Atrakcje w Łebie - Zameczek czyli dom zdrojowy

Łeba

Gdybyśmy tworzyli ranking nadmorskich miast w Polsce, Łeba niewątpliwie znalazłaby się w nim bardzo wysoko. TOP  5? Pewnie tak 🙂

To niewielkie miasto, liczące niecałe cztery tysiące mieszkańców, ma naprawdę dużo do zaoferowania. Położone między Morzem Bałtyckim, a jeziorem Łebsko od wielu lat przyciąga  turystów zainteresowanych nietypową przyrodą i wypoczynkiem na plaży. Dodatkowo historię i współczesność miejscowości warunkuje rzeka Łeba. Przy niej obecnie, po latach walk z morskim żywiołem, w końcu może istnieć port nadający miastu charakter kurortu.

Trawa na plaży w Słowińskim Parku Narodowym

Przepiękne plaże, unikatowe, ruchome wydmy czy bajeczny krajobraz Słowińskiego Parku Narodowego to tylko niektóre zalety tego miasteczka.

Prócz uroków Bałtyku, w okolicy podziwiać możemy też trzecie, co do wielkości, jezioro w Polsce, czyli jezioro Łebsko. A po drugiej stronie miejscowości rozlega się kolejne przybrzeżne jezioro – Sarbsko.

Jeżeli przyjeżdżamy do Łeby z dziećmi, zdecydowanie polecam dwa ciekawe parki rozrywki położone w okolicy: Łeba Park i Sea Park Sarbsk.

Historia Hotelu Zameczek

Hotel Zamek w Łebie

Warto wspomnieć również o sporej i różnorodnej ofercie obiektów noclegowych i gastronomicznych, które oferuje kurort.

Na szczególną uwagę zasługuje niewątpliwie najbardziej rozpoznawalny budynek w mieście – hotel Zamek Łeba Resort&SPA. Jego właściciel na początku XX wieku stoczył wielokrotnie bitwę z „morskim niedźwiedziem”, czyli niebezpiecznymi sztormami na Bałtyku. Dzięki jego determinacji piękny budynek możemy podziwiać do dzisiaj.

Więcej na temat historii tego miejsca przeczytasz tutaj: https://tvn24.pl/magazyn-tvn24/jednej-nocy-na-naszych-oczach-wydma-zniknela-dom-stanal-nad-przepascia,41,941

Na koniec chciałabym zauważyć, że z Łeby, posiadając samochód, przy odrobinie szczęścia, w trochę ponad godzinę dojedziemy zarówno na Półwysep Helski, jak i do Trójmiasta.

Niestety muszę jednocześnie podkreślić, że dojazd komunikacja publiczną do Łeby jest trudny, więc osobom niezmotoryzowanym polecam raczej inne miejscowości nad  Bałtykiem.

Łeba – krótka historia miejscowości

W okolicy dzisiejszego miasta Łeba ludzie osiedlali się już od wieków. Miejsce to niewątpliwie było korzystne dla osadnictwa z powodu położenia między morzem a jeziorem. Prawdopodobnie już od 1000 r p.n.e. do 400 r p.n.e. żyły tu plemiona łużyckie. Natomiast trochę później, ok. VIII w. n.e., pojawili się na tym terenie przodkowie dzisiejszych Kaszubów.

Jednak to nietypowe położenie Łeby przynosiło też wiele przyrodniczych zagrożeń. Morze atakowało podczas sztormu okoliczne zabudowania, rzeka Łeba często wylewała, a okoliczne pola zasypywały piaski.

Pod władaniem rodu Święców i Krzyżaków.

Herb miasta Łeba

Pierwsza konkretna wzmianka o miejscowości pojawiła się w 1282 w dokumencie jednego z książąt pomorskich Mściwoja II. W tym czasie rejon ten należał prawdopodobnie do wpływowego rodu Święców.

Gdy w roku 1309 całe Pomorze Gdańskie trafiło w ręce zakonu krzyżackiego, Łeba również znalazła się pod tymi wpływami. W herbie miasta do dziś istnieją symbole rodu możnowładców (czerwony rybo – zwierz) i Zakonu Szpitala NMP (krzyż).

Prawa miejskie w Łebie

Pod władaniem Krzyżaków osada zaczęła się rozwijać i w wyniku tego w roku 1357 otrzymała prawa miejskie. Ze względu na fakt, że zwierzchnictwo Święców skończyło się wraz z obecnością Krzyżaków, a ci utracili swą władzę po 1466, Łeba stała się lennem książąt zachodniopomorskich.

Nowa Łeba

Być może jedna z najważniejszych dat w historii miasta jest rok 1558. Wtedy właśnie silny orkan i związany z nim sztorm zmiotły Łebę z powierzchni ziemi. Mieszkańcy zmuszeni byli uciekać w głąb lądu. Postanowili wówczas, że wzniosą nowe miasto w miejscu oddalonym od poprzedniego o ok. 2 km na południowy wschód.

„Nowa Łeba” zaczęła się więc rozwijać na drugim brzegu rzeki i tu miasto istnieje do dziś.

Miasto po polskich rządach trafiło w XVII wieku w ręce Brandenburgii, a potem pod władanie Prus i władz niemieckich. 

W czasie II wojny światowej miasto na szczęście zbytnio  nie ucierpiało, a po 1945 znalazło się ponownie na terenie Polski.

Łeba - historia portu

Statek wycieczkowy

Przez wszystkie wieki „współpraca” z morzem układała się bardzo trudno. Kolejne sztormy niszczyły często to, co stworzył tu człowiek. Natura regularnie okazywała swą wyższość.

Jednak mieszkańcy miasta też się nie poddawali. W II połowie XVIII w. wybudowali kanał łączący jezioro Łebsko z Bałtykiem. Nad tym kanałem wybudowali port, ale niestety morze znów pokazało swój „dziki pazur”. Gdy w  1779 roku sztorm zniszczył zupełnie zabudowania portu i zalał część miasta, mieszkańcy się poddali. W rezultacie  zasypali kanał, obawiając się kolejnych sztormów i powodzi. Dlatego prawdziwy port wybudowano w mieście dopiero w II połowie XX w.

Jeżeli masz ochotę przeczytać więcej na temat atrakcji w Łebie, zapraszamy TUTAJ.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz