Ustka
Table of Contents
ToggleUstka - opis miejscowości
Ustka to 16-tysięczne miasto nad Bałtykiem, u ujścia rzeki Słupi. Rzeka dzieli miasto na część zachodnią i wschodnią. Ustka jest miastem portowym i uzdrowiskowym z dwoma kąpieliskami letnimi. Szerokie, piaszczyste plaże, krystalicznie czysta woda, dobrze zagospodarowana przestrzeń nadmorska, to z pewnością nie jedyne atrakcje w Ustce. Do zalet kurortu należy też specyficzny mikroklimat panujący w mieście. Bliskość morza i lasów sosnowych sprawia, iż usteckie powietrze obfituje w jod, sole wapnia i magnez. Prawdopodobnie dlatego, osoby zmagające się z alergiami, chorobami krążenia czy reumatyzmem chętnie odpoczywają w Ustce.
Uzdrowiskowe zalety Ustki doceniono już w XIX wieku, tworząc tu pierwsze kąpielisko.
Krótka historia Ustki
Ustka to niewątpliwie piękne miasto a jej dodatkową zaletą jest ciekawa historia, pozostałości której towarzyszą nam na każdym kroku. O tym co miasto ukształtowało w prosty sposób opowiada herb Ustki. Przedstawia on syrenę w dłoni trzymającą łososia- to nawiązanie do rybołówstwa. Syrena zanurzona jest w wodzie to symbol kąpieliska. Żaglowiec przedstawiony w herbie odnosi się do żeglugi handlowej.
Początki miejscowości
Starą osadę rybaków kaszubskich po raz pierwszy wspomniano w źródłach w 1310 roku. Od XIV wieku pełniła ona funkcję portu morskiego dla oddalonego o 18 kilometrów Słupska. Aby dotrzeć do słupskiego portu, statki musiały pokonać rzekę Słupię. Co ciekawe były one przeciągane linami przez idących brzegiem ludzi. Mieszkańcy Ustki żyli z żeglugi, portu i rybołówstwa. Obsługiwali cały handel morski Ziemi Słupskiej, przez wieki będąc w zależności od potężnego sąsiada. Ponieważ mieszkańcy Ustki byli przedsiębiorczy, niewielki port stał się konkurencją dla Słupska. Chęć ograniczenia prawa handlu spowodowała bunt zakończony wojną. Słupsk wysłał do Ustki regularne wojsko, wieś została zniszczona. Bez wątpienia do upadku Ustki przyczyniła się wojna trzydziestoletnia i wielki sztorm z 1643 roku, który całkowicie zapiaszczył wejście do portu. W związku z tym przez ponad 200 lat do usteckiego portu nie mogły zawijać duże statki handlowe.
Ponowny rozkwit ustki
Dopiero w XIX wieku Ustka należąca w tym czasie do Prus, zaczęła ponownie rozkwitać. Miało to niewątpliwie związek z odbudową portu i letnikami. W 1832 roku do osady nad Słupią zawitali pierwsi, spragnieni morskich atrakcji, turyści. Jednak rozwój nadmorskiego kurortu nastąpił wraz z dotarciem do Ustki kolei żelaznej. To właśnie wtedy powstała dzielnica willowa, oferująca pokoje w pensjonatach. Były one bezsprzecznie bardziej komfortowe od tych oferowanych do tej pory przez rybaków. Aby uatrakcyjnić kuracjuszom pobyt nad morzem, Towarzystwo Kąpielowe rozpoczęło budową promenady wzdłuż plaży i rozplanowano park nadmorski. W 1878 roku urządzono też łazienki parowe, które po rozbudowie stały się zakładem balneologicznym z prawdziwego zdarzenia. Dzięki odkrytym na terenie miasta złożom borowiny i solanek, miasto uzyskało w 1987 roku status uzdrowiska. Dziś w wielu sanatoriach leczy się choroby układu ruchu, krążenia, oddechowego o także reumatyzm czy choroby tarczycy.
.
ustka obecnie
Obecnie Ustka to miasto oferująca turystom bogata bazę noclegową, od pokoi w prywatnych kwaterach po pobyt w 5* hotelu Grand Lubicz. Dodatkowo gastronomia mogąca zadowolić największych smakoszy, ciekawe zabytki na niemal każdym rogu i kilometrowe plaże.
