Jurata - trawa na plaży

Jurata

Jurata to najmłodsza i bardzo klimatyczna miejscowość na Mierzei Helskiej. Jej historia zaczyna się w 1923 roku.  Walory krajobrazowe i klimatyczne zachęciły inwestorów do utworzenia  luksusowego kurortu, między Helem a Jastarnią. Miał on być niewątpliwie alternatywą dla niemieckiego Sopotu, na którym twórcy Juraty istotnie się wzorowali. Pierwszy sezon letniskowy inaugurowano tu w 1931 roku.

W tym czasie Jurata była, bez wątpienia najbardziej prestiżową destynacją wybieraną przez ówczesną śmietankę towarzyską. W ekskluzywnym Hotelu Lido gościli, chociażby Jan Kiepura, Eugeniusz Bodo, Wojciech Kossak czy Generał Sikorski. To właśnie w Juracie swoje wille posiadali arystokraci i politycy. „Najelegantsze i najbardziej snobistyczne miejsce na Wybrzeżu” – tak o Juracie pisała Magdalena Samozwaniec.

Po wojnie władze PRL zdecydowały o budowie państwowych ośrodków i w związku z tym, Jurata stała się popularnym miejscem wczasów pracowniczych.

W Juracie niewątpliwie poczujesz klimat dawnego, eleganckiego kurortu połączony z nowoczesnym , nienachalnym luksusem. Czas płynie tu leniwie, plaże kuszą niemal białym piaskiem a hotele, położone wśród zieleni, oferują wysoką jakość usług.

Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od pięknej bogini mórz Jurate. Legendę o niej spisał po raz pierwszy  żmudzki poeta Ludwik Jucewicz. Posłuchajcie tej romantycznej historii….

Dawno, dawno temu w bursztynowym pałacu na dnie Bałtyku. mieszkała bogini Jurata. Pewnego razu dowiedziała się, iż jeden z rybaków wyławia z morza zbyt wiele ryb. Postanowiła ukarać zuchwałego Kastytisa. Rybak był niezwykle przystojny, być może dlatego bogini zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia. Rybak, zauroczony urodą Juraty, zamieszkał z nią w podwodnym pałacu. Wieść o tym dotarła do gromowładnego boga niebios. Perkun, zazdrosny o Juratę, rzucał gromy w bursztynowy pałac, zabijając Kastytisa. Boginię zaś, przywiązał do podwodnej skały aby nigdy nie mogła spotkać żadnego śmiertelnika. Do dziś morze wyrzuca okruchy pałacu Juraty na plażę. Mówi się też, że podczas sztormu słychać lament ukochanego Juraty błąkającego się w zaświatach.

Atrakcje w Juracie

Jurata zaprasza gości o każdej porze roku, tym bardziej, że wiele hoteli otwartych jest nie tylko w sezonie letnim. Miejscowość oferuje turystom przepiękne plaże, molo, bardzo płytkie wody Zatoki Puckiej i duże dawki jodu, szczególnie jesienią. Do tego kameralny klimat w pobliżu dużych kurortów- Jastarni i Helu. 

plaża

To czym Jurata przyciąga turystów to piękna, nadmorska plaża z jasnym piaskiem, otoczona wydmami i sosnowym laskiem.  Na  plażę o drobnym, miękkim piasku prowadzi jedno oficjalne zejście, przy deptaku Miedzymorze.  Fragment plaży przy zejściu 60 jest kąpieliskiem strzeżonym, to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Wejście do morza jest bez wątpienia łagodne. Plaża w Juracie, w porównaniu z innymi kurortami na mierzei  jest  niewielka. Mimo to, nawet latem, znajdziesz tu dość dużo miejsca aby wypocząć. Nieodłącznym elementem jurackiej plaży są kosze, które można wypożyczyć.  Plaża nadmorska jest pięknie położona , co w połączeniu z czystym powietrzem stwarza idealne warunki do odpoczynku.  Znajdziesz tu na pewno bary, sklepiki, przebieralnie i toalety. 

Nawet w sezonie letnim plaża w Juracie nie jest zatłoczona a im dalej w stronę Helu tym spokojniej. Mijając zejście 63, dojdziecie do niemal dzikiej plaży.

Jeżeli wypoczywasz z psem, wybierz zejście 55, leżące na styku Juraty z Jastarnią. Tu  wyznaczono 50metrową plażę, na której psy są mile widziane 🙂

 

Jurata - atrakcje nad zatoką pucką

Jurata (Helaheide) - Seebrücke
Jurata (Helaheide) - die Seebrücke von oben

Brzeg zatoki jest kamienisty i porośnięty trawą. Woda jest tu płytka a piaszczysta plaża wąska. Nie ma tu miejsca na błogie plażowanie. Zatoka to bez wątpienia królestwo windsurferów. Znajdziesz to mnóstwo szkół prowadzących kursy na wszystkich poziomach zaawansowania. Ofertę szkoleń znajdziesz na TUTAJ Wzdłuż zatoki biegnie oświetlony deptak z ławeczkami i ścieżką rowerową. W związku z tym nad zatoką bez problemu wypożyczysz jednoślad.

Tu znajduje się, wychodzące 320 metrów w morze, molo – wizytówka Juraty. Molo to ulubione miejsce spacerów i idealny punkt widokowy. Stąd możesz podziwiać żaglówki pływające po zatoce czy piękne zachody słońca.

Doskonałym miejscem na odpoczynek jest kawiarnia niemal na końcu molo, serwująca kawę, desery czy wino. Z tarasu kawiarni rozciąga się malowniczy widok.

jurata - deptak miedzymorze

Molo płynnie przechodzi w  deptak Miedzymorze,  łączący Bałtyk z Zatoką Pucką. Jest tu bez wątpienia gwarno o każdej porze, nie brakuje też atrakcji charakterystycznych dla nadmorskiego kurortu. Do tego bogata oferta gastronomiczna na każdą kieszeń, od budek z goframi po restauracje z wykwintnym menu. 

Można tu ponadto odpocząć na jednej z ławeczek w cieniu drzew, kupić pamiątki czy skorzystać z wielu atrakcji dla dzieci.

Na deptaku stoi też pomnik bogini Juraty, o której już wspominałam. 

jurata - wieża widokowa

Przy ulicy Świetopełka 3, znajduje się wieża widokowa oddana do swobodnego użytku. Nie jest ona zbyt wysoka a na szczyt prowadzi kilkadziesiąt krętych schodów. Widoki nie są tak spektakularne jak można by oczekiwać, z tego powodu punkt widokowy nazywany jest wieżą bez widoku. Nie jest to do końca właściwa nazwa. Z pewnością z wieży zobaczysz las i fragment morza. Dobrze jest wybrać się tam na zachód słońca. Te nad Bałtykiem są bezsprzecznie spektakularne i nie ma znaczenia czy oglądasz je z wieży, plaży czy molo. 

Wstęp na wieżę jest bezpłatny i można z niej korzystać przez cały rok. Niedaleko znajduje się parking.

Park linowy w juracie

Park linowy Ju-huu to bez wątpienia propozycja dla osób lubiących aktywnie spędzać czas. Na miłośników tego typu atrakcji czekają trasy o różnym stopniu trudności. Dla najmłodszych dostępne są trasy King Kong i Tarzanek. Przed rozpoczęciem zabawy, konieczne jest odbycie krótkiego szkolenia. Na trasie towarzyszą Ci bez wątpienia doświadczeni instruktorzy. Osoby niepełnoletnie mogą korzystać z atrakcji parku za zgodą rodziców lub opiekunów.

Park zlokalizowany przy Alei Wojska Polskiego 5-7, czynny jest od końca czerwca do końca sierpnia.
Więcej informacji i cennik znajdziesz TUTAJ

Jeżeli spędzasz urlop na Mierzei Helskiej, warto również odwiedzić miasta Władysławowo i Hel oraz mniejsze miejscowości turystyczne w okolicy jak np. Chałupy czy Kuźnicę

Podobne wpisy

Dodaj komentarz