Ekopark Wschodni

Ekopark Wschodni

Oaza Natury i Spokoju w Kołobrzegu

Ekopark Wschodni to niezwykłe przyrodniczo miejsce, które o każdej porze roku pozwala oderwać się od zgiełku panującego w naszym pięknym kurorcie. Powstał on z inicjatywy miasta Kołobrzeg już w 1996 roku, jako użytek ekologiczny między morzem a torfowiskami i bagnami. Obecnie zajmuje on ok. 381 ha, z których sporą część stanowią tereny bagienne, będące wymarzonym obszarem bytowania dla wielu chronionych gatunków ptactwa.

Woda i rośliny
Roślinność w ekoparku

Jeśli lubisz przyrodę w jej naturalnym wydaniu, zajrzyj tu koniecznie. Ekopark Wschodni jako prawdziwa perła natury, oferuje unikalne krajobrazy, bogatą faunę i florę, a także spokojne ścieżki do pieszych i rowerowych wędrówek.

Ścieżka do morza
Ścieżka przez las

Ekopark Wschodni - Solne Bagno

Serce Ekoparku stanowi Solne Bagno – obszar słonawych torfowisk, który jest jednym z najcenniejszych ekologicznie terenów w zachodniej Polsce. Zgromadzona tu roślinność wykazuje wyjątkowo dużą odporność na intensywne zasolenie gleby, które wynika oczywiście z położonych poniżej źródeł solankowych. Krajobraz Solnego Bagna bardzo korzystnie podziwiać możemy spacerując lub przemieszczając się ścieżką rowerową od strony sanatorium Arka.

Suche korzenie w wodnej toni
Woda Ekopark Wschodni
Zarośla

 Bardzo szybko zauważymy wyłaniające się z wody powyginane konary olbrzymich drzew, takich jak buki czy dęby. W kolejnych krokach zaobserwujemy wierzby, trzciny czy olbrzymie kępy turzycy. Natomiast wydmy od strony morza porasta sosna karłowata i rokitnik zwyczajny.

Widok na wodę w Ekoparku Wschodnim
Suchy krzew
Solne bagno 2

To tutaj można spotkać ponad 100 gatunków ptaków, w tym takie rzadkości jak orlik pospolity czy kormoran czarny. Wiele gatunków właśnie tutaj ma swój ulubiony teren lęgowy. Ekopark Wschodni staje się przez kilka miesięcy w roku domem dla dzikich gęsi, jastrzębi, perkozów, trznadli, biegusów i wielu innych ptaków. 

Kormorany
Dzika kaczka

Swoje gniazda budują tu również łabędzie nieme. Miejsce to jest także ostoją dla płazów bezogonowych, podczas spaceru nieustannie towarzyszy nam więc rechot żab. Tym samym przyroda przypomina nam, że  człowiek jest tu tylko gościem.

Ptaki
Kacza rodzinka

Solne Bagno to również raj dla botaników – rośnie tu wiele unikalnych roślin, takich jak pływacz zachodni, kruszczyk rdzawoczerwony czy podkolan biały. Mnie osobiście szczególnie zachwycają  kwitnące nenufary.

Ekopark - kaczki
Kwiaty w Ekoparku Wschodnim
Ekopark Wschodni roślinność

Gdzie leży Ekopark Wschodni?

Zachód słońca nad wodą

Ekopark Wschodni znajduje się na północno-wschodniej granicy Kołobrzegu, tuż za sanatorium „Arka Medical SPA”. Rozpościera się na długości około 3 km wzdłuż wybrzeża Bałtyku, a jego wschodnią granicę stanowi dzielnica Podczele. Od południa park ogranicza droga DK 11, łącząca Kołobrzeg z Koszalinem.

Jeżeli nie wybierzemy się na wycieczkę od strony sanatorium „Arka Medical SPA”, warto podjechać tu autobusem nr 5 do Podczela (przystanek „Podczele Ośrodek”) lub samochodem (ul. Na Grobli). Bez problemu zaparkujemy na leśnym parkingu (wjazd w lewo po środku miejscowości) i spacerem przez las, a następnie ścieżką wśród Solnego Bagna w kilkanaście minut dojdziemy do plaży. Warto wspomnieć, że wzdłuż ścieżki znajdziemy również tablice informacyjne przedstawiające tutejszą faunę i florę. Wartom również zwrócić uwagę na zasady panujące w parku krajobrazowym.

Tablica informacyjna w Ekoparku
Tablica informacyjna
Tablica- Użytek Ekologiczny

Plaża i kolorowe kamienie

Kamienista plaża w Podczelu

Plaża w Podczelu jest pełna kolorowych kamieni, więc nadaje się szczególnie na cel wycieczek dla dzieci, które zwykle uwielbiają je zbierać.

Kamienie przy plaży
Kamienie na plaży

Niewątpliwie jest tu o wiele spokojniej niż w oddalonym o kilka kilometrów Kołobrzegu. Przy odrobinie szczęścia będziemy mogli delektować się szumem fal o każdej porze dnia. Wieczorem plaża nabiera szczególnego uroku, więc warto pospacerować również o zachodzie słońca.

Zachód słońca w Podczelu
Wieczór nad morzem
Mini molo

Jak Zwiedzać Ekopark Wschodni?

Wody i kwiaty

Obecnie przez Ekopark przebiega jedna z najpiękniejszych tras pieszo-rowerowych w Polsce. Przygodę z Ekoparkiem warto rozpocząć właśnie trasą pieszo-rowerową w okolicach sanatorium „Arka Medical SPA”. Już na początku trasy zobaczymy tam malownicze krajobrazy – woda i wyłaniające się z niej drzewa oraz krzewy to niepowtarzalny widok. A z drugiej strony ścieżki cały czas towarzyszy nam Morze Bałtyckie z całym swoim urokiem.

Plaża w Podczelu przy Ekoparku
Plaża 2

Trasa ma około 3 km długości i jest idealna zarówno na spacery, jak i wycieczki rowerowe.

Wzdłuż ścieżki przygotowane są miejsca do odpoczynku, gdzie można wsłuchać się w śpiew ptaków i cieszyć się bliskością natury. Rowerzyści z pewnością docenią tę część europejskiej trasy rowerowej EuroVelo, choć piękno krajobrazu często zmusza do przerw na robienie zdjęć.

Woda -Ekopark Wschodni

Ekopark Wschodni to miejsce, które kusi swoją dziką przyrodą i spokojem. To idealny punkt na mapie Kołobrzegu, by odpocząć od miejskiego zgiełku i zanurzyć się w nieskazitelnej naturze. Niezależnie od pory roku, Ekopark zachwyca swoją różnorodnością i pięknem, oferując niepowtarzalne doświadczenia dla każdego miłośnika przyrody.

Dodaj komentarz