Ustka słynie z bardzo czystej wody i krystalicznego wręcz powietrza na wschodniej plaży. To z pewnością dzięki różnicy temperatur wody i powietrza nad kanałem. Zjawisko to tworzy poduszkę hydrotermiczną, dzięki której zanieczyszczenia opadają nad kanałem.
Poniżej przedstawię Ci, moim zdaniem, najciekawsze atrakcje w Ustce, miejsca które jeszcze bardziej uatrakcyjnią Twój pobyt w tym urokliwym mieście.
Atrakcje w Ustce – Latarnia Morska
Niewątpliwie jedną z ciekawszych atrakcji w Ustce jest, położona wśród zieleni, latarnia morska. Ta neogotycka budowla zlokalizowana jest po wschodniej stronie falochronu, w pobliżu nabrzeża pasażerskiego. Wybudowana w 1892 roku składa się z ośmiokątnej, 19,5 metrowej wieży i niższego budynku latarników. Co ciekawe, zanim wzniesiono latarnię, drogę do portu wskazywało światło umieszczone na wieży kościoła w Zaułku Kapitańskim.
Na szczyt latarni, udostępnionej dla zwiedzających, prowadzą betonowe i metalowe schody. Trudy wspinaczki rekompensuje, bez wątpienia, cudowny widok na morze, port i miasto. Za niewielką opłatą latarnia dostępna jest w lipcu i sierpniu od 10:00 do zmierzchu. Poza sezonem godziny otwarcia są różne.
Tuż przy latarni morskiej jest wejście na falochron wschodni. To bez wątpienia idealne miejsce na spacer. Stąd możesz obserwować falujące morze i ruch na kanale portowym.
Więcej o latarni przeczytasz tutaj: https://www.latarnie.pl/latarnia-morska-ustka/
Atrakcje w Ustce - pomnik ludziom morza
Pomiędzy latarnia morska a kapitanatem portu, znajdziesz Pomnik „Ludziom Morza”. Przedstawia on matkę czekającą na powrót syna z połowu. Wokół postaci ustawiono tablice przedstawiające trudy pracy rybaków.
Pomnik upamiętnia marynarzy którzy nie wrócili z morza. Jest to bez wątpienia miejsce skłaniające do refleksji. Przed monumentem ustawiono dwa drewniane koła sterowe i kotwicę.
Atrakcje w Ustce – plaża wschodnia
Wpływająca do Bałtyku rzeka Słupia dzieli ustecką plażę na wschodnią i zachodnią, podobnie jak w Darłówku (więcej o Darłówku przeczytasz TUTAJ).
Plaża wschodnia, wzdłuż której ciągnie się nadmorska promenada, jest bez wątpienia gwarna i pełna atrakcji. W związku z tym w sezonie letnim jest to miejsce szczególnie oblegane przez wczasowiczów.
Sport na plaży wschodniej
Fragment plaży przy latarni oddano siatkarzom, tworząc oświetlone, ogólnodostępne boiska. W związku z tym, odbywają się tu liczne turnieje siatkówki plażowej, w ramach cyklu „Ustka – Wakacyjne Centrum Siatkówki Plażowej”.
Inną formą aktywnego wypoczynku na usteckiej plaży może być pływanie na skuterze wodnym czy dmuchanym bananie. Wypożyczalni sprzętu wodnego w Ustce nie brakuje. Podobnie jak miejsca do plażowania – plaża wschodnia jest niebywale szeroka. Dodatkową atrakcją jest bezsprzecznie możliwość wypożyczenia kosza plażowego i leżaka.
Dużym udogodnieniem dla turystów są zlokalizowane przy plaży przebieralnie i prysznice plażowe. Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają ratownicy.
atrakcje w ustce - promenada
Wzdłuż nadmorskiej promenady znajdziesz całą gamę barów, restauracji, kawiarenek i budek z lodami czy szybkimi przekąskami. Moim zdaniem każdy znajdzie coś dla siebie. Osoby szukające pamiątek znad morza z pewnością nie będą zawiedzeni, kramiki, sklepiki, stoiska z pamiątkami, na promenadzie jest ich mnóstwo. Dopełnieniem morskich i gastronomicznych atrakcji są różnego rodzaju dmuchańce, zjeżdżalnie, cymbergaje i automaty. Będąc na wakacjach z dziećmi warto zaopatrzyć się w monety dwu złotowe, przydadzą się podczas wieczornego spaceru 🙂
Oddalając się od latarni, promenada zaprowadzi Cię do niewielkiego parku. Można tu bezsprzecznie odpocząć od turystycznego zgiełku. Niewątpliwą atrakcją są ustawione tu pomniki Fryderyka Chopina czy ławeczka Ireny Kwiatkowskiej. Godnym uwagi jest pomnik Umierającego Wojownika, ponieważ na jego tarczy znajdziesz jedno z najstarszych przedstawień usteckiego herbu. Idąc dalej dojdziesz do placu zabaw, wydm i parku linowego. To bezsprzecznie idealne atrakcje w Ustce dla dzieci.
Atrakcje w Ustce – plaża zachodnia
Ta usytuowana na zachód od kanału portowego plaża pozostaje dzika i spokojna. Być może spowodowane jest to trudniejszym dostępem i brakiem infrastruktury typowej dla nadmorskich kurortów. Mimo że ta część wybrzeża jest szeroka to wejście do morza jest dosyć strome.
Do plaży zachodniej dostaniesz się od strony portu, przechodząc przez wydmy i sosnowy las. Od 2014 roku, dzięki przesuwanej kładce, spinającej dwa brzegi Słupi, na plażę zachodnią dotrzesz niemal spod latarni. Sama konstrukcja kładki jest niewątpliwie zachwycającą, szczególnie po zmroku kiedy jest oświetlona. W sezonie letnim kładka otwiera się o każdej pełnej godzinie od 7:00 do 24:00 na 20 minut. Przy silnym wietrze kładka nie przesuwa się. Wstęp na tą nietypową atrakcję w Ustce jest bezpłatny.
Warto odwiedzić plażę zachodnią ponieważ nie spotkasz tam wielu wczasowiczów, również w sezonie letnim. Masz za to szansę na spokojny spacer w pięknych okolicznościach przyrody, o krok od gwarnego kurortu.
Atrakcje w Ustce - pomnik syrenki
Syrenka to bez wątpienia jeden z symboli Ustki i jedna z ciekawszych atrakcji w Ustce. Jest to wykonany z mosiądzu pomnik przedstawiający wpatrującą się w morze kobietę z rybim ogonem. Syrenkę znajdziesz na wschodnim falochronie przy kamiennym molo. Co ciekawe, gdy potrzesz jej pierś z pewnością spełni jedno Twoje życzenie.
Z pomnikiem wiąże się lokalna legenda. Mówi ona o dobrej syrenie opiekującej się biedna kobietą, której syn wypłynął w morze. Czekając na jego powrót, kobieta płakała tak długo aż zaczęła tracić wzrok. Syrenka codziennie przynosiła jej łososia aby zaspokoiła głód a wątrobą ryby nacierała oczy. Dzięki temu odzyskała ona wzrok wtedy, gdy do portu wpływał statek z wyczekiwanym synem. Być może dlatego pomnikowa syrena w dłoni trzyma właśnie łososia.
Zdjęcie z ustecką syrenką to bez wątpienia najlepsza pamiątka z wakacyjnego pobytu w tym urokliwym mieście.
Atrakcje w Ustce – port.
Atrakcją w Ustce jest niewątpliwie port rybacki. To serce miasta, ulubione miejsce turystów do którego prędzej czy później trafi każdy. Jest to wymarzone miejsce dla miłośników morskich przygód, rybaków czy wędkarzy. Tych ostatnich spotkasz w porcie o każdej porze roku, łowiących na wędki z wieloma haczykami.
Cumują tu kutry, statki wycieczkowe czy żaglówki. Co ciekawe jest to jeden z większych portów rybackich w Polsce, będący przystanią dla 76 kutrów.
W porcie wzrok przyciąga ciekawa architektura. Zwróć uwagę, przede wszystkim, na magazyn spirytusu, budynek z czerwonej cegły przy ulicy Bohaterów Westerplatte. Interesująca jest też tak zwana „czerwona szopa” z ogromnymi drewnianymi wrotami czy spichlerze zbożowe przy Bulwarze Portowym.
Port w Ustce tętni życiem przez cały rok a w sezonie letnim jest tu niewątpliwie tłoczno. Jednak to tu poczujesz klimat dawnej rybackiej osady. Kutry wracające z morza, wszędobylskie mewy, tawerny z pyszną rybą i spektakularne zachody słońca. To z pewnością oczaruje każdego wczasowicza.
Atrakcje w Ustce - rejsy
Do atrakcji w Ustce zaliczymy też niewątpliwie rejsy galeonami w morze. Statki cumują przy ulicy Marynarki Polskiej, nieopodal latarni morskiej.
Galeony zabierają turystów w 40 minutowy rejs w morze gwarantujący niezapomniane wrażenia. Szczególnie spektakularny jest ten o zachodzie słońca. Niesamowita gra światła odbijającego się w falującej wodzie, bezkres morza i muzyka na pokładzie, to gwarancja dobrej zabawy. Więcej informacji o rejsach znajdziesz na www.galeony.pl w zakładce porty.
Dla spragnionych mocnych wrażeń idealny będzie rejs szybką łodzią motorową typu RIB. To jedna z najszybszych łodzi w Polsce rozwijająca prędkość do 100 km/h. Jest przy tym bezpieczna a także zwrotna i dynamiczna. 15 minutowy rejs to bez wątpienia maksimum adrenaliny tylko dla odważnych.
Ciekawa propozycja na morską przygodę to bezsprzecznie rejs jachtem Pouler 790 Explorer. Romantyczna randka na morzu, wieczór panieński czy po prostu rodzinna wyprawa, w Ustce to możliwe. Więcej informacji bez wątpienia znajdziesz na www.rejsyustka.pl
Atrakcje w Ustce – Stara Osada Rybacka
Stara Osada Rybacka to niewątpliwie najstarsza i najcenniejsza architektonicznie część Ustki.
Założona w średniowieczu jest przykładem rzadkiej w Polsce owalnicy. ’
Jej unikatowy kształt można dostrzec między ulicami Marynarki Polskiej a Czerwonych Kosynierów. To one właśnie wyznaczają kształt owalu wokół którego stoją niewysokie, szachulcowe chaty rybackie.
Szachulec to ściana której drewniany szkielet wypełniony jest gliną pomalowaną na biało. Być może dlatego nazywane są domami w kratę. Jest to niezwykle uroczy zakątek w którym czas płynie nieco wolniej.
Proponuję Ci usiąść w jednej z kawiarni czy restauracji i odpocząć od gwaru nadmorskiego kurortu w średniowiecznej scenerii.
Atrakcje w Ustce – Zaułek Kapitański
Częścią Osady Rybackiej jest Zaułek Kapitański, dzisiejszy Skwer Jana Pawła II. W miejscu gdzie ulica Marynarki Polskiej skręca do portu znajduje się niewielki plac. To właśnie wokół niego domy posiadali najbogatsi usteccy szyprowie i kapitanowie. W centralnej części Zaułku Kapitańskiego znajdował się niegdyś XIII wieczny niewielki kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja i Jana Chrzciciela. To na wieży tego kościoła umieszczono światło nawigacyjne dla żeglarzy zanim wybudowano latarnię morską. Obecnie na miejscu kościoła stoi szkielet, obrazujący gdzie niegdyś znajdowała się świątynia. W oszklonej gablocie nieopodal zobaczysz fundamenty kościoła świętego Mikołaja i Jana Chrzciciela.
Jak niegdyś wyglądał Zaułek Kapitański możesz zobaczyć na makiecie ustawionej w Parku Jana Pawła II. Prezentuje ona fragment dawnej Ustki wraz z nieistniejącym już kościołem. Przy makiecie znajduje się tablica informująca o historii tego miejsca.
Na placu, oprócz ciekawej architektury, znajdziesz koło młyńskie pochodzące prawdopodobnie z wiatraka stojącego do XX wieku w pobliżu promenady.
Atrakcje w Ustce – usteckie łazienki
Łazienki kąpielowe
Mimo iż nie zobaczysz ich już w Ustce, z pewnością warto napisać o nich parę słów.
W XIX wieku plażowanie bez wątpienia wyglądało zupełnie inaczej niż dziś. Społeczne konwenansowe nie pozwalały na to aby kobiety i mężczyźni razem zażywali morskich kąpieli. Z pewnością nie do pomyślenia było przebieranie się wprost na plaży. Cóż, takie były czasy.
Dlatego Ustka jako szanujący się kurort, aby zadbać o komfort letników, wybudował łazienki kąpielowe. Znajdowały się w nich kabiny do przebierania i pomosty prowadzące niemal do morza. W związku z tym ,dla kobiet z dziećmi powstały łazienki na plaży wschodniej, dla mężczyzn na zachodniej.
Aby ułatwić komunikacje między plażami, po kanale portowym kursował prom. W 1913 roku męskie łazienki zostały zniszczone przez sztorm i mimo protestów letników, panowie zmuszeni byli korzystać z tych na plaży wschodniej.
Na skutek cofania się brzegu morskiego, kilka lat później zniszczone zostały również „damskie” łazienki. Natura okazała się silniejsza od społecznych konwenansów.
Łazienki parowe
W 1877 roku powstały w Ustce pierwsze łazienki parowe. Ze względu na fakt, iż modne w tym czasie były lecznicze gorące kąpiele. U nasady falochronu znajdowała się stacja pomp. Z niej rurociągiem tłoczono wodę do łazienek, gdzie była podgrzewana. Kąpiele parowe cieszyły się ogromnym powodzeniem i bez wątpienia dlatego rozszerzono ofertę łazienek. Letnicy mogli korzystać z kąpieli borowinowych, solankowych oraz masaży.
Z czasem łazienki przekształcono w zakład przyrodoleczniczy z prawdziwego zdarzenia. W przeciwieństwie do łazienek kąpielowych te parowe przetrwały i funkcjonują do dziś. Stylowy, ciekawy architektonicznie budynek znajduje się przy ulicy Beniowskiego 1.
Atrakcje w Ustce - -Bunkry Bluchera
Bunkry to bez wątpienia ciekawa atrakcja w Ustce, nie tylko dla miłośników militariów. Usytuowane w pobliżu wejścia do portu, 200 metrów od rozsuwanej kładki, po zachodniej stronie. Bunkry są istotnie częścią Parku Rozrywki i Historii Twierdza Ustka.
Fortyfikacje powstały w latach 30 XX wieku na terenie usteckich wydm. Bunkier, a właściwie działobitnia działa prowadzącego, składa się z dwóch kondygnacji. Na górze znajduje się działobitnia armaty o kalibrze 105mm i nisze na pociski. Tu niewątpliwie zobaczysz stalowe gniazdo mechanizmu obrotowego armaty. A także piękny widok na wydmy i morze. W dolnej części bunkrów dla zwiedzających udostępniono schrony dla załogi połączone podziemnym korytarzem z bunkrem dowodzenia. Tam też mieści się schron dolmierza, urządzenia do namierzania potencjalnych celów.
Co ciekawego znajdziesz w muzeum
Wnętrza schronów ciekawie zaaranżowano w podziemne muzeum z multimedialną galerią. W bunkrach bez wątpienia obejrzysz elementy wyposażenia, mundury i przedmioty codziennego użytku. Dużą atrakcją są manekiny żołnierzy niemieckich wykonujących codzienne zadania. Dzięki nim i multimedialnym kioskom, rozmieszczonym na trasie zwiedzania, dowiesz się jak wyglądało życie niemieckiej obsługi dział. Ciekawym miejscem wydaje się ściana z wizjerami i multimedialna przebieralnia. Całość ekspozycji dopełniają interaktywne ekrany, makiety i trójwymiarowe zdjęcia. Czy bunkry z czasów II wojny światowej to atrakcja dla rodzin z dziećmi? Zdecydowanie tak, tym bardziej że wiele ciekawych atrakcji czeka na Was na terenie przyległym do bunkrów.
Atrakcje na terenie twierdzy ustka
W sezonie letnim na trenie przyległym do bunkrów działa przede wszystkim kuchnia polowa, serwująca pyszną wojskową grochówkę i kiełbaskę z grilla. Do tego kiermasz militarny, różne strzelnice i tor łuczniczy. Liczne animacje i warsztaty bez wątpienia uatrakcyjnią pobyt w bunkrach. Obiekt można zwiedzać przez cały rok. Więcej informacji znajdziesz bez wątpienia na www.bunkryustka.pl . Cennik znajdziesz w zakładce zwiedzanie muzeum.
Atrakcje w Ustce – Centrum Aktywności Twórczej
Turystom którzy poza plażowaniem i zwiedzaniem zabytków cenią kontakt ze sztuką, polecam odwiedziny w Centrum Aktywności Twórczej. W 2013 roku we wnętrzu starego spichlerza zbożowego przy ulicy Zaruskiego 1a, zorganizowano przestrzeń dla różnych form aktywności artystycznej. Miejsce to pełni przede wszystkim funkcję wystawienniczą i edukacyjną. W związku z tym realizowane są tu projekty filmowe, muzyczne i teatralne. Znajdziesz tu pracownie rzeźby, ceramiki i grafiki komputerowej. Jest to bez wątpienia nietuzinkowa atrakcja w Ustce.
Pełną ofertę Centrum znajdziesz na www.bgsw.pl w zakładce o nas – centrum.
Atrakcje w Ustce – Aquapark w hotelu Grand Lubicz
Podczas pobytu nad morzem pogoda nie zawsze jest idealna. W związku z tym turyści szukają atrakcji w Ustce „pod dachem”. Ciekawą propozycją są bez wątpienia odwiedziny w aquaparku Hotelu Grand Lubicz. Dwupoziomowy kompleks basenów ze zjeżdżalniami, sztuczną rzeką, basenem zewnętrznym, saunami to świetna alternatywa dla morskich atrakcji w pochmurne dni. Cennik i opis atrakcji znajdziesz na www.grandlubicz.pl w zakładce Aquapark.
Atrakcje w Ustce - muzeum chleba
Ciekawą atrakcją w Ustce jest bez wątpienia Muzeum Chleba. Zlokalizowane jest na starówce przy ulicy Marynarki Polskiej 49, na poddaszu piekarni Eugeniusza i Adama Brzóski. W tym prywatnym muzeum znajdziesz, bez wątpienia ponad dwa tysiące eksponatów. W zbiorach znajdują się młynki, talerze, gofrownice, krajalnice i piece do wypiekania chleba. Kolekcję uzupełniają stare dokumenty, zdjęcia czy znaczki z motywem chleba. Odwiedzając to niewątpliwie magiczne miejsce, dowiesz się jak produkowane były sękacze.
Najstarsze eksponaty pochodzą z XVII wieku. Moim zdaniem najciekawsze to przedwojenny automat do sprzedaży cukierków i lodówka działająca bez użycia prądu
Aby zwiedzić muzeum trzeba się umówić (kontakt pod numerem 59 814 48 40). Jeżeli jednak właściciel jest w piekarni i ma wolny czas chętnie udostępni muzeum bez wcześniejszego umawiania się. Wstęp do muzeum jest płatny.
Więcej informacji o muzeum znajdziesz tutaj: http://www.muzeumchleba.pl/
Na koniec zachęcam do zrobienia zakupów w piekarni przy muzeum. Chleb panów Brzóska jest wyborny.
atrakcje w ustce kościół najświętszego zbawiciele
Kościół Najświętszego Zbawiciela to bez wątpienia atrakcja w Ustce której nie możesz ominąć. Neogotycka świątynia powstała w XIX wieku na piaszczystej wydmie poza Ustką. Celem budowy było z pewnością stworzenie większego kościoła. Zastąpił on istotnie, mniejszy kościół Jana Chrzciciela i św. Mikołaja położony we wspomnianym wcześniej Zaułku Kapitańskim. Poświęcony w 1888 roku jako świątynia protestancka, do kościoła katolickiego włączony został po II wojnie światowej.
Wiele elementów wystroju przeniesiono z kościoła w Zaułku Kapitańskim. To przede wszystkim XVIII wieczny krucyfiks znajdujący się nad ołtarzem. Wewnątrz podziwiać można przede wszystkim, obrazy wotywne, witraż ukazujący Chrystusa na wodzie czy boczne balkony charakterystyczne dla świątyń prawosławnych.
Na szczególną uwagę zasługują niewątpliwie organy z manufaktury Voelknerów. Ich niesamowite brzmienie przyprawia podobno o gęsią skórkę.
Świątynia znajduje się przy ulicy Kościelnej i jest udostępniona dla zwiedzających poza godzinami odprawiania nabożeństw.