Fontanna solankowa w Sopocie

Pijalnia Wód Solankowych w Sopocie

Sopocka solanka

Sopocka solanka ma wiele zalet, ale gdzie jej szukać?

Dziś chcę zabrać Was w szczególne miejsce, które ostatnio odkryłam. Pomimo tego, że Sopot odwiedzałam już kilka razy, jakoś nigdy wcześniej tu nie trafiłam, a szkoda. Dlatego chętnie podzielę się z Wami tym odkryciem.

Sopocka solanka

W samym centrum uzdrowiska, przy Placu Zdrojowym, idąc  w stronę mola w budynku po lewo, bez problemu dostrzeżemy szklaną windę. Jadąc nią na drugie piętro, dotrzemy do informacji turystycznej. Natomiast udając się na trzecie piętro, trafimy do kawiarni, którą pragnę opisać. 

Winda do Pijalni Wód Solankowych w Sopocie

Lokal o wdzięcznej nazwie „Mamma Mia” nie jest duży, ale są przynajmniej trzy powody, by go odwiedzić.

Kawiarnia Mamma Mia w Sopocie

1.Piękna panorama

Po pierwsze roztacza się stąd niesamowity widok na cały Skwer Kuracyjny, molo, morze i świeżo odrestaurowaną latarnię morską. Myślę, że wizyta w tym miejscu jest o wiele przyjemniejsza niż wędrówka schodami na szczyt tamtego budynku, a wrażenia wizualne na pewno nie są gorsze. No i widać stąd latarnię, której nie obejrzymy stojąc na niej 🙂

Widok na latarnię morskaą z tarasu kawiarni Mamma Mia w Sopocie

Podczas mojej wizyty udało mi się zdobyć miejsce przy stoliku na niewielkim, zadaszonym tarasie, co znacznie uatrakcyjniło pobyt w kawiarni.

Widok stamtąd jest niepowtarzalny i długo zostanie w mojej pamięci, choć dzień niestety był mocno deszczowy. 

Widok na Plac Zdrojowy w Sopocie z tarasu kawiarni Mamma Mia
Widok na Plac Zdrojowy z tarasu kawiarni
Park zdrojowy w Sopocie

2. Pyszna kawa, wyborne ciasto

Po drugie obsługa kawiarni okazała się bardzo miła a oferta naprawdę ciekawa. Pyszna kawa i herbata, różnorodne napoje chłodzące, desery lodowe i niesamowicie wyglądające ciasta zachęcają do konsumpcji od pierwszego momentu.

Kawiarnia Mamma Mia w Sopocie - ciasta i ciasteczka
Wnętrze kawiarni Mamma Mia w Sopocie
Menu kawiarni Mamma Mia w Sopocie

3. Sopocka solanka - darmowa degustacja

Po trzecie (i chyba najważniejsze) miejsce to jest również pijalnią tutejszej solanki w postaci rozcieńczonej. Możemy tu za darmo skosztować prozdrowotnej wody ze źródła św. Wojciecha. Sopocka solanka wypływa samoistnie ze źródła mieszczącego się na głębokości 800m.

Sopocka solanka - tablica informacyjna

Sopocka solanka bromkowo-jodkowa  zawiera m.in. duże ilości potasu, magnezu, jodu czy wapnia. Jej wysokie zasolenie (4,3%) i wysoki stopień mineralizacji powoduje, że ma ona szereg właściwości leczniczych. Solankę (wyłącznie w postaci rozcieńczonej!!!) możemy stosować na różne sposoby w schorzeniach skóry oraz układu ruchowego i oddechowego. Za jej pomocą również szybko uzupełnimy niedobory wielu minerałów w organizmie. Prócz picia solanki, warto skorzystać również z kąpieli solankowych i inhalacji.

Kąpiele solankowe w domu lub w jednym z sopockich basenów solankowych z jednej strony przynoszą ukojenie i relaks, z drugiej wpływają korzystanie na kondycję skóry. Jeżeli zastanawiasz się skąd wziąć tę „prozdrowotną miksturę”, już spieszę z pomocą 🙂

Solankowe fontanny

Sopocka solanka-grzybek solankowy

W samym centrum uzdrowiska szybko zauważymy tzw. grzybki solankowe, czyli fontanny w kształcie grzyba. Pierwszy dostrzeżemy naprzeciwko windy wiodącej do Pijalni wód Solankowych, zaraz koło Zakładu Baleontologicznego.

Druga fontannę znajdziemy kawałek dalej. Kierując się od „Monciaka” w prawo, dotrzemy do Parku Południowego im. M. i L. Kaczyńskich. W tym właśnie miejscu również stoi grzybek, z którego płynie sopocka solanka.

Sopocka solanka - fontanna grzybek w parku

Solankowe inhalacje

Ostatnim  sposobem na skorzystanie z jej niezwykłych właściwości są inhalacje, które szczególnie przyjemnie odbyć w jednej z tężni. Te drewniane konstrukcje, wypełnione gałęziami tarniny, skonstruowane są w taki sposób, że solanka wpompowywana jest na górę, a potem wolno spływa w dół po gałęziach, roztaczając zdrowy aerozol. Kurację w tężniach poleca się na przemianę materii, oczyszczanie organizmu m.in. wątroby i nerek oraz w celu leczenia układu oddechowego. W Sopocie tężnie znajdziemy m.in. w ogrodzie Muzeum Sopotu.

Warto zacząć swą przygodę z sopocką solanką w kawiarni Mamma Mia, a potem skorzystać z jej niezwykłego działania w innych miejscach. Natomiast jako pamiątkę z Sopotu możemy przywieźć  kosmetyki z dodatkiem tej niezwykłej wody.

Więcej informacji na temat sopockiej solanki znajdziesz TUTAJ.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o atrakcjach Sopotu, zajrzyj TUTAJ.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz