Mielno
Mielno jest bardzo znaną, nadbałtycką miejscowością, jedyną w swoim rodzaju. Wiele osób kocha ją miłością absolutną, a równie wiele nienawidzi tłoku i atmosfery, jaka w niej panuje.
Położone tylko 12 km od Koszalina miasteczko nazywane jest często „polską Ibizą” ze względu na imprezowy klimat. Faktycznie posiada ono przynajmniej 4 duże kluby nocne, w których dyskoteka w sezonie trwa do rana.
Dlatego właśnie do Mielna przyjeżdżają głównie młodzi ludzie, spragnieni nocnych rozrywek. Wydaje się, że w dzień turyści ci oczekują głównie bogatej oferty gastronomicznej i leniwego wylegiwania się na plaży.
Mielno to wszystko oferuje, ale w sumie może też zaproponować o wiele więcej.
Table of Contents
TogglePołożenie i historia Mielna
Ponieważ unikatowe położenie miasta między Morzem Bałtyckim a jeziorem Jamno stwarza wiele możliwości, ludzie docenili to miejsce już przed wiekami.
Pomimo faktu, że miastem Mielno jest od niedawna, wzmianka o tej miejscowości pojawiła się już podczas lokacji sąsiedniego Koszalina w roku 1266. Wieś należała wówczas do bogatej rodziny Schlieffenów z Kołobrzegu. (Wpis o atrakcjach Kołobrzegu znajdziesz TUTAJ). W następnych wiekach została kilkakrotnie sprzedana kolejnym bogatym rodom.
Choć do połowy XVIII w. kojarzono morze z grozą i działaniem sił nadprzyrodzonych, z czasem zaczęło to się zmieniać. Już w II połowie tego samego stulecia zauważono korzystny wpływ morskiego powietrza, a potem morskich kąpieli na zdrowie. W rezultacie tych zmian zaczęły powstawać kąpieliska. Jako jedno z pierwszych na terenie Pomorza działało już od lat 30. XIX w. kąpielisko w Mielnie i Unieściu. W związku z tym, pojawiły się tu też pierwsze restauracje i nieliczne kwatery do wynajęcia.
Mielno dziś
Obecne Mielno to nie tylko kurort, lecz najmłodsze miasto w województwie zachodniopomorskim, które prawa miejskie uzyskało dopiero w 2017r. Miejscowość zdecydowanie dynamicznie się rozwija, a gmina Mielno dba wyraźnie o turystyczny charakter okolicy. Miejscowość promuje się jako miasto nad dwoma wodami.
Choć na stałe mieszka tu tylko niecałe 5 tysięcy osób, w sezonie panuje tu spory tłok. Nasila się on w weekendy, gdy z pobliskiego Koszalina nad morze wybierają się jego mieszkańcy. Musimy też pamiętać, że chcąc dojechać tu latem w sobotę lub niedzielę, na pewno postoimy w korku.
Jeśli chodzi o miejsca, w których możemy tu zamieszkać podczas urlopu, to oferta noclegowa i gastronomiczne w miasteczku jest ogromna. Jeden z popularnych portali oferuje tu zakwaterowanie w ok. 500 obiektach różnych kategorii. Reasumując, możemy wybierać między hotelami, apartamentami, pensjonatami i domkami kampingowymi.
Podobnie bogato przedstawia się oferta lokalnych atrakcji, których listę przedstawiam poniżej.
Mielno – atrakcje
Plaża
Plaża w Mielnie niewątpliwie stanowi jeden z magnesów przyciągających tłumy wczasowiczów do tej znanej miejscowości wczasowej. Jej część blisko centrum miejscowości opisywana jest często jako średnio szeroka (30 -45 m) i dość czysta. Ważnym aspektem jest to, że corocznie uzyskuje ona wyróżnienie Błękitnej Flagi.
Latem większość akwenów jest strzeżonych przez profesjonalnie wyszkolonych ratowników, którzy zapewniają bezpieczeństwo wypoczywającym tu osobom. Choć część wejść na plażę wiedzie schodami, znajdziemy też wejścia proste, po betonowej powierzchni. Z pewnością ma to znaczenie dla rodziców małych dzieci, którzy chcą wybrać się na spacer z wózkiem.
Główne wejście znajdziemy przy Pomniku Morsa, od ulicy Kościuszki. Tu również wejdziemy na deptak pełen kawiarni, restauracji, smażalni ryb i sklepików z pamiątkami.
Poza tym przy większości zejść znajdziemy płatne toalety.
Unieście
Podczas gdy w centrum często są tłumy , plaża na odcinku od ul. Słonecznej do dzielnicy Mielna Unieście staje się szersza i nie tak zatłoczona. Warto jednak wspomnieć, że odcinek ten jest częściowo bardziej kamienisty.
Kończąc ten opis, warto wspomnieć, że w Unieściu znajduje się przystań rybacka. Prawdopodobnie zobaczymy tam więc stojące na plaży kutry, które tworzą doskonałe tło do wakacyjnych fotografii.
Mielno - Promenada Przyjaźni
Ponieważ początki promenady w Mielnie sięgają roku 1908, jest ona niewątpliwie jedną z najstarszych atrakcji w mieście. Na początku z pewnością powstała w celu ochrony brzegu morskiego przed niszczącym działaniem sztormów. Prawdopodobnie już wtedy mieszkańcy Mielna i przyjeżdżający tu wczasowicze upodobali sobie ten obiekt jako miejsce spacerów. Z pewnością do dziś wiele osób właśnie stąd najchętniej obserwuje morze, plażę i zachody słońca nad Bałtykiem.
Ze względu na fakt, że deptak w sezonie letnim tętni życiem od rana do zmierzchu, to miejsce nie sposób pominąć. Większość kawiarni, restauracji, smażalni i sklepików z pamiątkami znajdziemy przede wszystkim właśnie tutaj.
Wielki sztorm w latach 80. XX wieku znacznie zniszczył promenadę w Mielnie, dlatego konieczna była rewitalizacja traktu. Choć wyremontowano go dopiero w 2018, dziś cieszy nas swoją długością, bo prowadzi obecnie aż do Unieścia.
#CUKIN na promenadzie
Wzdłuż promenady możemy obejrzeć atrakcje gminy Mielno przedstawione oryginalnie przez znanego, koszalińskiego artystę CUKIN-a.
Więcej na temat artysty znajdziesz na: https://www.facebook.com/cukin.koszalin/?locale=pl_PL
Mielno - Pomnik Morsa
Niewątpliwie już od wielu lat Mielno uznawane jest za polską stolicę morsowania. W rezultacie to właśnie tu corocznie odbywają się wielkie zloty fanów tej aktywności. Bierze w nich udział ok. 1 tysiąca osób uwielbiających kąpiele w lodowatej wodzie. Dlatego, by uczcić tę imprezę i wszystkich jej uczestników, przed kilku laty w Mielnie, przy głównym wejściu na plażę, stanął Pomnik Morsa.
Jezioro Jamno i rejsy statkiem
Ponieważ Mielno leży bardzo korzystnie między morzem a jeziorem Jamno, warto również skorzystać z uroków jeziora. Z pewnością ucieszy to wędkarzy, którzy złowią tu m.in. płocie, sandacze czy szczupaki. Poza tym do dyspozycji wypoczywających pozostają wypożyczalnie kajaków, rowerów wodnych czy jachtów. Wydaje się jednak, że do najprzyjemniejszych aktywności należą rejsy statkiem wycieczkowym po jeziorze.
Przynajmniej dwa z nich możemy z czystym sercem polecić każdemu.
Rejs statkiem „Mila” trwa ok. 50 minut i jest prowadzony przez sympatycznego kapitana, który niezwykle ciekawie opowiada o okolicy. Godnym uwagi jest fakt, że statek jednorazowo zabiera 51 osób, a przystań znajdziemy przy ul. Chrobrego 32.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.przymorzu.pl/atrakcje/rejsy-statkiem-mila,54
Natomiast rejs statkiem „Julek” jest jeszcze bardziej komfortowy, ponieważ jednostka prowadzona przez koszalińskie MZK dopiero w 2021 opuściła stocznię. Nowy statek zabiera na swój pokład w 30-minutową wycieczkę aż 110 osób. Wycieczkę rozpoczniemy z pomostu na Jamnie przy ul. Prądno.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: http://mzk.koszalin.pl/julek/
Przystań rybacka na plaży w dzielnicy Unieście
W przeciwieństwie do Mielna, Unieście jest nadal spokojną rybacką osadą, z nielicznymi pensjonatami. Mieszkańcy od dawna utrzymywali się tu głównie z połowów, dlatego wchodząc na plażę na przedłużeniu ulicy Rybackiej szybko dostrzeżemy dawny charakter miejscowości.
Kolorowe kutry stoją na plaży, tworząc z pewnością niezwykle malowniczy plener do nadmorskich fotografii. Na zakończenie wspomnieć warto rozchodzący się wokół zapach wędzonych ryb, który jeszcze bardziej przypomina, gdzie jesteśmy. Możemy tu kupić, podobnie jak w Ustroniu Morskim, świeżą, smażoną lub wędzoną rybkę.
Kościół Przemienienia Pańskiego w Mielnie
Kościół Przemienienia Pańskiego w Mielnie to bardzo ciekawa, ceglana budowla, którą możemy podziwiać w centrum miejscowości. Znajduje się on w prostej linii ok. 750 m od morza, na małym wzniesieniu, ok. 3,5 m n.p.m. Prawdopodobnie świadczy to o dawnej funkcji obronnej budynku, przy którym odkryto też pozostałości fosy. Najstarsza część kościoła datowana jest na XV w., a ostatnia przebudowa miała miejsce w 1856 r.
W środku podziwiamy barokowe i neogotyckie elementy wyposażenia. Najcenniejsze to ambona z XVIII w. i chrzcielnica z XIX w.
Mielno - Leśna Pętla Przygód i Tajemnic
Leśna Pętla to rodzaj ścieżki przyrodniczo-rekreacyjnej dla całej rodziny. Mielno oferuje nam swoisty rajd przez chronione tereny leśne, na których bez wątpienia natkniemy się na wiele ciekawych punktów.
Ponieważ przy ścieżce zainstalowano nietypowe przeszkody, młodzi wędrowcy również nie będą się nudzić. Przede wszystkim napotkamy tu drewniane figury szyszek, bogactwo nadmorskiej flory i fauny, tor przeszkód oraz wojskowe schrony.
Wydaje się, że spacer leśnym traktem może stanowić ciekawą alternatywę do leniwego wylegiwania się w słońcu.
Mielno – Wesołe Miasteczko
Być może wesołe miasteczko jest banalną atrakcją, którą znajdziemy w wielu miejscach, jednak to w Mielnie jest szczególne. Istnieje ono już 25 lat i przede wszystkim cieszy się bardzo dobrą opinią.
Bez wątpienia oferuje naprawdę duży wybór wszelakich rozrywek dla młodszych i starszych. Znajdziemy tu autodrom, diabelski młyn, karuzele różnej wielkości, kolejki górskie i wiele innych atrakcji. Poza tym obsługa i jakość często jest lepsza niż w innych tego typu miejscach. Może więc warto spróbować i oddać się choć raz karuzelowemu szaleństwu?
Park linowy „Tukan” (ul. Chmielna 4)
Park linowy to miejsce zwykle uwielbiane przez najmłodszych, ponieważ mogą tu pozytywnie spożytkować swą energię i rozwinąć fizyczne umiejętności. Z pewnością uda się to też zrobić w Mielnie, w oddalonym o 5 minut od centrum parku „Tukan”. Wędrówka wśród drzew na 4 trasach o różnej trudności to wyzwanie dla wspinaczy w różnym wieku.
Park linowy oferuje też najwyższą przeszkodę na wysokości 12 m nad ziemią i 3 zjazdy tyrolką.
Obiekt działa sezonowo od maja do końca września w godzinach 11.00-19.00.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.parkmielno.pl/
Strefa symulatorów Dune Golf&Racing
Kompleks hotelowy Dune Beach Resort stworzył w Mielnie bardzo oryginalną atrakcję. W Budynku Dune A przy ulicy Pionierów 18 możemy skorzystać z niecodziennej strefy symulatorów gry w golfa i samochodowych wyścigów.
Po pierwsze warto spróbować rywalizacji na symulowanym polu golfowym. Niezależnie od tego, czy jesteśmy profesjonalnymi graczami, czy też chcemy dopiero spróbować nowej dyscypliny, możemy oddać się doskonałej zabawie. Przede wszystkim rozrywka ta nie zależy od warunków atmosferycznych i może nam dać doskonałe odprężenie w gronie przyjaciół.
Po drugie, jeśli marzyliśmy kiedyś o udziale w prawdziwym wyścigu samochodowym, tu również możemy choć częściowo spełnić swe marzenie. Podczas zabawy w symulatorze poznasz techniki jazdy sportowej i tajniki niektórych modeli wyścigowych samochodów. Wybrać możemy jeden z modeli samochodów i jeździć nim po kilkunastu torach lub specjalnych odcinkach rajdowych.
Więcej informacji znajdziesz na: https://dunebeachresort.com/golf-and-racing
Mielno - pozostałe atrakcje
Prócz wymienionych atrakcji Mielno oferuje jeszcze liczne wypożyczalnie skuterów wodnych, kajaków, motorówek oraz wypożyczalnię różnorodnych pojazdów off- road. Dzieci i dorosłych może zainteresować też Piernikowy Dom Do Góry Nogami lub położone w Mielenku Labiryntowe Pole.
Natomiast osoby zainteresowane historią z pewnością mogą przespacerować się ulicą 1 maja. Podczas gdy reszta miejscowości pochodzi raczej z czasów niezbyt odległych, wille i pensjonaty przy tej ulicy pamiętają jeszcze początki XX w. Zwróćmy szczególną uwagę na Willę Retro, Willę Amber czy hotel „Meduza”.
Na zakończenie warto zauważyć, że przebywając w Mielnie warto odwiedzić położone bardzo blisko Sarbinowo oraz dwa ważne turystycznie miasta: Kołobrzeg i Darłowo
Warto również wspomnieć, że na zakupy lub basen możemy wybrać się do pobliskiego Koszalina.