Sarbinowo

Sarbinowo to niewielka miejscowość wypoczynkowa nad Bałtykiem, usytuowana między Ustroniem Morskim a Mielnem. Choć poza sezonem zamieszkuje ją tylko ok. 600 osób, latem staje się tu całkiem tłoczno. Głównie wygodne położenie, szeroka plaża i przystępne ceny noclegów przyciągają tu sporo turystów. Oferta noclegowa obejmuje przede wszystkim różnego rodzaju pensjonaty, domki oraz apartamenty o różnym standardzie.

Raczej nie natkniemy się w Sarbinowie na nocne kluby, ale niewątpliwie pełno tu restauracji, kawiarni i sklepików z pamiątkami. Zarówno dorośli, jak i dzieci nie mogą więc narzekać w Sarbinowie na brak typowych, turystycznych atrakcji.

Sarbinowo - Atrakcje:

1. Sarbinowo - Promenada

Promenada w Sarbinowie

Nadmorska promenada jest bez wątpienia jedną z najpiękniejszych nad polskim Bałtykiem i najważniejszą atrakcję w miejscowości Sarbinowo. To głównie tutaj toczy się wakacyjne życie letniska. Dlatego właśnie przy nadmorskim deptaku działają najważniejsze i najciekawsze pensjonaty, restauracje i kawiarnie w Sarbinowie.

Godnym uwagi jest fakt, że podwaliny dzisiejszej promenady sięgają jeszcze roku 1910. Wtedy bowiem mieszkańcy wsi postanowili umocnić brzeg morski, niszczony wcześniej regularnie przez bałtyckie fale. W przeciwieństwie do innych nadmorskich miejscowości, powstał tu od razu mur zaporowy z kamieni i betonu. W rezultacie można było, już w XXI wieku, na jego podwalinach wybudować nowoczesny, szeroki trakt spacerowy.

Dziś z promenady bardzo chętnie korzystają turyści i mieszkańcy. Dlatego stała się ona swoistym centrum miejscowości. Właśnie stąd możemy najlepiej podziwiać plażę, zachody słońca, jak i zabytkowy kościół ze strzelistą wieżą.

2. Sarbinowo - Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Sarbinowo -kościół

Zabytkowa budowla w stylu neogotycki stoi niedaleko plaży i promenady, przy ul. Nadmorskiej.

Sarbinowo cieszyło się prawdopodobnie już w XIII w. własną świątynią, sfinansowaną wówczas przez templariuszy. Tamten średniowieczny kościół mieścił od XVI w.  parafię protestancką. Ponieważ w XVIII uległ znacznemu zniszczeniu w wyniku jednej z bitew, mieszkańcy wybudowali w latach 1856-57 w tym samym miejscu nową świątynię ze strzelistą, reprezentacyjną wieżą.

Do dziś możemy zwiedzić tę wzniesioną na planie prostokąta, ozdobioną witrażami budowlę. Jeszcze bardziej od naprawdę wysokiej wieży, zaskakuje drewniane wyposażenie wnętrza, kojarzące się raczej z kościołami w górach.

3. Sarbinowo – Plaża

Sarbinowo dysponuje przez cały rok szeroką, zadbaną plażą, na której każdy niewątpliwie znajdzie dla siebie trochę miejsca. Warto również zauważyć, że wejścia do wody są długo płytkie, co ułatwia kąpiel z dzieckiem.

Ponieważ na niektórych fragmentach czasem natkniemy się na trochę kamieni, warto się przespacerować i poszukać idealnej plaży dla siebie.

Ze względu na bliskość promenady, w niewielkiej odległości mamy też bogatą ofertę gastronomiczną.

Wieczorem warto pokusić się o spacer, ponieważ zachody słońca nad Bałtykiem, również w Sarbinowie, bywają spektakularne. W rezultacie już po powrocie z urlopu z przyjemnością możemy wspominać wyjazd, oglądając piękne fotografie.

4. Sarbinowo - Fun World

Sarbinowo - zjeżdzalnia w Fun World

Dmuchany plac zabaw Fun World reklamuje się jako największy w Polsce dmuchany park rozrywki. Ponieważ nie zweryfikowałam jeszcze osobiście tej informacji, nie potwierdzę jej w pełni. Bezsprzecznie jednak muszę przyznać, że Fun World to miejsce niezwykłe.

Ulokowany przy ulicy Południowej obiekt jest bardzo duży i z pewnością robi wrażenie na dużych i małych. Być może nie każdy wie, że są tu atrakcje również dla małych dzieci, od 3 roku życia.

Ogromne tory wspinaczkowe, liczne tunele, zjeżdżalnie, trampoliny i wiele innych przeszkód to kolorowy, zabawowy raj, dlatego tak chętnie przebywają tu najmłodsi. Dodatkowym atutem są atrakcje ulokowane pod namiotem, co umożliwia korzystanie z placu zabaw w deszczowe dni.

Wydaje się, że rodzice, widząc uśmiech na twarzach swych pociech, też będą zadowoleni. Ważnym aspektem jest na pewno darmowe wejście dla opiekunów oraz miejsce na wypicie kawy czy zjedzenia lodów.

Więcej informacji znajdziesz na: https://funworld.pl/

Sarbinowo - Fun World 2

5. Latarnia morska w Gąskach

Latarnia Gąski

Spędzając urlop w Sarbinowie, polecam wybrać się na wycieczkę do oddalonej ok. 9 km miejscowości Gąski. Zwiedzimy tu jedną z najciekawszych latarni morskich na polskim wybrzeżu.

Światło latarni roztacza się z wysokości ponad 50m i widoczne jest z ponad 43 km.

Ponieważ latania ta powstała w roku 1878 i ma aż 49,8m wysokości, na  pewno opłaca się wspiąć na sam szczyt. Jednak ze względu na fakt, że prowadzi do niej ponad 200 krętych schodów, a potem jeszcze metalowa drabinka, trzeba mieć dobrą kondycję.

Latarnie morskie - tablica
Schody w latarni morskiej

Widok z latarni

W rezultacie jednak z tarasu widokowego roztacza się tak malowniczy widok, że aż zapiera dech w piersiach. Przede wszystkim zaobserwować możemy błękitne morze, rozległą, złotą plażę i otaczającą latarnię zieleń. Poza tym, przy dobrej pogodzie, widzimy też okoliczne miejscowości: Sarbinowo i Mielno.

U podnóża latarni znajdziemy mały parking, a tuż przy niej punkty gastronomiczne i sklepik z pamiątkami.

Więcej informacji o latarni znajdziesz tutaj: https://www.latarnie.pl/latarnia-morska-gaski/

Latarnia morska w Gąskach

Podsumowując, Sarbinowo wydaje się odpowiednim miejscem na wypoczynek, ale przebywając w nim warto też odwiedzić sąsiednie miejscowości, np. Ustronie Morskie i Sianożęty. Niewątpliwie opłaci się też wycieczka do Kołobrzegu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz