Jarosławiec

Jarosławiec - opis miejscowości

W tym wpisie chciałabym przedstawić Ci atrakcje w Jarosławcu, niewielkim, spokojnym letnisku na wybrzeżu środkowym. Malowniczo położone między Darłowem a Ustką, nieopodal jeziora Wicko. Ta urokliwa miejscowość z klifowym wybrzeżem przyciąga corocznie rzesze, pragnących odpocząć z dala od zatłoczonych kurortów i turystów. Piękne plaże, sosnowe lasy i niebanalne atrakcje- to tylko niektóre zalety Jarosławca.

Dodatkowo ta niewielka miejscowość oferuje turystom bogatą bazę noclegową. Od prywatnych kwater, przez pensjonaty po hotele o wysokim standardzie, takie jak chociażby Król Plaza czy Panorama Morska.

Hotel Król Plaza w Jarosławcu
Jarosławiec domek przy plaży

Historia Jarosławca

To co dziś przyciąga turystów do Jarosławca, letnisko bezsprzecznie zawdzięcza swojej przeszłości. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1460 roku, kiedy tereny te zamieszkiwało kilku rolników i rybaków. Jednak niewielki port nie mógł konkurować z potężniejszymi sąsiadami. Być może dlatego mieszkańcy zaczęli okradać rozbijające się przy brzegu statki. Miejscowość nosiła zaś nazwę Rowershof, od niemieckiego słowa rabować. Opowiada o tym legenda o widmowym żaglowcu z Jarosławca.

Kolejnym źródłem dochodu mieszkańców był połów i obróbka bursztynu. Do dnia dzisiejszego po północnych sztormach zobaczysz mężczyzn w gumowych spodniach, kaszorkimi wyciągających “śmieci” z dna morza. To w nich kryje się złoto bałtyku. Podczas spaceru plażami Jarosławca, przy odrobinie szczęścia, każdy może znaleźć bursztynowe okruszki.

Wiek XIX niewątpliwie przyczynił się do szybkiego rozwoju rybackiej osady. Wtedy do idyllicznego Jarosławca zaczęli przyjeżdzać, spragnieni morskich atrakcji, letnicy. Obecnie ta niewielka miejscowość oferuje bogatą bazę noclegową i gastronomiczną, zachowując spokojny charakter rybackiej osady.

Atrakcje w jarosławcu

Jarosławiec -panorama miejscowości
Jarosławiec- widok z latarni morskiej

Największe skupiska sklepików z pamiątkami, kawiarni i restauracji zlokalizowane są przy ulicy Bałtyckiej, Nadmorskiej czy Słonecznej. Tu zlokalizowane są bez wątpienia najważniejsze atrakcje w Jarosławcu.  Miłośników świeżej ryby zapraszam na spacer ulicą Rybacką do przystani. Znajdziesz tam z pewnością sklepy rybne, tawerny i kupisz rybę prosto z kutra.

W sezonie letnim ulicami Jarosławca kursuje kolorowa ciuchcia, niewątpliwie niesamowita atrakcja dla dzieci i nie tylko. Przystanek ciuchci znajduje się przy ulicy Bałtyckiej 73, tam też ustawiona jest mapa z trasą przejazdu.

Ciuchcia kursuje codziennie od 11:00 do 21:00 i stanowi ciekawą alternatywę dla spaceru głównymi ulicami miejscowości. Co ciekawe, trasę przejazdu możesz ułożyc dowolnie, wystarczy umówić się wcześniej z obsługą. Kontakt: 606 981 830

Atrakcje w Jarosławcu - latarnia Morska

Atrakcje w Jarosławcu latarnia moska

Ze względu na dużą ilość katastrof przy brzegu Jarosławca w XIX wieku podjęto decyzję o budowie latarni morskiej. Jej światło miało zapewnić bezpieczeństwo żeglującym w tym rejonie statkom. Dziś jest to 33-metrowa, zabytkowa budowla, zlokalizowana 380 metrów od morza. Znajduje się w centrum miejscowości przy ulicy Szkolnej. Poza plażą i morzem to niewątpliwie główna atrakcja Jarosławca. Jest udostępniona dla zwiedzających być może dlatego, że rozciąga się z niej cudowny widok na morze i przybrzeżne jeziora – Kopań i Wicko.

Latarnia, jedna z atrakcji w Jarosławcu, czynna jest poza sezonem od 15-17, a w lipcu i sierpniu od 10 do zachodu słońca.

Przy latarni jest niewielki, płatny parking.

Na placu przed latarnią stoi Pomnik Rybaka, nawiązujący do rybackich korzeni miejscowości. Ubrany w historyczny strój mężczyzna, chętnie pozuje do zdjęcia z latarnią w tle.

Atrakcje w Jarosławcu - plaża

Atrakcje w Jarosławcu-plaża

Podążając spod latarni na południe ulicą Nadmorską, dojdziesz do placu widokowego Róża Wiatrów. To ideale miejsce na zakup pamiątek czy odpoczynek w jednej z licznych kawiarni i restauracji. Stąd schodami dojdziesz na plażę.

Aby chronić ją przed niszczycielskim działaniem morza, wybudowano ochronną opaskę brzegu klifowego. Spowodowało to naniesienie na plażę dużej ilości kamieni. Nie sprzyjało to komfortowemu wypoczynkowi nad morzem. Dlatego na brzeg nawieziono piasek z dna, tworząc piękną, szeroką przestrzeń dla miłośników plażowania i spacerów, zwaną Dubajem. Kamienne zapory,  wysunięte 180 metrów w morze, tworzą zatoczki. Woda w nich jest płytka i szybciej się nagrzewa, co stanowi niewątpliwie ulubione miejsce dla rodzin z dziećmi. Na plaży utworzono boiska do gry w siatkówkę, przebieralnie i promenadę spacerową. Bezpieczeństwa na strzeżonych kąpieliskach pilnują ratownicy. W sezonie letnim jest tu zdecydowanie gwarno i aż roi się od atrakcji. Znajdziesz tu dmuchańce, ślizgawki czy kule wodne. Jeżeli szukasz spokojniejszego miejsca do odpoczynku, poszukaj zejścia na plażę w pobliskim Rusinowie.

Plaża w Jarosławcu ma różne oblicza, miejscami jest piaszczysta i szeroka, na innych odcinkach usiana kamieniami. W centrum jest gwarna, ale znajdziesz na niej bardziej odludne miejsca. Jedno jest pewne, jest piękna i niepowtarzalna, zachęca do odpoczynku i spacerów.

Atrakcją w Jarosławcu, podobnie jak w Dąbkach, są kutry cumujące na plaży w pobliżu przystani.

Przystań morska w jarosławcu

Atrakcje w Jarosławcu - kutry na plaży

Atrakcją w  Jarosławcu jest niewątpliwie niewielka przystań morska i cumujące bezpośrednio na plaży kutry. Aby się tam dostać, podążaj od latarni ulicą Nadmorską, potem Rybacką, lub plażą w kierunku wschodnim.

Przystań to obowiązkowy punkt dla miłośników świeżej ryby prosto z kutra. Interesujący z pewnością będzie również powrót rybaków z połowu i proces wyciągania kutrów na brzeg. Można tu przysiąść w jednej z tawern czy smażalni i delektować się niepowtarzalnym klimatem przystani.

Dla spragnionych morskich atrakcji ciekawą propozycją będzie rejs statkiem. Półgodzinna wyprawa w morze to bez wątpienia, doskonała okazja do obserwacji klifu i plaży z innej perspektywy. Dodatkowo członkowie załogi chętnie opowiadają o pracy rybaków, połowach czy samych kutrach. Najciekawszy, ale i najbardziej oblegany jest rejs o zachodzie słońca. Niepowtarzalna gra promieni znikającego za horyzontem słońca to niezapomniany widok, na długo zapadający w pamięci. Łódź Wanda Jar-32, cumuje przy pomoście na plaży centralnej, nieopodal przystani ( zejście 3 na plażę). Rejsy po morzu rozpoczynają się w sezonie letnim o godz. 10:00 i trwają do zachodu słońca. Bilety kupisz bezpośrednio u armatora, a pod numerem tel. 501 336 271 poznasz szczegóły rejsu po morzu.

Atrakcje w Jarosławcu - klifowe wybrzeże

Największy klif środkowego wybrzeża znajduje się niewątpliwie właśnie w Jarosławcu. Ma długość ok. 2 km, a w najwyższym punkcie osiąga wysokość 24 metrów. Strome brzegi klifu porasta główie sosna czarna, a bystre oko wypatrzy też chronionego mikołajka nadmorskiego. Wzdłuż klifowego wybrzeża zlokalizowano kilka punktów widokowych. Mój ulubiony to ten przy ulicy Leśnej z widokiem na plażę Dubaj. Na wygodnych tarasach można odpocząć i delektować się szumem fal czy podziwiać zachody słońca.

Ze względu na specyfikę wybrzeża w Jarosławcu zejście na plażę może sprawiać problem osobom starszym i osobom niepełnosprawnym

Zejścia oddalone od centrum są wygodniejsze, a to przy pasie startowym prowadzi przez las. Znajdziesz tam duży parking i toalety. 

 

Aquapark Panorama Morska w Jarosławcu

Atrakcje w Jarosławcu Panorama Morska

Gdy morze i plaża to za malo, skorzystaj z atrakcji parku wodnego w Panoramie Morskiej. Kompleks znajduje się przy ulicy Uzdrowiskowej 15 ( w stronę Ustki). Basen zewnętrzny z podgrzewaną wodą, gejzery, zjeżdzalnie czy rwąca rzeka a do tego taras słoneczny z leżakami to tylko niektóre z atrakcji aquaparku. W Panoramie Morskiej nie sposób się nudzić. Dodatkowo płatne atrakcje to miedzy innymi łaźnia parowa w grocie z wodospadami czy strefa wellnes.

Cennik znajdziesz na www.panorama-morska.pl

Atrakcje w Jarosławcu - Muzeum Bursztynu

Bursztyn to jeden z najciekawszych produktów wytworzonych przez naturę. Od wieków fascynuje ludzi ze względu na swoje walory dekoracyjne, kosmetyczne i medyczne. Jak powstał jantar, gdzie jest wydobywany, co w sobie kryje? Odpowiedzi, nie tylko na te pytania, uzyskasz odwiedzając Muzeum Bursztynu znajdujące się przy ulicy Nadmorskiej 1b. Przekraczając próg muzeum przeniesiesz sie do niezwykłego świata złota bałtyku. Estetycznie zaaranżowane wystawy, tablice i kioski multimedialne przy ścieżce zwiedzania to bezsprzecznie atut muzeum. Dużym zainteresowaniem szczególnie wśród dzieci, cieszy się wystawa inkluzji, czyli bursztynów z zatopionymi roślinami i owadami. W muzealnym sklepiku kupisz też oryginalne pamiatki z wakacji.

Godziny otwarcia i cennik znajdziesz na www.muzeumbursztynu.pl 

Galeria rybacka i szlak dużych ryb

Galeria rybacka jest to niezwykłe miejsce stworzone i prowadzone przez rybaka, pana Leszka Kołakowskiego. W swojej kolekcji posiada on kompasy, kotwice, lampy czy szczątki kutrów zgromadzone osobiście przez właściciela. Być może dlatego pan Leszek oprowadzając turystów z pasją opowiada o zbiorach i ciężkiej pracy na morzu. W 2018 r. obok galerii powstała kolejna atrakcja – Szlak Dużych Ryb. To ciekawa ścieżka dydaktyczna z 200-centymetrowymi makietami mieszkańców Bałtyku. Spacer wśród tych okazów to bez wątpienia duża frajda dla najmłodszych.

