Festiwal Media i Sztuka

Festiwal Media i Sztuka

Festiwal Media i Sztuka corocznie organizowany w Darłowie, to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju. To bez wątpienia, wyjątkowy projekt kulturalny, który gromadzi wybitne osobowości ze świata kultury, mediów i polityki. Prowadzony w formie ciekawych, wartościowych rozmów porusza ważne tematy. Publiczność ceni go, przede wszystkim, za swobodną atmosferę i możliwość obcowania z osobami, które na co dzień ogląda na szklanym ekranie. 

Tematyka festiwalowych spotkań jest  odzwierciedleniem aktualnych wydarzeń w Polsce. Tu bez wątpienia zapoznasz się z twórczością artystyczną i medialną, spotkasz polskich pisarzy, muzyków a także polityków. Zaproszeni goście ciekawie opowiadają o swojej twórczości i pracy. Podczas rozmów poruszane są też wątki z prywatnego życia  gości, którzy szczerze odpowiadają na zadawane przez publiczność pytania. A opowiadane przez gwiazdy anegdoty niejednokrotnie rozbawiały publiczność do łez 😉 

Festiwalowi w latach poprzednich towarzyszyły też wystawy fotograficzne i imprezy sportowe czy taneczne. Na muzycznej scenie organizowanej we współpracy z Polskim Radiem Koszalin występowały takie gwiazdy jak: De Mono, Kayah, Patrycja Markowska, czy Sarsa. 

Szkło Kontaktowe na Festiwalu

Podczas trwania festiwalu na darłowskim zamku realizowany był także program Szkło Kontaktowe. Jest to magazyn satyryczno-publicystyczny, w którym w swobodny sposób poruszane są aktualne wydarzenia polityczne. Komentarzem do nich są wypowiedzi widzów  dzwoniących do redakcji. Prowadzącymi program, emitowany na żywo, są przede wszystkim Tomasz Sianecki, Wojciech Zimiński czy Tomasz Jachimek. W Darłowie gościł też wielokrotnie nieżyjący redaktor Grzegorz Miecugow.

Dotychczasowi goście Media i Sztuka

Międzyzdroje mają swój festiwal gwiazd a Darłowo Media i Sztuka 🙂 Aż trudno uwierzyć, jakie znakomitości gościło Królewskie Miasto. Co więcej, gwiazdy można było spotkać nie tylko podczas festiwalowych wydarzeń, ale też na spacerze czy podczas zakupów.

Gośćmi Festiwalu Media i Sztuka w ubiegłych latach byli między innymi: Urszula Dudziak, Marek Kamiński, Marcin Meller, Jerzy Bralczyk, Krystyna Janda, Ewa Ewart, Marek Niedźwiedzki, Anna Seniuk, Lech Wałęsa, Maria Czubaszek czy Robert Więckiewicz.

Podczas trwania spotkań istnieje możliwość zakupienia książek zaproszonych gości. Autorzy zawsze chętnie rozdają też autografy, co jest niewątpliwie okazją do osobistego spotkania i niejednokrotnie ciekawej rozmowy.     

Pamiątką po wcześniejszych edycjach Media i Sztuka, jest stała wystawa zdjęć na darłowskim rynku. 

Arena szczurów z dedykacją
Festiwal Media i Sztuka - książki

Jak to się zaczęło?

Pomysłodawcą festiwalu jest, przede wszystkim Cezary Łazarewicz. To pisarz, publicysta, laureat nagrody literackiej Nike związany z Darłowem. Autor wielu książek, między innymi „Żeby nie było śladów”, „Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza” czy „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”. To on jedenaście lat temu postanowił stworzyć w Darłowie przestrzeń do spotkań i rozmów. Dał turystom i mieszkańcom możliwość spotkania ciekawych ludzi, którzy kształtują opinie publiczną. 

Cezary Łazarewicz wyszedł poza schemat i podczas letniego, beztroskiego wypoczynku zaproponował dyskusje na kontrowersyjne i trudne często tematy. Okazało się, że właśnie tego nad polskim morzem brakowało. Rozstawiony na plaży namiot szybko wypełnił się turystami zainteresowanymi przedsięwzięciem. W dodatku przyjezdni planowali urlop tak, aby uczestniczyć w Festiwalu Media i Sztuka.  

W związku z tym festiwal na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych letnich wydarzeń nad Bałtykiem. 

Festiwal Media i Sztuka 2023

Tegoroczna edycja Festiwalu MiS, nazwana została edycją na raty. Skąd ta nazwa? Niegdyś wydarzenie odbywało się przez kilka dni i było wypełnione spotkaniami od rana do wieczora. Podczas tegorocznego festiwalu organizatorzy zapraszają na dziewięć wydarzeń, które odbywać się będą w każdą letnią sobotę o godzinie 19:00. Czy taka formuła się sprawdzi? Zobaczymy, na razie zdania są podzielone.

Kolejna zmiana to lokalizacja. Do tej pory rozmowy i imprezy towarzyszące odbywały się w dużym namiocie. W 2023 roku organizatorzy zapraszają na 8 rozmów do terminala turystycznego w Darłówku Zachodnim przy ulicy Kotwicznej 14. Gdy pogoda dopisze, będą one prowadzone na zewnątrz, gdzie dla gości przygotowano 220 miejsc siedzących. W razie niepogody spotkania będą prowadzone wewnątrz. W terminalu nie ma zbyt wiele miejsca i dlatego pomieści on jedynie 110 osób. Wstęp na spotkania jest bezpłatny. Z tego powodu warto przyjść wcześniej, gdyż liczba miejsc, szczególnie wewnątrz, będzie ograniczona.

Ostatnie festiwalowe spotkanie z Martyną Wojciechowską odbędzie się na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie. Ze względu na fakt iż w tym czasie w Darłówku, obok terminala odbywa się festiwal Reggaenwalde.

Dziewiąte wydarzenie w ramach Media i Sztuka, to spektakl „Niewygodni” na podstawie książki Magdaleny Rigamonti. Spektakl wyreżyserowany przez Svietlanę Oleshko wystawiony zostanie w darłowskim kinie Bajka. Na scenie wystąpią między innymi Andrzej Seweryn, Ewa Domańska czy Dorota Bzdyla. Zapowiada to bez wątpienia prawdziwą kulturalną ucztę <3

Koszt biletu to 20 złotych i jest to jedyne biletowane wydarzenie w czasie festiwalu.

Więcej informacji o gościach i szczegółowy program znajdziecie na http://www.mediaisztuka.darlowo.pl

program Festiwalu 2023 - lipiec

Program festiwalu i tematyka spotkań jest bez wątpienia ciekawa i różnorodna. Zaproszeni obecnie goście to politycy, publicyści i osobowości ze świata mediów. 

1 lipca terminal turystyczny w Darłówku gościć będzie dr Andrzeja Olechowskiego, polityka przez lata związanego z Platformą Obywatelską. Spotkanie poprowadzi Cezary Łazarewicz, a jego temat to „Platforma Obywatelska – sukces czy porażka”?

8 lipca organizatorzy festiwalu zapraszają na spotkanie z profesorem Antonim Dudkiem i profesorem Andrzejem Friszke, znawcami najnowszej historii Polski. Temat spotkania, moim zdaniem skłania do refleksji. Czy historia, dając nam kontekst i perspektywę, pomaga kształtować tożsamość i podejmować mądrzejsze decyzje? Rozmowa zapowiada się ciekawie…

15 lipca gośćmi Media i Sztuka będzie małżeństwo dziennikarskie, Justyna Suchecka – Jadczak i Szymon Jadczak, lauteaci prestiżowej nagrody Grand Press. Z gośćmi rozmawiać będzie Ewa Winnicka.

22 lipca w nadmorskiej dzielnicy Darłowa, poruszony zostanie trudny i kontrowersyjny temat – „Czy Rosję można cywilizować?”. Na to pytanie spróbują odpowiedzieć publicyści Gazety Wyborczej – Wacław Radziwinowicz i Wiktoria Bielaszyn. Rozmowę poprowadzi Magdalena Rigamonti.

29 lipca w darłowskim Kinie Bajka, Teatr Polski z Warszawy przedstawi spektakl „Niewygodni” na podstawie książki Magdaleny Rigamonti. Autorka książki osobiście wprowadzi widzów w tematykę spektaklu. Będzie to bez wątpienia jedno z ciekawszych punktów tegorocznego festiwalu. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00, bilety można zakupić w kasie kina a także on-line na http://www.kino.darlowo.pl

Ponadto podczas wydarzenia możesz zakupić książkę Magdaleny Rigamonti

Program Festiwalu 2023 - sierpień

5 sierpnia podczas festiwalu będziecie mogli posłuchać rozmowy Magdaleny Rigamonti ze Sławomirem Sierakowskim. Jest to bez wątpienia ceniony krytyk literacki i teatralny, publicysta  i działacz społeczny. Temat rozmowy: „Społeczeństwo populistów. Przed jakim wyzwaniem stoimy?„. Nawiązuje on do najnowszej książki napisanej przez Sierakowskiego wspólnie z Przemysławem Sadurą. Podczas spotkania zainteresowani twórczością gościa będą mieli okazję nabyć wspomnianą publikację. Miejsce rozmowy to terminal turystyczny, godz. 19:00.

12 sierpnia w terminalu odbędzie się spotkanie autorskie z Janiną Bąk, która mam nadzieję odpowie na pytanie: Jak zmierzyć siłę tornada przy użyciu gofra. O tym co oznacza zagadkowy, bez wątpienia tytuł a także o kulisach powstawania książki, autorka rozmawiać będzie z Ewą Winnicką. Spotkanie rozpocznie się oczywiście o 19:00.

19 sierpnia na Zamku Książąt Pomorskich Darłowie wyjątkowe spotkanie. Gościem Festiwalu Media i Sztuka będzie Martyna Wojciechowska, dziennikarka, podróżniczka, autorka książek, prezenterka. Jej program „Kobieta na krańcu świata” niewątpliwie cieszy się ogromną popularnością. Jego autorka znalazła się na pierwszym miejscu w najnowszym rankingu miesięcznika Forbes, jako najcenniejsza polska gwiazda. Podczas spotkania można zakupić książkę Martyn Wojciechowskiej „Co chcesz powiedzieć światu”. 

Za nami kolejna edycja Festiwalu Media i Sztuka. Jaki był? Każdy pewnie ma inne odczucia. Moim zdaniem, mimo iż goście byli wyjątkowi  a tematy spotkań  niezwykle ciekawe, brakowało klimatu festiwalu poprzednich lat.  Ponadto namiot rozstawiony na plaży bez wątpienia pomieści więcej zainteresowanych niż terminal czy dziedziniec zamku. 

Mam nadzieję, że w przyszłym roku organizatorzy wrócą do pierwotnej konwencji tego niezwykłego wydarzenia. I wzorem lat poprzednich znajdzie się kącik dla dzieci w festiwalowym namiocie 🙂 

A Wy co myślicie o tegorocznym festiwalu?  Napiszcie do nas 🙂

Podobne wpisy

Dodaj komentarz