|

Mrzeżyno

Mrzeżyno to niezwykle urokliwa miejscowość wypoczynkowa nad Bałtykiem. Ze względu na fakt, że oferuje turystom zdrowe powietrze, szeroką, piękną plażę z bezpiecznym wejściem do wody i idealne do spacerów tereny leśne, jest to miejsce wprost idealne na rodzinny urlop.

Letnisko oferuje niewątpliwie bogatą bazę noclegową i szeroką ofertę gastronomiczną. Przede wszystkim liczne kawiarnie, bary i sklepiki z pamiątkami ulokowane przy głównej ulicy tworzą niezapomnianą atmosferę nadmorskiego kurortu.

Mrzeżyno - sklepik z pamiątkami
Mrzeżyno - centrum

Godnym uwagi jest fakt, że o każdej porze roku można tu znaleźć trochę przestrzeni i miejsce parkingowe. Być może właśnie dlatego Mrzeżyno jest jednym z moich ulubionych wakacyjnych celów jednodniowych wycieczek.

Restauracja Chata Rybaka

Krótka historia miejscowości

Położona przy ujściu rzeki Regi do Bałtyku  osada związana była od wieków z miastem Trzebiatów. Podkreślić należy, że w XIII w., gdy Trzebiatów otrzymał prawa miejskie, rzeka Rega uchodziła do Morza Bałtyckiego ok. 4 km dalej, w kierunku wschodnim, przez jezioro Resko Przymorskie (okolice dzisiejszego Rogowa). Dlatego właśnie tam powstała wieś Regoujście, która pełniła rolę portu dla Trzebiatowa.   Prawdopodobnie stanęła tam też pierwsza w okolicy latarnia morska.

Ponieważ dzięki dostępowi do morza Trzebiatów zaczął się świetnie i szybko rozwijać, dlatego też lokalni kupcy stanowili konkurencję dla kupców z Kołobrzegu i Gryfic. Aby uniemożliwić dalszy rozwój nadmorskiej osady i miasta Trzebiatów, kołobrzescy kupcy w roku 1456 wymyślili podstęp. W związku z tym zatopili u ujścia Regi statki wyładowane kamieniami, blokując tym samym wejście do portu.

Dodatkowo naniesiony przez morze piasek i silne prądy morskie spowodowały, że portu nie dało się już uratować. Wówczas  wykopano nowe, służące do dziś ujście Regi do Morza Bałtyckiego. I właśnie przy tym ujściu powstało dzisiejsze Mrzeżyno. Przez wiele wieków mieszkańcy utrzymywali się z rolnictwa, rybołówstwa i szkutnictwa (budowy statków).

Letnisko i baza wojskowa

Dopiero I połowa XIX w. przyniosła rozwój turystyki, dlatego w miejscowości wybudowano pierwszy dom zdrojowy i  kilka pensjonatów.

Wczasowy charakter miejscowość zachowała do roku 1935, gdy wybudowano tu poligon i lotnisko dla wojsk niemieckich.

Po tym terminie przede wszystkim nastąpił szybki rozwój Mrzeżyna w kierunku militarnym. Przeprowadzano tu ćwiczenia dla żołnierzy i w związku z tym wybudowano dla nich osiedle mieszkaniowe oraz rozmieszczono broń rakietową.

Po II wojnie światowej miejscowość również miała charakter wojskowy.  Dlatego stacjonowały tu  wojska radzieckie (do 1989 r.)  i polskie, a tuż obok znajdował się poligon przeciwlotniczy ( w Rogowie) .

W rezultacie do roku 2000 lewobrzeżna część Mrzeżyna należała do wojska, a dostęp do niej dla postronnych osób był niemożliwy. Obecnie teren ten jest otwarty i znajdują się tam bardzo atrakcyjne spacerowo tereny leśne. 

W części prawobrzeżnej cały czas funkcjonowało jednak kilka ośrodków wypoczynkowych i pensjonatów, które realizowały turystyczne funkcje miejscowości.

Atrakcje

Dziś bezsprzecznie Mrzeżyno stało się bardzo lubianym miejscem wypoczynku. Możemy tu połączyć jego niebywale korzystne położenie przyrodnicze z atrakcjami oferowanymi przez lokalnych przedsiębiorców.

Godnym uwagi jest też fakt, że od Kołobrzegu (TUTAJ) czy Dźwirzyna (TUTAJ) dzieli nas stąd tylko krótka wycieczka. 

1. Mrzeżyno - Plaża

Widok z falochronu na plażę w Mrzeżynie

Plaża w Mrzeżynie jest rozległa i bardzo czysta. Dzięki delikatnemu, białemu piaskowi wydaje się jeszcze bardziej malownicza. Przede wszystkim podkreślić należy, że większość wejść do wody ma łagodny charakter.  To wszystko sprawi, że od lat regularnie Mrzeżyno szczyci się Błękitną Flagą. Latem spora część plaży stanowi akwen strzeżony, więc kąpiel jest bezpieczna.

Poza tym w sezonie znajdziemy tu przebieralnie, a także tradycyjne, plażowe atrakcje dla dzieci, jak dmuchane zamki czy trampoliny.

Regularnie latem organizowana jest tu Aktywna Strefa Sportu. Zajęcia sportowe dla młodszych i starszych cieszą się dużym zainteresowaniem turystów i mieszkańców.

W okolicy możemy też skorzystać z kilku punktów gastronomicznych oferujących m.in. lody, gofry, napoje czy świeżą rybę.

2. Mrzeżyno - Port

Port w Mrzeżynie

Port w Mrzeżynie to prawdziwy port morski osłonięty z dwóch stron falochronem. Ma on wielowiekowa historię związaną z rybołówstwem. Poza tym obecnie jest jednym z najnowocześniejszych portów rybackich w Polsce.

Ważnym aspektem jest, że możemy tu nie tylko podglądać pracę rybaków , ale również delektować się smakiem świeżego śledzia lub dorsza. Ryby zakupimy często bezpośrednio od rybaków. Takich stanowisk sprzedaży w sezonie letnim zwykle jest kilka.

Port w Mrzeżynie latem
Mrzeżyno - port

Niewątpliwie jednak świeże ryby najlepiej smakują w jednej z restauracji położonych bezpośrednio przy nabrzeżu. Tu w rezultacie nie tylko z przyjemnością oddamy się konsumpcji, ale też obserwować będziemy dynamiczne życie w porcie.

Z tego samego miejsca odpływają też kutry oferujące wędkarstwo morskie lub statki wycieczkowe w krótkie rejsy po Bałtyku.  Ponieważ oferta jest różnorodna, warto się zastanowić, co lubimy najbardziej. Do wyboru mamy kutry przerobione na kolorowe, wycieczkowe statki, motorowy jacht  lub szybkie łodzie motorowe. Podsumowując, zdecydowanie zachęcam do skorzystania choć z  jednej z takich opcji. 

Więcej informacji o rejsach znajdziesz tutaj: https://wilkmorski.pl/   lub https://czerwonyszkwal.pl/rejsy-turystyczne.html

Statek wycieczkowy
Mrzeżyno - restauracje w porcie

Miłośnicy żeglarstwa mogą tu przypłynąć swoim jachtem i zacumować w porcie delektując się urokami tej zatopionej w sosnowym lesie miejscowości. Marina mieści do 40 jachtów.

Warto też podkreślić, że do Mrzeżyna wpłyną statki o długości nieprzekraczającej 12 m. 

3. Mrzeżyno - falochrony

Mrzeżyno - Morze Bałtyckie

Falochron wschodni w Mrzeżynie został wyremontowany i oddany do użytku w roku 2022. Obecnie ma on długość ok. 140 m, a na jego końcu znajduje się stawa w kolorze czerwonym. Po rewitalizacji służy mieszkańcom i turystom jako miejsce spacerów i punkt do obserwacji zachodów słońca. 

Falochron w Mrzeżynie

Natomiast o wiele dłuższy falochron zachodni, zakończony zieloną stawą, jest obecnie w fazie remontu. Po zakończeniu prac stanie się on niewątpliwie kolejną atrakcją w Mrzeżynie. 

4. Rzeka Rega

Kajaki na rzece

Płynąca w Mrzeżynie rzeka Rega jest czwartą co do długości krajową rzeką w zlewisku Bałtyku.

Swoje źródło ma ona w okolicach Połczyna Zdroju, a jej długość wynosi ok. 200 km.

Jest ona niewątpliwie jedną z ulubionych rzek na Pomorzu do spływów kajakowych. Natomiast  miłośnicy wędkarstwa mogą w niej złowić m.in. szczupaka, płoć lub pstrąga.

5. Mrzeżyno - Aquapark w „Hotelu Zalewski”

Hotel Zalewski - Aquapark

W nowoczesnym  „Hotelu  Zalewski” powstał duży i niewątpliwie bardzo nowoczesny  park wodny, dostępny również dla gości z zewnątrz. Reklamuje się on jako największy obiekt tego typu w województwie zachodniopomorskim.

Mamy tu do dyspozycji 6 różnorodnych, bezpiecznych basenów (wewnętrznych i zewnętrznych), brodzik dla dzieci, dziką rzekę, plac zabaw i 3 atrakcyjne zjeżdżalnie.

W kompleksie są również sauny i łaźnie, ale planując wizytę, należy uwzględnić fakt, że działają one dopiero od godziny 15.00. Cały obiekt dostępny jest w godzinach 9.00-20.00, a w weekend do 21.00.

Cennik znajduje się tutaj: https://www.hotelzalewski.pl/aqua-park/cennik

6. Mrzeżyno - Park linowy "Gibon"

Park linowy - kasa

Profesjonalny, duży i bezsprzecznie świetnie wyposażony w ciekawe przeszkody park linowy znajdziemy w lesie przy końcu ulicy Letniskowej. Podkreślić należy, że jest to ulubiony park linowy w okolicy dla wielu starszych i młodszych „wspinaczy”.

Czeka na nas 8 tras (w tym dwie szkoleniowe) o różnym stopniu trudności, dlatego niektóre z nich to prawdziwe sportowe wyzwanie.

Poza tym położenie parku w lesie gwarantuje cień w upalne dni i tym samym zapewnia większą przyjemność ze wspinaczki.

Na terenie parku znajdziemy też ławki i automat z napojami, a ceny za przejście trasy wahają się od 5 zł (łatwa trasa dla dzieci) do 35 zł.

Mrzeżyno - park linowy "Gibon"

7. Kulinarne przyjemności

Ponieważ Mrzeżyno kojarzy mi się również ze stroną kulinarną, polecam wizytę w kilku miejscach związanych z jedzeniem.

W tradycyjnej piekarni i cukierni przy ul. Trzebiatowskiej 2 kupimy nie tylko doskonałe pieczywo powstałe wg tradycyjnej receptury, ale i wyśmienite rogaliki z różą oraz inne pyszne słodkości.

Tradycyjna piekarnia w Mrzeżynie

Na obiad polecam restaurację Letniskową (ul. Letniskowa 6), która oferuje zarówno doskonałe dania polskiej kuchni, jak i pyszną pizzę. A na poobiednią kawę lub deser można wybrać się do kawiarni ”Piramida” przy ul. Kołobrzeskiej

Mrzeżyno - restauracja Letniskowa

Mam nadzieję, że opisane powyżej atrakcje i piękna przyroda wokół Mrzeżyna zachęcą każdego do wizyty w tej ciekawej, nadmorskiej miejscowości. 

Podobne wpisy