Atrakcje w Świnoujściu - Stawa Młyny

Świnoujście

Już wiesz, że najbliższe wolne dni spędzisz w Świnoujściu? A może zastanawiasz się, dokąd wybrać się nad polskie morze ? Zachętą do  odwiedzenia akurat tego miejsce niech będzie nasza lista atrakcji w Świnoujściu.

Jeżeli to właśnie miasto nad Świną stanie się Twoim celem wyjazdu, zapraszam Cię serdecznie do zapoznania się z atrakcjami jakie czekają na Ciebie w Świnoujściu. Postaram się w możliwie kompaktowy i ciekawy sposób przedstawić Ci to, co bez wątpienia warto w Świnoujściu zobaczyć i przeżyć.

Atrakcje w Świnoujściu - plaża

Nie przez przypadek plaża znajduje się na pierwszym miejscu wśród ciekawych punktów w mieście. Plaża w Świnoujściu jest bowiem szczególna.

Każdego roku otrzymuje ona nagrodę w postaci Błękitnej Flagi, czyli wyróżnienie dla najczystszych i najładniejszych kąpielisk z całego świata.  Jest ona niesamowicie piękna, czysta i szeroka, dochodzi do w niektórych miejscach do 150 m, co czyni ją najszerszą wśród polskich plaż. Dzięki temu można uniknąć trochę tłoku, jaki towarzyszy nam zwykle nad Bałtykiem w sezonie letnim.

Woda w morzu też jest tu zwykle cieplejsza niż w innych polskich kurortach, co wynika z wpływu korzystnych prądów oceanicznych. Wejście do wody jest łagodne i bezpieczne, więc przyjemnie tu plażować z dziećmi.

2. Atrakcje w Świnoujściu - Stawa Młyny

Atrakcje w Świnoujściu - Stawa Młyny

Stawa Młyny to nic innego, jak znak nawigacyjny, wybudowany w roku 1877 w kształcie wiatraka lub młyna wiatrowego. Postawiony na falochronie zachodnim w Świnoujściu w celu ułatwienia wejścia do portu.

Od tego czasu był on wielokrotnie przebudowywany. Dziś jako 10-metrowa biała budowla w kształcie walca z charakterystycznym daszkiem i skrzydełkami wiatraka, stanowi symbol miasta i doskonałe tło dla zdjęć ze Świnoujścia.

Stawa Młyny to miejscem, w którym nagrano w 1977 roku film „Latarnik” na podstawie noweli Henryka Sienkiewicza.

Legenda

Z miejscem tym wiąże się również jedna z lokalnych legend.

Według przekazu ustnego w dawnych czasach, gdy Świnoujście stało się portem, coraz więcej marynarzy i rybaków wybierało się w długie rejsy. Po powrocie stawali się ono wyczerpani i postarzali, trudno było ich niekiedy poznać. 

Jedna z mieszkanek miasta o imieniu Alicja tak bardzo zmartwiła się wyglądem swego męża, Krzysztofa, po kolejnym długim rejsie, że poszła nad morze i zaczęła płakać. Usłyszała wtedy głos, który nakazał jej udać się do stojącego za nią wiatraka. 

Gdy podeszła bliżej, z wiatraka wyszedł stary młynarz i zapytał, dlaczego kobieta płacze. Gdy Alicja opowiedziała, co jest jej problemem, mężczyzna zaprosił ją następnego dnia w odwiedziny z mężem.

Podczas odwiedzin nakazał Krzysztofowi, by ten okładał się błotem, kąpał w morzu i dużo spacerował. Po tygodniu takich zabiegów młynarz zaprosił mężczyznę do młyna. Po krótkiej wizycie mężczyzna wyszedł wyglądając znacznie młodziej. Od tej pory wielu marynarzy korzystało z sekretnej kuracji młynarza. Gdy ten zmarł, wiatrak w młynie się zatrzymał. Do dziś jednak wielu ludzi przyjeżdża do Świnoujścia i stosuje się do zaleceń młynarza, by utrzymać młodość i dobrą kondycję.

3. Atrakcje w Świnoujściu - Promenada nadmorska (ul. Żeromskiego)

Promenada w Świnoujściu

Od kilku lat Świnoujście może się poszczycić szeroką, nowoczesną, kilkukilometrową, piękną promenadą. Przebiega ona  wzdłuż morza i jest od niego oddzielona eleganckimi budynkami. Głównie w sezonie letnim, ale również poza nim deptak ten tętni życiem.

Piękne, zadbane, jasne apartamentowce, nowoczesne hotele, stylowe pensjonaty, przytulne restauracje i klimatyczne kawiarnie tworzą szczególny urok tego miejsca. To właśnie tu najprzyjemniej jest usiąść i delektować się filiżanką espresso lub zimną lemoniadą, patrząc jednocześnie na płynące powolnie deptakiem  grupy wczasowiczów.

Przy promenadzie znajdziemy nie tylko ofertę gastronomiczną, ale również kramy z pamiątkami, muszlę koncertową i dwie ciekawe fontanny. Bardzo ważnym elementem są wybudowane tężnie solankowe, przy których możemy usiąść i wdychać zdrowe powietrze.

Spacerem do Niemiec

Gdy udamy się kilku kilometrowym deptakiem w kierunku zachodnim, dotrzemy do granicy z Niemcami, a stamtąd do znanego kurortu Ahlbeck. Warto zobaczyć również tę część wyspy Uznam, ale nie można zapomnieć, że po niemieckiej stronie każdego turystę obowiązuje wykupienie opłaty turystycznej w wysokości kilku euro. Można tego dokonać w automacie.

4. Atrakcje w Świnoujściu - Fonatanna Zegar Wodny

Idąc promenadą, natkniemy się na bardzo ciekawą, nowoczesną konstrukcję w formie grzyba. Ta, podświetlana wieloma kolorami, fontanna, stanowi jednocześnie zegar wodny, który pokazuje aktualną godzinę. Jest on otoczony kurtyną wodną, która o pełnych godzinach rozsuwa się i wówczas możemy bez problemu wejść pod kapelusz, by zrobić ciekawe zdjęcie.

5.Atrakcje w Świnoujściu - Fontana Kula

Sehenswürdigkeiten in Swinemünde - Kugel Brunnen

Przy ulicy Słowackiego, ok. 200 m od promenady możemy podziwiać jeszcze jedną ciekawą konstrukcje wodną. Fontanna w kształcie kuli powstała w roku 2015 dla upamiętnienie 250-lecia uzyskania praw miejskich przez Świnoujście. Ta ogromna stalowa kula, o średnicy 2 m, ma imitować kulę ziemską z zaznaczonym na niej miejscem, w którym znajduje się Świnoujście.

6. Atrakcje w Świnoujściu - Park Zdrojowy w Świnoujściu

Atrakcje w Świnoujściu - Park Zdrojowy

Krótka historia Parku Zdrojowego

Do końca XVIII wieku na terenie obecnego Parku Zdrojowego znajdowała się mielizna zalana wodą. Następnie w  wyniku intensywnych prac hydrotechnicznych powstał nowy fragment lądu, na którym już na początku XIX w. rozplanowano alejki i place w kształcie koła.

W latach 20. XIX w. kąpielisko w Świnoujściu zaczęło się rozwijać, zbudowano Dom Zdrojowy w pobliżu pobrzeża. Jednocześnie zaistniała potrzeba utworzenia dla wczasowiczów ciekawego miejsca na wypoczynek i spacery.

W tym celu zatrudniono królewskiego ogrodnika, Petera Josepha Lenne, który wcześniej tworzył m.in. ogrody w pałacu Schönbrunn w Wiedniu i Sanssouci w Poczdamie. Architekt głównym punktem parku stworzył Dom Zdrojowy, a wokół niego zaplanował nasadzenia licznych, często rzadkich odmian drzew i krzewów. Podobno z samego Poczdamu sprowadził 1560 sadzonek niezwykłych, ozdobnych roślin.

Gdy w kolejnych latach życie turystyczne zaczęło przenosić się w stronę morza, przesunięto i park, obsadzając drzewami obecną ul. Bolesława Chrobrego. Po I wojnie światowej obszar parku uległ znacznemu zmniejszeniu, ale wiele okazów roślin i starodrzew mający 150 lat przetrwały do dnia dzisiejszego.

Park Zdrojowy Dzisiaj

W roku 2000 podjęto decyzję o rewitalizacji parku. Przy wsparciu finansowym z funduszy europejskich przebudowano place, alejki i ścieżki, a także inne elementy parku. Wzbogacono teren o nowe fontanny i 190 stylowych ławek. Stworzono również nowy drewniany plac zabaw od strony ul. Mieszka I, boiska do gry w piłkę nożną, siatkówkę i koszykówkę oraz siłownię na świeżym powietrzu. W parku znajduje się również WC i wybieg dla psów. 

Park jest ogromny. Zajmuje 60 ha i ciągnie się od portu wzdłuż całej dzielnicy uzdrowiskowej. Zadbane, jasne alejki, ciekawa roślinność i bogactwo kwiatów w sezonie letnim przyciąga do parku zarówno turystów, jak i mieszkańców Świnoujścia.

Kamieniczki w okolicy

Bezpośrednio przy parku  (ul. Mieszka I) znajdziemy darmowy parking. Jeżeli interesuje nas dawny wygląd miasta, warto stąd również przejść ok. 500 m w kierunku ulicy Hołdu Pruskiego. Można tam bez wątpienia zobaczyć kilka kamienic z początku XX w.  zachowanych w stylu secesyjnym.

Dzięki temu można sobie częściowo wyobrazić, jak wyglądało miasto ponad 100 lat temu. Zachowane budynki są bogato zdobione i posiadają szczególną wartość architektoniczną i historyczną.

7. Atrakcje w Świnoujściu - Port

Port w Świnoujściu

Świnoujście to zdecydowanie miasto portowe, więc każdy miłośnik statków powinien poczuć się tu spełniony. W tutejszym porcie mogą pojawić się jednostki o długości do 270 m i zanurzeniu do 13 m. 

Można je tu oglądać, wypłynąć w krótki turystyczny rejs lub wybrać się promem do Szwecji na prawdziwą morską przygodę. Stanowi to niewątpliwie jedną z najlepszych atrakcji w Świnoujściu.

Prom w Świnoujściu

Krótka historia portu w Świnoujściu

Rzeka Odra dzieli się od wieków na trzy cieśniny: Świnę, Dziwnę i Pianę, którymi uchodzi do Bałtyku.

W czasach średniowiecznych Piana stanowiła główną drogę między Morzem Bałtyckim a Szczecinem. Natomiast rzeka Świna było dość płytka i zapiaszczona, dlatego właśnie przez nią poprowadzono przeprawę.

Wiódł tu np. Szlak Solny w kierunku Lubeki, a na zachodnim brzegu wzniesiono nawet komorę celną. Została on w roku 1457 spalona przez mieszczan ze Szczecina w wyniku protestu za wysokie cła na ich towary.

Kolejne stulecia nie były łaskawe dla tych okolic. Liczne wojny między Prusami i Szwecją spowodowały wiele zniszczeń, ale w końcu w roku 1720 król pruski zakupił wyspy Uznam i Wolin oraz miasto Szczecin od Szwedów.

W 1747 roku w obecnym Świnoujściu powstał port, zabezpieczony w kolejnych latach solidnymi falochronami. Natomiast w roku 1857 zbudowano najwyższą nadbałtycką latarnię morską.

Port w Świnoujściu dziś

Prom wychodzący z portu

Obecnie port w Świnoujściu tworzy, wraz z portem szczecińskim, jeden z największych kompleksów portowych na bałtyckim wybrzeżu. Zajmuje on centralna część miasta i jest jego znakiem rozpoznawczym. Właściwie chodzi o kilka portów, które omówimy poniżej.

Po stronie wschodniej, na wyspie Wolin, znajdziemy nabrzeże przeładunkowe i port handlowy z czterema wyspecjalizowanymi nabrzeżami. Tu znajduje się także terminal LNG oraz największy i najnowocześniejszy terminal pasażerski w Polsce (stąd odchodzą promy do Szwecji), który obsługuje rocznie kilka milionów pasażerów.

Terminal promowy obejmuje pięć stanowisk dla promów pasażersko-samochodowych i wyposażony jest w różnorodne rampy, ruchome pomosty i inne nowoczesne rozwiązania ułatwiające wjazd pojazdów na prom. 

Na wyspie Wolin znajduje się też punkt przeprawy promowej dla turystów. Muszą oni na razie pokonać wody w cieśninie jednym z promów Karsibór, by dostać się do centrum miasta. Sama przeprawa takim promem to, bez wątpienia, jedna z ciekawszych atrakcji w Świnoujściu.

Przeprawa promowa -prom Karsibór

Port po stronie zachodniej

Po stronie zachodniej (na wyspie Uznam) znajduje się natomiast były port wojenny,  niewielki port rybacki oraz Nabrzeże Władysława IV. To właśnie to nabrzeże o długości 1,7 km jest szczególnie atrakcyjne dla turystów i mieszkańców, gdyż właśnie stąd można wyruszyć w krótki rejs turystyczny po porcie lub morzu.

W tym miejscu przybijają też promy „Bielik”, będące środkiem komunikacji między dwoma wyspami dla mieszkańców miasta. Znajdująca się tutaj promenada jest jednym z ulubionych traktów spacerowych. W okolicy cumują również statki straży przybrzeżnej i statki holownicze.

Atrakcje w Świnoujściu - Budynek Kapitanatu Portu w Świnoujściu

Kapitanat Portu w Świnoujściu

Kapitanatu Portu Świnoujście to żółty, charakterystyczny budynek z czerwonym dachem. Wybudowany został w 1879 roku, według projektu Alberta Severina, który zaprojektował też latarnię w Świnoujściu.

Budowla ta jest atrakcyjna pod względem  architektonicznym i zawiera również kilka ciekawostek. W jej piwnicy mieścił się kiedyś areszt dla marynarzy, do dziś jest tu schron przeciwlotniczy, Poza tym w dolnej części budynku znajdziemy zamurowane wejście, które podobno prowadzi do jednego z tajemniczych, świnoujskich tuneli.

W wieży, która dawniej pełniła funkcję obserwacyjną, w okrągłych otworach znajdowały się zegary. Natomiast tabliczka po prawej stronie schodów informuje nas, dokąd sięgała woda podczas powodzi w 1913 roku.

Przy Nabrzeżu Władysława IV znajduje się również zabytkowa wieża ciśnień z końca XIX w. zbudowana z granitu i czerwonej cegły.

Dodatkowe informacje o porcie znajdziesz TUTAJ: 

http://www.sft.pl/

8. Atrakcje w Świnoujściu - Latarnia Morska

Latarnia Morska w Świnoujściu

Latarnia morska w Świnoujściu jest najwyższą latarnią w Polsce i jedną z najwyższych na świecie. Liczy ona 68 metrów  i musimy pokonać ponad 300 krętych schodów, by dotrzeć na jej szczyt. Widoki jednak niewątpliwie zrekompensują ten trud.

Możemy stąd podziwiać zarówno bezkresny błękit morza, rozległe plaże, port z wpływającymi do niego statkami i otaczającą miasto zieleń. Ponadto można sięgnąć wzrokiem do Międzyzdrojów (wpis o Międzyzdrojach znajdziesz TUTAJ) lub niemieckich kurortów nad Bałtykiem.

Widok z latarni morskiej w Świnoujściu

Historia latarni w Świnoujściu

Pierwsze wzmianki o latarni morskiej w Świnoujściu pochodzą już z 1804 roku. Wówczas właśnie zbudowano na głowicy falochronu wschodniego z desek i luster pierwszą namiastkę latarni.

Następnie w roku 1828 w tym samym miejscu powstała 12- metrowa metalowa wieżyczka na kamiennej podstawie zakończona szpiczastym daszkiem. Światło z tej latarni miało zasięg od 8 do 12 mil morskich.

Wraz z postępującym rozwojem żeglugi latarnia ta okazała się jednak niewystarczająca. Postanowiono więc, że powstanie nowa latarnia morska jako wyższa, emitująca stałe światło, wieża na stałym lądzie.

W roku 1854 przystąpiono więc do prac budowlanych. Powstała wysoka na 68 m wieża na zarysie ośmioboku pokryta żółtą, klinkierową cegłą. Właśnie ona od 1 stycznia 1859 roku wskazuje drogę marynarzom i stanowi jedną z ulubionych atrakcji w Świnoujściu dla większości turystów.

Do latarni przynależy też połączony z nią dwukondygnacyjny budynek, który pierwotnie przeznaczony był jako miejsce zamieszkania dla pracowników i ich rodzin. Mało odporne materiały, z których wykonano budowlę oraz trudne warunki atmosferyczne spowodowały, że latarnia wymagała częstych remontów.

Atrakcje w Świnoujściu - Latarnia morska

Latarnia od XX wieku do dziś

Na początku XX wieku wykonano gruntowną renowację używając odpowiednio wytrzymałych cegieł i granitu oraz zmieniając kształt bryły głównej budynku z ośmioboku na walec. Zmieniony został również kolor lica z żółtego na żółto-czerwony. Podobnie latarnia wygląda do dziś.

W czasie II wojny światowej latarnia nie była zniszczona zbyt mocno, ale w wyniku wybuchu bomb ściany popękały. Po wojnie budynek użytkowany był przez wojska radzieckie do 1954 roku, a potem przeszedł  w ręce władz polskich.

W latach 1996-2000 budynek poddano gruntownej renowacji i  następnie oddano w użytek zwiedzającym.

Wejście na latarnię możliwe jest w godzinach:

10.00-18.00 (od marca do czerwca i od września do 30. października)

10.00-20.00 (w lipcu i sierpniu)

10.00-16.00 (1.listopada do końca lutego)

Bilet normalny:10zł

Bilet ulgowy:8 zł

W obiekcie znajduje się dobrze zaopatrzony sklepik z pamiątkami, a w sezonie letnim obok znajdziemy punkt gastronomiczny. W okolicy latarni znajduje się plac, na którym możemy za darmo zaparkować.

Więcej informacji na temat latarni znajdziesz TUTAJ: http://latarnie.com.pl/index.php/godziny-otwarcia/

WAŻNE!!!

W związku z wprowadzeniem w życie decyzji Wojewody Zachodniopomorskiego o czasowym zakazie przebywania w odległości do 200 m wokół terminalu LNG w Świnoujściu i odcięciu jedynej drogi dojazdowej do latarni morskiej i  Fortu Gerharda, nie ma aktualnie możliwości dotarcia do tych obiektów drogą lądową. Obecnie jedyną opcją zwiedzania tych miejsc jest skorzystanie z wycieczki oferowanej przez przewoźnika Adler-Schiffe. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.adler-schiffe.de/polen/fort-gerhard.php

9.Atrakcje w Świnoujściu - punkt widokowy

Punkt widokowy z wieży dawnego kościoła luterańskiego w Świnoujściu

Kościół Marcina Lutra w Świnoujściu został wybudowany  w roku 1904, w stylu neogotyckim. Część świątyni stanowiła wieża o wysokości 67 m, co tworzyło z niej jeden z najwyższych budynków w Świnoujściu.  

W czasie II wojnie światowej kościół został uszkodzony, a po wojnie długo podlegał dalszej dewastacji.

Obecnie pozostała z niego tylko wieża. Budowla wyremontowana przez prywatnego inwestora i przekształcona w taras widokowy o wysokości 44 m stanowi obecnie jedną z najciekawszych atrakcji w Świnoujściu.

Aby dostać się na górę i obejść taras dookoła, musimy pokonać 220 schodów. Po drodze czekają na nas jednak miejsca do odpoczynku w postaci krzeseł lub ławek oraz wystawa fotografii. Na zakończenie z góry podziwiać możemy panoramę miasta, port oraz morze.

W wieży znajduje się urocza, przytulna kawiarenka z pysznym, domowym ciastem.

Cena biletu na wieżę: 14 zł

Godziny otwarcia: 10.00-18.00

10. Atrakcje w Świnoujściu - Kościół pw. NMP Gwiazdy Morza

Atrakcje w Świnoujściu - Kościół pw. NMP Gwiazdy Morza
Kościół pw. NMP Gwiazdy Morza w Świnoujściu - wnętrze

Na przełomie XIX i XX wieku w Świnoujściu pojawiało się coraz więcej polskich robotników sezonowych. To właśnie dla nich zbudowano w latach 1895-96 pierwszy katolicki kościół.

Budowla wzniesiona została w stylu neoromańskim, z czerwonej cegły. Powstała na rzucie prostokąta z wbudowaną w bryłę kościoła wieżą.

Portal wejściowy zdobi wimperga, czyli ozdobne wykończenie w kształcie wysokiego trójkąta. W nim umieszczona jest mozaika przedstawiająca Matkę Boską z dzieciątkiem w łodzi na wzburzonym morzu z napisem Ave Maris Stella (Witaj Gwiazdo Morza). 

We wnętrzu świątyni możemy podziwiać ciekawe mozaiki i witraże w niebiesko-żółtej kolorystyce.

11. Atrakcje w Świnoujściu - Fort Anioła

Atrakcje w Świnoujściu - Fort Anioła

W połowie XIX wieku władze pruskie postanowiły, że port w Świnoujściu, ze względu na swoje ważne znaczenie militarno- gospodarcze wymaga szczególnej ochrony.

Wynikiem tej decyzji było stworzenie twierdzy Świnoujście na podstawie projektu Johanna Leopold Ludwiga Brese. Kompleks obronny składał się z czterech fortów, z których trzy możemy podziwiać w mieście do dnia dzisiejszego.

Dlaczego Fort Anioła?

Pierwszy z nich, Fort Anioła, nawiązuje swą architekturą i nazwą do Zamku św. Anioła w Rzymie, choć jest od niego znacznie mniejszy. Zbudowany został  w latach 1854-58 jako punkt obserwacyjno-artyleryjski.

Parter zajmowała piechota z bronią ręczną, a dwa piętra przeznaczone były dla lekkiej artylerii polowej. Natomiast wędrówka na najwyższą część fortu może być sporym zaskoczeniem.

Prócz nieudostępnionego dla zwiedzających bunkru znajduje się tu bowiem trawa z ławeczkami i zasadzonymi krzewami róż. Panująca wokół cisza stwarza nam możliwość przyjemnego odpoczynku podczas zwiedzania.

W kolejnych latach po wzniesieniu fortu był on regularnie modernizowany. Powstała fosa z wodą, schrony dla żołnierzy i wiele innych ulepszeń.

W czasie II wojny światowej do fortu doprowadzono elektryczność i zamontowano centralne ogrzewanie, telefon, telegraf i radiostację. Był on wówczas ważnym punktem obserwacji powietrznej dla wojsk niemieckich, a po wojnie do roku 1992 wojsk radzieckich. 

Fort Anioła Dziś

Dziś kompleks budynków jest udostępniony  zwiedzającym i może stanowić doskonałą bazę do zdobywania wiedzy historycznej, architektonicznej i militarnej.

Podczas wspinania się na wyższe piętra zauważyć możemy owalne otwory w stropie. Właśnie tędy za pomocą lin wciągano na górę armaty i inne, cięższe elementy uzbrojenia.

W Forcie Anioła znajdziemy nie tylko ciekawe sale muzealne (np. salę Wikingów), ale również wystawy malarstwa, rzeźby lub fotografii, gdyż obiekt stał się placówką kulturalną. 

Z tarasu widokowego na koronie fortu możemy podziwiać zieleń Parku Zdrojowego i ujście rzeki Świny. Poza tym na terenie obiektu znajdziemy romantyczną kawiarnię w zabytkowych wnętrzach pokoju kominkowego.

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10.00-16.00

Zwiedzanie fortu: bilet normalny – 20zł, bilet ulgowy – 14 zł

Więcej informacji na temat fortu znajdziesz TUTAJ: https://fortaniola.pl/

12. Atrakcje w Świnoujściu - Fort Zachodni

Fort Zachodni

Historia Powstania Fortu Zachodniego

Fort Zachodni czyli Muzeum Historii Twierdzy, stanowiący dziś jedną z ważniejszych atrakcji w Świnoujściu, został zbudowany w latach 1856-1861. Stanowić miał część fortyfikacji świnoujskiej twierdzy i punkt oporu pruskiego wojska, które bronić miało wejścia do portu.

Początkowo fort był kwadratowym, jednokondygnacyjnym budynkiem. Właśnie z niego można było prowadzić obronę we wszystkich kierunkach z broni ręcznej i dział artyleryjskich.

W kolejnych latach budowlę otoczono wałem ziemnym i fosą. W latach 80. XIX w. rozbudowany został do sporej ufortyfikowanej baterii nadbrzeżnej. Do czasu wybuchu I wojny światowej wyposażenie fortu stanowiły m.in. cztery ciężkie działa kalibru 210 mm (nadbrzeżne)   i cztery działa kalibru 150 mm (lądowe).

Fort w czasie II wojny światowej

W czasie II wojny światowej dobudowano na terenie fortu kilkukondygnacyjny bunkier dowodzenia, w którym były też pomieszczenia socjalne i techniczne.

W tym niemieckim forcie służył m.in. porucznik Wilhelm Henningsen.  Dowodził on kompanią szturmową Kriegsmarine i wraz ze swymi żołnierzami popłynął stąd do Gdańska pancernikiem „Schleswig Holstein”. 1.09.1939 właśnie z tego statku rozpoczęto atak na Westerplatte.

W maju 1945 wydano rozkaz zniszczenia całego wojskowego wyposażenia fortu i ewakuacji załogi.

Po wojnie do roku 1961 w obiekcie rezydowały wojska sowieckie, a potem zabudowania wykorzystywano na magazyny spożywcze.

Fort Zachodni Dzisiaj

Od roku 2000 teren fortu oraz  zabudowania, poddano rewitalizacji i utworzono w nim Muzeum Historii Twierdzy. Cały teren wraz z salami muzealnymi możemy zwiedzać przez cały rok.

Godziny otwarcia:

  • Listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec – 10.00-16.00
  • Kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień i październik – 10.00-18.00
  • Lipiec, sierpień -10.00-20.00

Ceny biletów:

24 zł –  bilet normalny

20 zł- bilet ulgowy (emeryci, renciści, inwalidzi, grupy powyżej 20 osób)

16 zł- dzieci (7-14 lat)

Więcej informacji o forcie znajdziesz TUTAJ: https://fortzachodni.pl/

13. Atrakcje w Świnoujściu - Fort Gerharda (Wschodni)

Fort Gerharda

Fort Gerharda, zwany również Fortem Wschodnim jest obecnie siedzibą Muzeum Obrony Wybrzeża i jedną z ważniejszych atrakcji w Świnoujściu.

Leży na wyspie Wolin w bezpośrednim sąsiedztwie latarni morskiej. Pochodzi on, tak jak i pozostałe forty w tym nadmorskim mieście, z czasów panowania pruskiego, a dokładniej z połowy XIX w.

Podania historyczne głoszą, że w roku 1848, podczas I wojny prusko-duńskiej, duńska fregata na długi czas zablokowała ujście rzeki Świny.  Uniemożliwiając w ten sposób handel powodowała spore straty. Wtedy powstał pomysł utworzenia w Świnoujściu twierdzy, która strzegłaby wejścia do portu i pomogłaby w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji. 

W latach 1848-1859 na planie pięcioboku, zbudowano Fort Wschodni. Złożony z murowanej reduty, otoczonej fosą, wraz z kaponierami  wyposażony był w 25 armat.

Fort w XX wieku

W kolejnych latach obiekt ten był kilkakrotnie modernizowany i rozbudowywany. Zwykle stacjonowało tu ok. 300 piechurów i artylerzystów. Na początku XX wieku doprowadzono tu prąd i  linię energetyczną.

W czasie I oraz II wojny światowej fort pełnił rolę pomocniczą,  potem przejęty został przez wojska radzieckie, a po przekazaniu go miastu w 1962 służył jako magazyn.

Fort Wschodni dzisiaj

Na początku 2001 roku został on wydzierżawiony przez pasjonatów historii i jeszcze tego samego roku udostępniony turystom.

Od 2010 swą siedzibę ma tu również Muzeum Obrony Wybrzeża prezentujące ponad 2000 ciekawych eksponatów związanych ze świnoujską twierdzą.

Zwiedzanie fortu odbywa się w nietypowy sposób. Turysta wciela się w rolę kadeta pruskiej armii, który przechodzi krótkie, trwające ok.75 minut, szkolenie wojskowe (np. strzelanie z armaty, elementy musztry) pod okiem surowego „pruskiego” żołnierza.

 

Informacje praktyczne

W sezonie letnim, przewodnik oprowadza chętnych co 30 minut, a po sezonie zwiedzanie odbywa się indywidualnie z plano-przewodnikiem.

Godziny otwarcia:

Od maja do października

10.00-17.00

Od listopada do kwietnia

10.00-16.00

Ceny biletów:

Fort  Gerharda

Bilet normalny: 35 zł

Bilet ulgowy lub grupowy (min.20 osób): 25 zł

Podziemne miasto +Fort Gerharda

Bilet normalny: 60zł

Bilet ulgowy i grupowy (grupy zorganizowane powyżej 20 osób): 40 zł

Więcej informacji na temat fortu znajdziesz TUTAJ: http://fort-gerharda.pl/

WAŻNE!!!

W związku z wprowadzeniem w życie decyzji Wojewody Zachodniopomorskiego o czasowym zakazie przebywania w odległości do 200 m wokół terminalu LNG w Świnoujściu i odcięciu jedynej drogi dojazdowej do latarni morskiej i  Fortu Gerharda, nie ma aktualnie możliwości dotarcia do tych obiektów drogą lądową. Obecnie jedyną opcją zwiedzania tych miejsc jest skorzystanie z wycieczki oferowanej przez przewoźnika Adler-Schiffe. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.adler-schiffe.de/polen/fort-gerhard.php

14. Atrakcje w Świnoujściu - Podziemne Miasto (Bateria Vineta)

W roku 1935, łamiąc postanowienia traktatu wersalskiego, dowództwo niemieckiej marynarki Kriegsmarine postanowiło wzmocnić funkcję obronną wojennego portu w Świnoujściu.

Budowa baterii nadbrzeżnych i kompleksu schronów wojskowych  na wyspie Wolin trwała do 1938. W 1939 pojawili się tam pierwsi niemieccy żołnierze. Kompleks  ten nazwano Bateria Vineta na cześć starożytnego miasta Wikingów (Wineta).

W trakcie II wojny światowej bateria ta miała bronić wejścia do portu. Obiekt złożony był z 7 olbrzymich, żelbetonowych schronów. Na każdym z nich umieszczono armatę kalibru 15 cm, której zasięg wynosił ok. 20 km.

Podziemne miasto po II wojnie światowej

Pod koniec wojny, 5 maja 1945 obiekt przejęli żołnierze radzieccy.  Po zdemontowaniu cennego wyposażenia, w 1946 przekazano go polskiej armii.

W latach 50. XX wieku zmodernizowano cały kompleks i przygotowano pod stanowisko obrony przeciwdesantowej zachodniego wybrzeża.

W kolejnych latach wszystkie schrony połączono kilometrowym podziemnym korytarzem i wyposażono m.in. w centralę telefoniczną, kasyno i obiekt ochrony przeciwchemicznej.

Powstało w ten sposób „podziemne miasto” o dużej autonomii, które miało stanowić tajne Zapasowe Stanowisko Dowodzenia. O istnieniu kompleksu wiedzieli tylko nieliczni. Była to jedna z wojskowych tajemnic okresu „zimnej wojny”. Kilkakrotnie ćwiczeniami w bazie kierował generał Wojciech Jaruzelski.

Z czasem znaczenie obiektu malało wraz ze zmianą doktryn wojskowych. Pod koniec 2013 roku obiekt przekazano we władanie Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Informacje praktyczne

Podziemne miasto znajduje się w Świnoujściu, w dzielnicy Przytór. Zostało ono udostępnione zwiedzającym w różne dni tygodnia i w różnych godzinach zależnie od pory roku.

Od 1 do 30 kwietnia

Środa o 12.30

Sobota i niedziela o 10.30, 12.30, 15.00

Od 1 maja do 30 czerwca

Codziennie o 12.30 oraz w soboty i niedziele dodatkowo o 10.30 i 15.00

Od 1 lipca do 31 sierpnia

Codziennie o godzinach: 10.30, 11.30, 12.30, 14.00, 15.00 i 16.30

Od 1 stycznia do28 lutego

Środa, sobota i niedziela o 10.30, 12.30, 15.00

Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, nie ma możliwości zwiedzania indywidualnego  i trwa około dwóch godzin.

Na miejsce należy przybyć przed czasem. Nie ma możliwości dołączenia do grupy w wypadku spóźnienia.

Turyści zmotoryzowani powinni kierować się ze Świnoujścia na Międzyzdroje drogą nr 3, a następnie znakami drogowymi „Podziemne Miasto na Wyspie Wolin”. Turyści niezmotoryzowani dotrą tu autobusem miejskim nr 7 lub 10. Należy wysiąść przy dworcu PKP Świnoujście –Przytór i przespacerować się ok. 500 m.

Podany poniżej cennik obejmuje ofertę razem z opłatą za  przewodnika.

Podziemne miasto

Bilet normalny: 30zł

Bilet ulgowy i grupowy (grupy zorganizowane powyżej 20 osób): 20 zł

Podziemne miasto +Fort Gerharda

Bilet normalny: 50zł

Bilet ulgowy i grupowy (grupy zorganizowane powyżej 20 osób): 35 zł

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ: http://podziemne-miasto.pl/

15. Atrakcje w Świnoujściu - basen w Baltic Park Molo Aquapark

Baltic Park Molo - basen w Świnoujściu

Na wszystkich miłośników wodnego szaleństwa czeka rodzinny kompleks rekreacyjny w postaci aquaparku z licznymi atrakcjami. Oprócz basenu rekreacyjnego i sportowego mamy tam basen dla dzieci, specjalną, „piracką strefę” dedykowaną najmłodszym, sztuczną falę do surfingu, rwącą rzekę oraz kompleks saun i jaccuzi. Niewątpliwie każdy tu znajdzie coś dla siebie.

Aktualny cennik znajdziecie tutaj: https://zdrojowahotels.pl/baltic-park-molo-aquapark

 

Mam nadzieję, że przedstawione powyżej atrakcje zachęcą każdego do odwiedzenia Świnoujścia. Warto spędzić tu kilka dni, delektując się bliskością zabytków,  błogim wypoczynkiem, ciepłym morzem i licznymi, przyjemnymi lokalami w mieście.

Jeżeli spędzamy w Świnoujściu kilka dni, warto również bezsprzecznie wybrać się do Międzyzdrojów. Wpis o atrakcjach w Międzyzdrojach znajdziesz TUTAJ

Podobne wpisy

Dodaj komentarz