Latarnia morska w Niechorzu

Niechorze

Niechorze to niewielka miejscowość wypoczynkowa nad Bałtykiem, położona w połowie drogi między Dziwnowem a Kołobrzegiem.

Poza sezonem mieszka tu na stałe około 1tys. mieszkańców, podczas gdy latem, zatopiona w zieleni wieś,  zaczyna tętnić życiem.

Do Niechorza przyjeżdżają turyści bez wątpienia szukający wytchnienia, kontaktu z przyrodą, pięknej plaży i spokojnego szumu morza.

Niechorze - historia letniska

Jako miejscowość wypoczynkowa Niechorze (wtedy zwane „Horst”) zaczęło funkcjonować w II poł. XIX w.

Wraz z rozwojem kolei wąskotorowej z Gryfic do Trzebiatowa zaczęli pojawiać się tu turyści.

W latach 20. XX wieku podobno odpoczywało tu każdego lata ok. 3 tys. wczasowiczów. Z tamtych czasów przetrwały jeszcze nieliczne budynki, np. dzisiejszy pensjonat „Rybak” z 1905r. oraz „Karat” z 1919 r., które wpisane są do rejestru zabytków.

W 1945 było tu kilkanaście pensjonatów i cztery hotele.

Niechorze dziś

Dziś niewątpliwie zaletą miejscowości jest jej centralne położenie, umożliwiające z jednej strony łatwy dostęp do większych kurortów jak Kołobrzeg czy Międzyzdroje. Z drugiej strony Niechorze oferuje wypoczynek z dala od tłumów, tak częstych w tych popularnych miejscach.

Poza tym miejscowość ta wydaje się jeszcze ciekawsza z powodu wielu lokalnych atrakcji, które przedstawiamy poniżej.

Niechorze - Morze Bałtyckie

Niechorze -atrakcje 2023

1. Latarnia morska

Niechorze latarnia morska

Niechorze posiada latarnię  morską, która należy niewątpliwie do najpiękniejszych obiektów tego typu nad Bałtykiem.

Wysoka na 45 m wieża, z jasnożółtej cegły, ma przekrój ośmiokąta i osadzona jest na 13 -metrowej podstawie.  Wybudowana została na klifie w latach 1860-1866, a jej zasięg światła to ok. 37 km.

Aby docenić w pełni urok latarni, musimy bezsprzecznie zwiedzić ją wspinając się na  taras widokowy i pokonując 208 lewoskrętnych schodów. W rezultacie na wysokości 37 m podziwiamy piękną panoramę morza, jeziora i okolicznych, zatopionych wśród drzew, miejscowości.

Godnym uwagi jest fakt, że pod koniec II wojny światowej wycofujące się wojska niemieckie, założyły na terenie latarni 8 min. Na szczęście zostały one na czas odnalezione i rozbrojone, co uchroniło budynek przed zniszczeniem.

Warto też zaznaczyć, że cała latarnia i teren wokół niej został w ostatnich latach zrewitalizowany.

Poza tym od strony południowej przed obiektem znajduje się duży napis „Niechorze”.  Na zakończenie zwiedzania możemy zrobić sobie ciekawe zdjęcie z latarnią.

Obok znajduje się też nieduży parking płatny.

2. Park Miniatur Latarni Morskich

Niechorze - Park Miniatur Latarni Morskich

Park Miniatur Latarni Morskich jest punktem na mapie Niechorza, który zdecydowanie warto polecić.  Dlatego zachęcamy do odwiedzin w tym miejscu, niezależnie od tego, czy jesteśmy tu na kilkudniowym urlopie, czy tylko przejazdem.

Już przy wejściu witają nas bardzo ciekawe eksponaty. 

Hełmy w parku miniatur
Wejście do Parku Miniatur Latarni Morskich

Co zobaczymy na terenie parku?

Na zadbanym, pełnym zieleni i kolorowych kwiatów, terenie mamy okazję przebyć podróż  wzdłuż całego wybrzeża Bałtyku, śladami morskich latarni.  

Przede wszystkim istniejący od 2012 roku park oferuje 29 miniatur latarni w skali 1:10. Są to zarówno obiekty wciąż działające, jak i te, które popadły w ruinę.

Po parku turystów oprowadza profesjonalny przewodnik, opowiadając wiele ciekawostek o odwzorowanych budowlach.

Podobnie starannie jak modele latarni, odwzorowane zostały też niektóre z pomorskich budowli, np. ratusz w Kołobrzegu czy katedra w Kamieniu Pomorskim.

Muzeum Miniatur w Niechorzu - Ratusz w Kołobrzegu
Muzeum Miniatur w Niechorzu -Katedra w Kamieniu Pomorskim

Na terenie parku znajduje się też przyjemna kawiarnia ze stolikami na zewnątrz, bezpłatna toaleta oraz sklepik z bardzo ciekawymi, oryginalnymi pamiątkami.

Kupując bilet, nabywamy prawo do darmowego parkingu nieopodal Parku Miniatur.

Godziny otwarcia:

10.00-17.00 przez cały rok

Cennik: 

osoba dorosła:35 zł

seniorzy, studenci, niepełnosprawni: 31 zł

młodzież (14-18 lat): 29zł

dzieci do lat 14: 27 zł

bilet rodzinny (dwoje dorosłych +dzieci): 100 zł

Więcej informacji na temat parku znajdziesz tutaj: http://park-miniatur-latarni.pl/pl/

3. Niechorze - Motylarnia

Motyl

Niedaleko latarni morskiej w Niechorzu, przy ulicy Polnej 30, znajdziemy sferyczny obiekt, który kryje w sobie niezwykły mikroklimat.

Szczególnie w chłodny lub deszczowy dzień wizyta w motylarni może nam przysporzyć wiele wspaniałych przeżyć. W jednej chwili przenosimy się w miejsce egzotyczne, ciepłe i niezwykle kolorowe.

Z każdej strony otaczają nas różnorodne, barwne motyle  z całego świata na różnych etapach rozwoju, a gdy mamy trochę szczęścia może jeden z nich przysiądzie na nas lub gdzieś bardzo blisko. Trzeba tylko pamiętać, by ich nie dotykać, gdyż można uszkodzić delikatne skrzydła tych „piękności”.

Motylarnia w Niechorzu

Motylarnię zwiedzamy z przewodnikiem, który opowiada wiele ciekawostek z życia tych niewątpliwie niezwykłych zwierząt.

Istnieje też możliwość wykonania ciekawych fotografii, które będą wspaniałym, kolorowym wspomnieniem z wakacji. A jeżeli komuś marzy się profesjonalna sesja zdjęciowa, motylarnia ma w swej ofercie udostępnienie obiektu na wyłączność.

Na koniec dodam, że atrakcja ta działa wyłącznie w sezonie letnim.

Informacje praktyczne

Cennik:

Bilet normalny: 19 zł

Dzieci, młodzież, studenci, seniorzy: 17 zł

Dzieci do lat 3: wejście darmowe

W ofercie są też bilety rodzinne i grupowe.

Więcej informacji na temat motylarni znajdziesz tutaj: https://motylarnianadmorzem.pl/

 

4. Plaża i molo w Niechorzu

Niechorze - plaża z latarnią morską w tle

Niechorze szczyci się czystą, szeroką plażą z jasnym, drobnym piaskiem i fragmentem wybrzeża klifowego na wysokości latarni morskiej. Duża część wejść jest stroma i trzeba pokonać sporo schodów, by dotrzeć do Bałtyku.

 

Niechorze - betonowa promenada wzdłuż plaży
Niechorze - schody na plażę

Latem plaża staje się strzeżonym kąpieliskiem z typowymi atrakcjami, jak dmuchane zamki dla dzieci, czy wypożyczalnia skuterów wodnych.

Na plaży znajdziemy też molo, będące właściwie wyremontowanym niedawno pomostem rybackim. Ma ono 144 m długości i 8 m szerokości.

Nie ma tu barierek, lecz są przyrządy do cumowania, transportu i nawigacji, które ułatwiają pracę lokalnym rybakom. Przy odrobinie szczęścia możemy przyjrzeć się ich pracy z bliska, gdy kutry wracają z połowów.

Poza tym spacerując po plaży możemy natknąć się na rybackie kutry,  stojące na piasku. Stanowią one bez wątpienia, ciekawe tło do nadmorskich fotografii.

Niewielki parking przy plaży znajdziemy przy ul. Morskiej.

5. Niechorze - Muzeum Figur Woskowych

Podobnie jak w innych nadmorskich miejscowościach, również tu mamy okazję obejrzeć z bliska wykonane z wosku figury znanych postaci historycznych, filmowych lub osób ze świata polityki.

Wystawa, na której spotkamy odwzorowanego Micka Jaggera, Lonarda da Vinci, Jacka Sparrowa, prezydenta Roosvelta, W. Churchilla i wiele innych realnych i fikcyjnych postaci znajduje się obok latarni morskiej, nad restauracją Shark.

W pobliżu muzeum znajdziemy również figurę Shreka, która niewątpliwie spodoba się najmłodszym turystom.

Niechorze - figura Shreka

Cennik biletów:

Normalny: 16zł

Ulgowy: 14 zł

Rodzinny:(2+1) 42 zł, (2+2) 54 zł

6. Niechorze - Foka Depka

Niechorze - Pomnik Foki Depki

16 lutego 2004 w fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu urodziła się foka, której nadano imię Depka. „Maleństwo” ważyło 13 kg i mierzyło 101cm.

Po kilku miesiącach w fokarium, w czerwcu 2004 roku, wypuszczono Depkę wraz z trzema innymi fokami do Bałtyku na wysokości Słowińskiego Parku Narodowego. Wcześniej jednak zamontowano na ich grzbietach transmitery satelitarne, by śledzić ich morskie wędrówki.

Depka wybrała się w podróż do Danii i Niemiec, by już w lipcu ponownie pojawić się na polskim wybrzeżu, a konkretnie w Niechorzu. Jej obecność na tutejszej plaży wywołała spore zdziwienie wśród turystów. Potem do roku 2007 pojawiała się tu wielokrotnie.

Aby uczcić pamięć foki, w 2010 utworzono skwer Plac foki Depki z jej pomnikiem na środku. Pomnik jest otoczony ławkami i stanowi przyjemne miejsce odpoczynku dla mieszkańców i turystów.

7. Niechorze - Oceanarium

Akwarium

Wszyscy miłośnicy morskich stworzeń mogą wybrać się do niewielkiego oceanarium przy Alei Bursztynowej 1, by obserwować drapieżne mureny, płaszczki, piranie, rekiny czy kolorowe błazenki.

8. niechorze - Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Kolej wąskotorowa pierwszy raz połączyła Gryfice z Niechorzem w 1896 roku i przyczyniła się tym samym do rozwoju przylegających do trasy miejscowości nadmorskich.

W początkowym okresie XX wieku była to bardzo popularna forma podróżowania. Po I i II wojnie światowej niestety transport kolejowy ustąpił pola transportowi drogowemu i kolej stopniowo podupadła.

W kolejnych latach infrastruktura została częściowo zniszczona lub rozkradziona.

Nadmorska Kolej Wąskotorowa dziś

Na szczęście w roku 2002 władze gminy Rewal podjęły próbę rekonstrukcji historycznej trasy. W rezultacie w sezonie letnim (od 1 maja do końca września) możemy udać się na przejażdżkę historycznym składem kilka razy dziennie.  

Informacje praktyczne

Pociąg jeździ na dwóch trasach:

Gryfice – Pogorzelica i z powrotem– trasa ma ok. 40 km w jedną stronę, obejmuje 14 stacji, a podróż trwa ok. 2 godz.

Trzęsacz- Pogorzelica i z powrotem– trasa ma ok. 10 km i przebiega przez 6 stacji. Podróż trwa ok. 34 minuty.

Podkreślić należy, że w Niechorzu mamy dwie stacje: Niechorze – latarnia i Niechorze Główne.

Warto dodać, że na trasie przejazdu pociągu podziwiać możemy przyrodę oraz kilka zabytków i atrakcji turystycznych.

Bilety obejmują przejazd w jedną lub w obie strony, dlatego są różne taryfy. Ceny biletów dla jedne josoby wahają się od 23 zł do 32 zł.

Podkreślić należy też, że możliwe jest wysiadanie w trakcie podróży w celu zwiedzania  i kontynuowanie jej w kolejnym składzie.

Bilety zakupimy w pociągu u konduktora. Możliwa jest płatność kartą lub gotówką.

Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj: http://www.kolej.rewal.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=101

Podróż koleją wąskotorową możemy połączyć z wycieczką rowerową, a gdy rower wypożyczymy w Rewal Bike System, to przewieziemy go kolejką za darmo.qu67yg5rswd

9. Niechorze - Muzeum Rybołówstwa Morskiego (aleja Bursztynowa 28)

Niechorze - Muzeum Rybołówstwa Morskiego

Niechorze posiada niewielkie muzeum powstałe w 1994 z inicjatywy kilku lokalnie zaangażowanych osób. Choć przedsięwzięcie było trudne, rozwinęło się szybko do niebanalnej atrakcji.

Obecnie siedzibę muzeum stanowi nieduży, ale bez wątpienia ciekawy historycznie, dom przy głównym trakcie spacerowym z Niechorza do Pogorzelicy.

W budynku bez wątpienia znajdziemy wiele eksponatów dotyczących połowu ryb i poznamy sporo zabawnie przedstawionych ciekawostek o pracy rybaków. Następnie obejrzymy ciekawy film o rybołówstwie.

Natomiast na zewnątrz, w ogrodzie, możemy dotknąć prawdziwy kuter lub zrobić sobie zdjęcie na jego tle. 

Więcej informacji na temat muzeum znajdziesz tutaj: http://muzeumniechorze.pl/

10. Jezioro Liwia Łuża

Niechorze, prócz morza, posiada też przybrzeżne jezioro Liwia Łuża (240 ha), które stanowi obszar objęty programem Natura 2000.

Rezerwat Przyrody Liwia Łuża powstał przede wszystkim w celu ochrony rzadkich gatunków roślin i ptaków.

Istotnie stworzono tu przyrodniczą enklawę, jednak wokół jeziora prowadzi też zielony szlak okrężny o długości ok. 10 km. Na jeziorze natomiast są trzy drewniane pomosty, z których możemy obserwować przyrodę.

Odpoczywając w Niechorzu, warto wybrać sie na wycieczkę do sąsiednich miejscowości: Rewala, Trzęsacza czy Pogorzelicy.

Warto również zaplanować jeden dzień na poznanie największego, polskiego uzdrowiska nad Bałtykiem – Kołobrzegu. Informacje o atrakcjach w Kołobrzegu znajdziesz TUTAJ i TUTAJ

Podobne wpisy

Dodaj komentarz