Międzyzdroje-Pommern-Misdroy-park-Ostsee-Urlaub an der Ostsee-Bałtyk
|

Międzyzdroje

Międzyzdroje to niesłychanie popularny kurort nad polskim morzem, bardzo lubiany przez turystów z kraju i zagranicy. Liczne atrakcje w Międzyzdrojach przyciągają tłumy o każdej porze roku. Gdy przyjedziemy tu w sezonie letnim, aż trudno uwierzyć, że miasto ma niewiele ponad 5 tys. stałych mieszkańców. 

Miejscowość położona jest na wyspie Wolin, bezpośrednio nad Bałtykiem w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, tylko 15 km od Świnoujścia.

Tuż obok, w zasięgu kilkukilometrowej przechadzki znajduje się całe bogactwo przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego, co niewątpliwie  ułatwiło miejscowości zdobycie statutu uzdrowiska.

Atrakcje w Międzyzdrojach - Woliński Park Narodowy

Międzyzdroje dawniej

Choć do XIX w. Międzyzdroje były biedną, rybacką osadą, dziś trudno w to uwierzyć. Prawdopodobnie już w połowie XIX w. zaczęto korzystać z leczniczych dóbr miejscowości. Zarówno czyste powietrze, doskonały klimat, jak i morskie kąpiele niewątpliwie przyciągały już wtedy spragnionych wypoczynku wczasowiczów. Odpoczywały tu również osoby pragnące wyleczyć dolegliwości dróg oddechowych czy reumatyzm.

W 1860 belgijski kupiec Arnold Lejeune założył park zdrojowy i wybudował w nim pierwszy dom zdrojowy. Przyczyniło się to istotnie do rozwoju atrakcyjności tego miejsca.

Park Zdrojowy w Międzyzdrojach

Międzyzdroje obecnie

Jednak Międzyzdroje nie są sennym miasteczkiem wśród zieleni.

Od maja zaczyna się tu prawdziwe wiosenno-letnie szaleństwo. Doskonała infrastruktura turystyczna, piękna, szeroka i piaszczysta plaża oraz opinia „kurortu gwiazd” ściąga tu prawdziwe tłumy turystów.

Ważnym aspektem jest również bogata oferta noclegowa i mnogość lokali gastronomicznych.  W  rezultacie, szczególnie z początkiem lipca podczas trwania Festiwalu Gwiazd, kurort tonie w tłumie turystów.

Nie do końca jest to coś, co lubię, więc zwykle odwiedzam wszelakie atrakcje w Międzyzdrojach w innym terminie. 

O co chodzi z tymi gwiazdami w Międzyzdrojach?

Pomnik Jana Machulskiego w Międzyzdrojach

Prawdopodobnie to pytanie zadaje sobie wielu turystów, dlatego postaram się wyjaśnić to już na początku mojego wpisu.

Znakomitości polskiego świata kultury upodobały sobie Międzyzdroje jako cel wakacyjnych wypraw podobno już od lat 70. XX wieku.

By odbudować rangę zawodu  artysty, po mrocznych latach 80-tych, powstała idea stworzenia w Międzyzdrojach specjalnej imprezy. Miała ona dawać aktorom i innym popularnym osobo  możliwość wspólnego wypoczynku nad malowniczym polskim morzem i zbliżenia się do publiczności w  innych niż zwykle okolicznościach.

Jak powstał Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach?

Bezpośrednim pomysłodawcą Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach był Waldemar Dąbrowski. Niewątpliwie to człowiek niezwykły, były minister kultury, mecenas sztuki, do dziś dyrektor Teatru Wielkiego- Opery Narodowej w Warszawie.

Przede wszystkim. tylko człowiek z ogromną charyzmą i autorytetem wśród gwiazd mógł pokusić się o realizację tak odważnego planu.

Realizację tego ambitnego przedsięwzięcia poprzedziła w marcu 1996 śmierć znanego w całym świecie filmowym wybitnego, polskiego reżysera Krzysztofa Kieślowskiego. Wydarzenie to istotnie wstrząsnęło światem filmowym w Polsce. Dlatego przyspieszono decyzję o stworzeniu przestrzeni, w której aktorzy, reżyserzy, piosenkarze i inni artyści będą mogli cieszyć się swoim towarzystwem. Nie bez znaczenia była też możliwość spotkania się z wierną publiką.

Festiwal w Miedzyzdrojach - od 1996 do dziś

W lipcu 1996 odbył się pierwszy Wakacyjny Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Pojawili się znani aktorzy, reżyserzy, producenci filmowi, muzycy i przedstawiciele biznesu. Podczas festiwalu publiczność uczestniczyła w awangardowych przedstawieniach teatralnych, koncertach, warsztatach filmowych i otwartych spotkaniach  z twórcami. Podobnie dzieje się do dzisiaj.

Od tego momentu corocznie miasto z początkiem lipca gości wiele znamienitych postaci świata kultury, a Międzyzdroje stają się przez kilka dni letnią stolicą kultury i najbardziej obleganym kurortem nad Bałtykiem.

Atrakcje w Międzyzdrojach

1. Promenada gwiazd

Atrakcje w Międzyzdrojach - Promenada Gwiazd

Aby podkreślić znaczenie festiwalu i jego uczestników dla miasta, Rada Miasta Międzyzdroje w roku 1996 postanowiła nadać części głównej ulicy w mieście, ul. Bohaterów Warszawy, nazwę Promenada Gwiazd. Bezsprzecznie właśnie przy tej ulicy dziś znajduje się większość najciekawszych atrakcji w Międzyzdrojach.

Atrakcje w Międzyzdrojach - Międzynarodowy Dom Kultury

Przede wszystkim,  gdy udamy się w kierunku wschodnim, po prawej stronie zauważymy elegancki, zabytkowy budynek. Jest to dawny Dom Zdrojowy, a obecnie Międzynarodowy Dom Kultury.  Jest to jedna z bardzo ważnych atrakcji w Międzyzdrojach. Warto zauważyć, że odbywa się tu część wydarzeń Festiwalu Gwiazd.

Zaczynający się tu szeroki trakt wyłączony z ruchu samochodowego to właśnie słynna Promenada Gwiazd. Wśród atrakcji w Międzyzdrojach jest to zdecydowanie numer jeden.

Idąc nią, zauważymy odbite w chodnikowych płytach dłonie polskich artystów wraz z ich autografami.

Atrakcje w Międzyzdrojach - Gwiazdy przy promenadzie

Międzyzdroje - Jeremi Przybora
Międzyzdroje - Jerzy Bińczycki
Międzyzdroje - odcisk ręki Piotra Fronczewskiego

Jako pierwsi, w roku 1996, swe dłonie odcisnęli tu najwybitniejsi polscy aktorzy. Dlatego podziwiać możemy m.in. odciski ręki Beaty Tyszkiewicz, Krystyny Jandy, Bogusława Lindy, Daniela Olbrychskiego czy Janusza Gajosa.

Z prawej strony promenady zaobserwujemy również jedną z ciekawszych atrakcji w Międzyzdrojach. Istotnie miło zwiedzać ciekawe miejsca poświęcone wybitnym, nieżyjącym już artystom. Obejrzymy tu np. pomnik Jana Machulskiego, stoliczek Krzysztofa Kolbergera czy ławkę Ireny Jarockiej.

Atrakcje w Międzyzdrojach - stoliczej Krzysztofa Kolbergera
Atrakcje w Międzyzdrojach - ławeczka Ireny Jarockiej

Natomiast lewa strona  promenady to ciekawie zaaranżowany teren rekreacyjny. Pięknie ukwiecone trawniki i odpowiednio wyeksponowane drzewa oraz krzewy tworzą bardzo ciekawy, zachęcający do spacerów, obraz. Jest to wspaniałe miejsce do wypoczynku dla dużych i małych.

Międzyzdroje - park przy promenadzie

Atrakcje w Międzyzdrojach - Plac zabaw przy promenadzie

Międzyzdroje - plac zabaw

Godnym uwagi jest też fakt, że tuż obok znajduje się jeden z najlepszych placów zabaw, jakie spotkamy na Pomorzu. Dzieci będą tu niewątpliwie przeszczęśliwe bawiąc się na licznych atrakcjach lub biegając wśród roślin.  Dorośli mogą natomiast odetchnąć na licznych, drewnianych leżakach ustawionych w pobliżu, na Placu Gwiazd.

 

2. Atrakcje w międzyzdrojach - Aleja Gwiazd

Idąc promenadą od strony molo, szybko zauważymy charakterystyczny, biały hotelem „Vienna House Amber Baltic”. Przed nim z  lewej strony  ujrzymy ozdobną, kutą bramę w ciemnym kolorze. Przez tę bramę znów bezsprzecznie trafiamy do „gwiazdorskiego świata”.

To tutaj rozpoczyna się, zaprojektowana przez profesora Adama Myjaka, rektora warszawskiej ASP, słynna Aleja Gwiazd.

Międzyzdroje - Adam Myjak

Deptak biegnący od promenady do morza obfituje istotnie w liczne odciski dłoni i autografy najsłynniejszych osób ze świata polskiej kultury. Gdybyśmy chcieli dopasować swą dłoń do wszystkich odbitych w tym miejscu rąk, zajęłoby nam to niewątpliwie sporo czasu. Dlatego proponuję odnaleźć swych najulubieńszych artystów i im „przybić piątkę”.

Wędrując aleją w stronę zejścia na plażę natkniemy się zapewne na ławeczkę z rzeźbą wybitnego aktora Gustawa Holoubka. Możemy przysiąść obok i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Atrakcje w Międzyzdrojach - ławeczka Gustawa Holoubka

3. Atrakcje w Międzyzdrojach - molo

Molo w Międzyzdrojach - zachód słońca

Molo w Międzyzdrojach to niewątpliwie wizytówka miasta i najchętniej odwiedzany jego punkt. Należy bezsprzecznie do najważniejszych atrakcji w Międzyzdrojach.

Przede wszystkim zaprasza do spaceru i stanowi okazję do podziwiania morskich widoków.  O każdej porze roku można poczuć tu silną, bałtycką bryzę.

Pierwszy, niewielki, drewniany pomost prowadzący w morze stanął tu już w roku 1885. 21 lat później, w 1906 zbudowane zostało  w tym miejscu jeszcze bardziej popularne, ponad 300 metrowe, drewniane molo.

Pełniło ono nie tylko funkcję spacerową, ale było też przystanią dla statków ze Szczecina i Świnoujścia. 

W następnych latach kolejne konstrukcje były niszczone w wyniku wojen lub sztormów.

Molo dziś

Atrakcje w Międzyzdrojach - molo

Obecne, żelbetonowe  molo powstawało etapami w latach 1996-2004. Ma ono długość 395 m i szerokość 17,5 m. Charakterystyczne dwie stylowe, jasne wieże po obu stronach wejścia zapraszają nas do spaceru.

W pierwszej części molo znajdziemy kilka przyjemnych sklepików z pamiątkami i punktów gastronomicznych. Dlatego przyjemnie tu wypić cappuccino lub delektować się herbatą z widokiem na Zatokę Pomorską.  

Poza tym warto wspomnieć, że ostatni, kilkudziesięciometrowy fragment molo, jest obniżony. Część ta służy przede wszystkim za przystań morską dla statków wycieczkowych ze Świnoujścia i niemieckich portów na wyspie Uznam.

Wejście na molo jest bezpłatne.

4. Atrakcje w międzyzdrojach - plaża

Plaża w Międzyzdrojach

Międzyzdroje mogą poszczycić się szeroką, piaszczystą plażą z czystą i stosunkowo ciepłą wodą (jak na bałtyckie warunki ). O plaży tej, jako jednej z bardzo istotnych atrakcji w Międzyzdrojach, warto napisać trochę więcej.

Po pierwsze w głównej części plaży, po obu stronach molo znajdziemy w sezonie wiele atrakcji. Punkty gastronomiczne, dmuchane zjeżdżalnie, wypożyczalnie skuterów wodnych i innego sprzętu, bez wątpienia kuszą turystów od rana do wieczora.  

Po drugie wspomnieć należy, że niestety panuje tu również ogromny tłok i spory hałas. Musimy pamiętać, że latem przyjeżdża tu  dużo  weekendowych turystów z oddalonego o 100 km Szczecina. Tym samym na sobotę i niedzielę lepiej oddalić się od głównej części plaży, by uniknąć ścisku.

Spokojniejsze rejony plaży

Jeżeli chcemy poszukać spokojniejszego miejsca i posłuchać szumu fal, dobrą opcją jest spacer plażą lub deptakiem na wschód. Szybko zauważymy tu stojące na plaży kutry, które istotnie dodają okolicy morskiego klimatu.

Plaża w Międzyzdrojach - kutry na plaży

Idąc w kierunku Wolińskiego Parku Narodowego, możemy podziwiać  wznoszące się coraz bardziej wybrzeże klifowe. Gdy udamy się w tę stronę plażą, dotrzemy po ok. 30 minutach do kolejnej atrakcji w Międzyzdrojach. Najwyższe w Polsce, liczące 128,5 m, schody na plaży zaprowadzą nas  do punktu widokowego na Kawczej Górze. Podsumowując, warto się tu wybrać.

Kawcza Góra - schody

Spacer plażą w Międzyzdrojach w stronę zachodnią

Niewątpliwie inną opcją jest wycieczka w stronę zachodnią. Tu najpierw, idąc od strony molo, po 2 km wędrówki plażą, trafimy na fragment plaży dla psów (fragment oznaczona literą K). A na zakończenie, po przejściu kolejnego kilometra, znajdziemy się na plaży naturystów (FKK).

Na zakończenie plażowych atrakcji możemy wybrać również przechadzkę, wybudowaną w 2018 roku, kilometrową, drewnianą kładką spacerową po koronach wydm. Wybranie tej opcji gwarantuje nam piękny widok na Zatokę Pomorską o każdej porze roku. Kładka łączy cztery wejścia na plażę, a w niektórych jej fragmentach znajdziemy platformy widokowe z ławkami do odpoczynku.

5. Atrakcje w Międzyzdrojach - Kawcza Góra

Kawcza Góra (61 m), położona we wschodniej części Międzyzdrojów, w Wolińskim Parku Narodowym, to doskonały punkt widokowy na Morze Bałtyckie. Niewątpliwie możemy ją obrać za cel niedługiej, spokojnej  wędrówki z centrum miejscowości.

Wejście na Kawczą Górę

Na początku, przy ulicy Campingowej odnajdziemy charakterystyczne wejście do parku narodowego. Tworzy je drewniana brama w kształcie ustawionego pionowo dziobu kutra.

Następnie, czarnym szlakiem, po pokonaniu ok. 600 m pod górkę, dotrzemy na szczyt. To właśnie tu przed wojną znajdowała się modna kawiarnia. Niestety dziś nie odpoczniemy tu przy kawie, ponieważ kawiarnia nie istnieje.

Godnym uwagi jest jednak fakt, że  możemy obejrzeć znajdujące się tu  dwa ważne głazy. Istotnie upamiętniają one zjazdy leśników: Zjazd Leśników Niemieckich w 1892 i Zjazd Polskiego Związku Leśnego w  roku 1992.

Podsumowując atrakcje w Międzyzdrojach, trudno ominąć to miejsce. 

Kawcza Góra - zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego

Atrakcje w Międzyzdrojach - Schodami w dół

Atrakcje w Miedzyzdrojach - Schody na Kawczą Gór

Choć nie jest to proste, z punktu widokowego możemy udać się też w dół  na plażę.  Niewątpliwie schodząc najdłuższymi na polskim wybrzeżu schodami o długości 128,5 m, prawdopodobnie trochę się zmęczymy. Jednak wydaje się, że warto.

Schody te mają ponad 100-letnią tradycję i niestety często z powodu warunków atmosferycznych muszą być remontowane lub wymieniane.

6. Atrakcje w Międzyzdrojach - Oceanarium

Oceanarium w Międzyzdrojach

Oceanarium to kolejna „perełka” wśród atrakcji w Międzyzdrojach.  Wizyta tam bezsprzecznie może umilić nasz pobyt w tym mieście, szczególnie gdy przebywamy tu z naszymi milusińskimi.

Nowoczesny, oddany do użytku w 2019 roku budynek o powierzchni 3000 m, znajdziemy przy ul. Bohaterów Warszawy 16B, naprzeciwko wejścia na molo. W środku czeka na nas sporo atrakcji i bardzo elegancki wystrój z wieloma zakątkami do wypoczynku.

Atrakcje w Międzyzdrojch - budynek Oceanarium

Na trzech poziomach obejrzymy tu aż 35 zbiorników z okazami ryb i innych stworzeń morskich, w tym również tych bardzo egzotycznych. Możemy przejść się 16 metrowym półtunelem i podziwiać z bliska morskie okazy czy też w specjalnie wydzielonym touch poolu dotknąć prawdziwą rybę.

Poza tym na terenie kompleksu znajdziemy niezwykle przytulną restaurację, sklepik z pamiątkami, bawialnię wyposażoną w gry multimedialne i wystawę modeli rekinów w skali 1:1.

Obiekt jest otwarty codziennie w godzinach od 10.00 do 17.00.

Aktualny cennik: https://www.oceanarium.com.pl/cennik.html

7. Atrakcje w Międzyzdrojach - Gabinet Figur Woskowych

Atrakcje w Międzyzdrojach - Muzeum Figur Woskowych
Muzeum Figur Woskowych

Wśród atrakcji w Międzyzdrojach muzeum to niewątpliwie zajmuje miejsce szczególne. Około 300 m od Planetarium idąc promenadą w stronę wschodnią,  po prawo (ul. Bohaterów Warszawy 19) ujrzymy napis zachęcający do odwiedzenia Gabinetu Figur Woskowych..

Atrakcja ta powstała w roku 1998 i jest obecnie największym tego typu obiektem w Polsce. Istotnie podziwiać możemy tu aż 110 woskowych figur naturalnej wielkości. Spotkamy tu zarówno znanych, polskich aktorów, jak i gwiazdy światowego formatu. Na koniec możemy za darmo wykonać sobie zdjęcie np. z Eltonem Johnem, Freddiem Mercurym, postaciami ze świata polityki oraz bohaterami takich filmów jak „Shrek”, „Epoka lodowcowa”, „Gwiezdne wojny” czy „Kraina Lodu”.

Godziny otwarcia:

Lipiec-sierpień  10.00-20.00

Maj, czerwiec, wrzesień 10.00-18.00

Październik-kwiecień 10.00-16.00 (w poniedziałki zamknięte)

Cennik biletów:

Normalny 30 zł

Ulgowy 25 zł

Grupowy, ulgowy dla dzieci (grupa z przewodnikiem) 20 zł

Więcej informacji znajdziesz na: http://woskowe.pl/

8. Atrakcje w Międzyzdrojach - planetarium

Atrakcje w Międzyzdrojach - planetarium

Wydaje się, że opisując atrakcje w Międzyzdrojach warto też wspomnieć o tym miejscu. Niewielkie cyfrowe planetarium ma swą siedzibę w tym samym budynku, który mieści Muzeum Figur Woskowych. Na 7-metrowej kopule, za pomocą cyfrowych projektorów, wyświetlane są 20-minutowe filmy przedstawiające obrazy z kosmosu. Możemy zaobserwować tu obraz gwiazd i odbyć podróż po galaktykach.

Godziny otwarcia:

Wtorek- piątek 15.00-20.00

Sobota-niedziela 12.00-20.00

W poniedziałki nieczynne.

Cennik biletów:

Normalny: 25 zł

Ulgowy: 20 zł

Więcej informacji znajdziesz na: http://planetarium-miedzyzdroje.pl/bilety/

 

9. Atrakcje w Międzyzdrojach - Labirynt luster

Wśród atrakcji w Międzyzdrojach znajdziemy również Labirynt Luster.

Przede wszystkim ten, złożony z kilkuset luster, obiekt stanowi ciekawy cel wycieczki dla większości turystów. Poza tym zapewnia dobrą zabawę osobom w każdym wieku.

Istotnie w wyniku wielokrotnych odbić, powodujących dezorientację, czasem trudno wyjść z labiryntu. Jeszcze bardziej wzrokowe wrażenia wzmagają kolorowe iluminacje i iluzoryczne obrazy, a ruchomy mostek nad zamkiem stanowi dodatkową atrakcję.

Labirynt znajdziemy przy ul. Bohaterów Warszawy 18a

10. Atrakcje w Międzyzdrojach - Park Zdrojowy im. Fryderyka Chopina

Atrakcje w Międzyzdrojach - Park Zdrojowy im. F. Chopina

Park Zdrojowy zaliczyć należy bez wątpienia do najważniejszych atrakcji w Międzyzdrojach, które wpływają na wygląd kurortu.  

Zachodnia część parku została założona jeszcze w połowie XIX w. przez belgijskiego kupca Arnoldtha Lejune. Dlatego rosną tu wyjątkowo okazałe dęby, platany, żywotniki i cisy.

Z biegiem lat park był poszerzany o kolejne zakątki, ale z czasem został zaniedbany.

W rezultacie wymagał rewitalizacji. Dlatego w latach 1997-1998 włodarze miasta częściowo go przebudowali, a dawny dom zdrojowy przekształcono w Międzynarodowy Dom Kultury. Park zyskał ponadto  nowe chodniki, wiele ciekawych nasadzeń oraz granitową fontannę.

Atrakcje w Międzyzdrojach- pomnik F. Chopina

W 1999 w parku stanął także pomnik wybitnego, polskiego kompozytora Fryderyka Chopina i od tego momentu park nosi jego imię. Możemy tu odpocząć wśród zieleni i rozkoszować się zdrowym powietrzem nadmorskiego uzdrowiska.

11. Bałtycki Park Miniatur i Świat Kolejek

Atrakcje w Międzyzdrojach - Bałtycki Park Miniatur i Kolejek

Omawiając atrakcje w Międzyzdrojach, nie możemy ominąć Bałtyckiego Parku Miniatur i Świata Kolejek. Jest to bowiem niecodzienne miejsce.

W centrum parku znajdziemy sztucznie stworzony zbiornik wodny odwzorowujący w miniaturze  Morze Bałtyckie. Wokół niego umieszczono makiety 9 krajów nadbałtyckich. Na ich terenie umieszczone są najciekawsze budowle, charakterystyczne dla każdego państwa. Choć twórcy zbudowali makiety  w pomniejszeniu 1:25,  wykonali je z ogromną precyzją i dbałością o szczegóły.

Brama Brandenburska w Bałtyckim Parku Miniatur w Międzyzdrojach

Zwiedzanie Parku miniatur z przewodnikiem

Godnym uwagi jest fakt, że 45 minutowy spacer z przewodnikiem wokół miniatury morza pozwala nam dokładniej poznać jego linię brzegową.

Po pierwsze przekroczymy granice wszystkich państw znajdujących się nad Bałtykiem.

Po drugie obejrzymy z bliska 30 inspirujących budowli z krajów nadbałtyckich. W rezultacie podziwiamy zbudowane w miniaturze np. zamek w Malborku, zamek w Schwerinie, Bramę Brandenburską, latarnię morska w Bałtyjsku, Pałac w Jełgawie, katedrę w Helsinkach, Bramę Holsztyńską, latarnie w Świnoujściu i wiele innych. Przewodnik o każdej z budowli opowiada z ogromną pasją i zaangażowaniem.

Bałtycki Park Miniatur w Międzyzdrojach - Zamek w Malborku

I jeszcze kolejki....

Kolejną atrakcję stanowi sporych rozmiarów (500m2) makieta miniaturowych kolejek. Niewątpliwie trudno oderwać od nich wzrok nie tylko dzieciom, gdy po malutkich torach pędzą kolorowe pociągi. A wokół życie miniaturowych postaci biegnie jak zwykle. Dlatego na peronie czekają pasażerowie, na łące pasą się owce, wędkarz łowi ryby, a na plaży ludzie grają w siatkówkę. Prawie jak w prawdziwym życiu.

Na terenie parku znajduje się również punkt gastronomiczny, gdzie możemy usiąść i jeszcze bardziej delektować się widokiem ciekawych budowli.

Reasumując, cały teren możemy zwiedzać o każdej porze roku i przy każdej pogodzie, nawet w towarzystwie naszego psa lub kota. A dodatkowo obok obiektu znajdziemy darmowy parking.

Więcej informacji na temat parku znajdziesz tutaj: http://baltyckiparkminiatur.pl/

12. Atrakcje w Międzyzdrojach - Basen Aquamarina Onyx

Atrakcje w Międzyzdrojach - basen w hotelu Aquamarina Onyx

Gdy temperatura wody w Bałtyku lub pogoda nie spełnia naszych oczekiwań, a mamy wielką ochotę popływać, należy szukać innych rozwiązań. Bezsprzecznie możemy wtedy skierować swe kroki do kolejnej z atrakcji w Międzyzdrojach – basenu w hotelu Aquamarina Onyx.

W rezultacie znajdziemy tu największy w Międzyzdrojach basen z trzema torami pływackimi, brodzikiem dla dzieci i gejzerem.

Obiekt jest strzeżony przez ratowników, poza tym  znajdują się tu też sauny. Dodatkowym atutem jest fakt, że przez wielkie okna możemy podziwiać zieleń lasu. Niewątpliwie sprzyja to relaksowi w wodzie.

Basen jest otwarty od 8.00 do 20.00, a cena za jednorazowe wejście dla gości z zewnątrz to 50 zł.

Więcej informacji o hotelu i basenie znajdziesz tutaj:  https://www.aquamarina.pl/miedzyzdroje/basen

13. Park linowy "Bluszcz" (ul. Przy Wodociągach)

Park linowy Bluszcz w Międzyzdrojach

Atrakcje w Międzyzdrojach nie byłyby w pełni opisane, gdybym ominęła to miejsce.

Ponieważ park linowy „Bluszcz” mieści się u podnóża Wolińskiego Parku Narodowego, wspinaczka w nim jest wyjątkowa. Istotne wydają się też bardzo pozytywne opinie odwiedzających. Park oferuje aż 11 tras o różnym poziomie trudności, różnej liczbie przeszkód i cenie. Dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od wieku i sprawności.

Poza tym wszystkie trasy obsługuje ekipa dobrze wyszkolonych, profesjonalnych i chętnych do pomocy instruktorów. Szczególnie istotne jest to, gdy z parku korzystają najmłodsi.

Reasumując, warto na pewno odwiedzić to miejsce, choć wymaga to krótkiego spaceru, bo park leży 15 minut od promenady.

Więcej na temat parku znajdziesz tutaj: https://www.parklinowybluszcz.pl/

14. Woliński Park Narodowy z Zagrodą Pokazową Żubrów

Ścieżka w Wolińskim Parku Narodowym

Przede wszystkim podkreślić należy, że Woliński Park Narodowy istnieje już od 1960 roku. Ta najważniejsza przyrodniczo atrakcja w Międzyzdrojach zajmuje obecnie 10937 ha.

Park tworzą tereny leśne na wyspie Wolin, wody przybrzeżne Bałtyku (42%), jeziora oraz delta rzeki Świny. W związku z tą różnorodnością na terenie parku  można spotkać wiele objętych ochroną roślin i zwierząt z wielu ekosystemów. Poza tym w logo parku znajdziemy bielika zwyczajnego, który żyje w okolicy.

Niewątpliwie spektakularny widok tworzą najpiękniejsze w Polsce fragmenty wybrzeża klifowego.

Zagroda Pokazowa Żubrów

Atrakcje w Międzyzdrojach - Pokazowa Zagroda Żubrów

Ciekawostkę stanowi tu przede wszystkim Zagroda Pokazowa Żubrów, która należy do miejsc, które istotnie należy zobaczyć. 

Na początku do zagrody z centrum miasta kierujemy się zielonym szlakiem (koniec ul. Leśnej). Po 30 minutowym spacerze wśród drzew w rezultacie docieramy na miejsce.

Zagroda obejmuje 28 ha i została założone już w1976 roku, gdy do Międzyzdrojów sprowadzono pierwsze żubry z Borek i Białowieży. Większość żubrów, które możemy obserwować dzisiaj, urodziło się prawdopodobnie już tutaj. Obecnie mieszka tu 8 żubrów nizinnych (białowieskich), których  imiona zaczynają się w Polsce zawsze od liter PO (od słowa Poland) np. Pomeranin, Powolinka.

Obserwacja tych niezwykłych zwierząt powoduje refleksję nad miejscem człowieka w świecie przyrody. W rezultacie możemy zauważyć, jak niewielką stanowimy jej cząstkę.

Zagroda powstała w celu ochrony gatunkowej żubrów, ale przebywają w niej również inne gatunki zwierząt.

Informacje praktyczne

Podkreślić należy, że na terenie zagrody są pomosty widokowe (dostosowane także do potrzeb osób niepełnosprawnych), ławki, stoły oraz toalety. Powinniśmy jednak przede wszystkim pamiętać, że znajdujemy się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Dlatego musimy się stosować do jego regulaminu (np. zakaz wchodzenia na teren z psami).

Możemy tu przybyć również z drogi 102 w kierunku Wisełki. Przy tym trakcie znajdziemy leśny, bezpłatny parking Kwasowo (postój ograniczony do 2 godzin), a z niego szlakiem czarnym dotrzemy do zagrody w ok. 30 min.

Zagroda jest czynna od 1 października do 30 kwietnia od 8.00 do 16.00, natomiast w okresie letnim od 10.00 do 18.00.

Ceny biletów:

Normalne 8 zł

Ulgowe 6 zł

Grupowe 7 zł

Więcej na temat parku znajdziesz na: https://wolinpn.pl/turystyka-2/informacje-praktyczne/

 

15. Atrakcje w Międzyzdrojach - Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego

Atrakcje w Międzyzdrojach - Muzeum Przyrodnicze WPN

Atrakcje w Międzyzdrojach obejmują również ciekawe muzeum przyrodnicze parku narodowego. Bogata ekspozycja oraz mnogość eksponatów i gatunków przedstawicieli lokalnej fauny i flory to niewątpliwie zalety tego miejsca.

Godnym uwagi jest też fakt, że cała powierzchnia muzeum obejmuje  aż 5 sal i 900 m2. Przede wszystkim zaobserwujemy tu ekosystemy wraz z ciekawymi  przedstawicielami fauny. Najbardziej godne uwagi są moim zdaniem: jeleń, sarna, dzik, żubr, foka na brzegu morza i bielik z upolowaną ofiarą. Jednak inne eksponaty też przykuwają uwagę. 

Atrakcje w Międzyzdrojach - Zwierzęta w WPN
Foka w Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach

Informacje praktyczne

Ponieważ w obiekcie znajduje się mały sklepik z ciekawymi pamiątkami, mapami czy magnesami, warto przygotować się na niewielkie zakupy. 

Muzeum otwarte jest (prócz niedziel i poniedziałków) od października do końca kwietnia od  8.00 do 16.00. W miesiącach letnich natomiast zwiedzimy je od 10.00 do 18.00.

Od początku warto skorzystać z oferty wypożyczenia audioprzewodnika. Są one dostępne po polsku, angielsku i niemiecku. Bez wątpienia zwiedzanie z przewodnikiem jest bardziej efektywne i pozwala nam dokładniej poznać tajemnice parku narodowego. 

Cennik biletów:

Normalne 8 zł

Ulgowe 6 zł

Grupowe 7 zł

Pamiętać musimy również o tym, że wchodząc na szlaki Wolińskiego Parku Narodowego musimy też uiścić opłatę (7 zł bilet normalny, 3,50zł bilet ulgowy).

Reasumując atrakcje w Międzyzdrojach na pewno nie pozwolą nam się nigdy nudzić i zapewnią rozrywkę przy każdej pogodzie.

Jeśli jednak starczy czasu, warto wybrać się niewątpliwie również do sąsiedniego miasta – Świnoujścia. Więcej o Świnoujściu przeczytasz TUTAJ 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz