Wineta
Dawno, dawno temu, na północy w okolicy ujścia rzeki Odry do Bałtyku stało wielkie, portowe miasto – Wineta. Choć zamieszkiwali w nim ludzie z różnych zakątków świata i mówiący różnymi językami, żyli oni zwykle w zgodzie i przyjaźni. Pewną ciekawostką jest to, że miasto zapewniało całkowitą swobodę religijną. W praktyce jednak czczono głównie bóstwa pogańskie, a chrześcijańscy Sasi nie mogli zbytnio obnosić się ze swoją religią.
Godnym uwagi jest też fakt, że miasto to było wielkie i bogate, jak żadne inne w Europie. Porównywano je przede wszystkim do Konstantynopolu.
Głównym zajęciem mieszkańców był handel na wielką skalę. Ich kramy i składy były przepełnione najrzadszymi i najbardziej kosztownymi towarami, które każdego roku przywozili na statkach kupcy z najdalszych nawet zakątków świata. Dlatego też w mieście znajdowało się nieprzebrane bogactwo – jego bramy zrobiono ze spiżu, a domy ozdabiane były złotem. Natomiast srebrem obecnym wszędzie bawiły się dzieci.
Wineta - upadek miasta
Niestety, jak to zwykle bywa, cała historia miała i ciemne strony. W związku z bogactwem i brakiem ograniczeń, mieszkańcy Winety prowadzili dostatnie i rozwiązłe życie. Za nic mieli sobie małżeńską wierność i cnotę, nie obchodziły ich żadne świętości. Ponieważ zwykle pławili się w swym bogactwie, za nic mieli wolę i opinię. I to właśnie sprowadziło na nich zgubę.
W związku z tym pewnego dnia rozgniewani bogowie postanowili unicestwić Winetę. Ich zdaniem bowiem stała się ona miejscem, gdzie główne role grały bezbożność i rozpusta. Bogowie sprowadzili więc na morze wielki sztorm i fale, które w kilka minut zatopiły całe miasto.
Dlatego według mieszkańców Pomorza, gdy morze jest spokojne, można ujrzeć w głębinach ruiny zatopionego miasta. Zaś wieczorami da się czasem słyszeć bicie srebrnych dzwonów.
Natomiast raz na sto lat Wineta wyłania się z fal i przez chwilę znów jest pięknym, bogatym miastem, które do zguby doprowadziła rozpusta i pycha jego mieszkańców.
Dodatkowe informacje na temat zatopionego miasta znajdziesz tutaj: https://historia.trojmiasto.pl/Historia-baltyckiej-Atlantydy-n105683.html
Jeżeli interesują Cię inne pomorskie legendy, zapraszamy do pozanania naszego wpisu z legendami o Szczecinie. Znajdziesz je TUTAJ.