Darłowo napis

Darłowo

Darłowo to 13-tysięczne miasto położone nad Bałtykiem, w dolinie rzek Wieprzy i Grabowej. Leży około 40 km na północny wschód od Koszalina.  Ciekawe atrakcje w Darłowie  corocznie przyciągają rzesze turystów. Miasto ma bez wątpienia wiele do zaoferowania o każdej porze roku.

Ta niewielka, wbrew pozorom, miejscowość w sezonie letnim zamienia się w tętniące życiem miasto.  Oferuje bowiem turystom  wiele cyklicznych imprez kulturalnych oraz przestrzeń do aktywnego wypoczynku. Darłowo jest bez wątpienia ważnym ośrodkiem historycznym. Jako jedyna z nadmorskich miejscowości posiada gotycki Zamek Książąt Pomorskich. Co ciekawe, to właśnie tutaj urodził się i spędził ostatnie lata swojego życia Eryk Pomorski. Eryk to bez wątpienie ostatni Wiking Bałtyku a do tego król Dani, Szwecji i Norwegii. To dzięki niemu Darłowo dumnie nosi tytuł Królewskiego Miasta.

Jeżeli dodamy do tego szerokie, piaszczyste plaże i najpiękniejsze zachody słońca nad Bałtykiem w sąsiednim Darłówku, to Darłowo staje się niewątpliwie miejscem idealnym na letni wypoczynek.

Początki miasta sięgają  średniowiecza, kiedy to na przełomie VIII/IX wieku, u ujścia Wieprzy, powstała osada handlowa. Ze względu na najazdy Wikingów została przekształcona  w gród obronny zwany Dirlov. W roku 1312  gród otrzymał prawa miejskie i od tego momentu prężnie się rozwijał. Prawdopodobnie dlatego Bogusław X właśnie w Darłowie postanowił wybudować swój zamek. Dzięki przystąpieniu do Hanzy wzrosło znaczenie handlowe miasta. Nie ominęły go jednak powodzie, pożary i wojny. 

W 1497 roku Darłowo nawiedziła fala tsunami, niszcząc port i budynki. Fala dotarła do wzgórza, na którym znajduje się obecnie kościół św. Gertrudy. Kolejny żywioł niszczący Darłowo to bez wątpienia ogień. Wielki pożar miał miejsce w 1624 roku. Wtedy to spłonął ratusz, kościół, szkoła, a śmierć poniosło wielu mieszkańców.  Do dalszego upadku miasta z pewnością przyczyniły się epidemia dżumy, wojna trzydziestoletnia i kolejne pożary. 

Ożywienie gospodarcze miasta nastąpiło dopiero w XIX wieku. Wtedy odbudowano port, a miasto uzyskało status uzdrowiska. 

Atrakcje przyrodnicze

Samotna sosna na plaży

W miejscowości panuje klimat o dużej wilgotności, z ogromną zawartością jodu. Co w połączeniu z szerokimi plażami oraz urokliwym portem rybackim, spowodowało, iż w 1814 r powstało niewątpliwie jedno z najstarszych kąpielisk nadmorskich – Darłówko. 

Rzeka Wieprza dzieli nadmorską dzielnicę Darłowa na dwie części, wschodnią i zachodnią. Są one spięte rozsuwanym mostem pieszym. Wybierając się nad morze, już w Darłowie musisz się zdecydować, na której plaży w Darłówku chcesz wypoczywać. Do celu poprowadzą Cię bez wątpienia  dobrze rozmieszczone drogowskazy.

Darłowo jest również częścią wielu szlaków: pieszych, rowerowych, historycznych i wodnych. To przez tę niewielką miejscowość biegnie Szlak Świętego Jakuba, Szlak Rezerwatów, Międzynarodowa Trasa Rowerowa R-10 Eurovelo a także Szlak Zabytków Średniowiecza. Jedną z ciekawych atrakcji w Darłowie jest również szlak kajakowy na rzece Wieprzy.

Reasumując w dawnym Rügenwalde (tak w czasach niemieckich nazywane było miasto) nie sposób się nudzić. Miasto oferuje bowiem bogata bazę noclegową „na każdą kieszeń” oraz wiele atrakcji dla dzieci.

atrakcje w darłowie - zamek książąt pomorskich

Atrakcje w Darłowie - Zamek Książąt Pomorskich

Do ciekawych atrakcji w  Darłowie należy niewątpliwie dawna siedziba książąt pomorskich.  Jest ona wszakże wizytówką miasta, miejscem do którego, prędzej czy później trafia niemal każdy turysta. 

Darłowski zamek został wybudowany w II połowie XIV wieku na planie kwadratu, z 24 metrową wieżą. Godnym uwagi jest fakt, że położony jest on na sztucznie usypanej wyspie, między Wieprzą a kanałem młyńskim.

Na przestrzeni wieków zamek został rozbudowany, ale nie ominęły go też liczne pożary. Mieścił się w nim magazyn soli, szpital dla wojsk napoleońskich, sąd i więzienie. Jego najznamienitsi mieszkańcy to przede wszystkim: Bogusław V, Elżbieta Piastówna, Eryk I Pomorski czy Bogusław X Wielki. Od 1930 r. zamek pełni funkcje muzeum.

Zabytkowa budowla zlokalizowana jest w odległości 250 m od rynku miejskiego. 

Parkowanie przy Zamku Książąt Pomorskich

Parkowanie w Darłowie w pobliżu zamku jest możliwe, ale w sezonie letnim może być trudne. Miejsc do pozostawienia auta między bramą wejściową do zamku a restauracją „Bon Apettit”, serwującą pyszna pizzę i nie tylko, jest niewiele. Dlatego warto szukać wolnych miejsc wzdłuż ulicy Młyńskiej. Można też udać się na płatny w sezonie parking przy ulicy Chopina znajdujący się ok. 350 metrów od zamku, skąd również trafimy do ciekawych atrakcji Darłowa.

Więcej o parkowaniu w  Darłowie przeczytasz tutaj: link

Zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich

Dla zwiedzających udostępniono salę rycerską z bogatą ekspozycją sztuki sakralnej ziemi sławieńskiej. W salach na pierwszym piętrze można ponadto obejrzeć zabytki lokalnej sztuki ludowej oraz ekspozycję sztuki Wschodu. Na uwagę zasługują też eksponaty w sali przyjęć – stół gdański i portrety książąt pomorskich. Na drugim piętrze znajdziesz zabytki sztuki użytkowej, cenne późnorenesansowe łoże z baldachimem czy Salonik Bursztynowy. W zamkowych piwnicach zlokalizowano wystawę średniowiecznych narzędzi tortur z celą czarownic.

Bezsprzecznie jednym z najcenniejszych eksponatów jakie w swoich zbiorach posiada muzeum,  jest wierna kopia pomorskiej mapy Eilharda Lubinusa.  „Die Große Lubinsche Karte von Pommern” z 1618 roku, powstała na zlecenie Filipa II. Mapa zwraca uwagę nie tylko wymiarami, ale i bogactwem detali, jakie autor na niej umieścił. Są to przede wszystkim wizerunki miast pomorskich, opis Pomorza, portrety pięciu książąt pomorskich, wizerunki ryb, statków czy broni. Istotnie czyni to z mapy eksponat, przy którym warto zatrzymać się na dłużej.

Informacje praktyczne

Zwiedzający o dobrej kondycji mogą na zakończenie wspiąć się krętymi, wąskimi schodami na wieżę. W trakcie wchodzenia na wieżę zwróć uwagę na świetnie zachowane sklepienie krzyżowo-żebrowe i odlane w brązie medaliony władców Polski.  Z wieży rozciąga się bardzo malowniczy widok na okolicę.

Wejście na wieżę jest dodatkowo płatne, tak jak na wystawy czasowe organizowane w budynku na dziedzińcu. Bezpośrednio z dziedzińca można także wejść na taras widokowy, przyległy do zamku. U podnóża schodów zwiedzających wita sam król Eryk. Rzeźba króla stoi w gotyckiej wnęce bramy zamkowej.

Ze względu na brukowany dziedziniec i schody, podczas zwiedzania  z dziećmi, lepiej sprawdzi się nosidełko lub ramiona rodziców, niż wózek. Na zamku znajdziesz także stoisko z pamiątkami przy kasie i bezpłatną toaletę. 

Cennik oraz godziny otwarcia dostępne na stronie https://www.zamekdarlowo.pl/ w zakładce informacje.

Brama do Zamku Książąt Pomorskich
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie
Wejście na dziedziniec - Zamek Książąt Pomorskich

atrakcje w Darłowie - rynek na starym mieście

Rynek w Darłowie

Rynek jest centralnym punktem miasta. Tu można odpocząć na jednej z ławeczek, delektując się widokiem renesansowych i barokowych kamienic, osiemnastowiecznego ratusza miejskiego i Pomnika Rybaka.  

Pomnik to w zasadzie fontanna, powstała ku czci ludzi morza. Fundatorami fontanny byli członkowie rodziny Hemptenmacherów- niewątpliwie najbogatszych darłowskich armatorów.

Wokół cokołu znajdują się cztery tablice z brązu, przedstawiające dzieje miasta. Umieszczone są nad zbiornikami, do których z fontanny leci woda. Czasami jest ona kolorowa :). Dlatego jest to ulubione miejsce dzieci, zarówno zwiedzających, jak i mieszkających w Darłowie. Wokół pomnika,  na płytkach chodnikowych, znajdziesz wizerunki ryb. Natomiast nad wejściem do ratusza na uwagę zasługuje herb miasta – gryf z rybim ogonem i łaciński napis.

Główny plac miasta to miejsce, które szczególnie w sezonie letnim, tętni życiem. To tu odbywają się koncerty, festyny czy seanse kina na leżakach. Wstęp na te wydarzenia jest bezpłatny, a aktualny kalendarz imprez znajdziesz na www.darlowo.pl

Wizerunek ryby na chodniku

Atrakcje w pobliżu rynku

Na rogu darłowskiego rynku widać zastygłą w ruchu postać, kierującą się w stronę ulicy Powstańców Warszawskich, zwanej przez miejscowych deptakiem. Przedstawiona postać to nikt inny,  jak pierwszy powojenny burmistrz Darłowa – Stanisław Dulewicz. Pomnik, czy raczej uliczną rzeźbę, ufundowano w okazji 70-lecia polskiego Darłowa. Ten mężczyzna, ubrany w długi płaszcz i kapelusz z teczką w dłoni, to bez wątpienia idealny partner do zdjęcia z widokiem na rynek.  

Nieopodal burmistrza Dulewicza, na rodu deptaka i ulicy Rynkowej, stoi gotycka kamienica wspomnianych wcześniej Hemptenmacherów. Na odnowionej elewacji poszukaj tablicy przedstawiającej nieotaklowany żaglowiec – kogę. Dawniej uważano, że tablica wskazuje wysokość, do której sięgała woda podczas powodzi miasta z 1497 roku. Badania wykluczają taką interpretację, czego dowodem maja być daty umieszczone obok kogi, związane z historią kamienicy – 1604 i 1793.

 

Atrakcje w Darłowie - Pomnik Rybaka
Pomnik prezydenta Stanisława Dulewicza

atrakcje w darłowie - deptak

Darłowski deptak to w rzeczywistości wyłączona z ruchu samochodowego część ulicy Powstańców Warszawskich.  To miejsce, gdzie w sezonie letnim jest niezwykle gwarno i tłoczno. Na deptaku bez wątpienia posłuchasz muzyki na żywo i zjesz pyszne lody. W lodziarni Me’lody przemiła obsługa serwuje najlepsze włoskie w Darłowie. O moich ulubionych kawiarniach w Darłowie przeczytasz TUTAJ

Tu znajdziesz sklepiki, kawiarnie czy restauracje zlokalizowane w zabytkowych kamienicach. Perełką na gastronomicznej mapie Darłowa jest bezsprzecznie restauracja Czarno na Białym. Niebanalny, luksusowy wystrój, ciekawe menu i najpyszniejsze jagodzianki w Darłowie to bez wątpienia atuty tego miejsca. 

Deptak poprowadzi Cię do mostu, z którego roztacza się naprawdę piękny widok na Zamek Książąt Pomorskich i rzekę Wieprzę. Stąd już tylko kilka kroków do kościoła świętego Jerzego, o którym przeczytasz w dalszej części tego wpisu.

Atrakcje w darłowie - Kościół Mariacki

Kościół Mariacki w Darłowie

Za ratuszem miejskim znajduje się wybudowany w XIV wieku kościół Najświętszej Marii Panny.  Ta  trójnawowa budowla typu bazylikowego, z 60-metrową wieżą, zarządzana jest obecnie przez franciszkanów. 

Wewnątrz tej średniowiecznej świątyni podziwiać możemy wiele ciekawych eksponatów. Przede wszystkim  barokową, drewnianą ambonę z 1700 roku, renesansową chrzcielnicę, XIX wieczne organy czy żyrandol z Neptunem z 1600 roku. Ponadto okna kościoła zdobią ciekawe, kolorowe witraże. 

Na szczególną uwagę zasługują bez wątpienia  średniowieczne malowidła ścienne w prezbiterium oraz, znajdujące się w kaplicy pod wieżą, Mauzoleum Pomorskie. Właśnie w tym miejscu, w trzech sarkofagach, spoczywają Eryk I Pomorski, Elżbieta żona Bogusława X i księżna Jadwiga.

Zwiedzanie kościoła jest bezpłatne i możliwe poza godzinami, w których odprawiane są msze.

Dodotkowo na zewnątrz świątyni, w miejscu dawnego cmentarza, gdzie jeszcze do 1842 roku grzebano zmarłych, znajduje się lapidarium. Zabytkowe, bezimienne krzyże, nagrobki rodziny Kasiske, płyta epitafijna kapitana Jorgena Andreasa Bircha, wpisują się w klimat miejsca.

Kościół Mariacki - nawa główna
Zabytkowa chrzcielnica w Kościele Mariackim
Krypta w Kościele Mariackim

Atrakcje w darłowie - Brama Kamienna

Atrakcje w Darłowie - Brama Kamienna
Brama Kamienna

Idąc z darłowskiego rynku (Placu Kościuszki) w lewo, dojdziesz do Bramy Kamiennej. Zbudowana została ona w XIV wieku, na planie kwadratu, z ostrosłupowym przejazdem (jest to fragment ruchliwej ulicy). Stanowi ona część istniejących niegdyś murów obronnych, pozostałością których jest nazwa i półokrągły kształt ulicy Wałowej.

Budowla jest niewątpliwie jednym z najcenniejszych zabytków w Darłowie. Jako jedyna z czterech bram wiodących do średniowiecznego Darłowa została zachowana do dziś. Niegdyś pełniła funkcję obronna i obserwacyjną, a dziś znajduje się w rękach prywatnych i niestety nie można jej zwiedzać. Mieści się w niej między innymi piekarnia.

Tuż za bramą znajduje się kolejna atrakcja w Darłowie, mianowicie rzeźba uliczna przedstawiająca bicykl, jamnika i kapelusz. Ta ciekawa instalacja nawiązuje bez wątpienia do tradycji kolarskich Darłowa oraz idealnych warunków do uprawiania tego sportu w regionie.

Atrakcje w Darłowie - Kościół św. Gertrudy

Atrakcje w Darłowie - Kościół św. Gertrudy

Podążając dalej w kierunku drogi na Ustkę, dojdziesz do jednej z ciekawszych atrakcji w Darłowie, czyli kościoła świętej Gertrudy. Jest to jedyna tego typu budowla w Polsce. Obiekt wybudowany w XIV-XV wieku w stylu skandynawskiego gotyku znajduje się  na terenie czynnego cmentarza. 

Z powstaniem tego kościoła wiąże się legenda. Według niej, podczas tsunami w 1497 roku, gigantyczne fale zniszczyły port wdzierając się w głąb lądu. Siła żywiołu była tak ogromna, że trzy zacumowane w porcie statki zostały wyrzucone na ląd. Na jednym o życie walczyła księżniczka Gertruda. Przyrzekła ona , że jeżeli przeżyje i bezpiecznie osiądzie na lądzie, na tym miejscu wzniesie kaplicę. Ile w tym prawdy nie wiadomo, faktem jest, że pierwsza wzmianka o kaplicy pochodzi z tego właśnie roku. 

 

kościół św. Gertrudy - zwiedzanie

Budowla kościoła na planie sześciokąta, pokryta gontowym dachem, robi ogromne wrażenie. Wnętrze świątyni jest bez wątpienia równie ciekawe. Naprzeciwko ołtarza znajduje się pięć balkonów zdobionych malowidłami z herbami cechów piwowarów i szewców. Ponadto cenne są freski, neobarokowy prospekt organowy, gwieździste sklepienie czy polichromia ścienna.

Corocznie, w pięknym wnętrzu, na przełomie lipca i sierpnia, odbywa się Festiwal Muzyki Organowej. To prawdziwa uczta dla melomanów i nie tylko. Koncertują tu z pewnością światowej sławy muzycy. Wstęp na koncerty jest bezpłatny, ale miejsca siedzące nie są gwarantowane.  A to ze względu na fakt, że miejsc jest mniej niż chętnych, chcących wziąć udział w tej muzycznej uczcie.

Zwiedzanie Darłowa można rozpocząć właśnie od kościoła Świętej Gertrudy.  Tym bardziej iż za kościołem, przy ulicy Świętej Gertrudy znajduje się bezpłatny parking, na którym można znaleźć wolne miejsca również w sezonie letnim.

atrakcje w darłowie - Park Króla Eryka

Park Króla Eryka

Za bramą kościoła św. Gertrudy, przy ul. Ojca Damiana Tynieckiego 31, znajduje się niewielki Park Króla Eryka. Jest to idealne miejsce do wypoczynku, na dodatek zlokalizowane w niewielkiej odległości od historycznych zabytków Darłowa.

W centralnej części parku, poza pięknymi nasadzeniami, znajdziemy  alejki, ławeczki i podświetlaną, komputerowo sterowaną fontannę. Park to atrakcja w Darłowie, lubiana szczególnie przez dzieci.

Odwiedzając to miejsce z dziećmi w sezonie letnim, obowiązkowo zabierz ubrania na zmianę. Najmłodsi z pewnością zechcą pobiegać między wyłaniającymi się znienacka strumieniami wody. 

atrakcje w darłowie - Kościół św. Jerzego

Kościół św. Jerzego w Darłowie

Idąc z rynku miejskiego darłowskim deptakiem, przy którym zlokalizowane są przeróżne sklepy i kawiarenki, przechodząc przez most na Wieprzy, po ok 350 metrach, dotrzesz do kolejnego kościoła w Darłowie.

Kościół Świętego Jerzego  jest to niewielka, murowana świątynia jednonawowa, z wieżą od zachodu. Co wyróżnia kościół, to bez wątpienia lokalizacja. Został on bowiem wzniesiony w XV wieku poza murami miasta. Tłumaczono to dobrem mieszkańców, gdyż w kościele miał się mieścić szpital, między innymi dla trędowatych. W XVII wieku wokół kościoła chorzy i ubodzy  szukali schronienia w powstałych tam lepiankach. 

Ciekawostką jest to, iż podczas remontu darłowskiego zamku, kościół świętego Jerzego pełnił funkcje pawilonu wystawienniczego

 

atrakcje w darłowie - Ławeczka Leopolda Tyrmanda

Ławeczka Leopolda Tyrmanda

Przed kościołem znajduje się kolejna, ciekawa rzeźba uliczna, przedstawiająca siedzącego na ławeczce, publicystę i pisarza Leopolda Tyrmanda.

Nieprzypadkowo stanęła ona właśnie w Darłowie.  Faktycznie w Królewskim Mieście toczy się akcja książki „Siedem dalekich rejsów”.  Na jej podstawie powstał film „Naprawdę wczoraj”, w którym główne role zagrali Beata Tyszkiewicz i Andrzej Łapicki.

Ławeczka to nie jedyna atrakcja w Darłowie związana z Tyrmandem. Kolejna to wszakże szlak „Śladami bohaterów Tyrmanda„. Szlak wyznacza osiem niewielkich rzeźb umieszczonych na terenie Darłowa i Darłówka. Są to, na przykład: kamera przy dworcu i  Armagnac przy zamku. Ciekawa jest też rzeźba przedstawiająca kadr z filmu „Siedem dalekich rejsów” ustawiona przy hotelu Apollo. Więcej na temat atrakcji w Darłówku znajdziesz TUTAJ

atrakcje w darłowie - Wyspa Łososiowa

Brama wejściowa na Wyspę Łososiową

Jeżeli zmęczyły Cię historyczne zabytki w Darłowie, skieruj swe kroki na Wyspę Łososiową. Miejsce to jest malowniczo położone między rzeką Wieprzą,  a kanałem młyńskim przy ulicy Marii Skłodowskiej – Curie, w pobliżu stacji paliw Orlen.

Teren ten jest bezsprzecznie idealny dla rodzin z dziećmi. Na wyspie utworzono bowiem park z alejkami spacerowymi i ławeczkami. Najmłodsi mogą tu bezpiecznie poszaleć na rowerze czy hulajnodze. Znajdziesz tu też niewielki plac zabaw dla dzieci (uwaga na nierówna nawierzchnię placu) i skatepark. Osoby aktywne mogą skorzystać z położonej wśród drzew siłowni i stolików do gry w szachy czy warcaby (gry musisz mieć własne). Na terenie parku znajduje się przystań kajakowa, miejsce na ognisko, stoliki z ławeczkami oraz, jak podają niektóre źródła, toaleta. (Osobiście zachęcam do skorzystania z toalety na Orlenie). 

Wyspę Łososiową zamieszkują łabędzie i mewy oraz duże stado kaczek, organizujące kacze spacery alejkami parku. Wędrując w cieniu drzew napotkasz bez wątpienia drewniane rzeźby rybaków i ryb. Na końcu parku dwa końce lądu, podzielone Wieprzą, spina czerwony most imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Stąd już tylko krok do Intermarche i Netto, a dalej do Zamku Książąt Pomorskich i centrum. 

Wzdłuż Wyspy Łososiowej można bezpłatnie zaparkować przy ulicy Kanałowej.

Wyspa jest ogrodzona i zamknięta między 22:00 a 6:00.

Wyspa Łososiowa - rzeźba ryby
Wyspa Łososiowa - rzeźba ryby

atrakcje w darłowie - kino bajka

Spędzając wakacje nad polskim morzem pogoda nie zawsze spełni Twoje oczekiwania. Jeżeli będzie zbyt upalnie lub deszczowo, wybierz się do darłowskiego kina „Bajka”. Kino jest zmodernizowana i oferuje repertuar nie gorszy niż kina w dużych miastach. Bilety można zamówić na stronie www.kino.darlowo.pl Tam znajdziesz też aktualny repertuar oraz informacje o odbywających się  w „Bajce” imprezach kulturalnych. Jest to miejsce, które dodatkowo pełni funkcję teatru, filharmonii czy sali koncertowej. 

Ciekawym wydarzeniem cyklicznym jest Festiwal Filmów Skandynawskich. Odbywa się on corocznie w lipcu i jest niewątpliwie jedną z ważniejszych kulturalnych atrakcji w Darłowie. Publiczność podczas kilku festiwalowych dni może obejrzeć znane filmy reżyserów z krajów nadbałtyckich. Dużym zainteresowaniem cieszą się  tu produkcje niszowe, które zazwyczaj nie docierają do Polski. Projekcji filmów towarzyszą koncerty i spotkania.

W programie znajdziesz też filmy dla dzieci i młodzieży. Wstęp na wszystkie festiwalowe projekcje jest bezpłatny. Kino znajduje się na ulicy Morskiej 56, przy drodze do Darłówka Wschodniego. 

Bajka - kino przyjazne sensorycznie

W darłowskim kinie odbywają się specjalne seanse dla osób ze spektrum autyzmu i ich opiekunów. Również osoby które nie lubią hałasu czy mają problem z siedzeniem w bezruchu, mogą skorzystać z takiego seansu.

Podczas takiej projekcji natężenie światła i dźwięku jest dostosowane tak aby nie męczyć nadwrażliwych zmysłów. Przed pokazem nie ma reklam, nie obowiązuje też zasada całkowitej ciszy. Przeciwnie, można komentować, śpiewać a głośny śmiech jest wręcz wskazany. 

Dodatkowo na seans przyjazny sensorycznie można przynieść własne przekąski. 

Informacje o filmach z udogodnieniami znajdziesz w repertuarze kina na http://www.kino.darlowo.pl

Atrakcje w Darłowie - Tramwaj wodny do Darłówka

Tramwaj wodny z Darłowa do Darłówka

Kilkukilometrowa odległość między Darłowem a Darłówkiem sprawia, że wielu turystów zastanawia się, jak tę drogę pokonać.

Sposobów jest oczywiście wiele. Najszybszy to samochód lub bus (kursują regularnie, odjeżdżają z przystanków przy Kościele Mariackim, przy ul. Podzamcze, przy ul. Żeromskiego, rozkład jazdy znajdziesz na stronie https://www.darlowo.pl/wakacyjny-rozklad-sprawdz-jak-dojechac-na-trasie-darlowo-darlowko/).

Najdłuższy to pełen atrakcji spacer. Moja ulubiona trasa biegnie z centrum miasta przez ulicę Morską, bulwar nad Wieprzą do Darłówka Wschodniego.

Na tej trasie napotkasz zacumowane przy kanale kutry rybackie i statek szkoleniowy Szkoły Morskiej „Franek”, mural na starej lodowni czy zewnętrzną siłownię. Przy bulwarze znajdziesz ławeczki, warto przysiąść na nich i delektować się atmosferą portowego życia.

Przy drogach dojazdowych do Darłówka zlokalizowane są ścieżki rowerowe, które wiodą zarówno do Darłówka Wschodniego ( z drogi na Ustkę, przez zjazd z ronda przy PoloMarkecie, w aleję Jana Pawła II, dalej przy Parku Wodnym „JAN”; odległość ok. 3,4 km) jak i Darłówka Zachodniego (ulicą Morską obok Lidla, dalej Lotników Morskich i Zwycięstwa; odległość ok. 5 km.)

Gdzie znajdziemy tramwaj wodny?

Interesującą alternatywą dla wyżej wymienionych środków lokomocji jest jedna z ciekawych atrakcji w Darłowie, czyli tramwaj wodny do Darłówka. Rejs niewielkim statkiem odbywa się rzeką Wieprzą z przystani w Darłowie przy ulicy Kowalskiej do przystani w Darłówku Wschodnim, zlokalizowanej przy rozsuwanym moście. Przyjemny rejs statkami „Księżna Zofia”, „Tristan” i „Izolda” trwa ok. 20 min. i jest świetną okazja do obserwacji rzeki i kanału portowego. Statki rozpoczynają rejsy o 9:45 i kursują co 30 minut do 18:45. Ceny biletów w sezonie 2023 wynoszą: normalny 21 zł, ulgowy dla dzieci od 3 do 15 lat -19 zł. Na pokład można zabrać pupila, wózek, rower za dodatkową opłatą 6 zł. 

Dodatkowe informacje na stronie: https://www.darlowko.pl/atrakcje/tramwaj-wodny

Atrakcje w okolicy darłowa

Odpoczywając w Darłowie, warto odwiedzić również, położone bezpośrednio przy drodze do Koszalina, uzdrowisko Dąbki. Tej uroczej miejscowości poświęciliśmy osobny wpis.

Kolejna nadmorska miejscowość którą warto odwiedzić będąc w Darłowie to Jarosławiec. Oddalony jest o około 16 kilometrów od Królewskiego Miasta i oferuje turystom wiele ciekawych atrakcji. Obecnie droga łącząca oba miasta jest remontowana i z tego powodu ruch na niej odbywa się wahadłowo. Trzeba się liczyć z oczekiwaniem na kilku światłach. Żeby tego uniknąć możesz wybrać alternatywną trasę przez Krupy. Dalej na rondzie w Grzybnie należy skręcić na Jarosławiec. 

Ponadto w niewielkiej odległości od Darłowa znajdziesz kilka  miejsc, które są ciekawą alternatywą dla nadmorskich plaż czy historycznych zabytków miasta.

Park Rozrywki Leonardia

To wyjątkowy park rozrywki położony 8 kilometrów od Darłowa przy drodze na Sławno. To miejsce w którym na dużej łące rozmieszczono około stu drewnianych gier. Wszystkie są własnoręcznie wykonane przez właściciela Leonardii. Stanowiska są bardzo różnorodne, jedne proste, inne bardziej skomplikowane. Są gry jednoosobowe, dwuosobowe a także takie przy których rywalizować może więcej osób. Znajdziesz tam flipery, bilard holenderski, balanser, klocki i wiele innych. Moja ulubiona gra to łowienie rybek – wymaga precyzji i cierpliwości 🙂

W pracowni Leonarda da Vinci możesz złożyć modele maszyn projektu mistrza. Ciekawym wyzwaniem jest złożenie mostu bez użycia gwoździ i innych łączeń.

W parku nie sposób się nudzić. To miejsce dla wszystkich lubiących rozrywkę i ruch na świeżym powietrzu.

 

Park Rozrywki Leonardia klocki
Park Rozrywki Leonardia

Na pobyt w Leonardii warto przeznaczyć sporą część dnia. Tym bardziej że wyznaczono tam miejsce na odpoczynek, gdzie można zjeść własne jedzonko lub to zakupione w niewielkim sklepiku. Ponadto można wyjść z parku i wrócić na ten sam bilet. Bilet to opaska, którą trzeba założyć na rękę.

Z doświadczenia wiem, że trudno wyjść z Leonardii, nawet nastolatki zapominają o telefonach i pobyt w parku przeciągają niekiedy do zamknięcia.

Przed Leonaridą znajduje się duży teren przeznaczony na parking, a w środku zadbane toalety. Wybierając się do parku pamiętajcie o zabraniu nakrycia głowy a w upalne dni również kremu z filtrem. Mimo, że na placu jest wiele drzew, niektóre atrakcje nie są zacienione. 

Więcej informacji o godzinach otwarcia i cenach biletów znajdziesz na www.leonardia.pl

Forest Natura Spa

Forest Atrakcje w Darłowie
Forest Natura Spa

Nieopodal Darłowa w Rusku znajduje się miejsce w którym odpoczniesz od gwaru plaż i deptaków. Forest Natura Spa to aktywny wypoczynek połączony z relaksem w niewielkim spa, również poza sezonem. Do dyspozycji gości jest sauna na podczerwień i sauna fińska opalana drewnem. Dodatkowo po seansie w saunach możesz schłodzić się w balii z zimną wodą lub pod prysznicem. Przyjemnym dopełnieniem całości jest jacuzzi z hydromasażem. Ładne, zadbane otoczenie zachęca do relaksu we dwoje lub w gronie przyjaciół.  

Ogromną zaletą miejsca jest to, iż możesz mieć je na wyłączność – na kilka godzin lub cały weekend.  Tym bardziej, że do dyspozycji gości jest  samodzielny dom wczasowy dla 8 osób. Spędzając weekend w Forest Natura Spa z pewnością nie będziesz się nudzić. Gospodarze przygotowali  zadaszoną wiatę z grillem i miejscem na ognisko. Jeżeli lubisz aktywny wypoczynek, na miejscu masz dostęp do profesjonalnej siłowni i placu zabaw dla dzieci. Zwiedzanie okolicy też nie stanowi problemu, w Forest Natura Spa wynajmiesz  rowery lub elektryczne hulajnogi. 

Więcej informacji i aktualny cennik znajdziesz TUTAJ

Relaks w Forest Natura Spa
Forest

Podobne wpisy

Dodaj komentarz