Ustronie Morskie - herb

Ustronie Morskie

Ustronie Morskie to niewątpliwie jedna z popularniejszych miejscowość wypoczynkowych nad Bałtykiem.  Leży ona ok. 15 km od Kołobrzegu od strony wschodniej. Na stałe mieszka tu ok. 2500, jednak w lipcu i sierpniu letnisko wypełnia się tłumem wczasowiczów. Miejsce to jest bardzo lubiane i wiele osób chętnie właśnie tu chce spędzić swój urlop.

Ustronie Morskie dawniej

Historia Ustronia Morskiego do XIX w. związana była z rybołówstwem. Mieszkańcy żyli tu przez wieki uprawiając ziemię i łowiąc ryby. Po utworzeniu linii kolejowej między Koszalinem a Kołobrzegiem wieś uzyskała lepszy dostęp komunikacyjny i stopniowo przekształcała się w kurort.

Bezsprzecznie to jego walory turystyczne sprawiły, że już w 1905 wypoczywało tu ok. 1200 wczasowiczów i liczba ta sukcesywnie rosła.

Ustronie morskie dziś

Mewa w Ustroniu Morskim

W związku z tym, że centrum miejscowości obfituje dziś w atrakcje typowe dla nadmorskich kurortów, Ustronie jest bardzo lubiane. Główną ulicą ciągną zwykle tłumy wczasowiczów, a z okolicznych lokali słychać wesołą, letnią muzykę.

Poza tym turystów w centrum wita figurka foki, latem otoczona piękną roślinnością.

Ustronie Morskie - plac z foką

Po pierwsze znajdziemy tu latem, mnóstwo stoisk z pamiątkami, kawiarnie, bary, lodziarnie, salony gier, sezonowe sklepy odzieżowe i wiele innych atrakcji. 

Po drugie wiele osób przyciąga do Ustronia Morskiego bogata oferta gastronomiczna. Jedną z najbardziej obleganych restauracji jest „Kabaczek Pico Bello”, w którym o każdej porze roku stoliki są zajęte. W sezonie zwykle przed tym lokalem ustawia się kolejka oczekujących.

Restauracja Kabaczek Pico Bello w Ustroniu Morskim
Ustronie Morskie - ławeczka przed restauracją Kabaczek

Tuż obok dzieci korzystają z atrakcji w wesołym miasteczku (Lunapark ROBLAND), a 300 m dalej rozciąga się plaża. Cały ten wakacyjny tygiel powoduje, że bardzo wiele osób lubi to miejsce i właśnie tu chce spędzić swój urlop.

Równie bardzo przyciąga do Ustronia Morskiego jego korzystne położenie między Kołobrzegiem a Mielnem i niezwykle bogata oferta noclegowa. Znajdziemy tu różnorodne formy zakwaterowania: domki letniskowe, pensjonaty, kilka hoteli, apartamenty czy kampingi.

Ustronie Morskie - Apartamenty przy promenadzie

Ustronie Morskie -Apartamenty przy deptaku

Ustronie Morskie - atrakcje:

1.Plaża

Ustronie Morskie - Plaża

Godnym uwagi jest fakt, że plaża w Ustroniu Morskim różni się znacznie od tej w sąsiednich Sianożętach (wpis o Sianożętach przeczytasz TUTAJ) czy Kołobrzegu (TUTAJ).

Niewątpliwie jest ona dość wąska i na dużym obszarze znajduje się pod ciekawym przyrodniczo, klifowym wybrzeżem.

Część akwenów jest strzeżona przez wykwalifikowanych ratowników. Jednak podczas wchodzenia do wody należy bezsprzecznie zachować ostrożność, bo niektóre fragmenty bywają dość strome.

Zejście na plażę w Ustroniu Morskim
Ustronie Morskie - wąska plaża

Na odcinku ok. 2 km mamy 9 wejść, a większość z nich przebiega po drewnianych schodach. Jednak te na początku miejscowości, na przedłużeniu ulicy Jantarowej i ul. Nadbrzeżnej, są płaskie i prowadzą prosto z ulicy na plażę. Przy większości wejść umiejscowione są toalety.

 

Bałtyk z klifu

Im dalej na wschód, tym miejscowość jest położona wyżej od brzegu. Daje to możliwość podziwiania uroku Bałtyku z góry.

Morze szczególnie pięknie prezentuje się z tej perspektywy wieczorem. Fakt ten wykorzystali właściciele niektórych restauracji w Ustroniu Morskim. Umieszczając tarasy widokowe nad klifem, zapewnili sobie co wieczór wielu klientów marzących o oglądaniu zachodu słońca nad morzem. Wieczorny pokaz barw obejrzymy np. z tarasu Beach Bar Max przy ul. Kościuszki.

Oczywiście latem plaża w Ustroniu Morskim wyposażona jest w liczne atrakcje, szczególnie dla dzieci.

2. Molo

Pisząc o molo w Ustroniu Morskim, należy wspomnieć właściwie o trzech różnych miejscach. Choć różnią się od siebie, warto odbyć spacer na każde z nich.

a. Molo między Sianożętami a Ustroniem Morskim

Molo w Ustroniu Morskim

Około 1 km od centrum, wychodzi w morze długi na 100 m drewniany pomost. Jest to obiekt w tradycyjnym stylu, który doskonale sprawdzi się, jako cel spacerów.

Na końcu mola znajduje się podniesiony podest, z którego doskonale robi się ciekawe zdjęcia.

Cała konstrukcja jest na tyle wysunięta w morze, że czujemy jego obecność z każdej strony. Molo jest zabezpieczone metalowymi barierkami, ale spacerując tu z dzieckiem należy zachować ostrożność.

B. Molo „Busola”

Molo Busola w Ustroniu Morskim

Molo „Busola” to niewątpliwie miejsce szczególne na mapie Ustronia Morskiego. Kompleks znajdujący się na przedłużeniu ulicy Nadbrzeżnej, przy zejściu nr 7, to molo, restauracja, bar i obiekt noclegowy z apartamentami w jednym.

Choć pomost drewniany nie wychodzi w morze zbyt daleko, uwielbiają to miejsce mieszkańcy i turyści.

Można tu pospacerować, wypić kawę lub drinka, a także zjeść coś pysznego. I to wszystko z bezpośrednim widokiem na Bałtyk.

 

c. Molo dla wędkarzy

Molo dla wędkarzy w Ustroniu Morskim

Tuż przy przystani rybackiej znajduje się jeszcze jeden drewniany most, wychodzący w morze ok. 40 m.

Bez wątpienia lubią go szczególnie miłośnicy wędkarstwa, ponieważ tu złowić mogą samodzielnie pyszną, bałtycka rybkę. Jednak molo doskonale nadaje się też na krótki spacer w głąb morza, by podziwiać kutry na plaży albo zachód słońca.

3. Ustronie morskie - Przystań rybacka

Ustronie Morskie - Kuter na przystani rybackiej

Przystań rybacką trudno przegapić, gdyż przyciągnie nas tu zapach wędzonej ryby. Tuż obok mola dla wędkarzy, przy zejściu na plażę nr 8 zwykle zobaczymy betonowy fragment wybrzeża. Bez wątpienia szybko rozpoznamy to miejsce po stojących tu łodziach rybackich, które same w sobie są już atrakcją. Wiele osób z przyjemnością robi sobie tu zdjęcia, które jeszcze bardziej zaakcentują pobyt nad morzem . 

Ustronie Morskie - Wędzarnia przy przystani

Ustronie Morskie, przez wieki żyło z rybołówstwa i dlatego do dziś częściowo kontynuuje tę tradycję. Niewątpliwie jest to korzystne również dla wczasowiczów, którzy właśnie na przystani mogą kupić świeżą rybę prosto z kutra. Podobnie atrakcyjną opcją jest konsumpcja na miejscu, którą oferują smażalnie i wędzarnie przy przystani. Warto spróbować!

 

4. Ustronie Morskie - Promenada

Ustronie Morskie - Promenada nadmorska

Promenada w Ustroniu Morskim wydaje się dość skromna. Właściwie jest to chodnik prowadzący przez całą miejscowość, aż do sąsiedniej miejscowości – Sianożęty.

Taki spacer w jedną stronę to prawie 3,5 km. Trasa wiedzie w dużej części po klifie z widokiem na morze, w związku z tym choć raz warto ją pokonać. Bezsprzecznie opłaca się odbyć taką wyprawę wieczorem, by z podwyższenia podziwiać zachód słońca.

5. Ustronie Morskie - Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Ustronie Morskie - Kościół

Wszystkie osoby lubiące zabytki zachęcam do odwiedzenia neogotyckiego kościoła w centrum Ustronia Morskiego.

Świątynia, wybudowana w 1885 poddana została rozbudowie w latach 1983-86. W środku budowla jest jasna i przestronna, wyposażona w organy i ozdobne witraże. Najstarszą część kościoła stanowi prezbiterium. 

Na przeciwko kościoła znajduje się duży, płatny parking z toaletą. 

6.UstronieMorskie - Centrum Sportowo- Rekreacyjne „Helios”

Centrum Sportowo - Rekreacyjne Helios

„Helios” to zdecydowanie miejsce, które warto odwiedzić będąc w Ustroniu Morskim.

Po pierwsze możemy tu skorzystać z basenu krytego i basenu zewnętrznego, które uzupełnione są kilkoma zjeżdżalniami i innymi atrakcjami jak sauny czy jacuzzi.

Przy basenie zewnętrznym odpoczniemy na leżakach lub trawiastej plaży, a dzieci pobawią się na placu zabaw.

Basen zewnętrzny w Ustroniu Morskim
Basen wewnętrzny w Ustroniu Morskim

Po drugie „Helios” oferuje siłownię, w której odbyć możemy profesjonalny trening niezależnie od pogody.

Po trzecie do dyspozycji mieszkańców i turystów pozostają tu boiska do gry w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę czy korty tenisowe.

Każdy, kto ma zacięcie sportowe, znajdzie tu coś dla siebie.

Cennik i więcej informacji znajdziesz na stronie centrum.

Siłownia zewnętrzna w Ustroniu Morskim

7. Park linowy "Gibon" (ul. Graniczna)

Park linowy Gibon w Ustroniu Morskim

Park linowy w Ustroniu Morskim cieszy się bardzo dużą popularnością wśród miłośników wspinaczki w każdym wieku. Znajdziemy tu 142 przeszkody rozmieszczone na 9 trasach (+ dwie trasy szkoleniowe) o różnej trudności. Ponieważ obiekt powstał 150 m od Bałtyku, z wyższych poziomów widać morze, co dodaje parkowi uroku.

Ustronie Morskie - park linowy

Ceny biletów wahają się od 5 zł do 35 zł, w zależności od trudności i długości trasy.

Więcej informacji na temat parku znajdziesz tutaj: https://www.gibonpark.pl/

 

8. Skwer z herbem i ławkami

Plac z herbem Ustronia Morskiego i ławeczkami

Skwer z herbem Ustronia Morskiego i ławkami wyobraźni znajdziemy w połowie ulicy Chrobrego. Możemy tu przysiąść i delektować się atmosferą nadmorskiej miejscowości. Herb Ustronia Morskiego stoi po środku placu, a wieczorem jest pięknie podświetlony.

Plac z ławkami wyobraźni
Ławka z Syrenką

Wśród ławek otaczających plac, są niewątpliwie dwie szczególne.

Pierwsza z nich imituje otwartą książkę w kolorze błękitnym, ozdobioną jasnymi obłoczkami. Chmurki opatrzone są napisem: „Czy patrzysz czasem w niebo? Co widzisz tam ciekawego?”

Druga z ławek, w kolorze morskim, zaprasza natomiast do odpoczynku tuż obok figury Syrenki. Napis na tablicy obok istotnie zachęca do rozwoju naszej wyobraźni i dopisania dalszych losów bajkowych bohaterów.

9. Park Rozrywki „Bajkolandia”

„Bajkolandia” w Ustroniu Morskim to niewielki park rozrywki dla dzieci. Działający od maja do września obiekt oferuje dmuchańce, trampoliny, park miniatur zwierząt, ściankę do wspinaczki  oraz bajkowe domki tematyczne. Prócz biletów „spacerowych” można też dopłacić za kolejne atrakcje, takie jak: mini golf, jazda kucykami, quady, miasteczko samochodowe, strzelanie z łuku itd. 

Więcej informacji znajdziesz tutaj: http://bajko-landia.com/

10. Lawendowy Zawrót Głowy

Lawendowe pole

Ok. 1 km od centrum Ustronia Morskiego, w bliskiej odległości od drogi Kołobrzeg – Koszalin znajdziemy bezsprzecznie ciekawe miejsce. Powstało ono bowiem z miłości do natury i naturę tę ukazuje nam w sposób szczególnie piękny.

Lawendowy Zawrót Głowy, bo o nim mowa, to niewątpliwie po prostu lawendowy raj. Dlatego od połowy czerwca do końca lipca możemy tu podziwiać prawdziwe lawendowe pole, przywodzące na myśl zakątki Prowansji.

Ze względu na fakt, że wśród kwiatowych kęp możemy zrobić przepiękne fotografie, w lipcu spotkamy tu sporo ludzi. Przede  wszystkim wtedy możemy cieszyć oko bezkresnym fioletem  i delektować się niezwykłym zapachem.

Podsumowując, po okresie kwitnienia również warto zajrzeć w to miejsce, by zakupić produkty z lawendy i z lawendą, jako motywem przewodnim.

Więcej na ten temat znajdziesz tu: https://lawendowyzawrotglowy.pl/

Podobne wpisy

Dodaj komentarz