Ruina kościoła w Trzęsaczu
|

Trzęsacz

Trzęsacz to niewielka wioska nad Bałtykiem, licząca niewiele ponad 100 mieszkańców,  położona w połowie drogi między Międzyzdrojami i Kołobrzegiem. Choć na mapie wydaje się niepozorna, to prawie każdy turysta słyszał tę nazwę. Warto się tu wybrać, bo jest to miejsce niezwykłe.

Właśnie w Trzęsaczu możemy podziwiać ostatnią część słynnego kościoła na klifie, czyli pozostałości kościoła św. Mikołaja.

 Poza tym jest tu ciekawa plaża z klifowym wybrzeżem i kolorowymi kamieniami, a  kilka godnych uwagi atrakcji umili niewątpliwie leniwy wypoczynek.

Poza tym właśnie przez Trzęsacz przechodzi 15 południk, który wyznacza czas środkowoeuropejski i przebiega również przez wulkan Etna we Włoszech.

15 południk

Trzęsacz w źródłach pisanych pojawił się już w 1331 roku, lecz do XIX wieku był spokojną  rybacką wsią z kościołem w centrum. Bardzo długo miejscowość należała do biskupów kamieńskich. Ludność zajmowała się tu przez wieki rolnictwem i rybactwem.

Rozwój miejscowości rozpoczął się, gdy 1 lipca 1896 roku uruchomiona została jedna z linii Gryfickiej Kolei Wąskotorowej. Właśnie tu był jeden z przystanków popularnej kolejki, z której możemy skorzystać do dzisiaj. Od tego momentu do Trzęsacza zaczęli przybywać kolejni letnicy.

Poza tym moda na wypoczynek nad morzem przyczyniła się do rozpropagowania walorów turystycznych tej spokojnej miejscowości.  W rezultacie w latach 30. XX wieku corocznie wypoczywało tu już kilkaset osób.

Trzęsacz dziś

Obecnie w sezonie letnim turyści przyjeżdżają tu głównie obejrzeć historyczne pozostałości kościoła na klifie. 

Wielu z nich jednak decyduje się nadłuższy pobyt i właśnie tu rezerwuje swój nocleg. Miejscowość ma sporo do zaoferowania, ale jest o wiele spokojniejsza od sąsiednich kurortów. Jeżeli więc ktoś szuka wytchnienia i odpoczynku w kontakcie z naturą, Trzęsacz wydaje się być miejscem idealnym. Jednocześnie jego położenie blisko takich miejsc, jak Rewal ( wpis o Rewalu znajdziesz TUTAJ) czy Niechorze (wpis o Niechorzu znajdziesz TUTAJ) gwarantuje łatwy dostęp do licznych nadmorskich atrakcji. 

Najciekawsze atrakcje:

1. Trzęsacz - Ruiny kościoła św. Mikołaja na klifie

Trzęsacz - ruina kościoła św. Mikołaja od strony plaży

Murowany, gotycki kościół św. Mikołaja zbudowany został na przełomie XIV i XV wieku w centrum wsi, około 2 km od brzegu morza. Była to okazała świątynia z bogatymi zdobieniami, wyjątkowa na całym Pomorzu. Mieszkańcy wsi byli dumni ze swego kościoła.

Niestety z biegiem lat Bałtyk  zabierał kolejne części miejscowości. Klifowe wybrzeże cofało się regularnie w stronę lądu. W roku 1750 odległość od morza wynosiła już tylko 58 m, natomiast 100 lat później tylko 5 m.

Ze strachu przed katastrofą ostatnie nabożeństwo odprawiono tu 2 marca 1874 roku, gdy kościół stał już tylko 1 m od klifu. W kolejnych miesiącach wywieziono bogate wyposażenie świątyni do katedry w Kamieniu Pomorskim i 2 sierpnia 1874 całkowicie zamknięto budowlę.

W 1901 morze zabrało ścianę północną oraz przykościelny cmentarz,  a w 1930 stała już tylko ściana południowa i część południowo-zachodniego narożnika.

Ruiny kościoła dziś

Ruina kościoła w Trzęsaczu

Obecnie, po ostatnim osunięciu się części ściany południowej w roku 1994, udało się, dzięki nowoczesnej technologii, zabezpieczyć pozostałą część ruiny( 12 m).  Nie wiadomo jednak kiedy natura znów pokaże swoją siłę.

Zabytkowe wyposażenie dawnego kościoła zostało ocalone. Część zabytkowego, gotyckiego tryptyku znajduje się w kościele w Rewalu, barokowa część ołtarza w nowym neogotyckim kościele w Trzęsaczu, renesansowe stalle z 1583 znalazły schronienie w kamieńskiej katedrze, a inne elementy w muzeach w Szczecinie i Berlinie.

Z kościołem św. Mikołaja związana jest lokalna Legenda o Zielenicy.

2. Trzęsacz - Kościół pw. Miłosierdzia Bożego

Trzęsacz - Kościół pw. Miłosierdzia Bożego

Kiedy okazało się, że kościół św. Mikołaja przegra walkę z morskim żywiołem, mieszkańcy Trzęsacza postanowili wznieść w swej miejscowości nową świątynię.

Miejsce pod nowy kościół wyznaczono w głębi wsi, dużo dalej od morskiego brzegu. Duża, ceglana budowla, zawierająca elementy nawiązujące do stylu gotyckiego i romańskiego, ukończona została w 1880 roku.

Bryłę kościoła zdobiła wysoka wieża, w której zawisły dzwony z poprzedniego kościoła. W środku również można było odnaleźć elementy wyposażenia z poprzedniej, zniszczonej świątyni.

Kościół do 1945 służył wiernym wyznania protestanckiego. W czasie wojny został częściowo zniszczony, a do jego odbudowy przystąpiono dopiero w 1998 roku. Po pięciu latach remontu świątynię ponownie otwarto, tym razem jako kościół katolicki.

Obecnie możemy w  nim podziwiać wczesnobarokowy ołtarz, który niegdyś zdobił gotycki kościół św. Mikołaja.

3. MuzeON Multimedialne Muzeum Trzęsacza

Trzęsacz - Muzeum Multimedialne MuzeON

Muzeum otwarte zostało w roku 2000, by w odpowiedniej oprawie przedstawić niezwykłą historię kościoła w Trzęsaczu.

Jednak od roku 2014 przyjęło nowoczesną, multimedialną formę, dzięki której stało się jedną z najciekawszych atrakcji Pomorza Zachodniego. Prezentacje przy użyciu dźwięku, światła i obrazu opowiadają historie kościoła i  miejscowości oraz legendę o Zielenicy.

Przez Trzęsacz przebiega 15 południk, który wyznacza czas środkowoeuropejski.  Za pomocą nowoczesnych technologii możemy w muzeum poznać znaczenie tego południka i  zdobyć certyfikat świadczący o jego przekroczeniu.

Muzeum otwarte jest codziennie od 10.00do 16.00.

Aktualny cennik znajduje się tutaj: https://muzeumtrzesacz.pl/cennik/

4. Trzęsacz - Platforma widokowa i zejście na plażę

Od głównej drogi  w Trzęsaczu do ruin kościoła na klifie i platformy widokowej prowadzi deptak – ulica Klifowa. Właśnie tutaj znajdziemy również budynek opisanego powyżej muzeum.

Trzęsacz - Ulica Klifowa

Przed wejściem na platformę podziwiać możemy od niedawna rzeźbę Zielenicy, czyli postać lokalnej syrenki.

Trzęsacz - pomnik Zielenicy

Tuż obok ruin kościoła wybudowano w roku 2009 żelbetonową platformę widokową, z której możemy podziwiać zarówno ruiny kościoła na klifie, jak i niezrównaną panoramę Morza Bałtyckiego, które zachwyca o każdej porze roku.

Jeżeli będziemy mieli szczęście, to dojrzeć tu możemy również startujących z niedalekiego klifu paralotniarzy.

Taras widokowy znajduje się na wysokości 20 m, a wprost z niego na plażę prowadzą ażurowe schody. Wieczorem iluminacja świetlna dodaje uroku całej konstrukcji.

Trzęsacz - platforma widokowa

5. Trzęsacz - plaża

Plaża w Trzęsaczu

Plaża w Trzęsaczu jest również niemałą atrakcją. Nie jest ona może tak szeroka, jak w sąsiednich miejscowościach. Bezsprzecznie jednak jej położenie u stóp klifowego wybrzeża powoduje, że wrażenia wizualne są tu niezapomniane.

Spacer w cieniu ruin, zielone drzewa na klifie z błękitem nieba w tle oraz mnóstwo kolorowych kamieni na piasku to obraz, który na długo pozostaje w pamięci.

6. Paralotniarstwo

Niemałą atrakcją podczas spaceru plażą może być też widok paralotniarzy, którzy szczególnie upodobali sobie tę miejscowość.

Doskonałe warunki, wysokie, klifowe wybrzeże i sprzyjające wiatry powodują, że  właśnie tu jest najwięcej miłośników tego sportu na zachodniej części Pomorza.

Nadmorskie widoki można podziwiać w trakcie tzw. lotów tandemowych (z trenerem). Przeloty swobodne, wyłącznie przy wykorzystaniu siły wiatru, odbywają się na wysokości 50-70 m, a loty z napędem plecakowym na wysokości 100-150 m.

Więcej na temat lotów znajdziesz tutaj: https://paralotnie-rewal-trzesacz.pl/#services

 

7. Minigolf

Przy ul. Kamieńskiej 9 możemy skorzystać z profesjonalnego pola do mini-golfa z 18 dołkami.

Może to być doskonała forma rozrywki dla osób w każdym wieku. Szczególnie w pochmurny dzień będziemy się tu doskonale bawić. Na terenie znajdziemy również darmową toaletę oraz stoliki, przy których można wypić kawę.

Więcej informacji znajdziesz na: http://www.pensjonatemilia.com.pl/pl/minigolf/

8. Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Kolej wąskotorowa pierwszy raz połączyła Gryfice z Niechorzem w 1896 roku i przyczyniła się tym samym do rozwoju przylegających do trasy miejscowości nadmorskich. W początkowym okresie XX wieku była to bardzo popularna forma podróżowania.

Po I i II wojnie światowej niestety transport kolejowy ustąpił pola transportowi drogowemu i kolej stopniowo podupadła. W kolejnych latach infrastruktura została częściowo zniszczona lub rozkradziona.

Na szczęście w roku 2002 władze gminy Rewal podjęły próbę rekonstrukcji historycznej trasy. Obecnie w sezonie letnim (1 maja do końca września) możemy udać się na przejażdżkę historycznym składem kilka razy dziennie, a w pozostałym czasie można skorzystać z kursów specjalnych.

Trasy pociągu:

Gryfice – Pogorzelica i z powrotem– trasa ma ok. 40 km w jedną stronę, obejmuje 14 stacji, a podróż trwa ok. 2 godz.

Trzęsacz- Pogorzelica i z powrotem– trasa ma ok. 10 km i przebiega przez 6 stacji. Podróż trwa ok. 34 minuty.

W Trzęsaczu kolejka zatrzymuje się na ul. Dworcowej.

Na trasie przejazdu pociągu podziwiać możemy wiele zabytków i atrakcji turystycznych. Bilet obejmuje przejazd w jedną lub w obie strony i możliwe jest wysiadanie w trakcie podróży w celu zwiedzania  i kontynuowanie jej w kolejnym składzie. Bilety zakupimy w pociągu u konduktora. Możliwa jest płatność kartą lub gotówką.

Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj: http://www.kolej.rewal.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=101/

Podróż koleją wąskotorową możemy połączyć z wycieczką rowerową, a gdy rower wypożyczymy w Rewal Bike System, to przewieziemy go kolejką za darmo.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz