Kołobrzeg – atrakcje nad morzem
Kołobrzeg znany jest właściwie każdemu, kto kocha podróże nad polskie morze. Miasto, będące największym uzdrowiskiem w naszym kraju, przyciąga rzesze turystów o każdej porze roku swym niewątpliwym czarem, bogatą historią i szeroką ofertą noclegów. Godnym uwagi jest fakt, że atrakcje w Kołobrzegu dostępne są praktycznie przez cały rok, ponieważ tu sezon nigdy się nie kończy. Większość sklepów, restauracji, kawiarni i innych atrakcji w Kołobrzegu działa tu również jesienią i zimą.
Oczywiście główny nurt wczasowiczów nadciąga tu latem, gdy możliwe stają się morskie kąpiele i wylegiwanie na plaży w promieniach słońca. Jednak nie można zapomnieć, że Kołobrzeg to również mnóstwo obiektów sanatoryjnych, z których korzystają też w innych porach roku kuracjusze potrzebujący leczenia lub rekonwalescencji.
Poza tym miasto upodobali sobie turyści zagraniczni, głównie z Niemiec. Są to często emeryci lub rodziny z małymi dziećmi, dlatego też mogą oni korzystać z atrakcji w Kołobrzegu poza sezonem letnim.
Table of Contents
ToggleCzym Kołobrzeg różni się od innych nadmorskich miejscowości?
To właśnie tutaj są nie tylko piękne trasy spacerowe, ale również zabytki i lokale w centrum, świetne molo oraz cała infrastruktura turystyczna nad morzem.
Miasto, zwane też „Perłą Bałtyku”, żyje też swoim zwykłym życiem. Na stałe mieszka tu około 50 tysięcy osób, niewiele mniej przyjeżdża tu codziennie z okolicznych miejscowości do pracy, na zakupy do kina lub restauracji.
Godna uwagi jest też niewątpliwie szczególnie bogata baza noclegowa w mieście. Podobno największa nad polskim morzem.
Ilość apartamentów, pensjonatów i hoteli (również tych luksusowych) przyprawia o zawrót głowy. Każdy znajdzie tu ofertę dla siebie, co jest bardzo ważnym aspektem przy wyborze miejsca wypoczynku.
W Kołobrzegu nie sposób się nudzić!
Atrakcje Kołobrzegu nad morzem:
Atrakcje w Kołobrzegu - Plaża
Plaże w Kołobrzegu to największa zaleta kurortu, absolutnie nie do przecenienia. Osobiście sporo podróżuję wzdłuż polskiego wybrzeża, ale rzadko gdzie plaża tak mnie zachwyca.
Okazuje się jednak, że moja miłość do jasnego, drobnego piasku nie jest odosobniona. Magazyn Travelist organizuje bowiem corocznie ranking najpiękniejszych plaż polskiego wybrzeża i kołobrzeska plaża jest w nim zazwyczaj bardzo wysoko. W roku 2022 uplasowała się na drugim miejscu, zaraz po Świnoujściu, dlatego pojawia się na czele wymienionych przeze mnie atrakcji w Kołobrzegu.
Jaka jest plaża w Kołobrzegu?
Znajdziemy tu nie tylko czysty, bardzo delikatny piasek i łagodne wejścia do wody, ale również całą niezbędną infrastrukturę. Kołobrzeska plaża jest też niezwykle szeroka, miejscami dochodzi do 100 m. Kolejne akweny plaży podzielone są drewnianymi falochronami, na których bardzo chętnie przysiadają mewy, co dodaje mnóstwo uroku nadmorskiemu krajobrazowi.
Ponieważ Kołobrzeg to spore miasto, plażę dzielimy właściwie na trzy części:
- plażę zachodnią po lewej stronie rzeki Parsęty,
- plażę centralną, gdzie najwięcej się dzieje,
- plażę wschodnią, otoczoną najbardziej luksusowymi hotelami
Atrakcje w Kołobrzegu - Plaża zachodnia
Plaża zachodnia w Kołobrzegu to ta spokojniejsza część kołobrzeskiego wybrzeża. Mieszkańcy miasta właśnie ją często wybierają na miejsce swego wypoczynku. Latem łatwiej tu zaparkować, a droga do plaży nie jest długa.
Wiedzie ona przez Park Jedności Narodowej, który podaruje nam odrobinę cienia w upalne dni. Długo w tym miejscu znajdował się cmentarz ewangelicki, zlikwidowany ostatecznie w 1971 roku. Dziś w parku odnajdziemy również jedną z nietypowych atrakcji w Kołobrzegu – lapidarium z nagrobkami przedwojennych, niemieckich mieszkańców miasta.
Kierując się alejami parku w stronę zachodnią, dotrzemy do terenu Zespołu Szkół Morskich, czyli jednej z 5 szkół ponadpodstawowych w Polsce kształcących młodzież do pracy na morzu.
Wejście główne na plażę zachodnią prowadzi przez taras widokowo-wypoczynkowy z ławkami i zjazdem dla wózków. Z tego miejsca możemy podziwiać morze, plaże i spektakularne zachody słońca nad Bałtykiem. Spotkamy tu również jedną z nowszych atrakcji w Kołobrzegu, czyli figurę jednego z przedstawicieli szlaku kołobrzeskich Marianów 🙂
O wydmach słów kilka
Zachodni odcinek plaży otoczony jest malowniczymi, dość wysokimi wydmami z dużą ilością zieleni.
Pisząc o wydmach, warto wspomnieć tu o jednej z nich, pojawiającej się w wyszukiwarce na mapach google.com i powodującej pewną konsternację wśród turystów. Wydma Kopernikańska, bo o niej mowa, to nie żaden specjalny cud natury. Jest to po prostu zwykły fragment piasku, na którym uczniowie I LO im. Mikołaja Kopernika organizują nieoficjalne spotkania na łonie przyrody. Ponieważ jest to ważne miejsce dla młodzieży, któryś z uczniów postanowił zaznaczyć je na mapach i tym samym dodać o jedną atrakcję w Kołobrzegu więcej.
Sama plaża w tym miejscu jest szeroka, bardzo czysta i na sporym odcinku strzeżona przez wyszkolonych ratowników. Gwarantuje to przyjemny i bezpieczny wypoczynek. Dodatkowo na wysokości hotelu Baltic Plaza znajduje się plaża dla psów, gdzie możemy udać się na spacer znaszym pupilem. Stąd już tylko krótki spacer dzieli nas od sąsiedniej miejscowości – Grzybowa. Więcej o Grzybowie przeczytasz tutaj
Przed wejściem na plażę i wzdłuż ulicy Jedności Narodowej znajdziemy kilka stoisk z pamiątkami i punktów gastronomicznych.
Szczególnie polecam tu wizytę w lokalnej Starej Piekarni Wierzbowscy. Możemy tu delektować się pyszną kawą, zakupić tradycyjne pieczywo i ciasta lub skorzystać z bogatej oferty śniadań.
Atrakcje w Kołobrzegu - Plaża centralna
Przebywając na plaży centralnej czujemy, że jesteśmy w samym sercu dynamicznego kurortu. To tu latem dzieje się najwięcej. Jeżeli któraś z telewizji transmituje wakacyjną relację z Kołobrzegu, to najprawdopodobniej właśnie z tego miejsca.
Samo centrum tej plaży stanowi odcinek od mola w kierunku wschodnim. To tutaj są słynne atrakcje Kołobrzegu, czyli m.in. schodki, na których w sezonie spotyka się młodzież. Za nimi natomiast stoi sanatorium „Bałtyk”, którego budynek zastąpił niestety jedną z najważniejszych, przedwojennych atrakcji w Kołobrzegu – pałac plażowy (tzw. Strandschloss).
Zapraszamy na schodki i... do plażowego kosza
Siedząc na schodkach można, liżąc lody, obserwować spacerujących po molo turystów i drepczące wzdłuż morza łabędzie. Stąd wieczorem jest najpiękniejszy widok na kolorowo podświetlone molo.
Właśnie tutaj możemy również odpocząć w uwielbianych przez turystów plażowych koszach, które niestety coraz rzadziej znajdziemy na polskim wybrzeżu.
W Kołobrzegu kosze były w tym miejscu od zawsze, choć kiedyś korzystanie z nich było łatwiejsze. Wynajmowane za opłatą w ciągu dnia, wieczorem pozostawały za darmo do dyspozycji wszystkich, co z ochotą wykorzystywały zakochane pary. Czy można sobie bowiem wyobrazić coś romantyczniejszego, niż wspólnie spędzony wieczór w koszu na plaży i obserwowanie zachodu słońca nad Bałtykiem?
Niestety od kilku lat kosze są dostępne tylko w ciągu dnia a wieczorem zwykle są zamykane. Taki dziwny znak czasów…. A szkoda, bo była to zawsze jadna z ulubionych atrakcji w Kołobrzegu.
Atrakcje w Kołobrzegu- Bulwar przy plaży
Na tutejszej plaży znajdziemy poza tym dmuchane zabawki, trampoliny, zjeżdżalnie oraz inne typowe atrakcje Kołobrzegu, jak przejażdżka na skuterze wodnym lub bananie. Tylko krok dzieli nas w tym miejscu od wejścia na molo lub słynny bulwar Jana Szymańskiego.
Zaczynający się zaraz za molo Bulwar Jana Szymańskiego to niewątpliwie najbardziej dynamiczny odcinek kołobrzeskiej promenady. Idąc bulwarem, trafimy po kilkunastu minutach w okolice latarni morskiej i portu.
Jeżeli natomiast wybierzemy spacer w stronę wschodnią, każdy kolejny odcinek plaży będzie prawdopodobnie mniej zaludniony. Jednak atrakcji w Kołobrzegu na plaży centralnej na pewno nie zabraknie.
Plaża wschodnia
Plaża wschodnia w Kołobrzegu to od kilku lat bardzo szeroki i czysty fragment wybrzeża. Przed rewitalizacją kołobrzeskiej plaży trudno tu było czasem znaleźć skrawek miejsca, ponieważ szerokość piesku nie przekraczała kilku metrów. By przedostać się dalej, trzeba było przechodzić betonowym murkiem przy Kamiennym Szańcu uważając, by nie wpaść do wody. A szaniec to historyczny obiekt przekształcony obecnie w punkt gastronomiczny i będący jednocześnie jedną z atrakcji w Kołobrzegu.
Plaża spokojna i szeroka
Obecnie szerokość plaży dochodzi tu do 100 m i obszar ten naprawdę zachwyca.
W sezonie regularnie odbywają się tu mecze siatkówki plażowej, a zimą często właśnie ta plaża gości miłośników zimnych kąpieli z Klubu Morsów.
Latem część akwenów jest strzeżona przez wykwalifikowanych ratowników, dzięki czemu morskie kąpiele są bezpieczniejsze. Jednak to, co ludzie doceniają w tej plaży, to spokój.
Raczej nie zetkniemy się tu z hałaśliwymi reklamami, a jedyne dość głośne miejsce to punkt gastronomiczny na Kamiennym Szańcu. Możemy tu coś zjeść lub wypić, a dzieci na pewno zachwyci znajdujący się tuż obok punkt z dmuchanymi zamkami.
Jeśli przyjeżdżamy autem, to w okolicy amfiteatru znajdziemy duży parking miejski. Z niego po 5 minutach spaceru przez park nadmorski, znajdziemy się na plaży przy Kamiennym Szańcu. Poza tym obok amfiteatru w sezonie letnim funkcjonuje miejska toaleta.
Hotele i .... kaczki
Jeżeli udamy się stąd na spacer w stronę wschodnią, bardzo szybko znajdziemy się w części kurortu z najbardziej ekskluzywnymi hotelami. Tylko w tej części miasta hotele nie są oddzielone pasem zieleni od morza i stoją przy samej plaży, zaraz za szerokim deptakiem.
Stąd już tylko 2 km dzielą nas od jednej z najciekawszych atrakcji w Kołobrzegu, czyli Ekoparku w dzielnicy Podczele. A w Ekoparku możemy poddać się w pełni urokowi przyrody i dzikiego ptactwa.
Atrakcje w Kołobrzegu - molo
Trochę historii
Pierwsze molo w Kołobrzegu pojawiło się już w 1882 roku jako stumetrowy, drewniany pomost, umiejscowiony w centrum dzielnicy uzdrowiskowej, tuż obok słynnego, już nieistniejącego pałacu plażowego. Jego początek znajdował się na plaży i, aby na nie wejść, trzeba było pokonać kilka schodów.
Pod koniec XIX w., w roku 1999 władze miasta zdecydowały o przebudowie mola i połączeniu go z promenadą. Zlikwidowano schody, na obiekt można było przejść wprost z deptaku, a na końcu zbudowano mała przystań.
Na początku XX w., gdy Kołobrzeg był już bardzo popularnym i chętnie odwiedzanym kurortem, spacery po molo stanowiły jedną z ciekawszych atrakcji w mieście.
Niestety w czasie II wojny światowej oraz licznych, silnych sztormów drewniana konstrukcja uległa zniszczeniu.
Atrakcje w Kołobrzegu - Molo dziś
W II poł. lat 60. XX w. zapadła decyzja o wybudowaniu nowego, żelbetonowego mola. Nowa konstrukcja została oddana do użytku w czerwcu 1971 r. Miała ona 220 m długości i 9 m szerokości, a spacery odbywano po drewnianych deskach na wysokości 4,5 m nad poziomem morza.
Te wymiary molo zachowało również po ostatnim remoncie w 2014 r. Wymieniono natomiast drewno na deski kompozytowe, dodano także nowe barierki, ławki i oświetlenie.
Obecnie molo jest ulubionym miejscem spacerów wczasowiczów i mieszkańców miasta o każdej porze roku. Możemy z niego podziwiać zachody słońca oraz statki wypływające z portu w rejs. Na końcu znajduje się kawiarnia, gdzie proponuję wypić pyszną kawę lub inny napój delektując się słońcem i widokiem morza. Szum uderzających o molo fal wpływa bardzo kojąco, a jod otaczający nas z każdej strony niewątpliwie doda nam zdrowia.
Murale na molo
Ciekawostką jest również fakt, że w roku 2022 koszaliński artysta Cukin (#cukin_art) stworzył na dolnym tarasie molo dwa murale. Jeden z nich przedstawia skrzydła, a dugi surferkę i napis „Kołobrzeg”.
Molo w sezonie letnim (od 1 maja do 30 września) jest płatne. Bilet normalny kosztuje 7 zł, a ulgowy 4 zł. Osoby niepełnosprawne i dzieci do lat 4 wchodzą za darmo.
Turyści wykupujący nocleg w Kołobrzegu zobowiązani są uiścić opłatę uzdrowiskową. Jeżeli okażą dowód wpłaty, to jednorazowo mogą skorzystać z darmowego wejścia na molo. Bieżące informacje znajszesz na: https://kolobrzeg.eu/97-kolobrzeg-molo
Atrakcje w Kołobrzegu - Promenada w Kołobrzegu
Gdy marzy Ci się spacer w upalny, letni dzień i lody w kawiarnianym ogródku lub wieczorna przechadzka przy zachodzie słońca z szumem morza w tle, tu spełnisz swoje marzenia.
Promenada spacerowa o długości ok. 4 km to jedna z najważniejszych atrakcji w Kołobrzegu. Właśnie niedawno oddano do użytku ostatni fragment tego niezwykłego traktu, tworząc tym samym najdłuższy nadmorski deptak w Polsce.
Możemy obecnie wygodnie dotrzeć pieszo od latarni morskiej do użytku ekologicznego Ekopark w kołobrzeskiej dzielnicy Podczele po stronie wschodniej.
Całą trasę podzielić możemy na odcinki o różnym charakterze:
Bulwar Jana Szymańskiego
Odcinek od latarni morskiej do molo wiedzie tuż przy plaży i jest to najbardziej dynamiczny fragment traktu spacerowego. Tutaj będzie zawsze najtłoczniej, ponieważ możemy tu skorzystać z licznych kawiarni i restauracji oraz delektować się bezpośrednim widokiem na plażę i molo. Nawet mewy pojawiają się tu najczęściej, czyhając na kawałek rybki z okolicznych smażalni lub inne smakołyki od turystów.
Deptak jest szeroki, ale i tak zwykle mało na nim miejsca, więc rowerem musimy poruszać się po przyległym parku.
Niedaleko bulwaru, obok latarni morskiej i w parku przy molo, znajdziemy miejskie toalety.
Skręcając przy molo w stronę południową trafimy do Galerii handlowej „Molo.”
Promenada od molo do kortów tenisowych (Deptak Rodziewiczówny)
Kolejny fragment to odcinek od molo do kortów tenisowych. Gdy dotrzemy do sanatorium „Bałtyk”, najpierw na murku obok molo poszukajmy rzeźbę mewy Mariana na deskorolce. Następnie należy skręcić w prawo przechodząc obok galerii handlowej, w której znajdziemy m.in. Muzeum Figur Woskowych. Po minięciu wszystkich sklepików i lodziarni, kierujemy się w lewo. Wzdłuż tego odcinka stoją już liczne hotele i sanatoria. Zwykle sporo tu też spacerujących.
Przy promenadzie można coś zjeść, ale restauracje umieszczone są raczej na początku, między ulicami Mickiewicza i Reymonta. Idąc tym odcinkiem, napotkamy kolejne atrakcje w Kołobrzegu jak kino 8D, bujaki i stoły do cymbergaja oraz Muzeum 6D Maszoperia (interaktywne muzeum iluzji dla dzieci i dorołych, opowiadające o życiu dawnych rybaków). W razie potrzeby, jest tu również bankomat, a budynku przy ul. Reymonta 3 (trzeba zejść schodkami w dół) można kupić chleb i inne pyszne wypieki z lokalnej piekarni „Mielnik”.
Potem mijamy kilka hal handlowych, kramy z pamiątkami i małe stoiska gastronomiczne typu fast food.
Wzdłuż całej promenady ustawione są drewniane ławki w kształcie morskiej fali, a na jednym z fragmentów znajdziemy też mały plac zabaw dla dzieci.
Marian i inne atrakcje w "Coffe Park"
Pod koniec tego odcinka, na skrzyżowaniu promenady z ul. Norwida warto na chwilę się zatrzymać. Po prawej stronie znajdziemy bar Coffe Park, gdzie można coś wypić lub zjeść. Na terenie lokalu spotkamy też jednego z kołobrzeskich Marianów, czyli rzeźbę mewy, tym razem wcielającej się w pirata. Lokal oferuje mały, ale ciekawy plac zabaw dla dzieci, co pozwoli rodzicom na chwilę wytchnienia.
Jeżeli ktoś chce odpocząć od ludzi lub przysiąść na ławce w cieniu, w parku nadmorskim między promenadą a morzem znajdziemy taką możliwość. Parkiem wiedzie tu też ścieżka rowerowa, a wieczorem można skorzystać z oferty rozrywkowej lokalu w Muszli Koncertowej. Na wysokości kortów tenisowych, w parku nadmorskim, znajduje się również toaleta miejska.
Promenada od kortów tenisowych do Kamiennego Szańca
Ten odcinek promenady jest już zdecydowanie spokojniejszy. Na samym początku, na środku deptaka spotykamy kolejną rzeźbę mewy- symbolu Kołobrzegu. Tym razem jest to Marian Turysta z rodziną, żoną Marylką i Marianem Juniorem
Z zaraz za nimi rozciąga się fontanna na promenadzie. Latem swymi wytryskującymi z chodnika strumieniami sprawia wielką frajdę dzieciom, a wieczorem, podświetlona, prezentuje swój urok, mieniąc się wszystkimi kolorami tęczy.
Pomnik Sanitariuszki
Natomiast naprzeciwko kortów tenisowych, wśród drzew i krzewów ukryty jest stworzony w 1980 r. przez autora o nazwisku Adolf Cogiel, Pomnik Sanitariuszki. Przedstawia on kobietę- sanitariuszkę pomagającą rannemu na polu bitwy żołnierzowi. Podobno pomnik został stworzony w taki sposób, że twarzy kobiety nigdy nie rozjaśnia słońce. Monument ma oddawać hołd wszystkim kobietom, które ratowały rannych żołnierzy ryzykując własnym życiem.
A może czas na filiżankę kawy?
Za kortami mniej już spacerujących, rzadko pojawiają się też punkty gastronomiczne. Warto na pewno na kawę i deser zatrzymać się w kawiarni Kurort Cafe, zwanej też przez niektórych niebieską kawiarnią, ze względu na biało-niebieskie wyposażenie ogródka. W okolicy znajdziemy też plac zabaw.
Cała trasa wiedzie na tym odcinku wśród zieleni i sąsiednich hoteli czy sanatoriów. Niektóre z nich mają na swym terenie przyjemne kawiarnie i ogrody, w których możemy odetchnąć. Szczególnie polecam tu wizytę w kawiarnianym ogródku hotelu Shuum. Piękne, niesłychanie zadbane zielone otoczenie sprawi, że kawa będzie smakować wyjątkowo. Poza tym na terenie hotelowego ogródka znajduje się oryginalny plac zabaw, który pokochają mali turyści.
Natomiast w parku nadmorskim na wysokości hotelu Shuum miłośnicy ćwiczeń na świeżym powietrzu skorzystać mogą z Street Workout Parku.
Atrakcje w Kołobrzegu - Kamienny Szaniec
Idąc kawałek dalej w stronę wschodnią docieramy do Kamiennego Szańca, czyli miejsca, które kiedyś stanowiło ważną część kołobrzeskiej twierdzy (https://twierdzakolobrzeg.pl/). Razem z Fortem Wilczym (obecnie teren amfiteatru) tworzył on system wschodnich umocnień obronnych Kołobrzegu.
Od roku 1887 zmieniano funkcję szańca z obronnej na wypoczynkową. Posadzono na nim sporo drzew i innej roślinności ozdobnej oraz stworzono malownicze miejsce widokowe. Poza tym otwarto restaurację ogrodową oraz kawiarnię w formie oszklonego ogrodu zimowego. Do 1945 był to jeden z ulubionych terenów rekreacyjnych i atrakcji w Kołobrzegu.
Niestety w latach 70. XX w. spora część obiektu została rozebrana.
Dziś w pozostałej części funkcjonuje restauracja przy plaży serwując m.in. ryby i burgery. Na terenie obiektu znajdziemy też sklepik z pamiątkami, a tuż obok płatny plac zabaw dla dzieci z dmuchanym zamkiem. Przy szańcu wypożyczymy też latem kosz plażowy.
Z Kamiennego Szańca kierując się na południe dojdziemy w kilka minut do amfiteatru.
Promenada od Kamiennego Szańca do Ekoparku w Podczelu
Ostatni fragment kołobrzeskiego deptaka to miejsce, wokół którego wyrosły najnowsze i najbardziej ekskluzywne hotele. Po pokonaniu kilkuset metrów szerokim traktem przez park znajdujemy się na szerokiej promenadzie z nową nawierzchnią, drewnianymi ławkami w kształcie fali i betonowymi leżakami. Nad górują otwierające się żagle-parasole, które dadzą latem wytchnienie od słońca. Wszystko tu wygląda elegancko i światowo.
Tuż obok mamy wygodne zejścia na szeroką, przestronną plażę. Zwykle jest ona trochę mniej zatłoczona niż część centralna. Pilnuje jej mewa Marian – plażowicz.
Duńczycy w Marine Hotel
Na tym odcinku deptak dla pieszych jest tuż obok ścieżki rowerowej. Przechodząc lub przejeżdżając tędy, możemy podziwiać Marine Hotel, obok którego znajduje się wielka piłka oraz figura Syreny z duńską flagą. Nawiązują on do mistrzostwa Europy 2012, ponieważ wtedy w tym właśnie hotelu mieszkała reprezentacja Danii w piłce nożnej. Jest to jedna z mniej oczywistych, ale bardzo ciekawych, atrakcji w Kołobrzegu.
Kawałek dalej zaczyna się teren hotelu Arka Medical SPA, który ma bardzo ciekawy teren ogrodowy ze stawem rybnym, dostępny bez problemu z promenady również dla osób z zewnątrz. Warto tam zajrzeć, ale polecam również wizytę w samym hotelu. Hotel oferuje wiele ciekawych miejsc, jednak szczególnie warto zajrzeć do kawiarni na ostatnim piętrze. Jest to kawiarnia obrotowa, możemy więc delektować się kawą, oglądając Kołobrzeg co chwilę z innego punktu. Tu kawa nawet bez dodatku alkoholu przyprawia o zawrót głowy 🙂 .
Dalsza wędrówka promenadą w stronę wschodnią zaprowadzi nas w przepiękny rejon przyrodniczy, czyli do Ekoparku w Podczelu https://www.osrodekprzystan.pl/ekopark-wschodni-kolobrzeg/
Atrakcje w Kołobrzegu - Latarnia morska
Latarnia morska należy niewątpliwie do najbardziej rozpoznawalnych atrakcji w Kołobrzegu. Można nawet uznać, że jest symbolem tego nadmorskiego miasta. Wokół latarni toczy się najbardziej intensywne, turystyczne życie. Tuż obok podziwiać możemy port pasażerski i wypływające w morze statki wycieczkowe. Przed samą latarnią zaczyna się również najbardziej znany fragment kołobrzeskiej promenady, czyli Bulwar Jana Szymańskiego. Tu możemy przysiąść w jednej z kawiarenek i podziwiać monumentalną budowlę latarni.
Krótka historia latarni
Po raz pierwszy światło latarni w Kołobrzegu pojawiło się w roku 1666. Wówczas zapalano ogień na wieży zarządu portu, gdy do miasta miał zawinąć jakiś statek. 200 lat później światło, prowadzące marynarzy do celu, paliło się już co noc w laternie na wysokości 7,8 m. Latarnik wciągał na maszt lampę ze światłem z oleju rzepakowego i pilnował, by przez całą noc nie zgasła.
Od 1899 istniała w Kołobrzegu już prawdziwa latarnia. W nowo wybudowanej wieży, o wysokości 25 m paliło się ciągłe, czerwone światło. Jasnobrązowy budynek, wybudowany techniką ryglową, usytuowano na początku falochronu po stronie wschodniej. W 1909 zastąpił go masywniejszy obiekt z cegły, z ośmiokątną elewacją w kolorze jasnożółtym. Tak skonstruowana latarnia przetrwała do 1945. Wtedy niemiecki komendant portu wydał rozkaz jej wysadzenia.
Po zakończeniu walk o Kołobrzeg postanowiono, że odbudowa latarni jest kwestią priorytetową i musi odbyć się jak najszybciej. Nowy obiekt miał zostać umiejscowiony w niewielkim oddaleniu od falochronu, na XVIII- wiecznym, okrągłym forcie „Ujście”, czyli tam, gdzie znajduje się do dziś. Powojenną latarnię wybudowali Rosjanie. Miała ona pełnić funkcję nie tylko nawigacyjną, lecz również symboliczną, jako pomnik czczący poległych w walkach o miasto żołnierzy. Jeden z ostatnich radzieckich symboli na budynku został usunięty w roku 2022.
Latarnia morska dziś
Obecna latarnia to niewątpliwie jedna z najważniejszych atrakcji w Kołobrzegu. Ma ona 26 m wysokości, a ponieważ stoi na wzniesieniu, to przerywane światło z laterny emitowane jest w morze na odległość 16 Mm z 36,5 m.
Stworzoną z czerwonej cegły rozbiórkowej budowlę, majestatycznie stojącą nad morzem, uruchomiono już 11.XI 1945 r. Do roku 1963 wokół niej mieścił się mały cmentarz wojenny, który został przeniesiony na cmentarz komunalny. Cały kompleks latarni remontowano w latach 1979-1981 oraz 2001 i dziś prezentuje się naprawdę okazale. Zarówno z fortu, jak z balkonu na szczycie możemy podziwiać widok na morze, szeroką plażę oraz otaczającą zieleń. Podkreślić tu należy, że kołobrzeska latarnia to miejsce bardzo romantyczne, skłaniające do refleksji. Polecam ją również jako plener do ciekawych zdjęć. Przed latarnią znajdziemy specjalnie w tym celu ustawione kotwice (symbol morza) oraz dyby.
Informacje praktyczne
Aby wspiąć się na szczyt i podziwiać okolicę z wysoka, musimy pokonać 109 schodów. Droga nie jest bardzo trudna, więc możemy tu wejść nawet z kilkuletnim dzieckiem. Po drodze, na pierwszym piętrze podziwiać możemy małą wystawę sztuki.
Zwiedzanie latarni możliwe jest latem w godzinach od 10.00 do zachodu słońca, a poza sezonem w weekendy od 11.00 do 16.00.
Cennik: bilet normalny 15zł, bilet ulgowy 10 zł.
Obecnie elewacja latarni jest w trakcie remontu, ale wciąż można się wspinać na taras widokowy.
Na placu przed latarnią możemy przysiąść na ławce lub obejrzeć inną z atrakcji w Kołobrzegu, czyli małą rzeźbę rybaka. Jest tu również mały betonowy żółw, na którym chętnie siadają dzieci. Przy placu znajduje się toaleta.
Więcej informacji na temat latarni znajdziesz tutaj: http://www.latarnia.kolobrzeg.pl/
Atrakcje w Kołobrzegu - Muzeum Minerałów w Kołobrzegu
W podziemiu latarni zwiedzić możemy kolejną z atrakcji w Kołobrzegu, czyli małe, prywatne Muzeum Minerałów. Podziwiać tu możemy największą w Polsce muszlę (waga 143 kg) i wiele ciekawych okazów geologicznych.
Zachęcamy też do obejrzenia innych ciekawostek, jak meteoryt z Polski czy skamieniałe jaja dinozaura. Jeżeli dodamy do tego barwną kolekcję skał i minerałów, to miejsce jest na pewno godne odwiedzenia.
Wejście do muzeum prowadzi małymi, krętymi schodami, więc niestety nie wejdziemy tu z wózkiem.
W lokalu znajduje się mały sklepik z minerałami, gdzie możesz zakupić sobie najpiękniejszy naszym zdaniem kamień o ulubionej barwie. Zapewne przyniesie Ci szczęście 🙂
Muzeum jest otwarte codziennie od 11.00 do 16.00.
Więcej informacji na temat muzeum znajdziesz tutaj: https://www.latarnia-muzeum.pl/
Atrakcje w Kołobrzegu - Pomnik zaślubin z morzem
Kołobrzeski Pomnik Zaślubin Polski z Morzem jest niewątpliwie jednym z symboli miasta. Ma on przypominać o wydarzeniach z 18.03.1945, gdy po zdobyciu miasta, kapral Franciszek Niewidziajło wrzucił do morza pierścień, by podkreślić, że od teraz Polska nierozerwalnie będzie połączona z Morzem Bałtyckim.
Pomnik znajduje się przy promenadzie, w parku nadmorskim, pomiędzy molo i latarnią morską. Stanowi on niewątpliwie jedną z bardziej znanych atrakcji w Kołobrzegu.
Ten modernistyczny obiekt wykonano w 1963 r. wg projektu rzeźbiarza Wiktora Tołkina. Główna część pomnika ma formę stylizowanej, podtrzymywanej przez żołnierzy flagi, pod którą umieszczono prześwit. Podobno przejście pod pomnikiem „na wdechu” ma powodować, że nasze marzenie się spełni. Na ścianach zauważymy mozaiki i płaskorzeźby.
Pod pomnikiem podobno zamurowano skrzynię z dokumentami o życiu w mieście w latach 60. XX w. , mającą pełnić rolę swoistej „kapsuły czasu”.
Atrakcje w Kołobrzegu - Skwer Koncertów Porannych i bindaż grabowy
Skwer Koncertów porannych
W samym centrum strefy turystycznej, pomiędzy ulicami Spacerową i Towarową powstał przed kilkoma laty bardzo klimatyczny plac z fontanną, białymi ławeczkami i rzeźbami zatopionymi wśród kolorowych kwiatów i zieleni. Jest on znany jako Skwer Koncertów Porannych, ponieważ każdego lata odbywają się tu kilka razy w miesiącu przedpołudniowe koncerty muzyki poważnej. Niewiele jest miejsc, w których tak przyjemnie słucha się muzyki. Plac jest bardzo romantycznym miejscem, a uroku dodaje mu bezpośrednie sąsiedztwo bindaża grabowego, zwanego często Aleją Miłości. To tu spotykają się zakochani, a nowożeńcy chętnie robią tu fotograficzne sesje ślubne. Bindaż to jedna znajbardziej oryginalnych atrakcji w Kołobrzegu.
Czym właściwie jest bindaż?
Słowo to pochodzi od niemieckiego czasownika „binden”, który oznacza „łączyć”. Bindaż to element ozdobny architektury ogrodowej, który swój debiut miał w epoce renesansu we Włoszech. Na półkolistych stelażach formowano posadzone wzdłuż bindaża graby lub lipy w taki sposób, by porastały konstrukcję. Drzewa te są podatne na przycinanie i choroby, a ich gałęzie szybko łączą się tworząc rodzaj tunelu, Nie do przecenienia jest również praktyczne zastosowanie tego rozwiązania, ponieważ w letni, upalny dzień można się tu schronić przed słońcem, a jesiennie wybarwiona konstrukcja tworzy niezwykły plener do niezapomnianych zdjęć.
Jak powstał bindaż?
Bindaż grabowy w Kołobrzegu ma 130 m, a do jego utworzenia potrzebowano 277 drzew. Ponad 100 z nich to stare egzemplarze, rosnące tu na pewno ponad 100 lat. Historia bindażu w Kołobrzegu jest bowiem bardzo długa. Został on założony już w połowie XIX w., gdy postanowiono zamienić miasto-twierdzę w uzdrowisko. Wtedy właśnie zakładano nowe parki, skwery, alejki spacerowe, ogród różany i wiele elementów architektury ogrodowej.
Bindaż powstał z zasadzonych kilkuletnich drzewek grabu pospolitego, które przez następne dziesięciolecia, aż do wybuchu II wojny światowej były regularnie pielęgnowane i przycinane. Niestety po wojnie na długie lata bindaż zaniedbano. Na szczęście w roku 2001 dokonano jego rewitalizacji, dosadzono brakujące drzewka i przywrócono jego świetność. Będąc w Kołobrzegu na pewno warto zajrzeć w tę okolicę.
Atrakcje w Kołobrzegu - port
Jeśli mówimy o atrakcjach w Kołobrzegu nad morzem, nie sposób nie wspomnieć o kołobrzeskim porcie. Przecież właściwie to dzięki niemu przez wieki, już od roku 880, rosła potęga nadmorskiej miejscowości. Łącząc najpierw małą osadę, a potem już pełnoprawne miasto z Bałtykiem, port przez wieki otwierał kołobrzeżanom okno na świat. Najdłużej pełnił funkcję handlową i rybacką, dając mieszkańcom źródło dochodu, a czasem i bogactwa.
Port w Kołobrzegu to obecnie bardzo szeroki pojęcie. Jak szerokie, możemy poczuć nawet w nogach, ponieważ przystań dla statków pasażerskich oddalona jest od portu rybackiego ok. 2 km.
Statki wpływające do Kołobrzegu mogą mieć maksymalnie 100 m długości i 5 m zanurzenia, ponieważ kanał portowy ma 6,5 m głębokości. Do ich dyspozycji łącznie jest 786 m nabrzeży.
Falochrony dwa
Wejście do portu zostało rozbudowane w 2010 r. i obecnie strzegą go dwa falochrony – wschodni (308 m) i zachodni (205 m) . Falochron wschodni jest dostępny dla turystów i mieszkańców, ale w sezonie letnim pozostaje on płatny. Jednak opłata nie jest wysoka (2,50 zł). Warto choć raz wybrać się na najdalej wysunięty w morze punkt, by obejrzeć z falochronu redę, zachód słońca czy wypływające w morze statki.
Aktualne informacje o cenach znajdziesz tutaj https://kolobrzeg.eu/124-kolobrzeg-falochron-wschodni-glowki-portu
Przy samej latarni morskiej, w turystycznym centrum miasta znajduje się port pasażerski, w niedużym oddaleniu port handlowy, a pozostałe dwa, czyli port jachtowy i rybacki wymagają dłuższego spaceru. Wszystkie akweny spina kanał portowy i rzeka Parsęta.
Więcej informacji znajdziesz tutaj https://zpmkolobrzeg.pl/
Do niedawna w Kołobrzegu był również port wojenny, ale dziś cumują w nim tylko jednostki Straży Granicznej.
Port pasażerski (ul. Morska)
Ulokowany jest po wschodniej części kanału portowego, tuż obok latarni morskiej. Łatwa dostępność i malownicze położenie powodują, że okolice portu stają się bardzo atrakcyjne dla turystów. Zdjęcie zrobione w promieniach słońca, ze statkiem w tle będzie nam jeszcze długo przypominać błogie, wakacyjne chwile.
Cumuje tu kilka różnych statków pasażerskich, które zabiorą nas na prawdziwą morską przygodę. Niektóre z nich są stylizowane na pirackie galeony, co dodaje uroku całej wyprawie.
Rejsy po Bałtyku odbywają się też wieczorem, o zachodzie słońca. Taka wycieczka ma wówczas bardziej romantyczną oprawę.
Latem kilka statków wypływa w morze parę razy dziennie, zwykle co godzinę (od godz. 10.00 do wieczora). Jesienią i zimą rejsy są rzadsze i czasem ograniczone z powodu warunków atmosferycznych.
Rejs po morzu trwa ok. 40 minut. Jest to jedna z lepszych atrakcji w Kołobrzegu i spore przeżycie. Możemy delektować się nieskończonym widokiem bałtyckiego błękitu oraz podziwiać panoramę Kołobrzegu z Pomnikiem Zaślubin, latarnią morska i molem w tle. Jest to niepowtarzalna okazja, by podziwiać miasto z tej strony.
Gdzie kupić bilety na rejs?
Bilety na rejs statkiem można nabyć w biurze Żeglugi Pasażerskiej w Kołobrzegu (ul. Cicha 6c) lub u sprzedawców na nabrzeżu, w miejscu cumowania statków. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.rejsypomorzukolobrzeg.pl/
Do dyspozycji jest kilka mniejszych statków przerobionych z dawnych kutrów (np. Viking, Pirat czy Santa Maria) oraz cumujący trochę dalej w głąb portu duży katamaran m/s Jantar. Na tym ostatnim regularnie odbywają się imprezy taneczne podczas rejsu. Statek ten do niedawna pływał na duńską wyspę Bornholm, teraz niestety rejsy zostały wstrzymane.
Port jachtowy (ul. Warzelnicza 1)
Kolejny, bardzo interesujący, punkt wśród atrakcji w Kołobrzegu to Marina Solna, czyli kołobrzeski port jachtowy. Należy on do najnowocześniejszych w Polsce, a wszystkie stanowiska do cumowania są wyposażone w przyłącza wody i prądu. Co roku port odwiedza ponad tysiąc jachtów z całego świata. Miejsce to dostarcza naprawdę wielu ciekawych wrażeń.
Nie tylko możemy podziwiać tu wiele pięknych, stylowych łodzi, ale i zapoznać się częściowo z historią miasta. Marina sąsiaduje bowiem bezpośrednio z Redutą Morast (Bagienną), stanowiącą część dawnej twierdzy Kołobrzeg. W reducie latem otwarty jest punkt gastronomiczny i czasem odbywają się tu różne imprezy plenerowe.
Atrakcje w Kołobrzegu - Co znajdziemy na terenie Mariny Solnej?
Cały teren mariny jest ciekawie urządzony. Znajdziemy tu gabloty informujące o wydarzeniach z historii miasta oraz plac zabaw dla dzieci. Budynek mariny wieńczy dach w formie fali, nawiązujący do charakteru tego miejsca. W budynku znajdziemy toalety, prysznice i pralnię, a górna jego część została przeznaczona na przytulną restaurację.
Latem na terenie mariny powstaje Portowa Strefa Chilloutu, a tuż obok parkingu otwarty jest plac zabaw dla dzieci z dmuchanymi zamkami i torem przeszkód. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Chcąc zaparkować przy porcie jachtowym, możemy wjechać na jego teren (jest tu niewielki, płatny parking miejski) lub zjechać z ulicy Warzelniczej na prywatny parking płatny (po drugiej stronie ulicy).
Z portu jachtowego tylko kilka kroków dzieli nas od źródełka solnego przy Parsęcie.
Port rybacki w Kołobrzegu
Kierując się z Mariny Solnej dalej w stronę stadionu, dotrzemy do skrzyżowania ulic Solnej i Bałtyckiej. Tu po prawej stronie, przy ul. Bałtyckiej, znajdziemy spory, płatny parking. Skręcając za nim w prawo, zobaczymy trochę ukryty wśród zieleni kołobrzeski port rybacki, a przy nim targ rybny.
Po lewo zauważymy szybko nowoczesne punkty handlowe, w których kupimy świeżą rybę z kołobrzeskich kutrów oraz wyroby wędzone z ryb.
Ciekawą alternatywą są też różne rodzaje pysznego, paprykarzu kołobrzeskiego. Kiedyś handel odbywał się tu na wystawionych na zewnątrz stoiskach, dziś dobrze zorganizowana grupa kołobrzeskich rybaków i handlarzy postawiła na sprzedaż w formie nowoczesnej, przy zachowaniu dobrych warunków sanitarnych o każdej porze roku. Jeden tylko element pozostał stały – świeża ryba.
Pomnik Rybaka (i rybaczki 🙂
Gdy spojrzymy w stronę wody, naszym oczom ukaże się ciekawy pomnik, będący jednocześnie ławką. Przedstawia on rybaka i kobietę, prawdopodobnie jego żonę, przy rozwijaniu sieci. Pomnik stanął właśnie tu, w miejscu, gdzie rybacy przebywają najczęściej, by oddać im hołd i wyrazić uznanie. Dzieło autorstwa Romualda Wiśniewskiego odsłonięto w roku 2013.
Możemy tutaj również obserwować prawdziwe kutry z charakterystycznym skrótem KOŁ i numerem oraz rybaków przy ich ciężkiej pracy. Klasyczne, rybackie łodzie z sieciami i masztami tworzą niesłychany klimat. Oczywiście, gdy jest silny wiatr i sztorm, statki najczęściej pozostają w porcie. Wtedy trudniej o zakupy.
Tuż przy porcie rybackim, z prawej strony ujrzymy ukryty lekko Skansen Morski, a tuz za nim Redutę Solną. Reduta stanowi kolejny element dawnej twierdzy Kołobrzeg. Więcej informacji na temat twierdzy znajdziesz tutaj: https://twierdzakolobrzeg.pl/.
Atrakcje w Kołobrzegu - Kołobrzeski Skansen Morski
Znajdujący się tuż obok portu rybackiego Skansen Morski w Kołobrzegu otwarto w roku 2013 jako oddział Muzeum Oręża Polskiego. Od tego czasu miejsce wciąż się rozwija i uzyskuje nowe eksponaty.
Najważniejszą atrakcją jest tu możliwość zwiedzania prawdziwego, wojskowego okrętu ORP „Fala”. Statek ten zbudowano 1965 r. w stoczni w Gdyni jako okręt patrolowy, o długości 41 m. Przez wiele lat pełnił on służbę dozorową na polskich wodach terytorialnych i służył do poszukiwania i niszczenia obcych okrętów podwodnych. Okręt osiągał prędkość 24 węzłów, czyli ok. 44 km/h.
Na statku możemy obejrzeć nie tylko wyposażenia wojskowe, jak antena do wyszukiwania okrętów podwodnych, makiety bomb, armaty. Możliwe jest tu również zwiedzanie całej infrastruktury mieszkalnej jak kajuty, prysznic, kuchnia oraz maszynowni, stanowiska dowodzenia i kajuty nawigacyjnej. Statek zakończył swoją służbę w roku 1996.
Inne eksponaty
Poza opisanym powyżej okrętem, w skansenie podziwiać możemy liczne, wyciągnięte z morza i basenów portowych w Polsce kotwice. Dużo z nich wydobyto podczas rewitalizacji i pogłębiania portu Szczecin-Świnoujście.
Prócz kotwic obok ORP Fala na terenie skansenu stoi jacht „Orkan” , pochodzący prawdopodobnie z początku XX w. Po II wojnie światowej znaleziono go w darłowskim porcie i wcielono do Marynarki Wojennej. Od 1957 był własnością Klubu Morskiego w Kołobrzegu. Jacht ma długość ok. 12 m i przez wiele lat szkolił kołobrzeskich żeglarzy. Ostatni swój rejs odbył w roku 1970.
Obok ogrodzenia stoi natomiast fragment drewnianego statku z przełomu XIX i XX w.
Dodatkowe eksponaty to miny, armaty, wyrzutnie rakietowe i inne elementy techniki morskiej. Najcenniejsze z nich to fragmenty wyposażenia i maszt ze słynnego kontrtorpedowca ORP „Burza
ORP "Władysławowo"
Poza tym znajdziemy tu też jeszcze jeden statek udostępniony do zwiedzania – niezwykle szybki okręt rakietowy ORP „Władysławowo”, który swą służbę zakończył w roku 2006.
Na pokładzie widzimy cztery hangary rakietowe, armatę i antenę stacji radiolokacyjnej. Tu również możemy zwiedzić mesę oficerską, kabinę dowódcy okrętu, kuchnię (kambuz) i centralę artyleryjską. Okręt posiadał dwie maszynownie i trzy silniki, a dzięki nim uzyskiwał prędkość 40 węzłów (ok. 74 km/h).
Do dziś okręt jest odwiedzany przez wielu marynarzy, którzy na nim służyli.
Zdecydowanie polecam zwiedzić skansen, bo to jedna z nielicznych takich atrakcji w Polsce.
Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu
Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta to najważniejsza instytucja kulturalna w Kołobrzegu. Przez cały rok coś się tutaj dzieje i często można trafić na ciekawy spektakl lub piękną wystawę. Szczególna oferta pojawia się jednak latem, w czasie wakacji. Wtedy rozpoczynają się bowiem występy na przyległej scenie plenerowej. Najciekawsze wydarzenia, to wydarzenia muzyczne i teatralne. Pojawiają się tu koncerty zarówno muzyki poważnej, jak i rozrywkowej. A teatrzyki dziecięce zwykle cieszą się ogromną popularnością. Warto śledzić repertuar RCK przez cały rok: https://rck.kolobrzeg.eu/repertuar
Krzesła przed RCK w Kołobrzegu
Obok centrum kultury, na trawniku, pojawiły się przed kilku laty ciekawe eksponaty, stanowiące niewątpliwie kolejne atrakcje w Kołobrzegu.
Są to bardzo duże, metalowe krzesła z instrumentami muzycznymi. Zarówno dzieci, jak i dorośli chętnie wspinają się na nie, by zrobić niebanalne zdjęcie.
Na koniec warto zauważyć, że za budynkiem RCK znajdziemy kolejne atrakcje w Kołobrzegu: park linowy i scenę plenerową, na której latem często obejrzymy ciekawe występy.
Jeżeli chcesz poznać centrum największego uzdrowiska nad Bałtykiem, informacje znajdziesz TUTAJ