelu „Senator”, przy parku linowym (tu warto zaparkować), przy ul. Spacerowej i ul. Leśniej, a także naprzeciwko sklepu Biedronka (tu również znajdziemy mały parking).

Dźwirzyno - plaża

2. Dźwirzyno - Taras widokowy

Dźwirzyno - Taras widokowy

Idąc przedłużeniem ul. Spacerowej, znajdziemy się na tarasie widokowym, z którego możemy podziwiać panoramę Bałtyku i przepiękne zachody słońca. Na położonej niezbyt wysoko platformie umieszczono kilka ławek. Całość ozdobiona jest dwoma srebrnymi słupami połączonymi niebieskim kołem i wizerunkiem lecącej mewy. 

3. Rezerwat przyrody "Wydmy między Dźwirzynem a Grzybowem"

Wydmy w Dźwirzynie

Bez wątpienia najpiękniejszy fragment wydm w Dźwirzynie podziwiać możemy, jadąc od strony Kołobrzegu, tuż za hotelem „Senator”.

Po prawej stronie zauważymy pagórkowaty teren z rzadkim lasem sosnowym o podłożu z jasnego, drobnego piasku. Najlepiej wybrać się tu pieszo z centrum miejscowości lub zaparkować w okolicy parku linowego. Po przejściu na drugą stronę ulicy, warto udać się na uroczy spacer lub piknik. Bardzo szybko zauważymy, że jest to miejsce niezwykle malownicze. Falisty teren, oryginalnie rosnące, często powyginane, pojedyncze drzewa i połacie białego piasku zachęcają, by się tu zatrzymać na dłużej. Możemy wybrać jedną z kilku opcji i eksplorować ten teren na różne sposoby.

Dźwirzyno - Wydmy

Piknik, spacer czy ścieżka zdrowia?

Wiele rodzin bierze koc i poszukuje swej enklawy, korzystając ze słonecznych kąpieli nawet w chłodniejszych miesiącach. Można się tu doskonale schronić przed bałtyckim wiatrem, a dzieci, biegając po górkach i wspinając się na drzewa, na pewno nie będą się nudzić. 

Inni wybierają spacer leśnymi ścieżkami, nierzadko z psem. Bardziej aktywni turyści korzystają z urządzeń do ćwiczeń na biegnącej tu ścieżce zdrowia. Bez wątpienia nikt nie będzie się tu nudził.

Las na wydmach w Dźwirzynie
Dźwirzyno - Ścieżka Zdrowia

4. Malownicza ścieżka rowerowa i wydma "Patelnia"

Wzdłuż ulicy Wyzwolenia biegnie również bardzo malownicza ścieżka rowerowa, która na wysokości parku linowego skręca w stronę morza. Jest to nowa trasa pieszo-rowerowa.

Prowadzi ona do kolejnego, niesamowitego miejsca, jakim jest ogromna wydma za hotelem Havet Resort&SPA. Trasa wiedzie wśród drzew i szybko zmienia się w drewnianą ścieżkę.

Dźwirzyno - Trasa rowerowa przy wydmie

Po pokonaniu  ok. 400 metrów znajdziemy się na wysokości platformy widokowej.

Ten nowo wybudowany obiekt zawiera drewniane ławki i stoliki, a tuż obok rośnie stara, malownicza sosna, dodająca temu miejscu niezwykłego uroku.

Możemy się tu zatrzymać i popatrzeć na błękit morza wyłaniając się znad drzew. Z platformy widać też ogromną wydmę, która wygląda jak mała pustynia.

Od strony platformy jest ona znacznie podniesiona, więc dzieci uwielbiają tu biegać i turlać się z górki. Teren jest bardzo bezpieczny, więc raczej nic im nie grozi. Rodzice w tym czasie w spokoju mogą korzystać z relaksu na piasku. Tuż obok jest wejście na teren hotelu Havet Resort&SPA, gdzie na zewnątrz znajdziemy bar z napojami, gdybyśmy poczuli się spragnieni.

Dźwirzyńska wydma może stanowić idealne miejsce wypoczynku dla każdego, a wejście na plażę też znajduje się bardzo blisko. Będąc w Dźwirzynie bez wątpienia nie można przegapić tego miejsca.

5. Dźwirzyno - port

Drewniana rzeźba rybaka w porcie
Łódź w porcie

Port w Dźwirzynie jest niewielki, ale ma typowy morski klimat. Znajduje się tuż koło mostu, od strony zachodniej. Po lewej stronie drogi możemy zjechać lekko w dół. Tam zatrzymują się małe statki.

Portu pilnuje drewniana figura rybaka, a tuż obok znajdziemy smażalnię z pyszną rybą. W związku z tym warto zajść tu choć na chwilę.

6. Dźwirzyno - basen

W Dźwirzynie możemy ponadto skorzystać z kilku basenów.

Basen odkryty znajduje się przed mostem po prawo na terenie ośrodka wypoczynkowego „Helios”. Wokół basenu znajdują się leżaki, na których możemy zażywać kąpieli słonecznych. Woda w basenie jest słodka i lekko podgrzewana, a dzięki temu zwykle nieco cieplejsza niż w Bałtyku. 

Strefy z  basenami krytymi są natomiast w hotelu „Havet” i w hotelu „Senator”. Są one dostępne również dla gości z zewnątrz. Pierwsza z nich oferuje dwa baseny, brodzik dla dzieci i jacuzzi, druga natomiast ma również dwa baseny, sauny, trzy jacuzzi, bicze i kaskady wodne.

Basen w hotelu Havet

Więcej na temat basenu w hotelu Havet znajdziesz tutaj: https://www.havethotel.pl/spa/hotel-z-basenem-i-sauna

Informacje na temat basenu w hotelu Senator znajdziesz tutaj: https://www.hotelsenator.pl/hotel/basen-kolobrzeg

7. Jezioro Resko Przymorskie i Stanica wodna Dźwirzyno

Jezioro Resko Przymorskie

Resko Przymorskie  to akwen wodny o powierzchni ponad 500 ha, który wcześniej był morską zatoką. Podczas gdy z biegiem czasu powstawała mierzeja, zatoka oddzieliła się od morza. W rezultacie dziś możemy cieszyć się urokami pięknego jeziora, zaliczanego do obszaru Natura 2000. 

Z centrum Dźwirzyna dotrzemy tu kierując się w stronę portu. Przed mostem należy skręcić w lewo, w dół.  Następnie przechodzimy koło smażalni i kierujemy się w stronę zadrzewionego terenu. Tam wkrótce ujrzymy spacerowy wał wokół jeziora. 

Akwen wodny  otoczony jest szuwarami i stanowi w związku z tym siedlisko i obszar lęgowy dla wielu gatunków ptaków. 

Bez wątpienia dobrze odnajdą się tu również miłośnicy wędkarstwa, gdyż złowić tu można wiele gatunków ryb. Najpopularniejsze z nich to leszcz, karp, płoć i szczupak, choć trafiają się też sandacze i okonie. 

Stanica Wodna w Dźwirzynie

Dźwirzyno - Łódź w Stanicy Wodnej

Stanica wodna w Dźwirzynie znajduje się nad jeziorem Resko Przymorskie. Możemy do niej dotrzeć np. idąc na spacer wzdłuż wału, który prowadzi z portu bardzo malowniczą okolicą przy brzegu jeziora.

Stanica Wodna w Dźwirzynie
Widok na jezioro Resko Przymorskie

Przy przystani do dyspozycji turystów są wygodne ławki, ciekawy plac zabaw dla dzieci i drewniane stoliki, przy których można się posilić. Na miejscu ponadto skorzystasz z wypożyczalni sprzętu wodnego oraz z profesjonalnych kursów windsurfingu i kitesurfingu.

Stanica Wodna -strefa wypoczynkowa

Jezioro jest atrakcyjne również dla miłośników spacerów i wycieczek rowerowych a także wspomnianych wcześniej wędkarzy.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://stanica-wodna.pl/

8. Dźwirzyno - Wesołe miasteczko

Typowy, niewielki lunapark z karuzelami, dmuchanym placem zabaw, samochodzikami i innymi atrakcjami, również ekstremalnymi znajduje się w zachodniej części Dźwirzyna.

Wizyta tam, szczególnie wieczorem, gdy wszystkie atrakcje są podświetlone i towarzyszy im muzyka, może dostarczyć sporo emocji. Poza wesołym miasteczkiem w całej miejscowości jest wiele sezonowych atrakcji dla dzieci, jak trampoliny, salony gier,  czy dmuchane place zabaw.

9. Gminne Centrum Sportu i Rekreacji

Dźwirzyno - Gminne Centrum Sportu i Rekreacji

W miejscowości, przy ulicy Sportowej 29 do dyspozycji turystów i mieszkańców jest również nowoczesny obiekt sportowy. Odpłatnie skorzystać można tu między innymi z siłowni, kortu tenisowego, boiska i hali sportowej. 

Boisko w Dźwirzynie
Dźwirzyno - plac zabaw

Przyjemnie też jest zagrać w minigolfa. Dzieci natomiast niewątpliwie z radością pobawią się na kolorowym placu zabaw.

 

10. Dźwirzyno - park linowy

Dźwirzyno - park linowy
Park linowy w Dźwirzynie

Park linowy „Koala” mieści się w Dźwirzynie, zaraz przy ulicy po lewej stronie, jadąc od Kołobrzegu. Chociaż oferuje kilka tras, zwykle jest bardzo przepełniony. Odwiedzają go przede wszystkim zorganizowane grupy dzieci. Podsumowując, raczej ciężko się tu dostać, chyba że przyjdziemy rano.

Ceny w parku są zróżnicowane i zależne od wybranej trasy. 

Parkowanie w Dźwirzynie

Przejeżdżając przez Dźwirzyno latem możemy mieć wrażenie, że zaparkowanie tu graniczy z cudem. Jednak jest kilka miejsc godnych polecenia. Polecane miejsca parkingowe znajdują się:

  1. Przy sklepie POLOmarket (po lewo przy wjeździe od strony Kołobrzegu)
  2. Obok parku linowego (tylko kilka miejsc)
  3. Przy sklepie Biedronka
  4. Koło portu (parking Fido)
  5. Na terenie Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji (przy ul. Słonecznej)

Jeżeli spędzasz urlop w Dźwirzynie, zachęcamy również do wizyty w sąsiednich miejscowościach. Wpisy o Kołobrzegu znajdziesz TUTAJ  i TUTAJ

Informacje o Mrzeżynie znajdziesz TUTAJ

Podobne wpisy

Dodaj komentarz