Plaża wschodnia w Ustce

Legenda o usteckiej syrence

Jednym z symboli Ustki jest ustecka syrenka, która stała się bohaterką legendy napisanej przez Franciszka Fenikowskiego. Opowiada ona o biednej wdowie, jej synu Gwido i syrence, która zmieniła życie kobiety.

Posłuchajcie zatem tej ciekawej legendy….

Marusza i Gwido

Dawno, dawno temu w Ustce mieszkała wdowa Marusza z synem Gwido. Po śmierci męża wiedli oni bardzo skromne życie. Z tego powodu, gdy Gwido dorósł, postanowił zapracować na utrzymanie matki i swoje. Jako, że Ustka była prężnym portem handlowym, chłopak postanowił na pokładzie żaglowca wypłynąć w morze. 

Rejs okazał się bardzo długi i dlatego matka bardzo tęskniła za synem. Ponad wszystko bała się czy chłopak szczęśliwie wróci do domu. Marusza codziennie wychodziła na brzeg morza i patrzyła w dal z nadzieją, że ujrzy żaglowiec syna. Gdy na horyzoncie nie widać było statku, kobieta płakała rzewnymi łzami. Trwało to tak długo, że wypatrzyła oczy i zaczęła tracić wzrok.

 

ustecka syrenka Bryzga Rosowa

Nad losem biednej matki ulitowała sie dobra syrena – Bryzga Rosowa. Każdego dnia przynosiła zrozpaczonej kobiecie łososia. Dzięki temu Marusza nie głodowała. Miała jednak inne zmartwienie, straciła nadzieję, że kiedykolwiek zobaczy ukochanego syna. Od ciągłego wypatrywania żaglowca i ogromnej ilości wylanych łez zupełnie oślepła. 

Pewnego dnia Bryzga przemówiła do kobiety tymi słowami:

Bryzgi rosowej posłuchaj rady. Jutro, nim z morza brzask wstanie blady, przetrzyj źrenicę rybią wątrobą, minie niedola, szczęście przed Tobą.

Przez to, że syrena była dobra dla kobiety, ta postanowiła jej zaufać. Następnego dnia o świcie, zrobiła to co kazała ustecka syrenka. Gdy przetarła oczy wątrobą łososia, odzyskała wzrok. Spojrzała w morze właśnie wtedy, kiedy na horyzoncie pojawił się żaglowiec. Kobieta nie posiadała się ze szczęścia gdy na jego pokładzie ujrzała Gwido. Chłopak przywiózł ze sobą tyle bogactw, że odtąd mogli żyć dostatnio.

Ustecka syrenka w herbie miasta

Na pamiątkę tego wydarzenia, mieszkańcy umieścili wizerunek syrenki w herbie miasta. Ile prawdy jest w legendzie, nie wiadomo 🙂

Faktem jest iż w herbie Ustki, zaprojektowanym przez Wilhelma Granzowa z 1922 roku, znajdziecie syrenkę, łososia i żaglowiec.

Herb Ustki zawiera te trzy elementy, które ukształtowały miasto:

  • żaglowiec nawiązuje do żeglugi morskiej, 
  • syrenka zanurzona w morzu to symbol kąpieliska
  • łosoś nawiązuje do tradycji połowów, które są pielęgnowane w mieście do dziś.

Pomnik usteckiej syrenki

pomnik ustecka syrenka

Pomnik usteckiej syrenki znajdziecie u nasady wschodniego falochronu. Patrzy ona w morze a w ręku trzyma łososia. Podobno gdy potrzesz pierś Bryzgi, syrena spełni  jedno Twoje życzenie. Czy to prawda, nie wiem. Faktem jest, iż wielu próbuje 🙂 

Pomnik syrenki to jeden z symboli Ustki, a zdjęcie z syrenką to najlepsza pamiątka z tego, bez wątpienia, pięknego kurortu. O wszystkich atrakcjach jakie czekają na Ciebie w Ustce, przeczytasz w osobnym wpisie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz