Władysławowo - napis

Władysławowo

Władysławowo jest niewielkim, najbardziej wysuniętym na północ miastem w Polsce i jednocześnie znanym w całym kraju kurortem. Liczne atrakcje we Władysławowie przyciągają tu rzesze turystów. 

Miejscowość stanowi swoistą „bramę” na Mierzeję Helską, czyli jeden z najciekawszych geograficznie rejonów naszego kraju.

Samo Władysławowo ma również sporo do zaoferowania i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych miejscowości nadmorskich. W sezonie letnim panuje tu spory tłok, a lokalne plaże należą do niezwykle popularnych.

Szczególnie atrakcyjne wydaje się położenie miasteczka, które z jednej strony sięga swym obszarem do Bałtyku, a z drugiej do Zatoki Puckiej. Tym samym można tu korzystać z zalet obu akwenów wodnych.

Krótka historia Władysławowa

Już w dokumentach z XIII i XIV wieku pojawiła się nazwa Vela Ves (Wielka Wieś). Była ona użyta w odniesieniu do miejscowości rybackiej w miejscu dzisiejszego Władysławowa. Miasto do dziś nazywane jest czasem właśnie w ten sposób.

W roku 1638 sejm elekcyjny Rzeczypospolitej postanowił wybudować port dla polskiej floty wojennej, by wzmocnić militarnie Puck. W wyniku tej decyzji król Władysław IV wzniósł nad morzem dwa forty: Władysławów i Kazimierzów. Wkrótce po tym niedaleko fortu powstał port – Władysławowo.

Istotne znaczenie dla rozwoju wsi miał okres międzywojenny. Wtedy właśnie w okolicy pojawił się generał Józef Haller i zachwycił się urokiem nadmorskiej miejscowości. Zaraz po tym jeden z jego oficerów ppłk Józef Bagiński zakupił tu 20 ha ziemi, by utworzyć tu letnisko o nazwie Hallerówka. Generał Haller często spędzał tu wakacje z rodziną w wybudowanym domu, który możemy zwiedzić do dziś.

Władysławowo dziś

Władysławowo centum miasta

Dziś poza sezonem Władysławowo to senne miasteczko, liczące ok. 10 tysięcy mieszkańców, zatrudnionych w turystyce lub porcie. Przez większość roku jest tu dość spokojnie, choć niewątpliwie turystyka nie usypia całkowicie wraz z nastaniem jesieni. Tędy przecież wiedzie droga na Hel, a piękne plaże zapraszają przez cały rok. Część pensjonatów działa więc całorocznie.

Jednak prawdziwy turystyczny „bum” zaczyna się w okresie wakacyjnym, wtedy swe obiekty otwierają wszyscy. Podobno w czasie letnich miesięcy potrafi tu przyjechać nawet ok. 300 tysięcy turystów, co powoduje, że bywa tu naprawdę tłoczno. Różnorodne formy zakwaterowania, wiele lokali gastronomicznych i sklepiki z pamiątkami tworzą ten typowy klimat obleganego kurortu. Jeżeli dodamy, że nie brakuje również typowych turystycznych atrakcji we Władysławowie, to powstanie pełny obraz letniska.

Atrakcje we Władysławowie:

1. Atrakcje we Władysławowie - Plaża

Atrakcje we Władysławowie - plaża

Plaża należy niewątpliwie do najważniejszych atrakcji we Władysławowie i głównie dla niej przyjeżdża tu wielu turystów.  Jest ona piaszczysta i zadbana, ale niestety latem w centralnej części pełna ludzi i parawanów. Aby skorzystać z prawdziwych uroków nadbałtyckiej natury, musimy udać się na spacer w kierunku zachodnim. Tam na pewno uda nam się znaleźć spokojniejszy odcinek piasku, na którym wypoczniemy w ciszy, słuchając szumu fal.

Wzdłuż plaży, przy wielu wejściach znajdziemy nie tylko bary, lecz także płatne toalety. Warto wspomnieć, że wejścia na plażę są płaskie, pozbawione schodów, a większość z nich wyłożona jest matami. Ułatwi to z pewnością plażowanie rodzicom z małymi dziećmi w wózku lub osobom niepełnosprawnym.

Poza tym na plaży we Władysławowie czeka na nas wypożyczalnie sprzętu wodnego i boisko do siatkówki, więc również osoby o zacięciu sportowym znajdą tu coś dla siebie. 

Dodatkowym udogodnieniem w trakcie sezonu jest rozłożona na piasku wzdłuż plaży długa promenada. 

2. Atrakcje we Władysławowie - Promenada

Władysławowo promenada na plaży

Choć znajdująca się tu promenada nie zawsze odpowiada naszym wyobrażeniom o obiekcie tego typu, warto zauważyć, że to jedna z ulubionych atrakcji we Władysławowie. Drewniana kładka wzdłuż plaży, ułożona bezpośrednio na piasku, umożliwia przyjemne, długie spacery z bezpośrednim widokiem na Bałtyk.

Jeżeli ktoś niekoniecznie lubi kontakt z piaskiem, ta trasa jest dla niego wymarzona. Dzięki temu można spacerować z widokiem na morze, najlepiej rankiem lub o zachodzie słońca, gdy nie ma na plaży jeszcze tylu turystów.

Przy promenadzie możemy również przysiąść w barze i napić się kawy lub ulubionego piwa.

 

3. Atrakcje we Władysławowie - Port

Port we Władysławowie - widok z wieży widokowej

Port we Władysławowie, pomimo swych niewielkich rozmiarów, jest jednym z najważniejszych portów rybackich w Polsce. Powstał już w latach 1935-1938 i od tego czasu prężnie działa.  Poza funkcją połowu ryb, pełni również inne zadania. Chętnie przyjmuje polskich i zagranicznych turystów, którzy przybywają tu swoimi jachtami. Na miejscu mogą skorzystać z niezbędnych napraw i zatankować lub zaopatrzyć się w wodę czy prowiant.

Statek Drakkar Władysławowo

Z portu popłynąć możemy również w 40 minutowy rejs po morzu statkiem „Drakkar”, „Biała Mewa”, „Athena”  lub nowoczesnym jachtem m/s Arkun. Na turystów żądnych adrenaliny czekają natomiast w porcie bardzo szybkie, motorowe łodzie RIB.

Atrakcje we Władysławowie port rybacki

4. Atrakcje we Władysławowie - falochron

Atrakcje we Władysławowie - falochron

Wśród atrakcji we Władysławowie wymienić możemy również spacer po portowym falochronie. Szczególnie ten dłuższy, zwany północnym, może być atrakcyjnym miejscem na przechadzkę. Betonowe molo, obłożone od strony zewnętrznej betonowymi gwiazdoblokami, to długi na 620 m trakt spacerowy, zakończony zieloną latarnią nawigacyjną. Warto wybrać się tu o zachodzie słońca, bo widok z końca falochronu jest dużo ciekawszy, niż widok z portu lub plaży. Przy dobrej widoczności dostrzeżemy nawet przylądek Rozewie.

Falochron nie jest jednak ogrodzony i spacerując tu z dzieckiem, należy zachować szczególną ostrożność. Natomiast podczas sztormu raczej radzę omijać to miejsce, choć widok rozbijających się tu fal może wydać się kuszący.

Mural na falochronie

Atrakcje we Władysławowie - mural na falochronie
Atrakcje we Władysławowie - mura

Bardzo ważnym elementem, od niedawna zdobiącym falochron, jest najnowsza z atrakcji we Władysławowie, czyli tutejszy cykl murali. W roku 2020 lokalne władze postanowiły w ten sposób uczcić jubileusz 100-lecia zaślubin Polski z morzem.

Na falochronie, na długości ok. 500 m dwoje artystów plastyków (Milana i Denis Chyżawscy) stworzyli niezwykłe dzieło. Mural, na 70 obrazach, przedstawia dzieje miejscowości Wielka Wieś, a potem miasta Władysławowa. Spacerując po falochronie, poznajemy nie tylko najważniejsze wydarzenia z dziejów miejscowości, ale również najistotniejsze postaci, które się tu zapisały w historii. Nie zabrakło też elementów i osób współczesnych, istotnych dla Władysławowa w ostatnim okresie. 

Atrakcje we Władysławowie - falochron

5. Atrakcje we Władysławowie - „Hallerówka”

Atrakcje we Władysławowie Hallerówka

Hallerówka, to nic innego jak Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii. Miejsce to funkcjonuje jako jeden z oddziałów Muzeum Ziemi Puckiej.

Właśnie tutaj, we Władysławowie, jeden z oficerów armii generała Hallera zakupił 20 ha ziemi, by następnie utworzyć na niej osiedle. Na terenie tym powstał również dom letni dla generała Hallera, który bardzo chętnie spędzał tu  swój wolny czas wraz z rodziną. Ta drewniana willa z 1922 roku stoi do dziś i właśnie w niej mieści się wspomniane muzeum.

Niewielka wystawa zawiera pamiątki po generale i członkach jego rodziny oraz eksponaty związane z Błękitną Armią. Poza tym zwiedzimy tam również dwie wystawy poświęcone dwóm lokalnym twórcom: pisarzowi i rzeźbiarzowi.

Obok „Hallerówki” do zwiedzania udostępniono również sąsiedni budynek, „Adiutantówkę”, w której zamieszkiwał adiutant generała. Właśnie tu zamieszkiwali zapraszani przez generała harcerze i członkowie innych instytucji młodzieżowych. Dziś w budynku obejrzymy wystawę: Na letnisku u Hallera – historia letniego wypoczynku na Ziemi Puckiej od końca XIX wieku do 1989 r.

Informacje Praktyczne

Godziny otwarcia:

Maj, czerwiec, wrzesień: środa – niedziela od 10.00 do 17.00

Lipiec, sierpień: wtorek – piątek od 10.00 do 18.00

                            sobota – niedziela od 10.00 do 17.00

Cennik biletów:

Normalny: 10 zł

Ulgowy: 8 zł

Więcej informacji o muzeum znajdziesz tu: https://muzeumpuck.pl/hallerowka/

Przy okazji warto wspomnieć, że ok. 250 m dalej, idąc w stronę morza, przy ul. Morskiej 26 stoi pomnik generała Hallera, który również warto zobaczyć.

Pomnik generała Józefa Hallera we Władysławowie

6. Dom Rybaka i taras widokowy

Atrakcje we Władysławowie -Dom Rybaka

Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków we Władysławowie jest niewątpliwie mieszczący kilka atrakcji Dom Rybaka. Spory gamach wybudowano w latach 1953-1957 w stylu socrealistycznym jako hotel dla pracujących w mieście rybaków. Choć dziś znajduje się tu głównie siedziba władz miasta, czyli Urząd Miasta we Władysławowie, to budynek niewiele się zmienił. Jego wysoka, widoczna z daleka wieża, stanowi najbardziej oczywisty punkt orientacyjny.

To właśnie z umieszczonego na wysokości 45 m tarasu widokowego mamy okazję oglądać nie tylko miasto, ale też port, plażę, Morze Bałtyckie i Zatokę Pucką. Przy dobrej widoczności dostrzeżemy również uroki Mierzei Helskiej i przylądek Rozewie.

Dom Rybaka we Władysławowie - wieża

Na taras można dostać się windą, ale nie jest ona przystosowana zupełnie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Po pierwsze zanim wejdziemy do windy, trzeba pokonać 10 schodków, po drugie winda jest niezwykle mała i na pewno nie da się tu wjechać wózkiem. Poza tym winda dojeżdża do 7 piętra, a dalej i tak trzeba udać się schodami w górę.

W roku 2022 bilet na wieżę kosztował 11 zł. Poza tym w budynku mieści się też płatna toaleta i kilka innych atrakcji np. prywatne Muzeum Motyli.

 

Władysławowo - panorama miasta z tarasu widokowego w Domu Rybaka

7. Atrakcje we Władysławowie - Muzeum Motyli

Atrakcje we Władysławowie - Muzeum Motyli

Mieszczące się w Domu Rybaka Muzeum Motyli to jedna z najbardziej lubianych atrakcji we Władysławowie. Widać, że miejsce to powstało z zainteresowań i pasji właściciela, dlatego nietrudno się nim zachwycić.

Muzeum znajdziemy na trzecim piętrze Domu Rybaka i biorąc to pod uwagę, możemy dotrzeć tu idąc po schodach lub jadąc windą. Gdy kupujemy bilety w kasie, warto przyjrzeć się też sprzedawanym tu pamiątkom, związanym z motylami i różnorodnymi owadami. Może coś przypadnie nam do gustu 🙂

Liczne eksponaty wraz z opisem mnóstwa ciekawostek o życiu motyli i ich zwyczajach zgromadzono w dwóch salach, dlatego chwilami bywa tu zbyt ciasno. Na miejscu, prócz motyli, obejrzymy ważki, ćmy, chrabąszcze, patyczaki i inne przedziwne „żyjątka”.

Szczególnie ciekawe wydają się gabloty przedstawiające różne etapy przeobrażania się tych organizmów w  kolejne fazy rozwojowe.

Gablota w Muzeum Motyli

8. Atrakcje we Władysławowie - Motylarnia ul. Hryniewieckiego 1

Motyl w motylarni
Motyl w motylarni 2
Motyl w motylarni 3

Prócz Muzeum Motyli we Władysławowie znajdziemy jeszcze jedną atrakcję związaną z tymi niezwykłymi zwierzętami. Czynna sezonowo motylarnia  usytuowana jest w porcie, więc łatwo do niej dotrzeć. Z daleka musimy poszukać białego sferycznego namiotu i tam kierować swe kroki.

Tutejszy obiekt to miejsce niezwykłe z wielu względów, m.in. dlatego, że reklamuje się jako największa motylarnia w Polsce. Jednak przede wszystkim motyle, które tu spotkamy, to żywe stworzenia, gotowe usiąść nam w każdej chwili na ramieniu lub głowie. Poza tym otaczająca nas tropikalna zieleń tworzy bogatą scenerię dla tych przepięknych istot, więc przygotujmy aparat.

Poza tym pomocni, profesjonalni przewodnicy udzielą nam wielu interesujących informacji o życiu motyli.

Władysławowo - motyle podczas posiłku

Musimy tylko pamiętać, że w słoneczne dni będzie tu naprawdę gorąco, więc ubierzcie się odpowiednio. Lekki i kolorowy strój na pewno przyciągnie najpiękniejsze okazy.

Bardzo ciekawe w motylarni jest również to, że możemy podziwiać różne fazy rozwoju motyli na żywo i obserwować je w normalnym życiu, np. podczas jedzenia. Ponad 30 różnych gatunków prezentują nam tutaj swoje najpiękniejsze wcielenia. Zaskakuje różnorodność form i barw,  a do tego największy z motyli ma rozpiętość skrzydeł ok. 30 cm.

Informacje praktyczne:

Obiekt czynny jest każdego roku od 15 czerwca do 15 września w godzinach 10.00-20.00 przez 7 dni w tygodniu.

Cennik biletów:

Normalny: 19 zł

Ulgowy: 16 zł (dzieci i młodzież do 18 roku życia)

Dzieci do lat 3: wstęp wolny

9. Atrakcje we Władysławowie - Muzeum figur Woskowych

Muzeum Figur Woskowych Władysławowo

Muzeum Figur Woskowych przy ulicy Hallera 1 mieści się w niewielkim, niepozornym budynku, ale mile zaskakuje swoim wnętrzem. Znajdziemy tu przede wszystkim aktorów i znane postacie z filmów. Woskowe figury wzbogacone są dobrą oprawą graficzną i muzyczną. Również najmłodsi znajdą tu swych filmowych bohaterów, jak  Scooby – Doo lub Spongebob.

Muzeum Figur Woskowych jest jedną z atrakcji we Władysławowie, w których możemy dobrze się bawić całą rodziną. Sesja fotograficzna ze znanymi postaciami może dostarczyć każdemu sporo radości.

 

10. Lunapark Sowiński

Lunapark Sowiński karuzela

Lunapark Sowiński to niewątpliwie jedno z najpopularniejszych miejsc rozrywki i ogólnie atrakcji we Władysławowie. Zajmuje on obszerny teren, na którym znajduje się wiele rodzajów karuzeli. Na 4 ha parku znajdziemy też tor dla go-kartów, kolejkę górską, diabelski młyn, zamek strachu i wiele innych ciekawych miejsc do zabawy dla dzieci i dorosłych.

Ponadto na terenie parku znajdziemy punkt gastronomiczny, w którym możemy się posilić.

Wstęp na teren Lunaparku Sowińskiego jest darmowy, a płacimy tylko za korzystanie z używanych atrakcji. We Władysławowie jest to jedno z tych miejsc, do których niewątpliwie warto wybrać się z dziećmi, by zauważyć szybko radość na ich twarzach.

Obiekt działa zwykle od maja do 10 września w następujących godzinach:

maj 11.00-19.00

czerwiec 11.00-20.00

lipiec i sierpień 11.00 – 23.00

1.09-10.09.2023 w godzinach 11.00 – 20.00

Ceny za skorzystanie z atrakcji wynoszą zwykle między 10 zł a 40 zł.

Dokładny cennik i informacje o parku znajdziesz tutaj: https://lunapark-sowinski.com.pl/cennik/

Lunapark Sowiński Diabelski Młyn

11. Ocean Park

Płetwal w Ocean Park we Władysławowie

Ocean Park we Władysławowie to park rozrywki, który w swym zamyśle miał prezentować życie morskich zwierząt. Na sporym terenie, wielkości ok. 20 ha, faktycznie możemy podziwiać ok. 30 makiet zwierząt morskich w skali 1:1. Część z nich jest wprawdzie trochę podniszczona, ale ich spore rozmiary robią wrażenie. Szczególnie imponująca jest figura płetwala błękitnego.

Kolejne atrakcje w Ocean Parku to niezbyt duża kolejka górska, wodospad, wioska rybacka z prawdziwymi łodziami czy nauka jazdy na segwayu. Spore wyzwanie czeka na małych budowniczych w specjalnej Sali z klockami, gdzie stworzyć możemy ogromne, kolorowe budowle.

Plac zabaw w Ocean Parku

Plac zabaw w Ocean Park we Władysławowie

Poza tym znajdziemy tu również bardzo duży plac zabaw z piętrowym zamkiem, trampoliny, huśtawki i tor przeszkód. Wszystkie atrakcje znajdują się na piasku, a wokół rośnie sporo roślin. Dodatkowo obok placu umiejscowiono ławki dla osób towarzyszących dzieciom w ich beztroskiej zabawie.

Młodsze dzieci szczególnie zachwyca możliwość rozmowy z animowaną postacią wielorybka, któremu mogą „na żywo” zadawać pytania.

Niewątpliwie godna uwagi ciekawostka to papugarnia, w której możemy z bliska podziwiać te niezwykłe, barwne ptaki.

Ocean Park- makieta
Papugi w Ocean Park we Władysławowie
Zwierzę w Ocean Park we Władysławowie

Informacje praktyczne

Na terenie obiektu znajdziemy też punkty gastronomiczne i darmowe toalety.

Ocean Park we Władysławowie czynny jest w okresie letnim w godzinach 10.00-18.00. Aktualny cennik i więcej informacji o parku znajdziesz tutaj: http://ocean-park.esy.es/cennik.php#skok

 

12. Aleja Gwiazd Sportu

Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie

Aleja Gwiazd Sportu to jedna z atrakcji we Władysławowie i forma wyróżnienia dla polskich sportowców. Miejsce to, stworzone w roku 2000, upamiętnia osiągnięcia piłkarzy, lekkoatletów, pływaków, siatkarzy, łyżwiarzy, a także innych sportowców, którzy osiągnęli znaczące wyniki w swoich dyscyplinach. Umieszczone na chodniku gwiazdy z nazwiskami znanych sportowców, trenerów czy działaczy przypominają o ich sukcesach. Warto przespacerować się tędy, by przypomnieć sobie ważne postaci ze świata sportu.

 

Aleja Gwiazd Sportu - K. Górski
Aleja Gwiazd Sportu D. Michalczewski

Poza tym na Alei Gwiazd odsłonięto również nietypowy pomnik „Korona Himalajów”. Czternaście skalnych płyt symbolizuje czternaście ośmiotysięczników, które zdobyli Polacy. Podziwiać możemy m.in. Mount Everest, K2 czy Broad Peak. Rzeźba ma przypominać o Polakach, którym udało się je zdobyć. Pomnik jest zbudowany z bloków piaskowca, sprowadzonego aż ze Szwecji.

Pomnik ośmiotysięczników w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie

13. Tor Gokardowy Półwysep

Tor Gokartowy Półwysep we Władysławowie

Jest to jeden z najbardziej ekscytujących torów gokartowych w Polsce, z nowoczesnymi i bezpiecznymi pojazdami oraz profesjonalną obsługą. Długość toru wynosi 630 metrów, co pozwala na osiągnięcie imponujących prędkości.

Osoby z obsługi z pełnym zaangażowaniem prowadzą szkolenie wstępne i służą pomocą na każdym etapie pobytu w obiekcie.

W okresie letnim tor jest czynny od 8.00 rano do 24.00, więc każdy niewątpliwie znajdzie przedział czasowy, który mu najbardziej odpowiada.

Miejsce jest zadbane, doinwestowane i przyjemnie się tu jeździ, a osoby towarzyszące mogą oglądać przygodę na torze z tarasu widokowego. Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z oferty kawiarni.

To na pewno idealne miejsce dla rodzin, grup przyjaciół oraz osób chcących poczuć dreszczyk emocji.

 

14. Rezerwat przyrody "Słone Łąki"

Rezerwat Słone Łąki

Rezerwat ten położony jest w pewnym oddaleniu od centrum Władysławowa i dzięki temu gwarantuje odpoczynek z dala od zgiełku w otoczeniu zieleni. Spacerując drewnianą kładką wśród drzew, traw i śpiewu ptaków możemy w pełni docenić urok tej ciekawej, przyrodniczej atrakcji we Władysławowie.

Rezerwat Słone Łąki molo

Bez wątpienia teren ten to doskonałe miejsce na spacer. Cisza, spokój i otoczenie zieleni pozwolą każdemu uzyskać wewnętrzny spokój. Jeżeli interesują nas tematy przyrodnicze, to warto zerknąć na umieszczone tu tablice informacyjne z ciekawostkami o tutejszych roślinach i ptakach zamieszkujących rezerwat. Z drewnianego molo możemy obserwować faunę i florę,  a na końcu roztacza się widok na zatokę. Niestety brak tu ławek, z których moglibyśmy obserwować piękne otoczenie.

Poza tym w pobliżu znajduje się też spory plac zabaw dla dzieci i siłownia na świeżym powietrzu.

Jeżeli odpoczywasz we Władysławowie, bez wątpienia warto wybrać się na wycieczkę na Mierzeję Helską i odwiedzić Hel, Jastarnię, Juratę lub którąś z mniejszych miejscowości, jak Chałupy czy Kuźnica

Dobrym pomysłem jest również wyprawa do Gdańska lub Sopotu

Podobne wpisy

Dodaj komentarz