Galeria znajduje się w Jezierzanach przy ul. Rybackiej 1,3 km od Jarosławca w stronę Sławna.

Potrzebne informacje znajdziesz na www.galeriarybacka.info

Motylarnia - kolorowa atrakcja w jarosławcu

Jednym z najbardziej kolorowych miejsc w Jarosławcu jest bez wątpienia Motylarnia. Ten zadaszony obiekt przy ulicy Spacerowej 3a to wspaniała atrakcja dla dzieci. Mali odkrywcy spotkają tu kolorowe motyle z całego świata, w różnym stadiach rozwoju. Mogą obserwować, jak owady wykluwają się i podglądać, co jedzą. Z tablic informacyjnych i od przewodników  dowiecie się, skąd motyle pochodzą czy jakie są ich zwyczaje.

W motylarni panuje tropikalny klimat, warto więc ubrać się lekko i do tego kolorowo. Ze względu na fakt, iż motylki lubią siadać na zwiewnych, kolorowych ubraniach. Do motylarni najlepiej wybrać się w godzinach porannych, gdyż jej mieszkańcy właśnie wtedy są najbardzie aktywni.

Koszt biletu to ok 18 zł, dla rodzin 2+2 to 48zł.

Motylarnia czynna w sezonie letnim od 10:00 do 20:00.

 

Papugarnia w Jarosławcu

W sąsiedztwie motylarni znajduje się kolejna ciekawa atrakcja Jarosławca – papugarnia.

Nie znajdziesz tu klatek. 30 gatunków ptaków z różnych zakątków świata, swobodnie lata po dużej hali. Spotkasz tu: Arę, Nimfę, Lorę Wielką czy Amazonkę Żółtogardłą. Godnym uwagi jest fakt, iż masz tu z nimi bezpośredni kontakt. Czasami trudno stwierdzić, kto ma większą frajdę z odwiedzin, ptaki czy ludzie. Na miejscu można kupić karmę, którą papugi chętnie zjadaja z rąk turystów. Nie zdziw się, gdy któraś usiadzie Ci na ramieniu i będzie towarzyszyła przez cały pobyt w papugarni.

Koszt biletu to ok 18 zł, dla rodzin 2+2 to 48zł.

Papugarnia czynna w sezonie letnim od 10:00 do 20:00.

 

narty w nadmorskim jarosławcu

Jadąc latem do Jarosławca, poza strojem kąpielowym i kremem z filtrem, zabierz też narty. To nie żart! W Jarosławcu, w hotelu Albatros otwarto pierwszy na polskim wybrzeżu całoroczny stok narciarski. Na unikalnej taśmie imitującej pokrywe śnieżną można udoskonalić umiejetności lub zacząć przygodę z nartami. Stok znajduje się przy ul. Uzdrowiskowej 3, około 10 minut od plaży. Ośrodek oferuje naukę jazdy i sprzęt narciarski.

Więcej informacji znajdziesz na www.albatros-jaroslawiec.pl

Rybacki klimat miejscowości, niebanalne atrakcje, klifowe wybrzeże i bogata baza noclegowa, czynią z Jarosławca idealne miejsce do letniego wypoczynku.

 

parkingi w jarosławcu

  • przy latarni, ul. Szkolna, idealny do zwiedzania miejscowosci

  • płatne parkingi przy ulicy Bałtyckiej, Leśnej, Nadmorskiej, Wydmowej, Uzdrowiskowej.

  • Duży, płatny parking w Rusinowie, tzw. Pas startowy, dobry gdy szukasz spokojniejszej plaży z dala od centrum

atrakcje w pobliżu jarosławca

Jeśli spędzasz urlop w Jarosławcu, zachęcam do odwiedzenia Darłowa, Ustki czy wyprawy nad jezioro Wicko.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz