Atrakcje w Darłówku- zachód słońca na plaży

Darłówko

Darłówko to urocza, nadmorska miejscowość wypoczynkowa nad Morzem Bałtyckim. Jest nietypowa, ponieważ stanowi letniskową część miasta Darłowa. Poza sezonem jest tu sennie i cicho, w związku z tym idealnie dla osób szukających spokoju i wytchnienia od miejskiego gwaru. Atrakcje w Darłówku, choć nie wszystkie, są dostępne przez cały rok.

Znajdziemy tutaj wszystko, czego potrzeba wczasowiczom o każdej porze roku. Spacery piękną plażą, zachody słońca obserwowane z drewnianej kładki, kąpiele w spienionych falach Bałtyku, również zimą.  

Latem Darłówko zmienia się nie do poznania. Niewątpliwie już od maja znajdziesz otwarte restauracje, kawiarnie i sklepiki z pamiątkami. Im bliżej sezonu, tym atrakcji w Darłówku przybywa. Kawa na tarasie Hotelu Apollo przy plaży, pyszne ryby w wielu smażalniach, to bezsprzecznie atuty nadmorskiej dzielnicy Darłowa.

W sezonie letnim sporo się tu dzieje, w związku z tym raczej trudno o ciszę i spokój. Na pewno jednak poczujesz tu typową atmosferę nadbałtyckiego kurort.

Hotel Apollo w Darłówku

Atrakcje w Darłówku

Plaże w Darłówku

Atrakcje w Darłówku- plaża w jesienny dzień
Atrakcje w Darłówku - plaża latem w słoneczny dzień
Atrakcje w Darłówku - drewniane zejście na plażę

Niewątpliwie do największych atrakcji w Darłówku, czyli nadmorskiej dzielnicy Darłowa, należą kilometrowe szerokie, piaszczyste i zadbane plaże: wschodnia i zachodnia. 

Obie plaże strzeże ekipa świetnie wyszkolonych ratowników. Ponadto, tak po stronie wschodniej, jak i zachodniej, przy głównych wejściach, są umieszczone drewniane „dywany”.  Umożliwiają one dostęp niemal do samego morza nawet osobom niepełnosprawnym czy rodzinom z wózkami. 

Atrakcje w Darłówku- plaża zachodnia

Plaża zachodnia jest większa, bardziej dzika, z nieograniczonym dostępem do otwartego morza. Możesz skorzystać tu z bogatej oferty wypożyczalni sprzętu wodnego, przejechać się skuterem wodnym czy dmuchanym bananem. Na plaży zachodniej w sezonie sztormów można spotkać poławiaczy bursztynu. Przy odrobinie szczęścia i cierpliwości sami możecie znaleźć złoto Bałtyku. Bezpośrednio przy głównym przejściu na plażę zachodnią (wjazd przy Hotelu Lidia, tzw. hydrobudowa) zlokalizowany jest duży, płatny w sezonie letnim, parking. Nie bez znaczenia są też  płatne zadbane toalety i kilka punktów gastronomicznych. Tu znajduje się też wejście na kładkę przyrodniczą i na falochron zachodni.

Na murze przy parkingu wzrok przyciągają ciekawe murale, powstałe podczas Darłowo Graffiti Jam. Nietuzinkowe rysunki bez wątpienia zainteresują niejednego turystę. Atrakcją w Darłówku są też kolorowe gwiazdobloki przy wejściu na plażę zachodnią. 

Atrakcje w Darłowie - uśmiechnięty gwiazdoblok

Atrakcje w Darłówku - plaża Wschodnia

Zupełnie inny charakter ma plaża wschodnia. Jest ona węższa, a dostęp do otwartego morza ograniczają kamienne zapory. Tworzą one płytkie zatoczki, w których woda szybciej się nagrzewa, idealne do wodnych szaleństw dla dzieci. Stąd bliżej do takich atrakcji w Darłówku jak punkty gastronomiczne i sklepiki z pamiątkami. Niektóre z nich usytuowane są bezpośrednio na plaży.

Na plaży wschodniej powstała infrastruktura do aktywnego wypoczynku: boisko do siatkówki, siłownia zewnętrzna, niewielki plac zabaw czy drewniany falochron. Jest on bezsprzecznie idealnym miejscem do odpoczynku czy opalania. Przed drewnianym falochronem znajduje się niewielki plac, miejsce idealne dla rolkarzy czy deskorolkowców. 

W sezonie letnim darłowskie plaże są mocno oblegane. Panuje na nich zgiełk charakterystyczny dla wielu polskich kurortów. Jeżeli chcesz uciec od tego letniego szaleństwa i odpocząć w ciszy, udaj się dalej na wschód lub zachód od centrum.  W rezultacie szybko znajdziesz wejście na plażę,  gdzie będziesz  delektować się szumem fal i komfortem samotnych spacerów.

 

Darłówko plaża wschodnia

ścieżka rowerowa do jarosławca

Jeżeli latem szukasz spokoju i wytchnienia od codziennych obowiązków, w Darłówku znajdziesz plaże gdzie nawet w sezonie nie ma tłoku. Trafisz do nich wybierając zejścia oddalone od centrum. Samochód zostaw na jednym z płatnych parkingów przy Parku Wodnym „Jan” i udaj się na wał. Dojdziesz nim do mniej zaludnionych plaż. Jeżeli jesteś fanem rowerowych wycieczek, właśnie ścieżką na wale  dojedziesz rowerem do Wicia i dalej do Jarosławca

Jest to przepiękna trasa biegnąca wzdłuż wybrzeża. Po drodze napotkasz przekop łączący jezioro Kopań z Bałtykiem. Jest to idealne miejsce na postój czy piknik. Jezioro Kopań to piękne i czyste jezioro przybrzeżne. To przede wszystkim raj dla wędkarzy. O powstaniu jeziora opowiada ciekawa legenda. Po drodze można zatrzymać się też w Wiciu, spokojnej, uroczej miejscowości nadmorskiej. 

 

Trasa Darłówko – Jarosławiec jest istotnie częścią trasy rowerowej EuroVelo R-10. Odległość z Darłowa do Wicia to około 11 kilometrów, a z Wicia do Jarosławca około 6 kilometrów. Przed Jarosławcem ścieżka biegnie wzdłuż parkingu, gdzie trzeba uważać na pieszych i pieski ;).

atrakcje w darłówku- falochron wschodni

Atrakcje w Darłówku- falochron wschodni

Falochron wschodni to również jedna z popularnych atrakcji w Darłówku, zlokalizowana tuż przy latarni morskiej. Przede wszystkim jest to miejsce idealne do oglądania zachodów słońca czy ruchu statków w awanporcie.  Na falochronie spotykają się mieszkańcy miasta i turyści. Niewątpliwie jest to jedno z miejsc, gdzie zakochani najczęściej umawiają się na randki. 

Na wschodnim falochronie znajdziesz też Galerię Morską. Są to tablice upamiętniające przede wszystkim ludzi morza, firmy, instytucje i wydarzenia mające wpływ na rozwój Darłowa. Są tam tablice poświęcone Zespołowi Szkół Morskich, Erykowi Pomorskiemu, Darłowskim Lotnikom czy Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa „SAR”.

Przechadzając się po wschodnim falochronie od razu uwagę zwraca brak barierek. Szczególną ostrożność zachowaj spacerując tu z dziećmi. Ze względu na fakt, że betonowa konstrukcja jest wysunięta w morze ok. 400 m, przy silnym wietrze wybierz inne miejsce na spacer. 

atrakcje w darłówku- Gwiazdoblok Xaver

Atrakcje w Darłówku - gwiazdoblok Xawery

Niemal na końcu wschodniego falochronu znajduje się niezwykły pomnik, upamiętniający sztorm z grudnia 2013. Jest to pięciotonowy gwiazdoblok, wyrzucony przez wiatr o potężnej sile na falochron. Władze miasta nadały mu imię i postanowiły, iż kolos zostanie w tym miejscu, aby przypominał o potędze żywiołu.

Atrakcje w Darłowie - uśmiechnięty gwiazdoblok

atrakcje w Darłówku - Latarnia morska

Wśród atrakcji w Darłówku nie możemy na pewno zapomnieć o latarni morskiej, stojącej przy falochronie wschodnim. Wieża latarni ma 22 metry wysokości i wśród latarni polskiego wybrzeża wyróżnia się istotnie budową i położeniem. Ponieważ budynek leży nad samym morzem, narażony jest na działanie wiatru i wody. Dlatego zimą jego ściany bywają skute lodem.

o latarni słów kilka

Pierwsze wzmianki o latarni pochodzą z 1715 roku, kiedy to zarządzono ustawienie świateł nawigacyjnych po obu stronach Wieprzy. W 1885 u nasady falochronu wschodniego wybudowano stacje pilotów. Po wielu przebudowach i modernizacjach w latach 60. XX wieku zyskała ona swój obecny kształt.

Od roku 2000 jest udostępniona dla zwiedzających. Trud wdrapania się na górę rekompensuje prawie zawsze niesamowity widok na morze, wydmy i okoliczne miejscowości.

Niedaleko latarni znajdziemy inne atrakcje w Darłówku, głównie  dla dzieci,  m.in. automatyczne bujaki czy cymbergaje oraz płatne toalety. Po zejściu z wieży latarni zechcesz z pewnością odpocząć na jednej z ławeczek lub w pobliskiej kawiarence. 

 

zwiedzanie latarni

Chcąc zwiedzić latarnię, auto możemy zostawić w porcie lub na dużym parkingu przy ulicy Conrada (oba płatne). Miejsce parkingowe znajdziemy również przy ulicy Słowiańskiej, chociaż w sezonie letnim nie jest to łatwe.

Godziny otwarcia latarni: od 10:00 do 17:00, od 15 czerwca od 10:00 do zachodu słońca.

Ceny biletów: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł, dzieci do lat 4- bezpłatnie

W trzeci weekend sierpnia w Światowy Dzień Latarni Morskich jest tu wstęp bezpłatny w godz. 21:00 – 24:00 

Więcej informacji tutaj: https://www.darlowko.pl/atrakcje/latarnia-morska

atrakcje w darłówku - Kładka spacerowo-przyrodnicza

Atrakcje w Darłówku - kładka spacerowa nocą
Atrakcje w Darłówku- kładka

Jest to 600-metrowa ażurowa, drewniana konstrukcja na palach. Biegnie ona wzdłuż wybrzeża, ponad nadmorskimi wydmami i dlatego należy do najciekawszych atrakcji w Darłówku.

Ponieważ na kładce ustawiono ławeczki, śmietniki, szklane osłony, oszklone platformy widokowe, czyni to z niej idealne miejsce do spacerów o każdej porze roku.

Wejście na konstrukcję od strony parkingu na hydrobudowie to dość stromy, ale wygodny podjazd, umożliwiający wjazd wózkiem. Dwa pozostałe zejścia na środku i końcu kładki, to schody bez zjazdu dla wózków. 

 

atrakcje w darłówku - Port morski

Widok z mostu na port w Darłówku

W miejscu gdzie Wieprza wpada do morza, rozciąga się kolejna z atrakcji w Darłówku, czyli port morski. Godnym uwagi jest fakt, że pełni on wiele ważnych funkcji: handlową, rybacka i turystyczną.

Wejście do portu osłonięte jest przede wszystkim dwoma 400-metrowymi falochronami. W związku z tym możemy tu spacerować, podziwiając morze oraz obserwować ruch w awanporcie. Miejsce to latem zawsze  tętni życiem. 

Miłośnicy żagli znajdą w Darłówku bez wątpienia,  nowoczesny port jachtowy. Obiekt ten, z bogatym zapleczem sanitarnym, pralnią, wiatą z grillem i udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin z dziećmi spełni oczekiwania wszystkich żeglarzy.

Więcej informacji o obiekcie oraz cennik znajdziesz na stronie http://www.marina.darlowo.pl/

W przeciwieństwie do wschodniej części, strona zachodnia portu to królestwo kutrów rybackich i mew. Na nabrzeżu można zobaczyć, jak rybacy wracający z połowów przygotowują ryby na sprzedaż. Jest tam kilka stoisk, gdzie można zakupić przede wszystkim dorsza, flądrę i łososia w przeróżnej postaci.

7. Rozsuwany most

Atrakcje w Darłówku - rozsuwany most

Uchodząca do morza Wieprza dzieli Darłówko na dwie części. Oba brzegi lądu od XVII wieku łączył drewniany most zwodzony, zastąpiony w 1988 roku mostem rozsuwanym. Niewątpliwie jest to jedna z ciekawszych atrakcji w Darłówku i jedyna tego typu konstrukcja w Polsce. Konstrukcja posiada bowiem wieżę sterowniczą, wyglądem przypominającą ….UFO.

W związku z tym, że most się rozsuwa, odbywa się po nim wyłącznie ruch pieszy.  Jest to jedyna droga łącząca obie strony w Darłówku (następny jest zielony drogowy most w Darłowie), dlatego w sezonie letnim panuje tam ogromny tłok. Warto jednak przystanąć i poczekać, aż przejdzie tłum, gdyż z tego miejsca roztacza się piękny widok na port i morze.

Kiedy usłyszysz komunikat nadawany przez megafon o konieczności opuszczenia mostu, to znak, że most będzie się rozsuwał.  Dzieje się tak o każdej pełnej godzinie, gdy przepuszczane są wszystkie oczekujące na wejście do portu jednostki.

Most w Darłówku UFO

Atrakcje w pobliżu mostu

Jeżeli w momencie zamknięcia mostu znajdujesz się po stronie zachodniej, udaj się w głąb Darłówka ulicą Bogusława X.  W tej części miejscowości na turystów czekają sklepy z pamiątkami, odzieżą, restauracje i kawiarenki. Osobiści przede wszystkim zachęcam do odwiedzin w Cafe Pomerania, położonej na rogu Bogusława X i Dorszowej. Godnym uwagi jest fakt, że kawiarnia słynie z przepysznych lodów produkowanej wg rodzinnej receptury o niespotykanych smakach. Jakich? Przekonaj się sam, codziennie bywają inne.

Podczas gdy jesteś po stronie wschodniej, skorzystaj z innych atrakcji w Darłówku jak salon gier czy wesołe miasteczko tuż za mostem. Możesz też zawsze odpocząć w niewielkim parku z fontanną przy hotelu Apollo. 

 

Darłówko -Brunnen am Apollo-Hotel

Kilka słów o początkach uzdrowiska w Darłówku

Przede wszystkim wspomnieć tu należy, że to właśnie Darłówko było najstarszym uzdrowiskiem na Pomorzu. Za datę jego powstania uznaje się rok 1814, choć prawdopodobnie ogłoszenie zapraszające na kurację do Darłówka ukazało się w berlińskiej prasie już w 1812 r.

Miejscowy lekarz, Georg Büttner, rozpropagował niewątpliwie zalety morskich kąpieli. Godnym uwagi jest też fakt, że kazał on też w tym czasie wybudować w miejscu dzisiejszego hotelu Apollo pierwszy dom zdrojowy. Było tam pięć pomieszczeń, a w dwóch z nich kąpiele odbywały się w podgrzewanej wodzie morskiej, co jeszcze bardziej podkreśla prestiż tego miejsca.
Büttner był właścicielem kąpieliska w Darłówku do roku 1825, choć z powodu problemów finansowych opuścił kurort już w 1820. Ze względu na długi musiał stworzone przez siebie kąpielisko sprzedać, a w wyniku tego Darłówko na kilka lat podupadło. Uzdrowisko otwarto ponownie w 1833 r. , a kwatery oferowali w swych domach przede wszystkim miejscowi szyprowie.
Budynek obecnego hotelu „Apollo” powstał prawdopodobnie ok. 1850 r. w miejscu wcześniej-szego domu zdrojowego i do dziś jest ozdobą miejscowości. 

Atrakcje w Darłówku - Rejsy po morzu

widmowy żaglowiec z Jarosławca

Galeony

Dużym atutem Darłówka jest niewątpliwie bogata oferta rejsów.

Przy moście po wschodniej stronie cumują jednostki Unicus i Król Eryk I. Galeony, stylizowane na statki Wikingów, na pewno  zabiorą Cię w niezapomniany rejs pełen wrażeń. Szczególnie spektakularny jest ten o zachodzie słońca. Wspomnienie morskich fal oświetlonych blaskiem chowającego się za horyzontem słońca  bez wątpienia pozostanie na długo w pamięci.

Standardowy rejs trwa 40 min, pierwszy rozpoczyna się o godz. 10: 00. Przy silnym wietrze statki nie wypływają.

Bilety do nabycia w kasie nieopodal statków.

Więcej o rejsach dowiesz się tutaj: http://galeony.pl/darlowo–3

 

Zachód słońca na galeonie w Darłówku
Galeon Darłówko rejs na zachód słońca

Rejsy łodzią motorową

Dla pasjonatów nieco szybszych jednostek idealny będzie rejs szybką łodzią typu RIB. Taka przejażdżka to przede wszystkim duża dawka adrenaliny tylko dla odważnych.

RIBy cumują po zachodniej stronie, w sąsiedztwie mostu. Rejsy przy dogodnych warunkach atmosferycznych odbywają się w sezonie letnim miedzy godziną 10:00 a 20:00.

Rejsy wędkarskie na dorsza

Darłowscy armatorzy kutrów rybackich organizują też rejsy wędkarskie na dorsza.  Podczas tych morskich wypraw każdy, przy wsparciu załogi, może istotnie liczyć na udany połów. Tego typu rejsy to niewątpliwie dobra okazja do poznania tajników pracy rybaków.

Ceny wypraw uzależnione są od długości, terminu i liczby osób biorących udział w rejsie. Ciekawą ofertę znajdziesz na http://www.wedkarstwomorskiepilot.pl/

atrakcje w darłówku - Bunkry z czasów II wojny światowej

Bunkry zlokalizowane  przy ulicy Helskiej to jedna z najbardziej nieoczywistych atrakcji w Darłówku Zachodnim.  

Kompleks ten składa się z dział przeciwlotniczych, bunkrów mieszkalnych dla 70 osób i pomieszczeń technicznych. Przeciwlotniczą i zaporową baterię SCHWERIN wybudowano w 1937 roku. Po zakończeniu kampanii wrześniowej kompleks był ośrodkiem szkolenia dla niemieckich oddziałów przeciwlotniczych marynarki.

Ważnym aspektem jest, że armaty baterii miały też chronić darłowską stocznię statków betonowych i tajny poligon artylerii niemieckiej. Tam właśnie testowano gigantyczne działo Dora.

Same bunkry są dobrze zachowane. Choć wewnątrz znajduje się niewiele sprzętów pozostałych po niemieckich żołnierzach, to trasa wytyczona do zwiedzania jest bez wątpienia interesująca.

Ze względu na schody prowadzące do poszczególnych pomieszczeń i wąskie korytarze, nie da się zwiedzać bunkrów z wózkiem.  Bez względu na to, mimo niedogodności warto zwiedzić bunkry całą rodziną.

Wycieczka trwa ok 40 min, bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy dla dzieci do lat 12 – 5 zł. 

Więcej informacji na temat bunkrów znajdziesz tu: https://www.psur.pl/a.aspx?id=348

atrakcje w darłówku park nadmorski

atrakcje w darłówku park nadmorski
plac zabaw w parku nadmorskim

Park nadmorski zlokalizowany jest w Darłówku Zachodnim przy ulicach Parkowej, Plażowej i Sosnowej. Jest to miejsce w którym bez wątpienia odpocznie każdy. Dla dzieci powstał tam duży, nowoczesny plac zabaw. Jego zaletą są z pewnością  urządzenia o różnym stopniu trudności. W związku z tym żadne dziecko nie będzie się tam nudziło. Dorośli docenią strefę chillautu z hamakami, zadaszone wiaty, zewnętrzna siłownię czy stoły do gry w szachy. Teren jest estetycznie zagospodarowany, zachęca do spaceru w cieniu drzew lub odpoczynku na jednej z wielu ławeczek. W parku znajdziesz również dość duży wybieg dla psów. Na skraju parku od ulicy Sosnowej zlokalizowane są toalety. 

 

siłownia w parku nadmorskim w Darłówku
atrakcje w Darłówku szachy
Darłówko - hamak w parku

Na zakończenie...

W Darłowie i Darłówku nie brakuje atrakcji, dla dorosłych i dzieci. Myślę, że znajdziecie tu swoje ulubione miejsca i będziecie wracać do Królewskiego Miasta. Tym bardziej że w okolicy jest również wiele ciekawych miejsc, które bez wątpienia uatrakcyjnią pobyt w nadmorskiej miejscowości. Warto odwiedzić, położone bezpośrednio przy drodze do Koszalina, uzdrowisko Dąbki i oddalony ok. 20 kilometrów na wschód Jarosławiec, ze słynna plażą Dubaj. Polecam także wypad do Słupska czy Ustki. Rodziny z dziećmi zachęcam do odwiedzenia Leonardii czy Doliny Charlotty.  

Podobne wpisy

Dodaj komentarz