Dziecko na plaży - poradnik

Na plaży z dzieckiem

Urlop to czas na który czekamy cały rok. Jeżeli celem wyjazdu jest jedna z miejscowości nad polskim morzem, czeka Cię moc atrakcji. Najważniejsze to bezsprzecznie pobyt na plaży z dzieckiem i morskie kąpiele. O innych atrakcjach w nadmorskich miejscowościach przeczytasz na naszym blogu. 

Plażowanie z dziećmi to niewątpliwie świetna zabawa, ale też wyzwanie logistyczne dla rodziców. W tym poradniku zaproponuję Ci, co zabrać na plażę, aly pobyt nad morzem był przyjemnością. Podpowiem, co jest niezbędne i jak zaplanować pobyt na plaży z dzieckiem.

Ta wiedza oparta jest bez wątpienia na plażowaniu z trójką dzieci niemal od urodzenia. Każdy ma jednak swoje doświadczenia i najlepiej zna swoje pociechy. Poradnik potraktuj jako podpowiedz, a zaufaj przede wszystkim swojej intuicji.

rekonesans na dobry początek

Po przybyciu do miejsca wypoczynku wybierz się na spacer po okolicy. Zobacz, gdzie jest plaża, w jakiej odległości od Twojego hotelu, jakie zejście na nią prowadzi. W nadmorskich miejscowościach są liczne zejścia na plażę, wybierz takie które będzie dla Ciebie wygodne. Szczególnie istotne jest to, gdy na plażę zabierasz wózek.  Ważne jest bez wątpienia, czy przy plaży są toalety, gastronomia i parking.

Wiedza zebrana na początku pozwoli Ci lepiej zaplanować pobyt na plaży z dzieckiem.

najlepsza pora na plażę z dzieckiem

  • jeżeli zamierzasz plażować z noworodkiem, dobrym rozwiązaniem będą z pewnością godziny poranne czy popołudniowe, unikaj wyjścia między 11 a 16. Świetnym rozwiązaniem jest zabranie malucha podczas drzemki. Szum fal działa kojąco, a gdy maluszek śpi, Ty masz czas dla siebie. Nie przedłużaj zbytnio plażowania z maluchem. Kiedy zaczyna się wiercić czy płakać, lepiej wracać do domu. Dobrze też wybrać mniej uczęszczane plaże, o które nie trudno nawet w dużych kurortach. W naszych postach o miejscowościach nadmorskich przeczytasz, gdzie znajdziesz takie plaże.

  • z niemowlakiem również unikaj godzin słonecznego szczytu i plażowania w wysokich temperaturach. Godziny poranne lub popołudniowe to świetny wybór. Dobrze wyjść na plażę po drzemce, dziecko będzie wypoczęte i gotowe na nowe plażowe doświadczenia. Jeżeli twój maluch sam się przemieszcza, zwróć uwagę czy piasek nie jest gorący. Niektóre dzieci mogą początkowo źle reagować na kontakt z piaskiem. Wynika to z tego, że skóra dziecka jest delikatna i mocniej reaguje na bodźce. 

  • przedszkolak z odpowiednim ekwipunkiem spędzi na plaży niemal cały dzień. Pamiętaj, aby obserwować dziecko, smarować kremem z filtrem i poić.

na plaży z dzieckiem - co zabrać

Aby pobyt na plaży z dzieckiem był udany, odpowiednio się do niego przygotuj. Poniżej przedstawiam listę rzeczy, które bezsprzecznie powinny znaleźć się w torbach plażowych każdego rodzica. 

na plaży z dzieckiem poradnik

woda, najważniejsza na plaży z dzieckiem

Najlepiej niegazowana, bezsmakowa, zwykła woda w dużej ilości. W butelkach lub bidonach do filtrowania. To bezsprzecznie najważniejsza rzecz którą musisz mieć ze sobą wybierając się na plażę z dzieckiem. Jeżeli Twój maluch niechętnie pije wodę, zabierz mu ulubiony sok czy napój. 

Woda ugasi pragnienie nie tylko w upalne dni. Przyda się, gdy piasek wpadnie do oka, czy do obmycia smoczka, który prędzej czy później wyląduje w piachu. Warto mieć ją ze sobą, gdyż ceny wody w plażowych barach są wyższe niż w sklepach spożywczych czy marketach.

Pamiętaj, że zbyt małe spożycie wody prowadzi do odwodnienia. Szczególnie szybko tracimy wodę podczas upałów.  Dodatkowo organizm nie magazynuje jej, w związku z tym musisz ją regularnie uzupełniać.  Na plaży to rodzic musi zadbać o odpowiednio częste pojenie, zajętego zabawą dziecka. 

Więcej o tym ile wody potrzebuje organizm znajdziesz na:

upacjenta.pl/poradnik/ile-wody-nalezy-pic 

nakrycie głowy

Czapeczki, kapelusiki, chusteczki….. najważniejsze, aby chronić głowę dziecka przed działaniem promieni słonecznych. Wybieraj takie nakrycia głowy, które Twoje dziecko lubi, a jest szansa, że nie będzie go ściągało podczas plażowania. Obecnie na rynku jest mnóstwo czapek czy kapelusików, które mają doszyty z tyłu materiał chroniący również kark. Jest to bez wątpienia dobra propozycja, podobnie jak kapelusz z dużym rondem.

Woda i piasek mocniej przyciągają promienie słoneczne, dodatkowo na plaży często trudno o cień. Pamiętaj, że zbyt długie przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony głowy, może doprowadzić do osłabienia, a także do udaru słonecznego. 

krem z filtrem- niezbędny na plaży z dzieckiem

Krem z filtrem to ,razem z  wodą i czapeczką, absolutny plażowy „must have”. 

Maluch idący na plażę, powinien być posmarowany kremem jeszcze przed wyjściem z domu. Nawet w pochmurny czy niezbyt upalny dzień. Podczas plażowania koniecznie powtarzaj aplikację kremu z filtrem.  Produkty wodoodporne nie są ręcznikoodporne, w związku z tym aplikuj je zawsze po wyjściu z wody i wytarciu dziecka.

Dla malucha wybierz produkt z filtrem 50, starszaka można smarować filtrem 25 lub 30. Wybieraj produkty przeznaczone specjalnie dla dzieci, gdyż zawierają delikatniejsze filtry mineralne.  Będąc na plaży z dzieckiem nie zapominaj o kremie z filtrem dla siebie 🙂 

Pamiętaj, że skóra dziecka jest delikatniejsza niż u dorosłych. Długie przebywanie na słońcu może doprowadzić do poparzeń, co jest nieprzyjemne i niebezpieczne.

Po powrocie z plaży weźcie prysznic i koniecznie nawilżcie ciało. Dzięki temu opalenizna będzie z pewnością, wyglądała pięknie i zdrowo. 

strój kąpielowy i inne ubranka

Nawet najmniejsze dziecko dla komfortu i higieny, nie powinno biegać po plaży na golasa. Najwłaściwszym ubraniem na plażę będzie bezsprzecznie strój kąpielowy. Jeżeli dziecko ma  kilka strojów, to szczególnie po kąpieli zmień ten mokry.  Podczas zabawy piasek szybko się przykleja do mokrego ubrania i może być to niewygodne dla dziecka.

Niemowlakowi wystarczy body na krótki czy długi rękaw .  Wybieraj luźne ubranka z naturalnych materiałów. Unikniesz w ten sposób przegrzania malucha. Gdy dziecku będzie za gorąco stanie się markotne i płaczliwe.

Nawet w ciepłe dni na plażę warto zabrać lekką bluzeczkę lub koszulę na długi rękaw. Szczególnie, gdy planujesz dłuższy pobyt nad morzem. Chroni ona przed wiatrem, słońcem lub ogrzeje po wyjściu z wody, która w Bałtyku bywa chłodna. 

Idąc na plażę z dzieckiem warto wziąć dodatkową bluzeczkę czy spodenki. Przydadzą się, gdy dziecko obleje się czy bardzo ubrudzi. 

pieluszki i chusteczki

Dzieci, które używają pieluch i nie do końca kontrolują swoje potrzeby fizjologiczne, powinny kąpać się w specjalnych pieluszkach do wody. Pieluszki zapewnią komfort podczas kąpieli i zabawy w piasku. Trzeba je często zmieniać, aby nie odparzyć delikatnej skóry dziecka podczas upału.

Jak potrzebne są mokre chusteczki, nie tylko na plaży, rodzice wiedzą najlepiej.  Dobrze zapakować je w dodatkowy woreczek aby nie dostał się do nich piasek. Będąc na plaży z dzieckiem przydadzą się bez wątpienia. 

Mimo, iż worków foliowych unikam jak ognia, przyznaje że zabieram je idąc na plażę z dzieckiem. Można schować do nich portfel, kluczyki czy telefon. Foliowe woreczki przydadzą się na zużyte pieluchy i resztki jedzenia. 

Dbajmy o to, aby na plaży zostawić tylko ślady stóp, nigdy śmieci.

przekąski na plaży z dzieckiem

Każdy mały plażowicz prędzej czy później zgłodnieje. Dodatkowo ruch i kąpiel w morzu wzmagają apetyt. Jakie przekąski zabrać na plażę?

Najlepsze będą pokrojone owoce, gotowe przekąski takie jak musy w tubkach czy chrupki. W zasadzie to co lubicie, byle bez czekolady :). Świetnie sprawdzają się drożdżówki, bułeczki czy babeczki. Najważniejsze żeby przekąski były różnorodne a ich wielkość dostosowana do wieku dziecka. 

Unikajcie bez wątpienia lizaków, żelków czy innych słodyczy. Nie tylko kleją małe rączki, ale często przyciągają osy.

Przy dłuższym plażowaniu zawsze można skorzystać z oferty plażowych barów lub zamówić pizzę z dowozem na plażę. 

Koc plażowy i ręczniki

Koc plażowy lub mata pozwoli Ci zorganizować przestrzeń na plaży. To miejsce gdzie zmęczone harcami dziecko może odpocząć a nawet uciąć sobie drzemkę. Pamiętaj aby podczas odpoczynku zapewnić dziecku odrobinę cienia.

Dlatego nie polecam opalania się na ręczniku, którym będziesz wycierać dziecko po kąpieli. Będzie on mokry i  zapiaszczony, co z pewnością nie jest higieniczne. Poza tym zdejmowanie plażowego dobytku z ręcznika za każdym razem kiedy chcesz wytrzeć siebie lub dziecko jest z pewnością uciążliwe.

Na plaży świetnie sprawdzają się cienkie techniczne ręczniki z mikrofibry. Taki ręcznik jest chłonny i schnie o wiele szybciej niż bawełniany. Bez wątpienia zajmuje mniej miejsca w wypełnionej po brzegi torbie. Dla maluszka dobrym rozwiązaniem są ręczniki z kapturkiem lub plażowe poncza.  Te ostatnie nie krępują ruchów i dziecko po założeniu poncza może bawić się w najlepsze.

namiot plażowy

Namiot plażowy jest świetnym rozwiązaniem podczas plażowania z dziećmi.   Nad morzem ciężko o cień, a przebywanie z dzieckiem w pełnym słońcu przez kilka godzin może być męczące dla malucha. Namiot zapewni cień, ochroni przed wiatrem i można w nim schować ubrania i jedzenie. Ten plażowy gadżet zapewni Wam odrobinę intymności. Możesz w nim spokojnie przebrać malucha lub bez skrępowania nakarmić piersią.

Mnie osobiście obsługa namiotu plażowego przerasta, ale zazwyczaj plażowicze świetnie sobie z nim radzą 😉

Wiele osób zamiast namiotu wybiera parawan. Z pewnością zapewni cień, ochroni przed wiatrem i można położyć na nim mokre ubrania. Bez wątpienia jednak znacznie ogranicza widoczność. Dziecko bawiące się na plaży może zgubić się w gąszczu parawanów. Parawany, szczególnie te rozstawione blisko wody, utrudniają pracę ratownikom. Muszą oni kluczyć między nimi biegnąc na ratunek topiącym się. Jeżeli zdecydujesz się na zabranie parawanu, rozstaw go z dala od wody.

cienka pieluszka

Szczególnie ważne gdy plażujesz z niemowlakiem, który większość czasu na plaży spędzi w wózku czy na kocu. Pogoda nad morzem jest zmienna, wystarczy że słońce schowa się za chmurą i robi się chłodniej. Mimo to nie polecam ubierania nawet kilkutygodniowego malucha w wiele warstw ciuszków.  Jeżeli obawiasz się że dziecku będzie zimno, kontroluj temperaturę na karku. Zawsze możesz ubrać coś jeszcze. Śpiącego lub leżącego malucha lepiej przykryć przewiewną pieluszką. Przyda się również gdy karmisz piersią. Możesz okryć dzidziusia, zapewniając, przede wszystkim, sobie odrobinę intymności. Pieluszka przyda się gdy zechcesz pospacerować z maleństwem brzegiem morza. Możesz okryć nią małe ciałko zabezpieczając w ten sposób przed słońcem i wiatrem.

Zabawki na plaży

Zabawki plażowe to niewątpliwie jedna z ważniejszych rzeczy jakie trzeba zabrać na plażę z dzieckiem. Nie ma dobrej zabawy nad morzem bez budowania zamku z piasku czy kopania dołów na wodę 🙂 Dzięki nim maluch nie będzie się nudził i zabierał zabawek innym dzieciom.  Jakie zabawki sprawdzą się na plaży z dzieckiem? 

Wiaderko, porządna łopatka i kilka foremek, to z pewnością plażowy niezbędnik każdego malucha. Ponadto plaża to prawdziwa kopalnia skarbów. Znajdziesz na niej muszelki, patyczki, kamyki….. Niestety, mimo że plaże są regularnie sprzątane, turyści zostawiają na nich różne śmieci. W związku z tym zwracaj uwagę na to, co Twoje dziecko wykopie.

Na plaży sprawdzą się również zabawki na wodę- pistolety, sikawki czy kubeczki z dziurkami.

Koła ratunkowe, rękawki, pontony zabieramy dla dzieci, które już korzystają z  morskich kąpieli.  Rodzaj tego typu zabawek dostosuj do wieku dziecka. 

Bezpieczeństwo podczas morskiego szaleństwa

Aby pobyt nad morzem był udany, należy przestrzegać kilku zasad zapewniających bezpieczeństwo. 

Pamiętaj, aby zawsze być blisko dziecka w wodzie. Nawet gdy Twoja pociecha potrafi pływać, nie zostawiaj jej samej w morzu. Prądy morskie są niebezpieczne i mogą zaskoczyć nawet wytrawnych pływaków. Nie pozwalaj wypływać dziecku zbyt daleko od brzegu. Zwracaj uwagę, aby wchodzić do wody powoli, szczególnie po dłuższym przebywaniu na słońcu.

Wybieraj strzeżone kąpieliska, z dala od falochronów czy drewnianych zapór. Przy takich konstrukcjach dno gwałtownie się obniża, co stanowi zagrożenie nie tylko dla dzieci. Nigdy nie pozwalaj na zabawę w wodzie, jeżeli na kąpielisku powiewa czerwona flaga. Nawet jeżeli morze jest pozornie spokojne, by ją wywiesić musi być powód. Z reguły są to niebezpieczne prądy morskie czy zbyt niska temperatura wody.

Informacje o tym, jak bezpiecznie korzystać z wodnych atrakcji znajdziesz na 

www.pierwszapomoc.pl/pierwsza-pomoc-przedmedyczna-wiedza-warto-wiedziec/224-flagi-i-znaki-nad-woda-oznakowanie-i-zabezpieczenie-obszarow-wodnych

Wózek

Wiele osób, być może, uważa wózek za zbędny lub niewygodny.  Dla mnie jest on bezsprzecznie przydatny,  szczególnie gdy plażujesz z dziećmi bez innej osoby dorosłej. Niesienie plażowego ekwipunku i pilnowanie dziecka jest nie lada wyzwaniem. Choć przyznaje, że wjechanie na plażę spacerówką może być kłopotliwe, ale myślę że warto 🙂

Na wielu nadbałtyckich plażach, między innymi w Darłówku wyłożone są drewniane pomosty które ułatwiają wjazd niemal nad wodę.

Wózek nie sprawdzi się z pewnością, gdy wejście na plażę prowadzi po schodach, jak to ma miejsce między innymi w Jarosławcu.

Dlaczego zabieram wózek na plażę z dzieckiem?

Przede wszystkim ułatwia transport, dziecko wygodnie jedzie i mamy nad nim kontrolę. Częstym problemem rodziców jest nieskończona ilość sklepików z pamiątkami, zabawkami i rzeczami, które niewątpliwie ciekawią dzieci. Jeżeli chcesz uniknąć zaglądania do każdego z nich, posadź małego odkrywcę w wózku i szybkim krokiem udaj się na plażę. Pod wózkiem zmieści się wiele rzeczy, które niewątpliwie zechcesz zabrać ze sobą.

Na plaży wózek można ustawić tak, aby dawał cień. Dobry patent, jeżeli nie zabierasz parasola czy namiotu chroniącego od słońca . Maluch chętnie wypocznie w cieniu wózka podczas upalnego dnia. Również woda czy jedzenie mniej się nagrzeje, jeżeli schowasz je pod wózek. Na nim możesz bez wątpienia położyć ubrania.  Jest szansa, że będą mniej zapiaszczone niż pozostawione na kocu. Ale na to nie daję gwarancji 🙂

na koniec Spacer po plaży

Na koniec jeszcze jedna podpowiedź. Nawet jeżeli wybierasz się na plażę tylko na spacer, wodę, nakrycie głowy i krem z filtrem mniej zawsze ze sobą. Warto też zabrać niewielki ręcznik i ubranka na zmianę dla dziecka. Z doświadczenia wiem, że ubrania nad morzem moczą się same, a fale potrafią zaskoczyć nawet mieszkańców na co dzień obcujących z Bałtykiem.

Tyle ode mnie, jeżeli chcesz podziel się z nami swoimi doświadczeniami z plażowania z dziećmi. Co zabierasz ze sobą? Czy moja lista pokrywa się z Twoją? A może jest coś, co pominęłam?

Podobne wpisy

Dodaj komentarz