Chałupy

Chałupy, pierwsza miejscowość na Mierzei, to stara wioska rybacka, którą obecnie zamieszkuje ok. 400 osób.  W sezonie letnim ta, zwykle cicha,  miejscowość zamienia się bez wątpienia w tętniący życiem kurort.

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzeba, by odpocząć. Przede wszystkim szeroką, piaszczystą plażę nadmorską i idealne warunki do uprawiania sportów wodnych nad Zatoką Pucką.

Chałupy oferują bogatą bazę noclegową, a także wiele kempingów i pól namiotowych. Nocleg na kempingu to nie lada atrakcja, oferująca codzienne dancingi, grillowanie nad brzegiem morza czy odpoczynek z widokiem za zatokę. My polecamy Kemping Chałupy 6, znajdziesz tam komfortowe przyczepy oraz sklepy, bary, restauracje, pralnie czy bankomat. Jest to idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ 

chałupy - plaża nadmorska

Chałupy - plaża od strony morza

Nadmorska plaża w Chałupach, która nawet w sezonie letnim nie jest bardzo zatłoczona, czaruje niemal białym piaskiem. W okolicy ulicy Bosmańskiej wytyczono strzeżone kąpielisko, gdzie nad plażowiczami czuwają wykwalifikowani ratownicy. Przy większości zejść znajdziesz punkty gastronomiczne, parkingi i toalety.

W Chałupach znajdziesz również, rozsławioną przez Zbigniewa Wodeckiego, trzykilometrową plażę nudystów. Powstała ona w 1960 roku i jest istotnie najstarszym tego typu kąpieliskiem w Polsce. Od pozostałych plaż oddziela ją sosnowy lasek, co zapewnia intymność amatorom nudyzmu.

Wybierając się na plażę nudystów, przestrzegaj kilku zasad. Przede wszystkim skup się na sobie, nie przyglądaj się innym i nie zagaduj ich bez potrzeby. Źle widziane jest również robienie zdjęć i ocenianie innych. Zabierz ze sobą przekąski i wodę, gdyż w pobliżu tej plaży nie znajdziesz gastronomii czy sklepików typowych dla plaż dla tekstylnych.

chałupy - plaża nad Zatoką pucką

Jeżeli chcesz aktywnie spędzić czas podczas wakacji w Chałupach, wybierz się na plażę od strony zatoki. To miejsce upodobali sobie amatorzy windsurfingu.

Zatoka Pucka to stosunkowo płytki akwen, a wiatry o odpowiedniej sile stwarzają tu najlepsze warunki do uprawiania tego sportu w Europie.

W związku z tym, nawet osoby nie umiejące pływać,  mogą rozpocząć tu przygodę z żaglem. Pełno tu szkół z wypożyczalniami sprzętu do windsurfingu i kitesurfingu, gdzie wykwalifikowani instruktorzy prowadzą kursy indywidualne i grupowe. Więcej informacji znajdziesz na www.easy-surfcenter.pl

Mierzeja Helska - surferzy

Zmęczeni lataniem na fali, odpoczniecie bez wątpienia w plażowym barze, ciesząc się pięknymi widokami.

port w chałupach

Chałupy na Mierzei Helskiej

W Chałupach od strony zatoki, na obrzeżach miejscowości, znajduje się niewielki port. Przy przystani z drewnianymi pomostami cumują jednostki o zanurzeniu do 1,2 metra.

W porcie można dodatkowo wypożyczyć łódź żaglową, motorową czy wiosłową. Spragnieni wodnych szaleństw również się nie zawiodą. Przejażdżka na bananie czy wodnym łóżku to tylko nieliczne z atrakcji oferowanych przez Port Chałupy. 

Ciekawą atrakcją są też wycieczki krajoznawcze po zatoce, wyprawy wędkarskie czy rejs do wrakowiska, położonego na środku akwenu.

W porcie znajduje się poza tym bar malowniczo położony przy przystani. Ryby wędzone tradycyjną metodą to specjalność baru, a te, serwowane na tarasie nad wodą, smakują wyjątkowo. W pobliżu portu znajduje się również niewielki parking.

Bar w porcie w Chałupach

zapora minowa na mierzei helskiej

Zapora minowa to zabezpieczenie, którego głównym elementem są miny różnego rodzaju. Jest przeznaczona do niszczenia wojsk i sprzętu bojowego przeciwnika.

Ta,  zlokalizowana między Chałupami a Kuźnicą, była bez wątpienia jednym z ważniejszych  elementów polskich pozycji obronnych w czasie II wojny światowej. Jej lokalizacja na pewno nie była  przypadkowa, bo w tym miejscu Mierzeja Helska  jest najwęższa. Zapora stanowiła też przedpole Ośrodka Oporu Jastarnia, ważnego strategicznie miejsca na mierzei.

Aby uniemożliwić niemieckim żołnierzom zajęcie strategicznych miejsc w Jastarni i Helu, zdetonowano zakopane w piasku głowice torped okrętowych. Miało to miejsce 30 września 1939 roku, dzień przed kapitulacją Garnizonu Hel. Wysadzenie zapory nie powstrzymało jednak nazistów przed zajęciem mierzei. 

Po tym wydarzeniu pozostał pamiątkowy kamień w lesie i tablica informacyjna na parkingu

Jeżeli odpoczywasz na Mierzei Helskiej, warto wybrać się również na jednodniową wycieczkę do Jastrzębiej Góry, Władysławowa, Sopotu lub Gdańska. Każde z tych miejsc ma na pewno wiele do zaoferowania.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz